Exkluzívny rozhovor so Slovákom, ktorý dokumentoval osudy utečencov: Odveký boj medzi Európou a Blízkym východom momentálne vyhráva Blízky východ s moslimskou väčšinou

Bratislava/Bagdad 30. decembra 2015  (HSP/Foto: Anton Frič)

 

Prinášame vám exkluzívny rozhovor s človekom, ktorý sa ocitol priamo v centre diania jednej z najväčších práve prebiehajúcich humanitárnych kríz, ktorá fatálne mení tvár krajín v dôsledku ohrozenia kresťanov.

Anton Frič je fotograf a občiansky aktivista, ktorý sa v poslednom období venuje najmä situácii utečencov v Iraku. Irak navštívil 5 krát a s utečencami strávil viac ako dva mesiace. Jeho posledná cesta bola spojená s príchodom skupiny irackých kresťanov na Slovensko, ktorých sprevádzal pri ich lete z irackého Erbílu do Košíc.

Na snímke vľavo Anton Frič
Na snímke vľavo Anton Frič

Situáciu na Blízkom východe poznáte z prvej ruky. Viackrát ste Blízky východ sám navštívili. Kde ste presne boli a ako dlho?

V Iraku som tento rok strávil dva mesiace. Zdržoval som sa v autonómnej oblasti Kurdistan, ktorá je relatívne bezpečná a je aj jedinou funkčnou časťou Iraku. Nachádza sa v nej väčšina utečencov z ostatných častí Iraku a takisto veľa utečencov zo Sýrie. Počas mojich piatich ciest som navštevoval utečenecké tábory a dokumentoval život utečencov. Zameral som sa najmä na kresťanov a Jezídov, ktorí sú najviac postihnutí vyčíňaním Islamského štátu v Iraku.

Erbil Irak
V Erbile sú desiatky táborov v ktorých je viac ako 30 000 kresťanov a desiatky tisíc jezídov a moslimov

 

Hovorí sa, že kresťania sa v Iraku takmer zmizli. Je to iba pôsobením ISIL? Ja mám pocit, že na nich nikomu nezáleží. Prečo na nich nezáleží Európe sa dá pochopiť. Tá už nie je kresťanská. Ale prečo sa za nich nepostaví vôbec nikto?

Takto to nevidím. Podľa mňa väčšine kresťanov v Európe na osudoch ich bratov a sestier v Iraku a na Blízkom východe záleží. Problémom sú ľavicové európske vlády, ktoré nepočúvajú hlasy svojich kresťanských spoluobčanov. V takom Francúzsku sú ignorované miliónové zhromaždenia na podporu kresťanských postojov. Ignoruje ich vláda, ignorujú ich médiá. Vrátane tých našich.

V Iraku aj mnohým moslimom na prítomnosti kresťanov záleží. Kresťania sú väčšinou dobre vzdelaní, prinášajú do spoločnosti kultúru, jemnosť, schopnosť vyjednávať, robiť kompromisy. Obrusujú hrany radikalizmu. Avšak práve ten radikalizmus má v poslednom období navrch. To je aj hlavný dôvod prečo už 1 a pol milióna kresťanov z Iraku odišlo a prečo zostávajúcich ani nie 200 tisíc tam nemá veľkú chuť zostať. Boja sa o svoje životy a o budúcnosť svojich detí. Kresťania sú, paradoxne, spájaní so Západom, ktorý je v očiach moslimov stále spájaný s kresťanstvom. Jedná sa o odveký boj medzi Európou a Blízkym východom. Teraz vyhráva Blízky východ so svojou moslimskou väčšinou.

Pictures and stories from Kurdistan Iraq
Na snímke deti a kňaz, otec Jens, ktorý je pôvodom Nemec. V súčasnosti pôsobí ako správca Kláštora Panny Márie v Sulimanyii

 

Niektoré zdroje uvádzajú, že Kurdi a v rámci nich Jezídi nie sú Arabi ani Osmani. Že sú to skôr bieli ľudia s modrými očami a že majú asi pôvodný koreň viac k dnešným Európanom ako k etnikám v oblasti, kde momentálne žijú. Čo si o tom myslíte?

