Phys.org vychádza zo štúdie Geology publikovanou Americkou geologickou spoločnosťou, ktorá tvrdí, že skaly nachádzajúce sa v Georgetowne, 412 km západne od mesta Cairns, majú znaky, ktoré v Austrálii nemožno nájsť a namiesto toho majú prekvapujúcu podobnosť so skalami, ktoré sa dnes nachádzajú v Kanade.
Doktorand na Curtin University Adam Nordsvan uviedol, že zistenia významne odhaľujú dôležité informácie o 1,6 miliardy rokov starom superkontinente Nuna. Ten pravdepodobne spájal dnešné oblasti Severnej Ameriky s Austráliou.
“Náš výskum ukazuje, že asi pred 1,7 miliardami rokov boli skaly v Georgetowne uložené v plytkom mori, keď bol tento región súčasťou Severnej Ameriky,” konštatuje Nordsvan. Georgetown sa potom odtrhol od Severnej Ameriky a o asi 100 miliónov rokov neskôr sa zrazil s pevninou oblasti Mount Isa v severnej Austrálii.
Výskumníci potom zistili, že keď sa superkontinent Nuna rozpadol približne o 300 miliónov rokov neskôr, oblasť Georgetownu sa neodvrátila a namiesto toho sa stala novým kúskom pevninskej Austrálie.
Spoluautor štúdie, profesor Zheng-Xiang Li, porovnával tento geologický proces s tým, ktorý viedol k pripojeniu Indie k himalájskej Ázii. “Prebiehajúci výskum nášho tímu ukazuje, že tento horský pás, na rozdiel od Himalájí, by nebol veľmi vysoký, čo naznačuje, že konečný kontinentálny montážny proces, ktorý viedol k vytvoreniu superkontinentu Nuna, nebol ťažkou kolíziou ako nedávna zrážka Indie do Ázie,” povedal profesor Li.
“Toto nové zistenie je kľúčovým krokom k pochopeniu toho, ako sa mohla vytvoriť prvá superkontinentálna krajina Nuna, ktorá je stále predmetom nášho výskumu na Curtin University,” dodáva.