Exkluzívny rozhovor so Slovákom, ktorý dokumentoval osudy utečencov: Odveký boj medzi Európou a Blízkym východom momentálne vyhráva Blízky východ s moslimskou väčšinou

Bratislava/Bagdad 30. decembra 2015  (HSP/Foto: Anton Frič)

 

Prinášame vám exkluzívny rozhovor s človekom, ktorý sa ocitol priamo v centre diania jednej z najväčších práve prebiehajúcich humanitárnych kríz, ktorá fatálne mení tvár krajín v dôsledku ohrozenia kresťanov.

Anton Frič je fotograf a občiansky aktivista, ktorý sa v poslednom období venuje najmä situácii utečencov v Iraku. Irak navštívil 5 krát a s utečencami strávil viac ako dva mesiace. Jeho posledná cesta bola spojená s príchodom skupiny irackých kresťanov na Slovensko, ktorých sprevádzal pri ich lete z irackého Erbílu do Košíc.

Na snímke vľavo Anton Frič
Na snímke vľavo Anton Frič

Situáciu na Blízkom východe poznáte z prvej ruky. Viackrát ste Blízky východ sám navštívili. Kde ste presne boli a ako dlho?

V Iraku som tento rok strávil dva mesiace. Zdržoval som sa v autonómnej oblasti Kurdistan, ktorá je relatívne bezpečná a je aj jedinou funkčnou časťou Iraku. Nachádza sa v nej väčšina utečencov z ostatných častí Iraku a takisto veľa utečencov zo Sýrie. Počas mojich piatich ciest som navštevoval utečenecké tábory a dokumentoval život utečencov. Zameral som sa najmä na kresťanov a Jezídov, ktorí sú najviac postihnutí vyčíňaním Islamského štátu v Iraku.

Erbil Irak
V Erbile sú desiatky táborov v ktorých je viac ako 30 000 kresťanov a desiatky tisíc jezídov a moslimov

 

Hovorí sa, že kresťania sa v Iraku takmer zmizli. Je to iba pôsobením ISIL? Ja mám pocit, že na nich nikomu nezáleží. Prečo na nich nezáleží Európe sa dá pochopiť. Tá už nie je kresťanská. Ale prečo sa za nich nepostaví vôbec nikto?

Takto to nevidím. Podľa mňa väčšine kresťanov v Európe na osudoch ich bratov a sestier v Iraku a na Blízkom východe záleží. Problémom sú ľavicové európske vlády, ktoré nepočúvajú hlasy svojich kresťanských spoluobčanov. V takom Francúzsku sú ignorované miliónové zhromaždenia na podporu kresťanských postojov. Ignoruje ich vláda, ignorujú ich médiá. Vrátane tých našich.

V Iraku aj mnohým moslimom na prítomnosti kresťanov záleží. Kresťania sú väčšinou dobre vzdelaní, prinášajú do spoločnosti kultúru, jemnosť, schopnosť vyjednávať, robiť kompromisy. Obrusujú hrany radikalizmu. Avšak práve ten radikalizmus má v poslednom období navrch. To je aj hlavný dôvod prečo už 1 a pol milióna kresťanov z Iraku odišlo a prečo zostávajúcich ani nie 200 tisíc tam nemá veľkú chuť zostať. Boja sa o svoje životy a o budúcnosť svojich detí. Kresťania sú, paradoxne, spájaní so Západom, ktorý je v očiach moslimov stále spájaný s kresťanstvom. Jedná sa o odveký boj medzi Európou a Blízkym východom. Teraz vyhráva Blízky východ so svojou moslimskou väčšinou.

Pictures and stories from Kurdistan Iraq
Na snímke deti a kňaz, otec Jens, ktorý je pôvodom Nemec. V súčasnosti pôsobí ako správca Kláštora Panny Márie v Sulimanyii

 

Niektoré zdroje uvádzajú, že Kurdi a v rámci nich Jezídi nie sú Arabi ani Osmani. Že sú to skôr bieli ľudia s modrými očami a že majú asi pôvodný koreň viac k dnešným Európanom ako k etnikám v oblasti, kde momentálne žijú. Čo si o tom myslíte?

K tomuto sa neviem vyjadriť. Z mojich skúseností sú Jezídi veľmi podobní ostatným etnikám v oblasti, aj keď je pravda, že je medzi nimi viac európsky vyzerajúcich jedincov. Nie som však antropológ, čiže sa k tejto otázke neviem podrobnejšie vyjadriť.