K tomuto sa neviem vyjadriť. Z mojich skúseností sú Jezídi veľmi podobní ostatným etnikám v oblasti, aj keď je pravda, že je medzi nimi viac európsky vyzerajúcich jedincov. Nie som však antropológ, čiže sa k tejto otázke neviem podrobnejšie vyjadriť.

Stručne nám opíšte, ako vyzerá podľa vás situácia na Blízkom východe. Kto sú podľa Vás najväčší hráči a o čo im ide? 

Necítim sa byť kompetentný na opisovanie celkovej geopolitickej situácie na Blízkom východe. V každom prípade však platí, že je to oblasť, ktorá trpí prílišným záujmom Západu už viac ako sto rokov. Od pádu Osmanskej ríše, ktorú si veľmoci ako Veľká Británia a Francúzsko doslova rozkúskovali podľa vlastných a nie podľa miestnych záujmov, je situácia v tejto oblasti napätá a neprehľadná. Olej do ohňa pridala americká invázia v roku 2003, ktorá má najväčší podiel na genocíde kresťanskej komunity v Iraku a v Sýrii. Proti zásahu USA sa stavala aj Katolícka cirkev a mnoho rozumných politikov, ich hlas však nebol vypočutý. Dnes sa do konfliktu zapájajú aj ostatné západné krajiny a v poslednej dobe aj Rusko. Európska angažovanosť je veľmi rozpačitá a skôr to vnímam ako východisko z núdze. Európa nevie čo si počať, a tak zatiaľ poslala lietadlá a vyčkáva, čo sa bude diať. Rusi si bránia svoje záujmy v podobe spriateleného režimu Bashara Assada a svojich vojenských základní. Majú tam jedinú námornú základňu mimo svojho územia a v posledných mesiacoch vybudovali aj veľkú leteckú základňu. Tej sa už, predpokladám, nikdy nevzdajú. Ďalším motívom Ruska je aj likvidácia čečenských teroristov mimo svojho územia. V službách Islamského štátu sú ich tisíce a pre Rusov je pohodlnejšie ich vyhladiť v Sýrii ako u seba, po ich návrate.

Veľa sa hovorí o týraní žien. Je to pravda? K čomu tam dochádza?

Určite dochádza k týraniu žien, rovnako ako aj u nás. Ak máte na mysli únosy, znásilňovanie, sexuálne zotročovanie a vraždenie najmä jezídskych dievčat a žien, tak k tomu dochádza v pomerne veľkom merítku. V rukách Islamského štátu je približne 5 tisíc jezídskych žien a dievčat. Fungujú otrokárske trhy, kde je možné takéto dievčatá kúpiť alebo vymeniť, bežne sa dávajú aj ako dary. Vek nehrá rolu. Bežne sú mnohonásobne znásilňované už 9-10 ročné dievčatá. Mnohé z nich zomierajú na následky zranení spôsobených pri týchto násilnostiach, mnohé páchajú samovraždy.

Pictures and stories from Kurdistan Iraq
Irackí kresťania sa modlia ruženec v utečeneckom tábore v Erbile v Iraku.

 

Ako to v praxi prebieha? Človek si to ani nevie predstaviť. Kúpite si ženu na trhu a tá sa stane vašou manželkou? Alebo ju iba znásilňujete a požičiavate známym? Dovoľuje vôbec niečo také islam? Alebo Islamský štát prevádzkuje rovno „bordely“ pre bojovníkov?

Z toho, čo som sa dozvedel z výpovedí žien a dievčat, ktoré odtiaľ ušli a zo správ, ktoré sa dostávajú do médií, môžem potvrdiť, že existujú priamo trhy so sexuálnymi otrokyňami. Dajú sa kúpiť už od 20-30 dolárov, cena tých najmladších a najkrajších nemá strop. Napríklad v hlavnom meste Islamského štátu Raqqa takéto trhy pravidelne fungujú v hale niekdajšej technickej univerzity. Dievčatá často dávajú bojovníkom do daru k narodeninám alebo pred odchodom do boja. Dochádza k hromadnému znásilňovaniu dievčat pred odchodom na bojisko – na jednej žene alebo dievčati sa vystriedajú za noc desiatky džihádistov. Tieto dievčatá to väčšinou neprežijú.

Keď sa chce, tak v Koráne nájdete ospravedlnenie na akékoľvek zločiny. Našli si aj džihádisti. Podrobne sa obchodovaniu s otrokmi a znásiľňovaniu žien a dievčat venujú aj vo svojom oficiálnom časopise Dabiq.

Ako hodnotíte intervenciu Ruska? Je to podľa vás na prospech alebo na škodu veci?

Angažovanosť Ruska som už popísal vyššie. Všeobecne sa zásah Ruska hodnotí pozitívne. Aj ja sa prikláňam k tomuto názoru. Rusi nemajú škrupule, ktorými sú zviazaní Američania alebo európske štáty. Systém spálenej zeme však môže byť aj kontraproduktívny. Prílišná agresivita môže viesť k radikalizácii ďalších a ďalších ľudí. Už teraz dochádza k spájaniu radikálnych skupín, ktoré predtým často bojovali aj medzi sebou. Ich hlavným nepriateľom sa stáva Rusko a to ich vedie k zlučovaniu ich síl. Celkovo je však angažovanosť Ruska prínosom. Minimálne sa Rusom darí odhaľovať angažovanosť Turecka v pomoci radikálnym skupinám v Sýrii. Takisto odhaľujú obchod so špinavou ropou. Mali by si však urobiť poriadok aj so svojím spriateleným sýrskym režimom, ktorý je tiež aktívne zapojený do kupovania ropy od Islamského štátu. To sa však zrejme vyrieši veľmi rýchlo získaním území, na ktorých sa ropa ťaží. Z predaja špinavej ropy profitujú všetci. A ako vieme, peniaze nemajú nepriateľa. Do obchodu s ropou sú zapojení aj Kurdi a Turci. Momentálne sa najviac ropy z území pod správou Islamského štátu preváža cez územie autonómnej oblasti Kurdistan. V menšej miere priamo do Turecka cez turecko-sýrske hranice.

Prečo podľa vás došlo k zostreleniu ruského lietadla? Ako si tento incident Vy vysvetľujete?

Bolo to upozornenie Rusku aby sa nemiešalo do záležitostí, na ktorých Turecku záleží. Myslím najmä na podporu Turkménov v Sýrii zo strany Turecka. Takisto to bola reakcia na pomerne časté porušovanie vzdušného priestoru Turecka ruskými lietadlami a dronmi. Myslím, že Turci sa prerátali. Nečakali takú reakciu Ruska. Výrazné navýšenie počtu lietadiel a náletov, vyzbrojenie lietadiel strelami vzduch-vzduch a faktické vyhlásenie bezletovej zóny nad územím západnej a severnej Sýrie sú určite prekvapením. Predpokladám, že Rusi sa aktívne zapoja do podpory kurdskej samosprávy v severnej Sýrii a pokúsia sa vplyv Kurdov rozšíriť aj na zostávajúcu časť tureckej hranice, ktorá priamo susedí s územím pod kontrolou Islamského štátu. Sýrski Kurdi vyjdú z toho najlepšie. Sami by nikdy nemali možnosť vyjednať si z režimom Bashara Assada také podmienky, aké majú pod ochranou Ruska. A zároveň Rusov teší, že Turecku vychovávajú nebezpečného protivníka priamo na ich hraniciach. Otázne je, ako dlho táto ruská podpora kurdom vydrží. Ruské zdroje sú obmedzené a očakávam, že takáto aktívna angažovanosť ruskej armády na cudzom území bude z ekonomických dôvodov skoro obmedzená.

 


 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Biden ocenil historickú návštevu pápeža Františka v Iraku

0 icon

Washington 8. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Alex Brandon, TASR/AP Photo)   Americký prezident Joe Biden v pondelok ocenil návštevu pápeža Františka v Iraku, ktorá podľa neho vyslala obyvateľom tejto krajiny dôležité posolstvo o bratstve a zmierení. Informovala o tom agentúra AFP "Skutočnosť, že pápež František navštívil staroveké náboženské pamiatky vrátane biblického rodiska…

Katalánski separatisti v Európskom parlamente možno prídu o imunitu

0 icon

Brusel 8. marca 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Olivier Matthys)   Európsky parlament v pondelok rozhoduje o tom, či je potrebné zrušiť imunitu bývalého prezidenta španielskeho regiónu Katalánsko Carlesa Puigdemonta a dvoch jeho spolupracovníkov. Takýto krok by mohol pripraviť pôdu pre ich vydanie Puigdemont a niekoľkí ďalší ľudia ušli v októbri 2017 do Belgicka,…

Vlhová s 19 víťazstvami na úrovni Wachterovej a Rebensburgovej a v najlepšej dvadsaťpäťke histórie

0 icon

Bratislava 8. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Gabriele Facciotti, TASR-Milan Kapusta)   Len raz v aktuálnej sezóne Svetového pohára dosiahla Petra Vlhová v rozpätí dvoch dní lepšie výsledky ako uplynulý víkend v Jasnej. To keď v predposledný novembrový víkend minulého roka vyhrala vo fínskom Levi dva slalomy za sebou Teraz na domácom svahu…

To, čo sa minulý týždeň dialo na Slovensku už podľa Bihariovej z PS „vyrazilo pokrievku“. „Uvedomili sme si, že toto nie je Metrix, planéta, ktorú niekto zneužíva ako svoj blázinec“

0 icon

Bratislava 8. marca 2021 (HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Mimoparlamentné liberálne zoskupenie Progresívne Slovensko (PS) sa začiatkom marca zmobilizovalo a spustilo iniciatívu "Stačilo už", ktorá požaduje odstúpenie premiéra Igora Matoviča. Ako táto platforma vznikala vysvetlila v podcaste šéfa progresívcov - bývalá ľudskoprávna aktivistka - Irena Bihariová "Kampaň je zameraná na to, presne…

Heger volá po jednote vo vláde, poukazuje na zatvorené dvere

0 icon

Bratislava 8. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Diskusia o situácii v koalícii patrí za zatvorené dvere, myslí si vicepremiér a minister financií Eduard Heger (OĽANO). Zdôraznil potrebu jednoty vo vláde. Sústrediť sa podľa neho treba na kľúčové veci, ako sú reformy a ochrana zdravia a životov. Uviedol to na pondelkovej…

Pápež má v úmysle pricestovať na Slovensko, prijal pozvanie prezidentky

0 icon

Bratislava 8. marca 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Vincenzo Pinto)   Pápež František má v úmysle pricestovať na Slovensko. V pondelok to oznámil prezidentke SR Zuzane Čaputovej v reakcii na jej pozvanie z decembra minulého roka. TASR o tom informoval hovorca hlavy štátu Martin Strižinec "Veľmi sa teším, že Svätého Otca budeme môcť…

Osobné bankroty vo februári medzimesačne vzrástli o 125 %

0 icon

Bratislava 8. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Vo februári zbankrotovalo 669 obyvateľov Slovenska. Ako vyplýva z analýzy spoločnosti CRIF - Slovak Credit Bureau, v medziročnom porovnaní to predstavuje pokles takmer o 50 %. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom, keď v januári zbankrotovalo 297 dlžníkov, ich vo februári bolo až o 125…

USA chystajú odvety za nedávne počítačové útoky, terče sú v Rusku a Číne

0 icon

Moskva/Washington 8. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   V najbližších troch týždňoch plánujú americké úrady uskutočniť sériu počítačových útokov na interné systémy vybraných ruských úradov. Napísal v nedeľu denník The New York Times s tým, že pôjde o reakciu na hakerský útok na americké inštitúcie vykonaný prostredníctvom platformy SolarWinds, ktorý bol odhalený…

Pápež sa vrátil do Ríma z historickej návštevy Iraku

0 icon

Rím 8. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Yara Nardi, Andrew Medichini)   Pápež František sa v pondelok vrátil do Ríma z historickej návštevy Iraku, vôbec prvej pápežskej cesty do tejto blízkovýchodnej krajiny. Informoval o tom reportér tlačovej agentúry AFP, ktorý bol s pápežom na palube lietadla František (84) absolvoval program návštevy bez problémov,…

Plán obnovy sa zameriava na päť priorít, najviac pôjde na zelenú ekonomiku

0 icon

Bratislava 8. marca 2021 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Plán obnovy a odolnosti SR sa zameriava na päť hlavných priorít. Najviac prostriedkov má smerovať do oblasti zelená ekonomika, a to 2,17 miliardy eur. Informovalo o tom Ministerstvo financií (MF) SR. Návrh plánu obnovy už smeruje do medzirezortného pripomienkového konania Slovensko má odovzdať…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ladislav Kováčik

Spomienka na kauzu únosu Vietnamca

0icon

Ku kauze únosu Vietnamca. Toto som si napísal do denníka 9. 8. 2018, keď bol brannobezpečnostný výbor NR SR k tejto téme: Predtým, než si prečítam niečo sprostredkované z nejakého média, napíšem svoj vlastný umelecký dojem z "grilovania" ministerky Sakovej (Sme

Gustáv Murín

Lipšicova prvá (špeciálna) porážka

0icon

Archanjelov, ako špeciálnych anjelov, pozná kresťanstvo, islam, judaizmus aj zoroastrizmus. Vyniká medzi nimi archanjel Azrael ako „archanjel smrti“. Komu chce, v ťažkých chvíľach aj pomáha. Archanjel Daniel je špeciálny archanjel, ktorý má pomôcť v smrteľných kŕčoch Matovičovej zločinnej vlády. Daniela Lipšica jeho nežičlivci prezývajú aj Lipstein, či Lipštajn. Ale mýlia sa. On…

Marián Tkáč

Na Slovensku žijú zaručene minimálne dvaja blázni. Matovič a ja.

0icon

Priatelia, ono sa to nezdá, ale keď ide do tuhého, vtedy sa blázni, možno aj pozitívni blázni, začnú naplno prejavovať, spravidla vo svojom najvyššom stupni šialenstva. Nedá sa však vylúčiť, že osvieteného šialenstva ... Ja som spoločensky "nikto", teda nestrácajme čas popisovaním mojej osobnosti. Úvod spolu so súvislosťami by bol…

Kristian Keller

Doktor, ktorý študoval na MIT, vyvracia covid hoax (reupload)

0icon

"A potom sa poponáhľali rapídne vytvoriť diagnostický test, ktorým je kvalitatívna PCR – a o tom za chvíľu porozprávam viac. Takže, inými slovami: pred tým než dokázali čokoľvek už vytvorili test." Zdroj: Prezentácia "MIMORIADNA SPRÁVA: Ľudstvo NIE je vírus" - Dr. Andrew Kaufman Nasledovné je preklad cca od časového úseku 02:20 po…

Ivan Malý

RUSKÁ RT PÍŠE O SLOVENSKU

0icon

Ruská propagandistická televízia RT cituje slovenského premiéra Igora Matoviča: "Nie som vrah", hovorí Matovič. Slovensko sa stalo druhou krajinou Európskej únie po Maďarsku, ktorá zaregistrovala Sputnik V pre nedostatok úderov Pfizer, Moderna a AstraZeneca, ktoré schválil Brusel. Ruská vak

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

10+ vecí, ktoré vyzerajú ako niečo úplne iné

0 icon

Definícia pareidólie je dosť široká. Je to psychologický jav, ktorý spôsobuje, že ľudia vidia alebo počujú nejasný obraz alebo zvuk a v hlave si ho spoja s niečim úplne iným. Typickým príkladom je "zjavenie" tváre v kresbe dreva. Alebo týchto 10 vecí...  :) Ale bolo by to zločin proti našej zvedavosti, ak…

Kúzelné nápady na dizajn, ktoré budeš chcieť mať doma!

0 icon

Podobné nápady na dizajn domova nás inšpirujú, aby sme konečne zdvihli zadok a zrealizovali niečo aj vo svojom byte. Jednoducho pri prezeraní týchto fotografií zatúžiš mať doma tiež niečo originálne a nápadité. Plusom je, keď je to ešte aj funkčné a nápomocné pri každodenných činnostiach, ktoré si chceme všetci uľahčiť.…

Život je plný prekvapení a prináša nám aj takéto zmeny

0 icon

Človek je tvor, ktorý má rád svoje pohodlie. Aj preto občas lipne na veciach, ktoré mu prináša život. Nasledujúce fotografie ti ukážu, že zmena neprebieha vždy podľa našich predstáv. Občas sú jej výsledky nádherné, až dokonalé, no niekedy so sebou prinášajú iba ticho a smútok. Zmena je život. Túto vetu…

Milióny znamienok či šesť prstov: Aj takto môže vyzerať ľudské telo

0 icon

Sú ľudia, ktorí sa za svoje telo alebo jeho časti, ktoré sa vymykajú všeobecne platným normám, hanbia. Iní, tí odvážnejší, tieto odlišnosti dokážu využiť na to, aby prerazili v rôznych oblastiach, a možno práve vďaka týmto odchýlkam sa stávajú obľúbenými modelmi. Ľudské telo nie je dokonalé. Určite aj ty zastávaš…

Sarajevský atentát: 5 vecí, ktoré si o ňom pravdepodobne nevedel

0 icon

Prinášame ti ďalší článok z edície x vecí, ktoré si pravdepodobne nevedel. Tentokrát je to práve Sarajevský atentát, ktorý odštartoval udalosti, ktoré sa skončili prvou svetovou vojnou. Ak ťa teda zaujíma história a fascinuje obdobie prvej svetovej vojny, si tu správne.  1. Sarajevský atentát Pri Sarajevskom atentáte prišli o život dvaja ľudia. Boli…

Vo svete IT

Pozrite sa, ako môžete naplánovať odoslanie SMS pomocou aplikácie Google Správy

0 icon

Ešte v druhej polovici februára, spoločnosť Google pre aplikáciu Správy začala distribuovať funkciu plánovania odoslania správ. Google túto funkciu predstavoval slovami, že týmto spôsobom ponúkne lepšiu možnosť komunikácie naprieč rôznymi časovými pásmami. Ako však táto funkcia funguje v praxi?  Takto môžete naplánovať odoslanie správ Funkcia plánovania správ bola predstavená pre…

Android dostal nové „Spiace API“, ktoré umožňujú lepšie monitorovanie kvality spánku

0 icon

Spánok je nevyhnutnosťou pre všetkých z nás. Dostatok odpočinku vplýva nielen na to, ako sa cítime, ale aj na naše zdravie. V súčasnosti mnohí z nás aktívne monitorujú kvalitu spánku prostredníctvom rôznych zariadení. Najčastejšie sú to napríklad chytré hodinky, či fitness náramky, ktoré nám umožňujú získať dodatočné informácie a o…

Pozrite sa, ako môžete zapnúť vo Windows 10 funkciu, pomocou ktorej zrýchlite spúšťanie počítača

0 icon

Windows 10 je aktuálne najrozšírenejším operačným systémom na trhu, čo sa týka počítačov. Nie tak dávno sme vám ukázali, ako je možné nastaviť si funkciu automatického odstraňovania starých a nepotrebných súborov, a dnes by sme vám chceli dať do pozornosti ďalšiu šikovnú funkciu. Ide konkrétne o funkciu, pomocou ktorej môžete…

Netflix prichádza s TikTok funkciou. Vzniká nám nová sociálna sieť?

0 icon

Aktuálne jednou z najrýchlejšie rastúcich sociálnych sietí na svete je služba TikTok, ktorá oslovuje čoraz viac používateľov, najme mladých. Spoločnosti sa to darí hlavne vďaka krátkym 15-sekundovým videám, ktoré majú zväčša zábavný charakter. Túto funkciu si v posledných mesiacoch začalo všímať viacero konkurenčných platforiem. Napríklad, video server YouTube, ktorý začal…

Prečo sa Xiaomi dostalo na americký Blacklist spoločností? Toto má byť dôvod!

0 icon

Začiatkom tohto roka technologický svet obehla správa, že Xiaomi sa dostalo na amerických sankčný zoznam, takzvaný „Blacklist“. Išlo o vcelku nečakaný krok dosluhujúceho amerického prezidenta, ktorému končil mandát. Ako hlavný komunikovaný dôvod, prečo sa Xiaomi dostalo na tento zoznam bolo, že spoločnosť má údajne kooperovať s čínskou vládou. Inými slovami,…

Armádny Magazín

Satanovskij: Prečo USA uvalili sankcie na ukrajinského oligarchu Igora Kolomojského

0 icon

USA, 9.marec 2021 (AM) – Uloženie sankcií Spojenými štátmi proti Dnepropetrovskému oligarchovi Igorovi Kolomoiskému a jeho rodinným príslušníkom je veľmi kurióznou, symptomatickou zápletkou a zaslúži si osobitnú pozornosť.   Kolomojskij je jednou z najväčších postáv modernej Ukrajiny, je absolútne bezohľadný, zákerný a neschopný

Útočiace roje: V Rusku pracujú na nezvyčajnej zbrani

0 icon

Rusko, 8.marec 2021 (AM) – Ďalekonosné, rýchle a miniatúrne. V týchto dňoch bola uverejnená správa, že v Rusku vyvíjajú unikátny útočný systém z prúdových bezpilotných strojov schopných štartovať z paluby lietadla. Na projekte Molnija (Blesk) pracuje z vlastnej iniciatívy spoločnosť Kronštadt, ktorá vyvinula prieskumný út

MDŽ: Venované hrdinkám i obetiam vojen, skrátka spomienka na ženy inak

0 icon

Slovensko, 8.marec 2021 (AM) –  Viete, že...? ...počet zdravotných sestier sa vstupom USA do vojny znásobil 60 krát?

Ruské pozorovacie lietadlo Tu-214ON vykonalo prvý let v novej funkcii

0 icon

Rusko, 8.marec 2021 (AM) – Lietadlo Tu-214ON vykonalo let v novej funkcii a skontrolovalo maskovanie vojenských objektov na pobreží Krymu a Krasnodarského kraja, rovnako ako otestovalo možnosti systému PVO týchto regiónov.   P

Predbehne hypersonické rakety: USA testujú novú útočnú zbraň

0 icon

USA, 8.marec 2021 (AM) – Bezkonkurenčná presnosť, útok rýchlosťou svetla, ničenie rakiet a dronov - v Spojených štátoch bola vyrobená maketa laserového vzdušného dela. Na rozdiel od iných podobných projektov majú byť s

Svetlo sveta

Dovolili by sme Panne Márii nosiť šatku na hlave keby žila dnes?

0 icon

Je moderné v Západnej Európe biť na poplach proti noseniu šatiek. Už menej sa hovorí o tom, že politici, ktorí útočia na to, aby ženy nemohli nosiť šatku sú presne tí istí, ktorí v rovnakom zákone zakazujú nosiť aj iné náboženské symboly, teda krížiky na krku na viditeľnom mieste. Kým…

Kardinál Brandmüller: Tí čo opúšťajú Cirkev kvôli škandálom druhých, ohrozujú vlastnú spásu.

0 icon

Kardinál Walter Brandmüller vyslovil varovanie katolíkom, ktorí opúšťajú katolícku cirkev a to bez ohľadu na dôvody, že ohrozujú svoju vlastnú spásu, ak zomrú odlúčení od Cirkvi. Opustiť cirkev podľa kardinála Brandmüllera v skutočnosti znamená, že sa veriaci odreže od sviatostí potrebných na záchranu duše pred večným zatratením. Takýto veriaci “sa…

Mons. Karol Kmeťko (12.12.1875 – 22.12.1948) – biskup pre nitriansku diecézu.

0 icon

PRVÍ TRAJA SLOVENSKÍ BISKUPI VYSVÄTENÍ V NITRE 13.2.1921 Narodil v rodine obecného notára v Dolných Držkovciach, kde navštevoval základnú školu. Pochádzal z početnej rodiny, jeden brat bol kňazom, jedna sestra rehoľníčkou. 8-ročné gymnaziálne štúdium absolvoval na piaristickom gymnáziu v Nitre (1887-1895) a ako výborného študenta ho odporučili na štúdium teológie…

Prečo Cirkev počas pôstu nespieva Glória ani Aleluja?

0 icon

Katolícka Cirkev 40 dňovému pôstnemu obdobiu prispôsobuje aj liturgiu a vynecháva oslavné spevy Glória a Aleluja. Sláva Bohu je oslavný hymnus, ktorým anjeli ospevovali narodenie Ježiša Krista. Cirkev sa prostredníctvom pôstu vracia do času, kedy sa Boží ľud nachádzal v egyptskom zajatí čakajúc na Spasiteľa, ktorý ich vyslobodí a zachráni.…

25 tajomstiev boja proti diablovi od Ježiša

0 icon

2 júna 1938 Ježiš požiadal rehoľnú sestru Faustínu Kowalskú, aby sa na tri dni venovala duchovnej obnove. V tomto čase dostala od Boha 25 rád, ako sa človek s Božou pomocou môže uchrániť pred útokmi diabla. Tieto inštrukcie sa stali nástrojmi sestry Faustíny pri dobrom boji. Ježiš Faustíne povedal: “Dcéra…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali