Madrid 24. septembra (TASR) – Španielska zlá banka sa pripravuje na prevzatie toxických aktív od finančných ústavov v krajine, aby im pomohla dostať sa zo strát. Uviedla dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na tri vysokopostavené zdroje z bankového sektora.
Ale Reuters upozorňuje, že ak zlá banka stanoví finančným ústavom príliš veľkorysú cenu za toxické aktíva, môže mať problémy nájsť zahraničných investorov, ktorí by sa na tomto programe spolupodieľali. A nakoniec sa môže stať, že záchrana bánk vyjde štát oveľa drahšie, ako očakával.
Španielsko sa ocitlo v centre pozornosti pre problémy bankového systému, ktorý doplatil na kolaps realitného trhu počas nedávnej globálnej finančnej krízy. Banky v krajine teraz zápasia s nesplácanými úvermi a vláda v Madride musela nakoniec žiadať pre ne záchranný úver. Eurozóna finančnú pomoc pre španielske banky vo výške 100 miliárd eur schválila. Podmienkou jej čerpania je vytvorenie zlej banky, kam sa presunú všetky problematické úvery.
Tri zdroje agentúre Reuters prezradili, že finančné ústavy pri presune toxických aktív odpíšu 45 % až 50 % z ich pôvodnej účtovnej hodnoty, ktorú mali v čase rozmachu realitného trhu v roku 2007.
Toto číslo je výsledkom zarátania dodatočného odpisu v rozsahu 5 % až 10 % k 40-% odpisu z hodnoty realitných aktív, ku ktorému už vláda banky prinútila.
A cena aktív je kľúčom k záchrane bánk. Ak sa ich hodnota zníži až príliš rázne, môže sa stať, že banky budú nútené zaknihovať ďalšie straty. Ale na druhej strane, ak sa dostatočne nezníži, nebudú atraktívne pre investorov a štát bude potrebovať viac peňazí, aby očistil banky od zlých aktív.
Informovala o tom agentúra Reuters.