Stručne nám opíšte, ako vyzerá podľa vás situácia na Blízkom východe. Kto sú podľa Vás najväčší hráči a o čo im ide? 

Necítim sa byť kompetentný na opisovanie celkovej geopolitickej situácie na Blízkom východe. V každom prípade však platí, že je to oblasť, ktorá trpí prílišným záujmom Západu už viac ako sto rokov. Od pádu Osmanskej ríše, ktorú si veľmoci ako Veľká Británia a Francúzsko doslova rozkúskovali podľa vlastných a nie podľa miestnych záujmov, je situácia v tejto oblasti napätá a neprehľadná. Olej do ohňa pridala americká invázia v roku 2003, ktorá má najväčší podiel na genocíde kresťanskej komunity v Iraku a v Sýrii. Proti zásahu USA sa stavala aj Katolícka cirkev a mnoho rozumných politikov, ich hlas však nebol vypočutý. Dnes sa do konfliktu zapájajú aj ostatné západné krajiny a v poslednej dobe aj Rusko. Európska angažovanosť je veľmi rozpačitá a skôr to vnímam ako východisko z núdze. Európa nevie čo si počať, a tak zatiaľ poslala lietadlá a vyčkáva, čo sa bude diať. Rusi si bránia svoje záujmy v podobe spriateleného režimu Bashara Assada a svojich vojenských základní. Majú tam jedinú námornú základňu mimo svojho územia a v posledných mesiacoch vybudovali aj veľkú leteckú základňu. Tej sa už, predpokladám, nikdy nevzdajú. Ďalším motívom Ruska je aj likvidácia čečenských teroristov mimo svojho územia. V službách Islamského štátu sú ich tisíce a pre Rusov je pohodlnejšie ich vyhladiť v Sýrii ako u seba, po ich návrate.

Veľa sa hovorí o týraní žien. Je to pravda? K čomu tam dochádza?

Určite dochádza k týraniu žien, rovnako ako aj u nás. Ak máte na mysli únosy, znásilňovanie, sexuálne zotročovanie a vraždenie najmä jezídskych dievčat a žien, tak k tomu dochádza v pomerne veľkom merítku. V rukách Islamského štátu je približne 5 tisíc jezídskych žien a dievčat. Fungujú otrokárske trhy, kde je možné takéto dievčatá kúpiť alebo vymeniť, bežne sa dávajú aj ako dary. Vek nehrá rolu. Bežne sú mnohonásobne znásilňované už 9-10 ročné dievčatá. Mnohé z nich zomierajú na následky zranení spôsobených pri týchto násilnostiach, mnohé páchajú samovraždy.

Pictures and stories from Kurdistan Iraq
Irackí kresťania sa modlia ruženec v utečeneckom tábore v Erbile v Iraku.

 

Ako to v praxi prebieha? Človek si to ani nevie predstaviť. Kúpite si ženu na trhu a tá sa stane vašou manželkou? Alebo ju iba znásilňujete a požičiavate známym? Dovoľuje vôbec niečo také islam? Alebo Islamský štát prevádzkuje rovno “bordely” pre bojovníkov?

Z toho, čo som sa dozvedel z výpovedí žien a dievčat, ktoré odtiaľ ušli a zo správ, ktoré sa dostávajú do médií, môžem potvrdiť, že existujú priamo trhy so sexuálnymi otrokyňami. Dajú sa kúpiť už od 20-30 dolárov, cena tých najmladších a najkrajších nemá strop. Napríklad v hlavnom meste Islamského štátu Raqqa takéto trhy pravidelne fungujú v hale niekdajšej technickej univerzity. Dievčatá často dávajú bojovníkom do daru k narodeninám alebo pred odchodom do boja. Dochádza k hromadnému znásilňovaniu dievčat pred odchodom na bojisko – na jednej žene alebo dievčati sa vystriedajú za noc desiatky džihádistov. Tieto dievčatá to väčšinou neprežijú.

Keď sa chce, tak v Koráne nájdete ospravedlnenie na akékoľvek zločiny. Našli si aj džihádisti. Podrobne sa obchodovaniu s otrokmi a znásiľňovaniu žien a dievčat venujú aj vo svojom oficiálnom časopise Dabiq.

