Osem medzinárodných mimovládnych organizácií vo štvrtok oficiálne požiadalo, aby Francúzsko pozastavilo dodávku lodí pobrežnej stráži Líbye.
Francúzska ministerka obrany Francoise Parlyová vo februári súhlasila s tým, že jej krajina poskytne líbyjskému námorníctvu šesť lodí v snahe pomôcť „v boji proti nelegálnemu prisťahovalectvu“.
To však nahnevalo ľudskoprávne skupiny, ktoré tvrdia, že francúzske lode v rukách líbyjskej stráže budú použité na blokovanie lodí s migrantmi, ktorí sa snažia dostať do Európy. Mimovládky sa takisto obávajú, že migranti by tak boli nútení vrátiť sa späť do vojnou zničenej Líbye.
Mimovládky v tejto súvislosti iniciovali žalobu, ktorá bola podaná na súde v Paríži vo štvrtok ráno. Skupiny v nej požadujú „pozastavenie rozhodnutia“, kým súd definitívne nerozhodne, či je “dar” v súlade so zákonom. Súd má na rozhodnutie 48 hodín.
Mimovládne organizácie sa domnievajú, že nútenie ľudí vrátiť sa do Líbye by ich vystavilo „vážnemu porušovaniu ľudských práv“.
Massimo Moratti, regionálny riaditeľ pre výskum v Amnesty International, povedal, že prísľub dodať lode do líbyjskej pobrežnej stráže je “nezákonným a bezohľadným rozhodnutím” francúzskej ministerky.
Povedal, že to bolo o to nebezpečnejšie, že sa tak udialo v čase zintenzívnenia bojov v Líbyi po tom, čo maršal Khalifa Haftar tento mesiac začal vojenské ťaženie na hlavné mesto Tripolis.
“Urobiť to teraz, keď prebieha ozbrojený konflikt v Líbyi, je ešte viac necitlivé a nezodpovedné,” uviedol Moratti vo vyhlásení, varujúc, že darovanie lodí by urobilo z Francúzska “spolupáchateľa” v súvislosti so zadržiavaním ľudí v Líbyi.
Šesť francúzskych plavidiel má byť dodaných v najbližších týždňoch. Ide o 12-metrové lode vyrobené spoločnosťou Sillinger.
Okrem Amnesty a Lekárov bez hraníc sa k obvineniu pripojila aj Liga za ľudské práva vo Francúzsku, podporná proimigračná skupina GISTI, organizácia Právnici bez hraníc, skupiny La Cimade a Migreurop a talianska výskumná a pomocná skupina ASGI.