Francúzi odmietli Macronovu lásku k EÚ

Francúzi odmietli Macronovu lásku k EÚ

Paríž 3. februára 2023 (HSP-Thibault Camus)

 

Ďalších 1,2 milióna ľudí vyšlo včera vo Francúzsku do ulíc, aby protestovali proti plánu Emmanuela Macrona posunúť vek odchodu do dôchodku zo 62 na 64 rokov. Jeho premiérka Elisabeth Borneová cez víkend trvala na tom, že o jeho dôchodkových reformách sa nedá vyjednávať. Uvidíme, čo s tým, znela reakcia ľudí, ktorí už druhýkrát v priebehu dvoch týždňov masovo demonštrovali

protesty Francúzsko
Na snímke demonštranti na protestnom zhromaždení proti dôchodkovej reforme vo Francúzsku

Protestujú však kvôli oveľa viac veciam než len kvôli dôchodkovej reforme, píše Gavin Mortimer pre The Spectator. Je to vyvrcholenie šiestich rokov ras-le-bol (zúfalstva), čo je slovo, ktoré od demonštrantov počuť najčastejšie. Videl som ho nespočetne veľakrát načmárané na transparentoch, plagátoch a na žltých vestách, ktoré mali na sebe ľudia v uliciach.

Reklama

Často počuť aj iné slovo – “Macron”, a to nie je vyslovené s úctou alebo obdivom. Je to niečo celkom iné, keď stojíte medzi tisíckami Francúzov a Francúzok, ktorí ako jeden muž skandujú “Macron démission” (Macron, odstúp).

Prieskum, ktorý sa uskutočnil tento týždeň, ukázal, že 63 % Francúzov si myslí, že ich prezident nie je schopný vykonávať svoju funkciu. Ide však rovnako o jeho charakter ako o jeho kompetencie; nenávisť, ktorú milióny ľudí pociťujú voči hlave štátu, je vnútorná a neprekvapujúca.

Reklama

Macron odo dňa svojho zvolenia v máji 2017 dával jasne najavo, že je prezidentom globalizácie, ktorý miluje EÚ. “Chcem, aby sa Francúzsko stalo národom začínajúcich podnikateľov,” chválil sa pred publikom obdivujúcich technikov mesiac po nástupe do funkcie. “Národ, ktorý myslí a pohybuje sa ako začínajúci podnik.

Tí, ktorí nesúhlasili s jeho víziou budúcnosti Francúzska, sa mu vysmievali. Boli to “lajdáci”, “tvrdohlaví Galovia” a, čo bolo najhoršie, “nič”. Na jeseň 2018 Macronov hovorca Benjamin Griveaux odbil sťažnosti na zavedenie ekologickej dane z pohonných hmôt posmeškom, že tí, ktorí robia rozruch, sú “ľudia, ktorí fajčia a jazdia na naftových autách… nie je to Francúzsko 21. storočia, aké chceme”.

Francúzi nezabudli ani neodpustili. Niektorí anglofónni komentátori sa minulý rok dopustili omylu, keď sa domnievali, že Macronovo znovuzvolenie je potvrdením jeho prezidentstva. Nič také to nebolo. Vyhral preto, lebo stál proti Marine Le Penovej a Francúzi nedokázali stráviť myšlienku, že by bola ich reprezentantkou na svetovej scéne v čase, keď bol Putin na pochode.

Parlamentné voľby, ktoré nasledovali, boli skutočným odrazom toho, ako si Francúzi myslia, že Macron si počínal v domácich otázkach, ako je hospodárstvo, prisťahovalectvo, právo a poriadok a životné prostredie. Jeho strana Renesancia stratila viac ako 100 kresiel, čím ho pripravila o absolútnu väčšinu v Národnom zhromaždení. To si Francúzsko myslelo o jeho centristickej politike.

Namiesto toho voliči pridelili 89 kresiel Le Penovej strane Národné zjednotenie, čím sa stala druhou najväčšou časťou zhromaždenia, a 151 kresiel ľavicovej koalícii socialistov, zelených a komunistov Jeana-Luca Mélenchona.

