Bratislava 1. februára 2024 (HSP / Euronews/ Foto : Facebook Monika Beňová)
Na Luxemburskom námestí sa pred budovou Európskeho parlamentu vo štvrtok zhromažďujú stovky traktorov, informuje o tom Euronews. Situáciu z Bruselu okomentovala aj europoslankyňa Monika Beňová
Na diaľnici Paríž – Brusel nahnevaní poľnohospodári napísali obrovskými žltými písmenami viditeľnými z diaľky: “Ursula, sme tu!”
Na ceste bolo kriedou napísané varovanie pre Európsku komisiu a Ursulu von der Leyenovú, aby neignorovala žiadosti poľnohospodárov o lepšie ceny a menej byrokracie.
Vo štvrtok sa koná samit Európskej únie – a von der Leyenová alebo ktorýkoľvek iný vedúci predstaviteľ EÚ, ktorý sa ho zúčastní, sa bude pozerať z okna na dav farmárov protestujúcich na ulici.
Stovky traktorov sa dnes zhromažďujú na Luxemburskom námestí v belgickom hlavnom meste. Vyzývajú tak európskych lídrov, aby ukončili dohody o voľnom obchode medzi Európskou úniou a tretími krajinami.
Chcú, aby sa prehodnotili dohody ako Mercosur, aby sa na dovoz vzťahovali rovnaké pravidlá ako na európske poľnohospodárske výrobky . Vyžadujú tiež, aby sa spružnila a zjednodušila “nákladná” byrokracia poľnohospodárskych a environmentálnych predpisov.
Prvé traktory začali prichádzať k sídlu Európskeho parlamentu v Bruseli už v stredu večer. Od skorého rána bolo počuť húkačky sprievodu protestujúcich aj v blízkosti hlavnej budovy Európskej komisie, oproti Rade, kde zasadajú európski lídri.
V celej Európe pokračuje rozhorčenie
Poľnohospodári v stredu zablokovali ďalšie cesty v Belgicku, Francúzsku a Taliansku, aby narušili obchod v hlavných prístavoch a iných strategických odvetviach. Zvýšili tým tlak pred samitom EÚ v Bruseli.
Policajné zdroje uviedli, že francúzska polícia zatkla 91 protestujúcich, ktorí v stredu vtrhli na najväčší európsky trh s potravinami. Obrnené vozidlá zablokovali vstupy na rozľahlý trh v Rungis, južne od francúzskeho hlavného mesta.
Hlavnou otázkou je: prečo farmári protestujú práve teraz?
Za posledné dva roky dosiahli problémy, ktorým poľnohospodári čelia, kritickú mieru.
Bezprecedentné suchá, požiare a záplavy, za ktoré môžu klimatické zmeny, zničili úrodu. Hospodárstvo zasiahla pandémia COVID-19. Ruská vojna na Ukrajine spôsobila prudký nárast cien energií. Nastala prudká inflácia, s ktorou poľnohospodárske výrobky často nedokázali držať krok.
„Európski poľnohospodári boli pod rastúcim tlakom z mnohých strán,“ povedal podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič. Uviedol, že v južnom Španielsku boli niektoré vodné nádrže naplnené len na 4 %. Lesné požiare zničili približne 20 % gréckych ročných príjmov z poľnohospodárstva.
Šefčovič uviedol, že hodnota produkcie obilnín v tvrdom vyjadrení v hotovosti klesla v minulom roku o 30 % – z 80 miliárd eur na menej ako 60 miliárd eur. „Takže treba myslieť na to, že príjmy poľnohospodárov sú čoraz nižšie,“ povedal.
Európska komisia plánuje ústupky
Zhromaždenia sú súčasťou protestov poľnohospodárov v celej 27-člennej EÚ, ktoré ukázali, ako len niekoľko stoviek traktorov dokáže zastaviť dopravu v hlavných mestách od Berlína po Paríž, Brusel a Rím.
Milióny ľudí v celom bloku čelili narušeniu a mali problém dostať sa do práce alebo im boli zrušené návštevy u lekára, pretože protesty im zablokovali cestu.
„Má to samozrejme veľký hospodársky dosah. Nielen pre našu spoločnosť, ale pre mnohé spoločnosti vo Flámsku a Belgicku,“ povedal Sven Pieters z dopravnej spoločnosti ECS v belgickom severomorskom prístave Zeebrugge.
„Je dôležité, aby sme ich počúvali,“ povedal belgický premiér Alexander De Croo. Podľa jeho slov “čelia obrovským výzvam”, od prispôsobenia sa zmene klímy až po riešenie problému znečistenia.
Európska komisia oznámila plány na ochranu poľnohospodárov pred lacným vývozom ukrajinskej vojny a umožnila im využívať časť pôdy, ktorá zostala neúrodná z environmentálnych dôvodov.
Plány ešte musí schváliť 27 členských štátov bloku a Európsky parlament, predstavujú však náhly a symbolický ústupok.
Priamo v Bruseli sa nachádza aj europoslankyňa Monika Beňová
Na sociálnej sieti Facebook zverejnila fotografiu protestu a popisom: „v Bruseli pred budovou EP demonštrujú farmári.“
„Neorganizuje ich opozícia,“ uviedla a vysvetlila : „ Prišli, lebo im ide o existenciu.“
„Chcú aby EK a aktivisti v EP prestali vymýšľať nezmysly a chránili náš vnútorný trh!,“ povedala a zhrnula, pred čím treba európsky trh ochrániť : „ Áno, aj pre ukrajinským lacným dovozom. Pred vysokými cenami pohonných hmôt..A pred nezmyslami Green dealu.“
„Keď sme nato upozorňovali dopredu, keď náš minister Richard Takáč – minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka otvorene o týchto problémoch na zasadnutí Rady hovoril, naše média písali o izolácii Slovenska. Písal o tom, že nemôžeme byť v ničom suverénny a Ukrajine musíme všetko dovoliť,“ uviedla Beňová.
„Snáď sa už aj do európskych inštitúcií vráti zdravá politika skúsených politikov a aktivisti sa vrátia naspať do svojich organizácii,“ vyjadrila svoj názor europoslankyňa.