“Ministerstvo poľnohospodárstva a potravinárstva považuje krátenie prostriedkov za drastické a nepredstaviteľné,” uviedol francúzsky rezort poľnohospodárstva v oficiálnom vyhlásení.
Dlhodobý rozpočet EÚ včera v Európskom parlamente v Bruseli predstavili komisár pre rozpočet Günther Oettinger a predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker. V záväzkoch má činiť 1,135 bilióna eur, čo podľa komisie zodpovedá 1,11 percenta hrubého národného dôchodku (HND) spoločenstva.
Európska komisia chce v rozpočte na roky 2021 až 2027, okrem iného obmedziť prostriedky na spoločnú poľnohospodársku politiku asi o päť percent a zhruba o sedem percent na politiku súdržnosti, teda na fondy, z ktorých čerpajú menej rozvinuté krajiny zo strednej a východnej časti únie, vrátane Slovenska. Naopak, posilniť plánuje financovanie priorít, ako je lepšia ochrana vonkajších hraníc. Na úkor poľnohospodárstva tak bude EÚ v nasledujúcich rokoch viac dotovať agentúru Frontex (Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž), ktorá je zodpovedná za ochranu hraníc a prijímanie migrantov.
“Celkové zníženie rozpočtu CAP o 5% považujem za spravodlivý výsledok pre poľnohospodárov, najmä vzhľadom na náročné prostredie v období Brexitu,” povedal na margo zníženia rozpočtu poľnohospodárov Phil Colin Hogan, európsky komisár pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka.
Francúzske výhrady voči znižovaniu finančných tokov do poľnohospodárstva sa dali očakávať, keďže Paríž je v súčasnosti najväčším príjemcom v rámci spoločnej európskej poľnohospodárskej politiky (CAP).