Nemalú úlohu hralo aj to, že Čína, ktorá je jedným z hlavných obchodných partnerov týchto troch krajín, už postupne ruší obmedzenia.
Najnebezpečnejšia vlastnosť
S pandémiou koronavírusu sa momentálne vysporiadavajú takmer všetky krajiny sveta. Podľa slov Vladimíra Makarova, doktora biologických vied, sa možno Covidom–19 nakaziť aj od tých, ktorí nemajú žiadne symptómy. A práve tento fakt označil Makarov za ten najnebezpečnejší. Okrem toho je podľa neho dôležité používať rukavice, aby sa zabránilo prenosu infekcie. Dodal, že samozrejmosťou je starostlivé umývanie rúk.
Ako je známe, Covid–19 je ochorenie, ktoré je spôsobené novým typom koronavírusu SARS–CoV–2. Čo sa týka jeho prejavov, potom medzi tie základné patrí vysoká horúčka, respiračné ťažkosti (kašeľ, dýchavičnosť), bolesť svalov a únava.
Hoci niektorí chorobu prekonajú len s ľahkými príznakmi, niektorým sa nevyhne ťažký priebeh. Vedci z Lekárskej fakulty Grossmana na Newyorskej univerzite pomenovali prvotné príznaky ťažkého priebehu infekcie.
Vedci analyzovali dáta 4 103 ľudí s potvrdeným Covidom–19 v New Yorku. Približne v polovici prípadov (1999) bolo nutné pacientov hospitalizovať a 650 ľudí skončilo na jednotke intenzívnej starostlivosti, na ventilácii alebo zomrelo.
Analýza klinického obrazu ochorenia ukázala, že je vyššia pravdepodobnosť toho, že bude mať chorobu ťažší priebeh, ak sa u pacienta v počiatočnom štádiu hospitalizácie objavia zvýšené ukazovatele C–reaktívneho proteínu, D–diméru a feritínu. Existuje ešte jeden dôležitý príznak budúcich komplikácií, a to nízky ukazovateľ nasýtenosti krvi kyslíkom (menej ako 88 percent).
Pandémia Covidu-19
Úrady ČĽR 31. decembra 2019 informovali Svetovú zdravotnícku organizáciu o prípadoch neznámej pneumónie vo Wu–chane v centrálnej časti krajiny (provincia Chu–pej). Odborníci zistili pôvodcu choroby – nový typ koronavírusu. WHO uznala epidémiu za mimoriadnu situáciu medzinárodného významu a dala chorobe oficiálne označenie Covid–19.
11. marca generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) informoval o vyhlásení pandémie Covidu–19. Počet potvrdených prípadov v celom svete presiahol už tri milióny. Na chorobu zomrelo viac ako 217 tisíc ľudí. Čo sa týka uzdravených, ich počet sa blíži k hranici jedného milióna – teraz je ich vyše 934 tisíc.