Reklama

Z ekonomického hľadiska nie je medzi Le Penovou a Mélenchonom, dvojicou protekcionistov, ktorí obviňujú globalizmus z úpadku francúzskeho priemyslu, veľký rozdiel. Spája ich aj dlhodobý euroskepticizmus.

Keď sa v roku 2005 vo Francúzsku konalo referendum o ústave EÚ, Mélenchon bol vedúcou osobnosťou ľavice v rámci kampane “nie”. Ako vtedy povedal, bol proti ústave, pretože bola “nedemokratická, vypracovaná konventom, ktorý nikto nevolil… Nechápem, ako je za týchto podmienok možný ľavicový reformizmus”.

Vo Francúzsku stála na čele kampane Áno stredopravá strana na čele s prezidentom Jacquesom Chiracom, ale krajná pravica sa spojila s Mélenchonom. Jean-Marie Le Pen, Marinein otec a vtedajší predseda Národného frontu, v prejave krátko pred hlasovaním vysvetlil, prečo je proti ústave. Obviňoval EÚ z “nezamestnanosti, ktorá sa prejavila štrukturálnym spôsobom, zrodila sa v dôsledku deindustrializácie… a zhoršuje sa masovým príchodom prisťahovalcov, z ktorých väčšina zvyšuje počet ľudí odkázaných na sociálnu pomoc”.

Referendum prinieslo šokujúci výsledok v prospech kampane “Nie”, ale to, čo sa stalo potom, sa stalo neslávne známym. Francúzsky parlament, podporovaný Bruselom, ignoroval výsledok referenda a v roku 2007 schválil ústavu, ktorá bola preformulovaná na Lisabonskú zmluvu, bez toho, aby tentoraz urobil chybu a predložil ju občanom.

Tí, ktorí hlasovali proti referendu, boli vo všeobecnosti robotníci, ľudia bez univerzitného vzdelania a, čo je možno najdôležitejšie, muži a ženy, ktorí žili v provinciách. V prieskume verejnej mienky niekoľko dní po výsledku 52 % hlasujúcich proti vysvetlilo, že tak urobili preto, lebo obviňovali EÚ z poklesu svojej životnej úrovne.

Reklama

Demografická skupina “Nie” dostala pomenovanie La France périphérique a podľa Jérôma Fourqueta, jedného z najlepších politológov v krajine, sa stala Macronovým bête noire. “Robotnícka trieda zostáva sociálno-profesijnou kategóriou, proti ktorej sa najviac stavia,” povedal o protestoch proti dôchodkom. Najmenej pravdepodobne budú protestovať vzdelaní a dobre platení bieli golieri, ktorí žijú v mestách a majú radi svoju prácu v kancelárii.

Toto rozdelenie využívajú Macronovi politickí oponenti, najmä na pravici. Obviňujú ho, že reformy zavádza na príkaz Bruselu. V roku 2019 Rada EÚ odporučila Francúzsku “reformovať dôchodkový systém s cieľom postupne štandardizovať pravidlá rôznych dôchodkových systémov”.

Záväzok reformovať dôchodky bol zahrnutý do francúzskeho národného plánu obnovy a odolnosti, ktorý Francúzsko predložilo Európskej komisii po skončení krízy v roku 2021. Marine Le Penová nedávno obvinila EÚ z “vydierania”, čím naznačila, že finančné prostriedky vo výške 40 miliárd EUR (35,3 miliardy GBP), o ktoré Francúzsko požiadalo Brusel v rámci plánu obnovy, sú podmienené tým, že republika zreformuje svoj dôchodkový systém.

To je omyl. Reforma je v Macronovom programe od jeho nástupu do funkcie v roku 2017 a prvýkrát sa pokúsil o manipuláciu s dôchodkami v roku 2019 predtým, ako Covid poslal Francúzsko do výluky. Napriek tomu Le Penovej falošné tvrdenie len ešte viac rozdúcha vášne medzi mnohými euroskeptickými protestujúcimi.

Macron v januári 2018 v rozhovore pre BBC priznal, že ak by mal možnosť nasledovať Britániu z EÚ, francúzski voliči by ju pravdepodobne nasledovali. Kým sa takáto príležitosť naskytne, francúzski nevoliči budú naďalej protestovať proti politickému zriadeniu, ktoré podľa nich koná v najlepšom záujme Bruselu, a nie ich.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

09:29

Vo veku 94 rokov zomrel dlhoročný šéf propagandistického úradu v Severnej Kórei (KĽDR) Kim Ki-nam, ktorý slúžil všetkým trom generáciám vládnucej dynastie.

08:22

V dôsledku zlyhania elektronických brán označovaných ako “e-gates” sa v príletových halách viacerých letísk v Spojenom kráľovstve tvorili dlhé rady cestujúcich. Britské ministerstvo krátko po polnoci informovalo o vyriešení problému.

08:21

Rusko podniklo v predvečer výročia víťazstva nad nacistickým Nemeckom v druhej svetovej vojne, ďalší masívny útok raketami a dronmi na energetickú infraštruktúru Ukrajiny. 

08:19

V Nemecku sa stal terčom útoku ďalší politik. Zatiaľ neidentifikovaný muž náhle zaútočil vo štvrti Rudow na bývalú starostku Berlína, spolkovú exministerku pre rodinu a súčasnú senátorku pre ekonomiku Franzisku Giffeyovú zo Sociálnodemokratickej strany Nemecka. V miestnej knižnici ju zozadu udrel do hlavy a krku taškou naplnenou tvrdým obsahom.

07:58

Spojené štáty minulý týždeň pozastavili dodávku bômb Izraelu pre obavy z následkov jeho plánovanej invázie do mesta Rafah ležiaceho na juhu Pásma Gazy.

07:55

Britský princ Harry pricestoval do Spojeného kráľovstva na podujatia pri príležitosti konania športového podujatia Invictus Games, ale podľa svojho hovorcu sa so svojím otcom, kráľom Karolom III., ktorý podstupuje liečbu rakoviny, nestretne.

princ Harry
Na snímke britský princ Harry
07:38

Oficiálny začiatok procesu s bývalým americkým prezidentom Donaldom Trumpom v kauze narábania s tajnými vládnymi dokumentmi bol odložený na neurčito. Otvorenie procesu plánované na 20. mája bolo zrušené, oznámila floridská sudkyňa Aileen Cannonová, nový termín však nestanovila.

Trump na odvolacom súde
Na snímke bývalý americký prezident Donald Trump
07:19

Delegácia palestínskeho militantného hnutia Hamas pricestovala z Kataru do Egypta na rokovania o prímerí v Pásme Gazy. Oznámil to vo vyhlásení samotný Hamas.

07:18

Občania Estónska budú môcť hlasovať vo voľbách aj prostredníctvom mobilného telefónu. Príslušný návrh zákona predložený vládou schválil parlament tohto pobaltského štátu.

06:59
Nemecké úrady zakázali počas podujatí na 9. mája v Berlíne používať ruské vlajky, vojenské uniformy a plagáty s písmenami V alebo Z.

Informoval o tom denník Zeit. Publikácia uvádza, že v stredu a vo štvrtok je v Berlíne naplánovaných viacero podujatí pri príležitosti ukončenia druhej svetovej vojny v Európe, najmä sa uskutoční niekoľko obradov kladenia vencov k sovietskym pamätníkom v Treptowskom parku a Tiergartene, ako aj zhromaždenia pri Brandenburskej bráne a vo vládnej štvrti.

Tento rok polícia zakázala v blízkosti sovietskych pamätníkov ruské vlajky, vojenské uniformy, plagáty s písmenami V alebo Z a iné symboly a nápisy, ktoré by mohli oslavovať vojnu Ruska proti Ukrajine. Zakázané sú aj ruské vojenské pochody a piesne.

06:37

Čínsky prezident Si Ťin-pching pricestoval na návštevu Srbska na pozvanie prezidenta Aleksandara Vučiča.

06:35

Biely dom označil za neprijateľné uzavretie hraničných priechodov do Pásma Gazy. Reagoval na kroky Izraela, ktorý v posledných dňoch uzavrel priechody Rafah a Kerem Šalom.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke rôzne druhy listnatých stromov v arboréte Borová hora pri Zvolene

Autor: FOTO TASR-Ján Krošlák

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marian Kotleba

Miroslav Urban

Milan Šupa

Gustáv Murín

Dušan Hirjak

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali