Ankara 28. júna 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)
Politický expert, Mechmet Alí Güller, v rozhovore pre Sputnik okomentoval nedávne vyhlásenie iránskeho ministra zahraničia, Džaváda Zarifa, o tom, že iránska vláda rokuje s radom krajín, vrátane Turecka, Ruska, Číny, Azerbajdžanu a Indie o podpise finančných dohôd, ktoré budú mať za cieľ obmedzenie použitia dolára v obchodných transakciách
V pasáži o vplyve týchto dohôd na oslobodenie krajín daného regiónu od ekonomického a politického tlaku USA Güller zdôraznil:
“Dôležitý nie je ani tak rozsah týchto dohôd, ako samotný fakt ich uzavretia. Ide o to, že v budúcnosti znemožní použitiu amerických sankcií. Finančné dohody, spoločné platobné nástroje, obchod v národných menách, to všetko sú navzájom doplňujúce kroky na ceste k zvrhnutiu nadvlády dolára vo svetovej ekonomickej sústave. Práve preto vystupuje USA proti platobnému mechanizmu INSTEX, ktorý bol vyvinutý úsilím Nemecka, Francúzska a Veľkej Británie pre obchod s Iránom.“
Expert poznamenal, že Turecko-Iránske dohody umožnia kvalitný rozvoj dvojstranných vzťahov, a ďalej povedal:
“Tieto bilaterálne dohody a spoločné platobné mechanizmy povzbudia reálnych vykonávateľov na miestach dodržiavania litery zákona v rámci dosiahnutých dohôd.
Dvojstranný obchod v situácii sankčných obmedzení s použitím rôznych protizákonných spôsobov v rámci finančného systému, kontrolovaného USA umožňuje obohatenie vykonávateľov, avšak spôsobuje problémy v bilaterálnych vzťahoch a zaisťuje Amerike dodatočné tromfy.
Ide najmä o problémy v Turecko-Iránskych obchodných vzťahoch v minulých rokoch. Obchod viedli sprostredkovatelia a agenti, čo je, žiaľ, doteraz tromfom, ktorý USA používa proti Turecku. Preto má podpísanie dvojstrannej finančnej dohody medzi Tureckom a Iránom zabezpečiť rozvoj a posilnenie obchodných vzťahov medzi dvoma štátmi na zdravom a pevnom základe.“
Güller poukázal na závažnosť toho, že sa daná téma prejednáva vo chvíli, keď prezident USA, Trump, podpísal výnos o sprísnení sankcií proti Teheránu, a ďalej povedal:
“Ekonomická moc týchto krajín (pozn. o ktorých hovoril Zarifa vo svojom vyhlásení) predčia americkú ekonomiku a nebudú musieť obchodovať podľa amerických podmienok.“
“Najmä potom, čo Čína vstúpila do WTO a zvýšila svoj podiel v MMF a svetovej banke sa začal finančný rámec diktovaný USA rozširovať a transformovať. Vieme, že početné množstvo z uvedených štátov je členom rovnakých štruktúr a prijalo rozhodnutie o prechode v dvojstrannom obchode na národnú menu. Toto rozhodnutie sa už začalo prejavovať na ich obchodnom systéme. Dá sa povedať, že je to vážna rana pre nadvládu dolára,” dodal.
Na záver expert zdôraznil, že úplná nezávislosť štátu je možná len za podmienky zabezpečenia jeho ekonomickej nezávislosti, na čo sú práve zamerané podobné modely spolupráce, ako sú dvojstranné finančné dohody.