Podľa agentúry Reuters, s odvolaním sa na ratingovú agentúru S & P Global, by si vlády v tomto roku mali vypožičať sumu 7,78 bilióna dolárov, čo je oproti roku 2018 nárast o 3,2%.
To je teda ďalší skok v pôžičkách vlád, ktorý by v roku 2019 predstavoval globálne štátne dlhy vo výške už 50 biliónov dolárov.
“Približne 70% hrubej pôžičky štátnych dlhopisov, teda približne 5,5 bilióna dolárov, bude refinancovať dlhodobý dlh splatný v dôsledku očakávaných čistých pôžičiek vo výške 2,3 bilióna dolárov, čo je 2,6% HDP nominovaných štátnych dlhopisov,” povedala Karen Vartapetovová, úverová analytička S & P Global.
Nárast celkového dlhového kapitálu na 50 biliónov dolárov môže byť aj 6-percentným nárastom v minulom roku čiastočne zhoršeným kurzovými výkyvmi.
Spravodajstvo RT dodáva, že ďalšia medzinárodná ratingová agentúra Fitch minulý mesiac uviedla, že dlh vo vyspelých krajinách však zostal od roku 2012 pomerne stabilný, okolo 50 biliónov dolárov.
Ale to neplatí napríklad pre USA, kde celkový verejný dlh pre vládu v tomto období už vyskočil z 15,2 bilióna dolárov na 21,9 bilióna dolárov, čiže 44%. Celkový dlh USA je takmer 10-násobný oproti Francúzsku, Nemecku, Taliansku, či Veľkej Británii.