Bývalý prezident národného zväzu FENAFUTH a člen marketingového výboru FIFA Rafael Callejas a niekdajší prezident Konfederácie severoamerického, stredoamerického a karibského zväzového futbalu (CONCACAF) Alfredo Hawit Banegas priznali vinu.
“Hawit a Callejas patria medzi šestnásť obžalovaných za prijímanie úplatkov v súvislosti s televíznymi a marketingovými právami,” informovala agentúra AP.
FIFA rozdávala tresty, ušli sa aj Anglicku, Škótsku či Argentíne
Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) potrestala Anglicko, Wales, Škótsko a Severné Írsko za to, že počas zápasov kvalifikácie MS 2018 prezentovali politické symboly.
Anglická federácia dostala najvyššiu pokutu 45.000 švajčiarskych frankov za to, že jej hráči počas duelu so Škótskom mali na dresoch čierne pásky s obrázkom vlčieho maku. Škóti dostali za ten istý prehrešok pokutu 20.000 frankov. Spomínaný duel sa odohral na štadióne Wembley v Deň vojnových veteránov 11. novembra. Vlčie maky sú jeho symbolom. Podľa pravidiel FIFA však nesmú hráči nosiť politické, náboženské ani osobné vyjadrenia a obrázky.
Za pripomienku rovnakého sviatku musí zaplatiť Wales 20.000 a Severné Írsko 15.000 frankov.
FIFA ďalej potrestala pokutou 5000 frankov Írsku asociáciu za iné politické symboly počas marcového zápasu so Švajčiarskom. Strešná organizácia svetového futbalu ďalej rozdala pokuty napríklad Grécku, Ukrajine, Poľsku, Bosne a Hercegovine, či Argentíne za výtržnosti fanúšikov. Šalamúnove ostrovy potrestala kontumáciou výsledku 3:0 v prospech Tahiti, za to že do zápasu nasadili hráča, ktorý nemohol nastúpiť. Informovala agentúra dpa.
Anglicko sa odvolá proti trestu od FIFA
Anglická Futbalová asociácia (FA) sa plánuje odvolať proti pondelňajšiemu trestu od Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) za prezentáciu politických symbolov v stretnutiach kvalifikácie MS 2018.
Anglicko, Škótsko, Wales aj Severné Írsko dostali pokuty za to, že ich hráči mali na dresoch čierne pásky s obrázkom vlčieho maku. Zápas Anglicko – Škótsko sa odohral vo Wembley v Deň vojnových veteránov 11. novembra a práve vlčie maky sú jeho symbol. Podľa pravidiel FIFA však nesmú hráči nosiť politické, náboženské ani osobné vyjadrenia alebo obrázky. Anglická FA dostala najvyššiu pokutu 45.000 švajčiarskych frankov, Škótsko a Wales 20.000 a Severné Írsko 15.000 CHF.
“Najskôr sme si od FIFA vyžiadali podklady pre toto rozhodnutie,” znelo stanovisko FA. Škótska aj severoírska asociácia vyjadrili sklamanie z tohto verdiktu a druhá menovaná avizovala, že pred podniknutím ďalších krokov si vypýta právne poradenstvo.
Za politický odkaz si sankciu 5000 CHF vyslúžilo Írsko, ktorého reprezentanti si na dresoch v marcovom medzištátnom prípravnom zápase proti Švajčiarsku pripomenuli Veľkonočné povstanie. “Týmito opatreniami nechceme hodnotiť alebo spochybniť pripomínanie si určitých udalostí, keďže rešpektujeme ich dôležitosť pre dané krajiny. Musíme však dbať na pravidlá, podľa ktorých sú takéto prejavy zakázané. Na štadiónoch a ihriskách je miesto len pre šport, nič iné,” zdôraznil podľa agentúry DPA šéf Disciplinárnej komisie FIFA Claudio Sulser.
Strešná organizácia svetového futbalu ďalej zakázala Čile, Rumunsku a Hondurasu hrať na niektorých štadiónoch, dôvodom sú homofóbne pokriky a iné incidenty. Grécko, Ukrajina, Poľsko, Argentína, Bosna a Hercegovina, Kolumbia, Panama, Mexiko a Venezuela dostali pokuty za správanie fanúšikov. Šalamúnove ostrovy utrpeli kontumačnú prehru 0:3 s Tahiti za nasadenie neoprávneného hráča.