Macron nepriznáva chybu. Teda nie do dôsledkov. O prípade Claviere a vysadení dvoch migrantov na talianskom území hovorí ako o “nehode”, ktorú “hlboko ľutuje”. Popiera však Talianmi predložené dôkazy a tvrdí, že ide o “úplne izolovanú skutočnosť”.
Najprv sa Francúzsko vyhovorilo na neskúsenosť policajtov, ktorí mali na svedomí narušenie hraníc, teraz incident odôvodňuje bilaterálnymi dohodami, ktoré pripúšťajú možnosť odmietnutia vstupu osôb na územie jednotlivej krajiny na spoločných hraniciach.
“Diskutoval som s premiérom Contem o tejto otázke,“ povedal Macron na tlačovej konferencii. “Na talianskej hranici platí bilaterálna zmluva, ktorú dôsledne rešpektujeme.”
Na jeho škodu Amnesty International a záznamy (“26 narušení hraníc za 48 hodín”) to vyvracajú. V piatok spomínaná mimovládna organizácia odsúdila nepretržité narušovanie hraníc zo strany Francúzska a jeho “ilegálne praktiky” polície voči migrantom. Počas misie Amnesty v Briancone 12. a 13. októbra zaznamenala porušenia práv všetkého druhu.
Nehovoriac o tom, že v júni Oxfam preukázal, že Francúzsko na hraniciach “okrem toho, že nelegálne odmieta” migrantov, vôbec nepostupuje “v rámci garancií, ktoré poskytuje zákon, ale ich naopak zosmiešňuje. Francúzske úrady údajne viacero osôb týraali… mnohým z nich napríklad odrezali podrážku z topánok predtým, ako ich poslali späť do Talianska”.
Aj čísla hovoria jasne od 1. januára do 31. mája tohto roku bolo na hranici odmietnutých 10 249 ľudí (70 za deň). A ak v roku 2016 poslali späť do Talianska 37-tisíc migrantov, v roku 2017 sa počet zvýšil približne na 45-tisíc osôb.
Napriek uvedeným faktom sa podnájomníkovi z Elyzea zdá byť všetko v poriadku. “Vo veci Claviere,” povedal: “Prefekt už podal vysvetlenie” a “boli prijaté opatrenia, aby sa tieto nehody neopakovali,” opakoval Macron.
Ako keby sa nič nestalo.
Renáta Indri