Ako hodnotíte intervenciu Ruska? Je to podľa vás na prospech alebo na škodu veci?

Angažovanosť Ruska som už popísal vyššie. Všeobecne sa zásah Ruska hodnotí pozitívne. Aj ja sa prikláňam k tomuto názoru. Rusi nemajú škrupule, ktorými sú zviazaní Američania alebo európske štáty. Systém spálenej zeme však môže byť aj kontraproduktívny. Prílišná agresivita môže viesť k radikalizácii ďalších a ďalších ľudí. Už teraz dochádza k spájaniu radikálnych skupín, ktoré predtým často bojovali aj medzi sebou. Ich hlavným nepriateľom sa stáva Rusko a to ich vedie k zlučovaniu ich síl. Celkovo je však angažovanosť Ruska prínosom. Minimálne sa Rusom darí odhaľovať angažovanosť Turecka v pomoci radikálnym skupinám v Sýrii. Takisto odhaľujú obchod so špinavou ropou. Mali by si však urobiť poriadok aj so svojím spriateleným sýrskym režimom, ktorý je tiež aktívne zapojený do kupovania ropy od Islamského štátu. To sa však zrejme vyrieši veľmi rýchlo získaním území, na ktorých sa ropa ťaží. Z predaja špinavej ropy profitujú všetci. A ako vieme, peniaze nemajú nepriateľa. Do obchodu s ropou sú zapojení aj Kurdi a Turci. Momentálne sa najviac ropy z území pod správou Islamského štátu preváža cez územie autonómnej oblasti Kurdistan. V menšej miere priamo do Turecka cez turecko-sýrske hranice.

Prečo podľa vás došlo k zostreleniu ruského lietadla? Ako si tento incident Vy vysvetľujete?

Bolo to upozornenie Rusku aby sa nemiešalo do záležitostí, na ktorých Turecku záleží. Myslím najmä na podporu Turkménov v Sýrii zo strany Turecka. Takisto to bola reakcia na pomerne časté porušovanie vzdušného priestoru Turecka ruskými lietadlami a dronmi. Myslím, že Turci sa prerátali. Nečakali takú reakciu Ruska. Výrazné navýšenie počtu lietadiel a náletov, vyzbrojenie lietadiel strelami vzduch-vzduch a faktické vyhlásenie bezletovej zóny nad územím západnej a severnej Sýrie sú určite prekvapením. Predpokladám, že Rusi sa aktívne zapoja do podpory kurdskej samosprávy v severnej Sýrii a pokúsia sa vplyv Kurdov rozšíriť aj na zostávajúcu časť tureckej hranice, ktorá priamo susedí s územím pod kontrolou Islamského štátu. Sýrski Kurdi vyjdú z toho najlepšie. Sami by nikdy nemali možnosť vyjednať si z režimom Bashara Assada také podmienky, aké majú pod ochranou Ruska. A zároveň Rusov teší, že Turecku vychovávajú nebezpečného protivníka priamo na ich hraniciach. Otázne je, ako dlho táto ruská podpora kurdom vydrží. Ruské zdroje sú obmedzené a očakávam, že takáto aktívna angažovanosť ruskej armády na cudzom území bude z ekonomických dôvodov skoro obmedzená.

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:11

Počet obetí zemetrasení v Turecku a susednej Sýrii stúpol na najmenej 2 300. Informovalo o tom Rádio Sloboda s odvolaním sa na miestnych predstaviteľov a zdravotníkov. Vedúci Národného centra pre zemetrasenia v Sýrii označil zemetrasenie s magnitúdou 7,8 za “najväčšie zemetrasenie zaznamenané v histórii centra”, uviedli noviny.

Včera 19:50

Šefčovič: EK uprednostňuje moderné technológie pred výstavbou plotov.

Včera 19:42

Súd v Moskve v pondelok v neprítomnosti odsúdil na deväť rokov väzenia známu autorku kuchárskych kníh, blogerku a novinárku Veroniku Belocerkovskú, ktorú predtým usvedčil zo šírenia dezinformácií o ruskej armáde.

Včera 19:32

Stančík: EÚ nesmie podceniť schopnosti ruskej armády ani po roku vojny.

Včera 19:18

Guterres sa obáva, že svet smeruje k rozsiahlejšej vojne.

Včera 18:57

Bezpečnostná služba Ukrajiny (SBU) v pondelok oznámila, že odhalila a zadržala zamestnanca ukrajinských ozbrojených síl, ktorý odovzdával informácie Rusku.

Včera 18:56

Ukrajinský parlament schválil návrh, ktorým ruskú súkromnú polovojenskú spoločnosť Vagnerova skupina, v zahraničí známu pod označením Wagner Group, vyhlásil za medzinárodnú zločineckú organizáciu.

Včera 17:30

Lavrov v Iraku rokoval o sankciách Západu proti ruským ropným firmám.

Včera 17:27

Nemecká krajne pravicová AfD oslavuje 10 rokov, očakávajú sa protesty.

Včera 16:56

Nórsko urobilo päťročný plán pomoci Ukrajine v objeme 7,27 mld. eur.

Včera 16:18

MV: Slovensko vysiela do Turecka desať hasičov a päť horských záchranárov.

Včera 16:16

Vo veku 98 rokov zomrel bývalý predseda vlády Československej socialistickej republiky (ČSSR) Lubomír Štrougal.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Zomrel dlhoročný predseda Slovenského sánkarského zväzu Findura

0 icon

Vo veku 60 rokov zomrel bývalý šéf slovenského sánkovania Martin Findura. Na svojom o tom informoval Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV).

SKCH vyhlásila zbierku na pomoc Turecku a Sýrii po ničivých zemetraseniach

0 icon

Bratislava 6. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Omar Sanadiki)   Slovenská katolícka charita (SKCH) vyhlásila celonárodnú zbierku na pomoc Turecku a Sýrii po ničivých zemetraseniach. Ľudia môžu posielať finančnú pomoc prostredníctvom stránky alebo účtu SKCH. TASR o tom informovala hovorkyňa SKCH Monika Molnárová "Naším poslaním vždy bolo aj je byť blízko pri človeku,…

Rusi postupujú. PMC Wagner útočí na Ivanovskoje

0 icon

Bratislava 6. februára 2023 (HSP/Foto:Twitter,Screenshot)   A nielen to. A v oblasti Ivanovskovo sa wagnerovcom podarilo odrezať posádku od Kosťantinovky a Artemovska a teraz intenzívne vypaľujú jej pozície Na severe bola obrana AFU pri Paraskovijevke tiež prelomená a je možné, že do rána bude prekonaná aj tu. Všetko nasvedčuje tomu,…

FIA upravila pravidlá pre politické komentáre, Albon: “Sme znepokojení”

0 icon

Londýn 6. feburára 2023 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Jazdec Formuly 1 Alex Albon uviedol, že piloti F1 sú znepokojení kontroverzným krokom Medzinárodnej automobilovej federácie (FIA). Tá má v úmysle zakázať politické vyhlásenia. Riadiaci orgán F1 aktualizoval svoje pravidlá, aby zabránil "politickým, náboženským, alebo osobným" komentárom bez predchádzajúceho súhlasu Krok FIA prichádza po…

Česi nepodporujú účasť Rusov a Bielorusov na OH 2024 v Paríži

0 icon

Český olympijský výbor (ČOV) vyjadril odmietavý postoj k účasti Rusov a Bielorusov na OH 2024 v Paríži.

Polícia obvinila dvojicu mužov, ktorá od seniorky vylákala 20.000 eur

0 icon

Košice/Lučenec 6. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Zo zločinu podvodu spáchaného formou spolupáchateľstva obvinila polícia dvojicu mužov z okresu Lučenec vo veku 34 a 53 rokov. Ako TASR informovala košická krajská policajná hovorkyňa Lenka Ivanová, seniorku chceli pripraviť o celoživotné úspory. Vyšetrovateľ zároveň spracoval podnet na podanie návrhu na ich vzatie…

Muž dôchodcovi na Spiši vzal 100 eur, hrozí mu až 12-ročný trest

0 icon

Spišská Nová Ves 6. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Zo zločinu lúpeže obvinila polícia 55-ročného muža, ktorý mal zobrať 75-ročnému seniorovi v jeho byte v Spišskej Novej Vsi po prebratí starobného dôchodku 100 eur. "Keďže skutok spáchal na chránenej osobe, v prípade dokázania viny mu hrozí trest odňatia slobody na sedem…

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Ukrajina považuje wagnerovcov za medzinárodnú zločineckú organizáciu

0 icon

Kyjev 6. februára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Daniel Cole, screenshot) Aktualizované 6. februára 2023 19:43 V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií   19:30 - Foreign Affairs analyzuje riziká použitia jadrových zbraní zo strany…

Prezidentka: Som rada, že prezident Zeman si na rozlúčku vybral Vysoké Tatry

0 icon

Český prezident Miloš Zeman pricestoval v pondelok popoludní na popradské letisko, čaká ho rozlúčková návšteva Slovenska. Prezidentku SR Zuzanu Čaputovú teší, že si ako miesto rozlúčky vybral práve Vysoké Tatry.

Danko odkázal agresívnym Ukrajincom: Nebudete biť Slovákov!

0 icon

Bratislava 6. februára 2023 (HSP/Foto:Screenshot)   V utorok (31.1) sa v Bratislave odohral incident, kde piati občania Ukrajiny mali vylákať slovenského občana na stretnutie pred prevádzku rýchleho občerstvenia a následne sa mali pokúšať dostať do jeho vozidla, v ktorom Slovák sedel. Slovákovi sa podarilo vycúvať z radu vozidiel na cestu…

NAJNOVŠIE

BLOG

Milan Šupa

Sú slová o Spravodlivosti Pána od diabla?

0icon

   To, čo píšete je diabla! Takáto bola jedna z reakcií na môj článok s názvom: O ruke Pána, ktorá bije, a o jeho druhej ruke, ktorá lieči a pomáha.    Konkrétne sa v nej hovorilo toto:    „Vo svojom článku ste napísali, že: „Tak, ako matka dňom

René Pavlík

Referendum ?

0icon

  Dnes som dostal takýto mejl. Zaujal ma a preto ho posúvam širšej verejnosti a to aj preto, lebo v komente môjho predchádzajúceho bogu so cítil výčitku. Možno nasledujúca téma by za diskusiu a referendum stála. 

Gustáv Murín

Komu slúži RTVS? A zvlášť redaktorka Jančkárová?

0icon

Kolaborácia so žltou tlačou a obhajoba nezákonných činov „koalície zloby“ je tým najhorším, čoho sa môže dopustiť zamestnanec RTVS za naše spoločné koncesionárske poplatky. Príkladom je rozhlasová redaktorka Marta Jančkárová. Tá sa nechvalne vyznamenala pri výročnom rozho

Andrej Sablič

Pravda o vojnách III.

0icon

Zdroje na báze, ktorých boli spracované články: „Pravda o vojnách“ Vlastné

Marek Brna

EÚ a NATO nech idú do čerta!

0icon

Aj by som škaredo zahrešil, ale treba sa vedieť ovládať. Novinári, alias prostitútky, s nimi. Česť výnimkám, aj keď pochybujem, že voľáke sú. Politici takisto. Neustále omieľajúci bezpodmienečnú oddanosť, vernosť, lojalitu k euroatlantickým štruktúram, krycí názov - zahraničnopolitická orientácia, ktorú nespochybňuje ani len ten Robert Fico. Veď nech sa z

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke zábavno-súťažné podujatie Karneval na ľade v nedeľu 5. februára 2023 na ľadovej ploche zimného štadióna v Trebišove

Autor: TASR-Roman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Zomrel dlhoročný predseda Slovenského sánkarského zväzu Findura

0 icon

Vo veku 60 rokov zomrel bývalý šéf slovenského sánkovania Martin Findura. Na svojom o tom informoval Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV).

SKCH vyhlásila zbierku na pomoc Turecku a Sýrii po ničivých zemetraseniach

0 icon

Bratislava 6. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Omar Sanadiki)   Slovenská katolícka charita (SKCH) vyhlásila celonárodnú zbierku na pomoc Turecku a Sýrii po ničivých zemetraseniach. Ľudia môžu posielať finančnú pomoc prostredníctvom stránky alebo účtu SKCH. TASR o tom informovala hovorkyňa SKCH Monika Molnárová "Naším poslaním vždy bolo aj je byť blízko pri človeku,…

