Gazeta Wyborcza: „Orbán udiera do mimovládnych organizácií. Musia hlásiť prijímanie zahraničných grantov – ako v Rusku“

Gazeta Wyborcza: „Orbán udiera do mimovládnych organizácií. Musia hlásiť prijímanie zahraničných grantov – ako v Rusku“

Varšava, 24. júna 2017 (HSP/Foto: Screenshot Gazeta Wyborcza)

 

„Napriek tomu, že Maďarsko je členom EÚ, prijíma zákony podobné ruským. Tieto zákony odsudzujú ako v Európe, tak aj v USA,“ uvádza poľský denník Gazeta Wyborcza a kritizuje vládu: odteraz mimovládne organizácie v Maďarsku čaká podobný osud, ako v Rusku…

Na snímke titulok článku

Denník poukazuje na to, že v súlade s novým maďarským zákonom, tunajšie mimovládne organizácie, presne ako v Rusku, budú musieť dokladovať pôvod financovania a zverejniť  zdroje svojich príjmov. Prízvukuje, že nový maďarský zákon kritizovala Benátska komisia, Nemecko a Spojené štáty.

Reklama

Gazeta Wyborcza poukazuje na to, že nový zákon schválili mimoriadne rýchlo: „Šlo to veľmi rýchlo: v utorok parlament prijal zákon a v piatok ho už podpísal prezident. Premiér Viktor Orbán vysvetlil, že vďaka tomu sa zvýši transparentnosť mnohých organizácií, ktoré budú musieť priznať, odkiaľ a za akým účelom dostávajú finančné prostriedky. Kritici zákona sa však domnievajú, že maďarským úradom nešlo o žiadnu transparentnosť, ale hľadajú možnosti, ako potlačiť mimovládne organizácie v krajine,“ domnieva sa autor článku.

V článku sa kritizuje, že Viktor Orbán v posledných mesiacoch charakterizuje členov mimovládnych organizácií, ako platených politických aktivistov a agentov, ktorí pracujú za peniaze Západu. „Podobný postoj odznel aj počas aprílových „vnútroštátnych konzultácií“, v ktorých vláda vysvetlila verejnosti, že okrem iného, mieni zabrániť mimovládnym  organizáciám, aby sa miešali do vnútorných záležitostí krajiny, a chce obmedziť ich „rizikové aktivity“. Tieto konzultácie boli súčasťou kampane, ktorej cieľom bolo mobilizovať voličov vládnej strany,“ tvrdí autor článku.

Reklama

Ďalej uvádza, že v súlade s novým zákonom, všetky organizácie, ktoré získajú v priebehu roka viac, než 7,2 milióna forintov zo zahraničných zdrojov, budú sa musia zaregistrovať, ako organizácie financované zo zahraničia. A nielen to: budú sa musieť verejne prihlásiť k tejto skutočnosti a pod touto nálepkou sa prezentovať v médiách.

„Podobný, takmer „zákon – dvojča“ prijalo pred niekoľkými rokmi aj Rusko. Mimovládne organizácie financované zo zahraničia sú povinné sa zaregistrovať ako cudzí agenti, čo veľmi skomplikovalo ich činnosť a viedlo ku zníženiu prostriedkov z verejných zbierok. Zástupcovia maďarských nevládnych organizácií sa obávajú, že kvôli tomuto právnemu opatreniu ich očakáva podobný osud,“ prízvukuje autor. Približne rovnaký zákon však platí aj v USA. Nazýva sa zákon FARA.

„Organizácia pre ľudské práva „Hungarian Civil Liberties Union“ už oznámila, že tieto predpisy nemieni dodržiavať. Chystá sa podať sťažnosť na Európsky súd v Luxembursku. To  isté urobí aj maďarská pobočka Helsinskej nadácie pre ľudské práva. Podá sťažnosť aj na  maďarský Ústavný súd. Prízvukuje, že dovtedy nemá v úmyslu  dodržiavať nové predpisy a neprestane vykonávať svoju hlavnú činnosť, ktorá je založená na pomoci ľuďom hľadajúcim azyl (podpora prijímania migrantov). Navyše prízvukuje, že táto organizácia je transparentná, každoročne zverejňuje svoje zdroje financovania,“ cituje Gazeta Wyborcza Andrasa Lederera z Helsinskej nadácie pre ľudské práva.

Poukazuje na to, že za nedodržiavanie nových predpisov mimovládkam hrozia rôzne sankcie od pokuty vo výške jedného milióna forintov až do vylúčenia z registru mimovládnych organizácií. „Martin Schaefer, hovorca nemeckého ministerstva zahraničia povedal, že Berlín je vážne znepokojený novým zákonom. Uviedol taktiež, že s prijatím nových predpisov sa Maďarsko pripojilo k takým krajinám, ako je Rusko, Čína a Izrael, ktoré taktiež majú problémy s tzv. tretím sektorom vo svojich krajinách,“ dodáva.

Cituje aj šéfa maďarskej diplomacie: Peter Szijjarto reagoval, že nemecká kritika nemá žiadne opodstatnenie. Prízvukoval, že by sa Nemecko radšej malo obávať odhalenia viacerých nepriaznivých skutočností, keď budú všetky organizácie nútené predložiť zoznam svojich  zahraničných „sponzorov“.

Reklama

Poukazuje na to, že Benátska komisia vyhlásila, že zákon zasahuje do slobody prejavu a možnosti združovať sa. „Tvrdý postoj k tejto otázke zaujalo  americké ministerstvo zahraničia, ktoré odsúdilo maďarské orgány za to, že prezentujú organizácie občianskej spoločnosti, ako pôsobiace v rozpore so záujmami spoločnosti,“ uvádza „hlavný argument“  v závere svojho článku novinár poľskej Gazety Wyborczej.

Eugen Rusnák

 

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

19:58

Podpredsedníčka Európskej komisie (EK) pre hodnoty a transparentnosť a dočasná eurokomisárka pre spravodlivosť Věra Jourová v utorok pre bruselského spravodajcu TASR potvrdila, že 25. a 26. apríla pracovne navštívi Slovensko.

19:57

Novú iniciatívu, ktorá bude zaznamenávať prípady antisemitizmu naprieč Európou, spustili v utorok v nemeckej metropole Berlín. Cieľom európskej siete na monitorovanie antisemitizmu (ENMA) je poskytovanie informácií o nenávisti voči židom na nadnárodnej úrovni.

19:57

Súd v Taliansku v utorok prijal žalobu premiérky Giorgie Meloniovej na historika a filológa Luciana Canforu, ktorý o nej povedal, že “je v srdci neonacistka”. Súdny proces sa začne 7. októbra v meste Bari a Meloniová chce od Canforu vysúdiť odškodné 20.000 eur.

19:46

Požiar historickej budovy burzy v dánskej metropole Kodaň, ktorý vypukol v utorok ráno, sa krátko po 16.00 h SELČ podarilo dostať pod kontrolu. Hasiace práce však stále pokračujú, uviedol na popoludňajšej na tlačovej konferencii šéf kodanských záchranárov Jakob Vedsted Andersen.

19:00

Nemecká a francúzska ekonomika, najväčšie v rámci Európskej únie, budú rásť tento aj budúci rok pomalším tempom, než sa pôvodne očakávalo. To sa odrazí aj na vývoji hospodárstva celej eurozóny. Uviedol to v utorok Medzinárodný menový fond (MMF), ktorý zverejnil najnovšie vyhliadky vývoja svetovej ekonomiky (World Economic Outlook).

18:44

Izraelská armáda v utorok potvrdila zabitie veliteľa proiránskeho šiitského hnutia Hizballáh, ku ktorému došlo pri útoku na južný Libanon.

18:22

Európska únia v utorok na konferencii “Náš oceán” v Grécku potvrdila svoju angažovanosť v oblasti medzinárodnej správy oceánov tým, že oznámila 40 záväzkov týkajúcich sa opatrení na rok 2024. Komisia uviedla, že tieto opatrenia budú financované sumou 3,5 miliardy eur z rôznych fondov EÚ.

18:20

Americký minister obrany Lloyd Austin v utorok prostredníctvom videokonferencie rokoval so svojím čínskym náprotivkom Tung Ťünom. Informovala o tom agentúra AFP s tým, že išlo o prvý osobný kontakt šéfov rezortov obrany USA a Číny za takmer 18 mesiacov.

18:11

Ukrajina v utorok oznámila, že identifikovala takmer 37.000 ľudí vrátane vojenského personálu, ktorí sú od začiatku vojny na Ukrajine vo februári 2022 vedení ako nezvestní. Kyjev zároveň varoval, že skutočné číslo môže byť “oveľa vyššie”.

18:02

Dopravné spoločnosti so sídlom v SR by mohli disponovať určitým počtom prenajatých nákladných vozidiel evidovaných v inom členskom štáte Európskej únie (EÚ) bez potreby ich evidencie v SR. Vyplýva to z vládneho návrhu novely zákona o cestnej doprave, ktorý poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok posunuli do druhého čítania.

18:00

Európska centrálna banka (ECB) čoskoro zníži sadzby, ak nedôjde k žiadnym veľkým prekvapeniam, uviedla jej šéfka Christine Lagardová. Dodala, že ECB teraz pozorne sleduje vývoj cien ropy.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke motýľ na kvitnúcej rastline Lantana v texaskom San Antoniu

Autor: TASR/AP- Eric Gay

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali