Gašpara podľa jeho slov na odchod nevyzval ani minister vnútra Tomáš Drucker (nom. Smer-SD). “Z vlády ma nikto nepožiadal, aby som odstúpil. Rozhovory, ktoré s ministrom vnútra máme, sú o policajnom zbore. V dohľadnom čase rozhodne aj o mojej budúcnosti, aj o tom, ako bude pokračovať policajný zbor,” vysvetlil Gašpar.
Policajný prezident však nevylučuje, že sa rozhodne z funkcie odísť sám. Začína sa totiž podľa jeho slov útočiť na všetkých policajtov a na výsledky ich práce. To, že jeho odchod žiadajú tisíce ľudí v uliciach, si Gašpar uvedomuje. “Vnímam to a myslím si, že mnohí z nich nevedia, aké sú tie dôvody. Sú im podsúvané rôzne, za ktoré ja nenesiem zodpovednosť. Zároveň je veľa ľudí, ktorí mi vyjadrujú podporu a je neviem, voči ktorým mám byť korektnejší. Tak či tak som mal končiť na jeseň po prijatí zákona. Dnes je skoro hotový a či to bude zajtra, o mesiac, alebo po prijatí tohto zákona, už nie je pre mňa rozhodujúce,” deklaroval. To, čo je pre neho dôležité a čo mu prekáža je, že sa napáda celý Policajný zbor.
Gašpar však nemá pocit, že by vo funkcii škodil. Poukázal tu na to, že na Slovensku sa stalo menej trestných činov, bolo menej mŕtvych na cestách. “Ak škodím vo funkcii tak v tom zmysle, že dnes sa začína útočiť už na všetkých policajtov, na výsledky, ktoré dosiahli. Už to nie je len o mojej osobe,“ uviedol a vzhľadom na uvedené dôvody nevylúčil, že sa rozhodne odísť aj sám.
„Ja si netrúfam hodnotiť tých, ktorí hodnotia mňa a moju prácu bez je poznania. Pre mňa je to niečo, čo ja v tejto spoločnosti ťažko znášam. Tu sa nehodnotí na základe faktov – vy, čo pracujete v médiách a máte princípy, ktoré hovoria o objektivite a overovaní faktov, dnes tieto dve slová skoro nepoznáte.”
V súvislosti s vyšetrovaním podnikateľov Mariana Kočnera a Ladislava Baštrnáka ako aj prokurátora Ladislava Špirka Gašpar uviedol, že kompetentní sú prokurátori a procesní vyšetrovatelia, nie policajný prezident. „Ja im do tejto práce nevstupujem a za šesť rokov som sa so žiadnym vyšetrovateľom o jeho kauze nerozprával ani ho nepokynoval.“
Dodal tiež, že ani riaditeľ expozitúry ani riaditeľ NAKA nemá právomoc vyšetrovateľom nič prikazovať.
Prípad Špirko
V súvislosti s falošným podpisom na zápisnici prokurátora Špirka Gašpar uviedol, že má vážne pochybnosti o dostatočnej objektívnosti a transparentnosti vyšetrovania prokurátorov. Opozícia vyhlasuje, že Špirka obvinili preto, aby ho mohli odstrániť z vyšetrovania prípadu, v ktorom figuruje minister vnútra Robert Kaliňák.
Vyšetrovací spis o Kiskovi
Gašpar je zároveň presvedčený, že prezident Andrej Kiska je so svojou požiadavkou o jeho odstúpení v konflikte záujmov. „Požiadavka o mojom odvolávaní zaznievala predovšetkým od neho už od začiatku celej krízy. Opakovane. Potom ste ju preniesli cez médiá do občanov a vidím v tom skutočne konflikt záujmov.“
“Párkrát sa vyjadroval (prezident Kiska, pozn. red.) o tom, že je NAKA zneužívaná vo vzťahu k jeho firme a podozreniam. NAKA ich nevyšetrovala – do decembra minulého roka ich nevyšetrovala, teraz ich vyšetruje. Ja to takto vnímam, pretože zatiaľ neviem, že by bol o mne vyšetrovací spis,” dodal.
Prezident: Jediné, čo ma pri Gašparovi zaujíma, je, kedy bude odvolaný
Jediné, čo prezidenta SR Andreja Kisku v súvislosti s osobou policajného prezidenta Tibora Gašpara zaujíma, je, kedy ho minister vnútra Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) odvolá z funkcie. Reagoval tak na Gašparovo vyhlásenie, že Kiska je v konflikte záujmov.
“Prezidenta mrzí, že sa polícia pod vedením Tibora Gašpara stala súčasťou politického boja a naopak zlyhala pri ochrane života novinára Jána Kuciaka, ktorý žiadal vyšetriť vyhrážky voči jeho osobe,” reagoval Kiskov hovorca Roman Krpelan.
Podľa jeho slov polícia tiež roky ignorovala varovania o rozkrádaní krajiny na východnom Slovensku, ktoré organizovala talianska mafia. “To je vizitka práce polície pod vedením policajného prezidenta a smutný príbeh našej krajiny, ktorý naši občania už nemienia tolerovať ani deň,” dodal.