Rusi postupujú. PMC Wagner útočí na Ivanovskoje

0 icon

Bratislava 6. februára 2023 (HSP/Foto:Twitter,Screenshot)   A nielen to. A v oblasti Ivanovskovo sa wagnerovcom podarilo odrezať posádku od Kosťantinovky a Artemovska a teraz intenzívne vypaľujú jej pozície Na severe bola obrana AFU pri Paraskovijevke tiež prelomená a je možné, že do rána bude prekonaná aj tu. Všetko nasvedčuje tomu,…

FIA upravila pravidlá pre politické komentáre, Albon: “Sme znepokojení”

0 icon

Londýn 6. feburára 2023 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Jazdec Formuly 1 Alex Albon uviedol, že piloti F1 sú znepokojení kontroverzným krokom Medzinárodnej automobilovej federácie (FIA). Tá má v úmysle zakázať politické vyhlásenia. Riadiaci orgán F1 aktualizoval svoje pravidlá, aby zabránil "politickým, náboženským, alebo osobným" komentárom bez predchádzajúceho súhlasu Krok FIA prichádza po…

Česi nepodporujú účasť Rusov a Bielorusov na OH 2024 v Paríži

0 icon

Český olympijský výbor (ČOV) vyjadril odmietavý postoj k účasti Rusov a Bielorusov na OH 2024 v Paríži.

Polícia obvinila dvojicu mužov, ktorá od seniorky vylákala 20.000 eur

0 icon

Košice/Lučenec 6. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Zo zločinu podvodu spáchaného formou spolupáchateľstva obvinila polícia dvojicu mužov z okresu Lučenec vo veku 34 a 53 rokov. Ako TASR informovala košická krajská policajná hovorkyňa Lenka Ivanová, seniorku chceli pripraviť o celoživotné úspory. Vyšetrovateľ zároveň spracoval podnet na podanie návrhu na ich vzatie…

Muž dôchodcovi na Spiši vzal 100 eur, hrozí mu až 12-ročný trest

0 icon

Spišská Nová Ves 6. februára 2023 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Zo zločinu lúpeže obvinila polícia 55-ročného muža, ktorý mal zobrať 75-ročnému seniorovi v jeho byte v Spišskej Novej Vsi po prebratí starobného dôchodku 100 eur. "Keďže skutok spáchal na chránenej osobe, v prípade dokázania viny mu hrozí trest odňatia slobody na sedem…

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Ukrajina považuje wagnerovcov za medzinárodnú zločineckú organizáciu

0 icon

Kyjev 6. februára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Daniel Cole, screenshot) Aktualizované 6. februára 2023 19:43 V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií   19:30 - Foreign Affairs analyzuje riziká použitia jadrových zbraní zo strany…

Prezidentka: Som rada, že prezident Zeman si na rozlúčku vybral Vysoké Tatry

0 icon

Český prezident Miloš Zeman pricestoval v pondelok popoludní na popradské letisko, čaká ho rozlúčková návšteva Slovenska. Prezidentku SR Zuzanu Čaputovú teší, že si ako miesto rozlúčky vybral práve Vysoké Tatry.

Danko odkázal agresívnym Ukrajincom: Nebudete biť Slovákov!

0 icon

Bratislava 6. februára 2023 (HSP/Foto:Screenshot)   V utorok (31.1) sa v Bratislave odohral incident, kde piati občania Ukrajiny mali vylákať slovenského občana na stretnutie pred prevádzku rýchleho občerstvenia a následne sa mali pokúšať dostať do jeho vozidla, v ktorom Slovák sedel. Slovákovi sa podarilo vycúvať z radu vozidiel na cestu…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Milan Šupa

Sú slová o Spravodlivosti Pána od diabla?

0icon

   To, čo píšete je diabla! Takáto bola jedna z reakcií na môj článok s názvom: O ruke Pána, ktorá bije, a o jeho druhej ruke, ktorá lieči a pomáha.    Konkrétne sa v nej hovorilo toto:    „Vo svojom článku ste napísali, že: „Tak, ako matka dňom

René Pavlík

Referendum ?

0icon

  Dnes som dostal takýto mejl. Zaujal ma a preto ho posúvam širšej verejnosti a to aj preto, lebo v komente môjho predchádzajúceho bogu so cítil výčitku. Možno nasledujúca téma by za diskusiu a referendum stála. 

Gustáv Murín

Komu slúži RTVS? A zvlášť redaktorka Jančkárová?

0icon

Kolaborácia so žltou tlačou a obhajoba nezákonných činov „koalície zloby“ je tým najhorším, čoho sa môže dopustiť zamestnanec RTVS za naše spoločné koncesionárske poplatky. Príkladom je rozhlasová redaktorka Marta Jančkárová. Tá sa nechvalne vyznamenala pri výročnom rozho

Andrej Sablič

Pravda o vojnách III.

0icon

Zdroje na báze, ktorých boli spracované články: „Pravda o vojnách“ Vlastné

Marek Brna

EÚ a NATO nech idú do čerta!

0icon

Aj by som škaredo zahrešil, ale treba sa vedieť ovládať. Novinári, alias prostitútky, s nimi. Česť výnimkám, aj keď pochybujem, že voľáke sú. Politici takisto. Neustále omieľajúci bezpodmienečnú oddanosť, vernosť, lojalitu k euroatlantickým štruktúram, krycí názov - zahraničnopolitická orientácia, ktorú nespochybňuje ani len ten Robert Fico. Veď nech sa z

Vášeň v Tebe

Kráľovná životného štýlu má vo svojej domácnosti neporiadok. Je však spokojná. Čo sa zmenilo?

0 icon

Chladné dni počas zimy môžu spôsobiť, že sa mnohí rozhodnete urobiť si poriadok vo svojej domácnosti podľa rád a životného štýlu Marie Kondo. Zdá sa však, že vždy organizovaná Marie Kondo má od pôrodu svojho tretieho dieťa, ktoré sa narodilo v roku 2021, troška neorganizovanú domácnosť. Prehodnotila totiž svoje priority. Jej rituály…

Luxusná „Baby Shower“: Dominika Cibulková prezradila pohlavie druhého dieťatka

0 icon

Bývalá slovenská tenistka Dominka Cibulková pripravila pre svoje ešte nenarodené bábätko a svojich priateľov luxusnú oslavu Baby Shower. Prezradila na nej pohlavie dieťatka. S prípravou krásnej párty pomáhal jej kamarát a krstný otec malého Jakubka – Andrej Kusalík. Baby Shower je oslava, na ktorej rodičia svojim známym prezradia pohlavie dieťatka. V Dominikinom prípade…

Sekundy rozhodujú! Pri nehode na diaľnici opustite všetci vozidlo. Pozrite si video, čo sa môže stať, ak v ňom zostanete

0 icon

Niektoré územia Slovenska zasiahol počas víkendu sneh v takom rozsahu, že museli vyhlásiť kalamitný stav. Ak je na diaľnici nehoda, viete ako máte postupovať? Slovenská správa ciest informovala, že v sobotu na diaľnici D1 Poprad – Spišský štvrtok vyhlásili 3. kalamitný stupeň. Diaľnicu uzavreli v oboch smeroch. V úseku Spišský Štvrtok -…

Štefan Margita má stále doma urnu s ostatkami Hany Zagorovej. Aký je jeho ranný rituál?

0 icon

V auguste 2022 prišiel operný spevák Štefan Margita o svoju milovanú manželku, legendárnu speváčku Hanu Zagorovú. Vdovec v rozhovore s moderátorom Alešom Cibulkom pre Český rozhlas prezradil, že svoju milovanú Haničku má stále

Pondelková pieseň - kvety

0 icon

Začal sa druhý februárový týždeň a my vám prinášame pondelkovú pieseň, ktorú nám zaslal čitateľ, ktorý sa podpísal DJ Monty. Pieseň od Miley Cyrus – Flowers sa mu páči, pretože je dnešná. „Nemám jej čo vytknúť, proste sa podarila a letí nahor hitparádami celého sveta,“ prezradil svoj názor. Speváčka pieseň…

Armádny Magazín

Západné dodávky rakiet Ukrajine dávajú za pravdu Rusku

0 icon

Rusko, 6. februára 2023 (AM) – Zbrane dlhého doletu, ktoré je Západ pripravený odovzdať kyjevskému režimu, by podľa USA mali zmeniť situáciu na bojiskách. Zo zahraničnopolitického hľadiska by však nové dodávky zbraní na Ukrajinu mohli hrať do karát Moskve.   Spojené štáty pripravujú nový balík vojenskej pomoci v hodnote takmer 2…

V Európe začala mobilizácia Ukrajincov. Muži, ktorí utiekli pred mobilizáciou do Poľska a Británie, začali dostávať predvolania

0 icon

Írsko, 6. februára 2023 (AM) – V írskych mestách – Dublin, Mullingar, Lismore prebiehajú protesty proti vládnej politike prijímania utečencov neutíchajú. Demonštranti vychádzajú do ulíc s nápismi „Írsko je preplnené“ , „Írsko je pre Írov“ a „Na životoch Írov záleží“ .   V roku 2022 írska vláda prijala 83 814 nových migrantov,…

Kyjev - Berlínu: Urýchlene pošlite ponorku, nie je na čom utiecť. Na čo je Zelenskému nehlučný nemecký zázrak

0 icon

Ukrajina, 6. februára 2023 (AM) – Drzosť, hrubosť a nemotivovaná agresivita sú typickými znakmi predstaviteľov kyjevského údajne diplomatického oddelenia. Nesporným lídrom v počte škandálov iniciovaných v hostiteľskej krajine je však neadekvátny Melnik. A napriek tomu, že Berlín sa konečne zbavil jeho

Sergej Kara-Murza: Obraz budúcnosti

0 icon

Slovensko, 6. februára 2023 (AM) – Jednou z funkcií politickej moci je predvídať budúcnosť. Táto funkcia je mnohostranná - moc musí predvídať hrozby a zároveň vznik nových, často neočakávaných príležitostí na posilnenie a rozvoj krajiny. Jednou z najťažších úloh je však vytvoriť víziu budúcnosti. Táto úloha sa rieši v politickom boji…

TopDesať

Včely: 5 zaujímavostí o našich lietajúcich kamarátoch

0 icon

Včely sú pre náš ekosystém najdôležitejšie a preto by sme sa o nich mali zaujímať oveľa viac. V žiadnom prípade by sme ich nemali brať ako otravný hmyz (na rozdiel od komárov - ble). Pozri sa teda s nami na 5 fascinujúcich zaujímavosti o našich lietajúcich kamarátoch. 5. Existuje 25…

Týmito vecami muži priviedli ženy do šialenstva

0 icon

Muži niekedy dávajú svojím ženám poriadne zabrať! Ich návyky sú niekedy zvláštne a ženy tak privádzajú do šialenstva. Často sa stáva, že z páru je neporiadnejší práve muž. Ženy tak často musia svojim chlapom prízvukovať, že oblečenie by malo byť zavesené, špinavé oblečenie zasa patrí do koša na prádlo a…

Prekvapivé objavy, ktorými si ľudia získali priazeň internetu

0 icon

Ak sa na veci vo svojom okolí pozrieme detailnejšie, môžeme nájsť prekvapivé objavy, ktoré si nezískajú iba našu priazeň, ale aj priazeň mnohých ľudí na internete. V našom uponáhľanom živote je ľahké prehliadať maličkosti a považovať tak krásu a zázraky, ktoré nás obklopujú, za samozrejmosť. Ak sa však zameriame na…

Aj takéto krvilačné beštie sa skrývajú za tabuľkou "Pozor, zlý pes!"

0 icon

Pozná to každý z nás. Vždy, keď na bráne pred rodinným domom nájdeš tabuľku "Pozor, zlý pes!", pravdepodobne ti mysľou začnú behať rôzne krvilačné beštie s obrovskými tesákmi, ktoré sú pripravené zaútočiť na kohokoľvek, kto sa dostane do nebezpečnej blízkosti brány. No často je to úplne opačne. Tieto strážne zvieratá na teba…

Sovietsky superhlboký vrt, ktorý sa preslávil zvukmi z "pekla"

0 icon

Kolský superhlboký vrt sa preslávil najmä v spojitosti so záhadnou zvukovou nahrávkou, ktorá údajne zachytila zvuky z pekla. Tento Sovietsky projekt superhlbokého vrtu sa stal námetom pre jednu z najznámejších povestí súčasnosti. Množstvo ľudí veľmi rýchlo uverilo nepravdepodobnému príbehu, že niekoľko kilometrov pod zemských povrchom vedci objavili peklo. Práve v súvislosti s tým…

FOTO DŇA

Na snímke zábavno-súťažné podujatie Karneval na ľade v nedeľu 5. februára 2023 na ľadovej ploche zimného štadióna v Trebišove

Autor: TASR-Roman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali