europoslanci

NAŽIVO

Obchodný deficit USA sa v máji prehĺbil viac, ako sa očakávalo, a to na 71,5 miliardy dolárov z aprílových 60,3 miliardy dolárov. Informovalo o tom vo štvrtok americké ministerstvo obchodu.

Tento vývoj nastal po tom, ako prezident USA Donald Trump uvalil 10-percentné clá na väčšinu obchodných partnerov. Americký dovoz aj vývoz sa v máji zmenšil. Dovoz klesol o 0,1 percenta na 350,5 miliardy dolárov, pričom import spotrebných tovarov sa znížil o 4 miliardy dolárov. Vývoz z USA sa oslabil o 4 percentá na 279 miliárd dolárov.

Včera 20:12

Ruský vodca Vladimir Putin povedal americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi, že Moskva sa „nevzdá“ svojich cieľov na Ukrajine. Zároveň však sľúbil, že bude pokračovať v rokovaní o konflikte. Uviedol to vo štvrtok Kremeľ po telefonáte oboch mužov.

Včera 19:38

Slovenské atómové elektrárne Jaslovské Bohunice a Mochovce s tropickými horúčavami problémy nemajú. Problémy nie sú ani s prenosom elektrickej energie. Slovenské elektrárne (SE) o tom informovali na svojej internetovej stránke.

Včera 19:29

Vo večerných hodinách môžu prísť na územie západného Slovenska búrky a na juhozápade večer a počas noci silnejšie zafúka. Informuje o tom na svojom webe Slovenský hydrometeorologický ústav. Vydal preto výstrahy prvého stupňa. Do 20.00 h naďalej trvajú na väčšine územia aj výstrahy pred vysokými teplotami.

Včera 19:20

Väčšina francúzskych jadrových elektrární môže byť na základe rozhodnutia regulačného orgánu v oblasti jadrovej energetiky v prevádzke 50 rokov. Informuje o tom správa agentúry DPA, ktorá sa vo štvrtok odvolala na vyhlásenie francúzskeho Úradu jadrovej bezpečnosti (ASNR).

Včera 19:12

Neďaleko obchodného centra vo fínskom meste Tampere vo štvrtok poobede útočník pobodal niekoľkých ľudí. Miestna polícia oznámila, že zadržala jednu osobu a verejnosti už nehrozí nebezpečenstvo. Informovala o tom správa agentúr Reuters a AP.

Útok nožom vo Fínsku
Na snímke policajná páska pred nákupným centrom po útoku nožom v meste Tampere na juhu Fínska / Foto: TASR/AP-Saara Peltola/Lehtikuva via AP
Včera 19:10

Nemecká polícia informovala, že vo štvrtok boli pri útoku „nebezpečným predmetom“ v diaľkovom vlaku v Bavorsku ľahko zranení najmenej štyria ľudia. Incident sa udial medzi mestami Straubing a Plattling na linke do Viedne, páchateľa zadržali. Informovali o tom správy agentúr AP a DPA.

Podľa agentúry AP útočník použil sekeru. Vo vlaku sa v tom čase nachádzalo asi 500 pasažierov.

Včera 19:06

USA plánujú na budúci týždeň v Osle rokovania s Iránom o jadrovom programe, informuje Axios.

Podľa zdrojov oboznámených s priebehom rokovaní plánuje vyslanec Bieleho domu Steve Whitcoff stretnúť sa s iránskym ministrom zahraničných vecí Abbasom Aragčím budúci týždeň v Osle, aby obnovili rokovania o jadrovom programe.

Zdroje uviedli, že konečný termín ešte nie je stanovený.

Včera 18:56

Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio oznámil, že zrušil svoju prvú návštevu Indo-tichomorskej oblasti, ktorá zahŕňa Japonsko a Južnú Kóreu, s odôvodnením, že „zdôrazňuje dôležitosť Blízkeho východu“ – informovala agentúra Nikkei Asia.

Včera 18:52

Ukončenie dodávok zbraní Ukrajine zo strany USA je signálom na zvýšenie dodávok zo strany EÚ, vyhlásila Ursula von der Leyenová.

Včera 18:33

Rozhovor Putina a Trumpa trval viac ako hodinu, informoval Kremľ. Už sa skončil.

Včera 18:18

Svet potrebuje stretnutie na úrovni lídrov Ukrajiny a Ruskej federácie, vyhlásil Zelenskyj.

„V Rusku rozhoduje len Putin, preto je na dosiahnutie mieru potrebné stretnutie na úrovni lídrov,“ povedal.

Včera 18:03

Britský premiér Starmer môže odstúpiť už o niekoľko mesiacov, informuje Sky News.

Podľa televíznej stanice predstavitelia vládnucej Labouristickej strany už varovali Kira Starmera, že bude musieť odstúpiť v priebehu niekoľkých mesiacov, ak „vláda bude naďalej fungovať zle“.

Rozhodnutie bude údajne prijaté, ak labouristi dosiahnu zlé výsledky v májových voľbách v budúcom roku vo Walese, Škótsku a Londýne.

Včera 17:49

V ruskom Petrohrade bola zrušená hlavná vojenská námorná prehliadka na Deň námorníctva (27. júla) z bezpečnostných dôvodov, informujú miestne médiá s odvolaním sa na zdroje.

Podľa ich informácií bola príprava na prehliadku zastavená pred pár dňami: boli prerušené nácviky peších oddielov, ktoré tradične uzatvárajú slávnostné podujatia na Senátnom námestí.

Oficiálne zrušenie prehliadky zatiaľ nebolo oznámené, ale ani jej konanie nebolo potvrdené, konštatujú médiá.

Včera 17:40

Šesť hodín bojovali českí hasiči v stredu popoludní s plameňmi, kým sa im podarilo zastaviť šírenie lesného požiaru v blízkosti areálu muničného skladu v okrese Litoměřice. Horela tam plocha s rozlohou zhruba štyroch hektárov a z oblasti sa ozývali výbuchy starej munície. Informuje o tom web TN.cz.

Včera 17:32

Premiér Robert Fico (Smer-SD) sa vo štvrtok na Úrade vlády (ÚV) SR v Bratislave stretol s prezidentom Maďarska Tamásom Sulyokom. Obaja počas rokovania potvrdili výbornú úroveň slovensko-maďarských vzťahov.

Fico Sulyok
Na snímke sprava predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) a prezident Maďarska Tamás Sulyok počas spoločného stretnutia na Úrade vlády SR v Bratislave / Foto: TASR-Jaroslav Novák
Čítať viac | Včera 17:19

Telefonický rozhovor Putina a Trumpa prebieha práve v týchto minútach, vyhlásil tlačový tajomník Kremľa Peskov.

Včera 17:18
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Európska obrana – Progresívci a KDH nás chcú pripraviť o právo veta v ďalšej životne dôležitej oblasti. Také ľahké to nebude

V schválenom uznesení TA-10-2025-0034 europoslanci podporili aj návrh na zriadenie Rady ministrov obrany a navrhli prechod od jednomyseľného rozhodovania ku kvalifikovanej väčšine v oblastiach obrany, s výnimkou vojenských operácií s výkonným mandátom. Cieľom je zjednodušiť rozhodovacie procesy v tejto oblasti. Uznesenie svojim hlasom podporili europoslanci za Progresívne Slovensko ako aj KDH

europoslanci
Na snímke europoslanci strany Progresívne Slovensko ( v EP frakcia Renew Europe). Zľava hore Ľudovít Ódor, Lucia Yar, Martin Hojsík. Pod nimi Veronika Cifrová-Ostrihoňová, Michal Wiezik, Ľubica Karvašová. V pravo v strede europoslankyňa za KDH Miriam Lexmann (v EP frakcia EPP) / Foto: Screenshot
❚❚
.

Biela kniha o budúcnosti európskej obrany, ktorú pripravuje Európska komisia spolu s vysokou predstaviteľkou Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Kajou Kallasovou, by mala byť predložená Európskej rade v blízkej budúcnosti (tam podpora/ nepodpora bude stáť na Róbertovi Ficovi). Očakáva sa, že tento dokument poskytne konkrétne návrhy na výrazné posilnenie obranných kapacít EÚ a prijatie opatrení porovnateľných s tými v čase vojny. Poslanci tiež uvítali nedávno predstavený plán ReArm Europe, zameraný na prezbrojenie Európy.

V uznesení europoslanci vyzvali členské štáty, medzinárodných partnerov a spojencov v NATO, aby odstránili všetky obmedzenia týkajúce sa použitia západných zbraňových systémov dodaných Ukrajine proti vojenským cieľom na území Ruska. Moskvu označili za “najvýznamnejšiu priamu a nepriamu hrozbu proti EÚ”

Europoslanci vnímajú rok 2025 ako bod zlomu, kde kombinácia ruského vojnového úsilia, geopolitických zmien a nedostatočnej pripravenosti EÚ vytvorila situáciu, v ktorej už nie je možné pokračovať „ako obvykle“.

Čo sa zmenilo? Prečo je Rusko na začiatku roku 2025 vnímané ako väčšia hrozba ako bolo z pohľadu EP v roku 2014 po anexii Krymu, resp. po spustení ŠVO na Ukrajine? V čom spočíva naliehavosť na dramatickú zmenu reagovať?

Kľúčové faktory, ktoré podľa europoslancov zmenili situáciu na začiatku roku 2025, sú:

.

1. Vývoj vojny na Ukrajine – uznesenie naznačuje, že vojna sa na začiatku roka 2025 dostala do bodu, ktorý predstavuje vážnu existenčnú hrozbu pre Ukrajinu a tým aj pre bezpečnosť EÚ.​ Parlament vníma, že Ruská vojenská výroba a výdavky na obranu rástli, zatiaľ čo EÚ podľa uznesenia „zaostávala“ a ​varuje, že ak by Ukrajina padla, Rusko by mohlo obrátiť svoju agresiu na ďalšie krajiny, vrátane členských štátov EÚ.

Pravdou pritom je, že členské krajiny EÚ majú spolu bez USA početnejšiu a vyzbrojenejšiu armádu ako RF. Podľa reportáže ČT24 počet vojakov v aktívnej službe v európskych štátoch, ktoré sú členmi NATO, je skoro 1,5 milióna, čo je obdobný počet ako majú Spojené štáty. Ďalších 350 tisíc vojakov má navyše Turecko. Konkurencieschopná je Európa aj v technike. NATO má v Európe takmer 4 000 bojaschopných tankov, teda obdobný počet, ako majú najväčšie armády sveta. Starý kontinent a Spojené štáty majú ďalšie tisíce tankov zakonzervovaných v skladoch. Európska časť NATO je najsilnejšia aj v delostreleckej technike.

Rusko pritom ústami najvyšších predstaviteľov nikdy nevyjadrilo ambíciu dobývať Európu.

2. Zmeny v geopolitickom prostredí – parlament vyjadruje obavy, že nová administratíva v USA (pravdepodobne pod vedením Donalda Trumpa) môže zmeniť svoj postoj k Rusku a normalizovať s ním vzťahy, čím by Európa zostala osamotená​, Čína podľa EP podporuje Rusko dodávkami technológií s dvojakým použitím a presadzuje agresívnu politiku voči Taiwanu a Juhočínskemu moru, čo predstavuje širšiu bezpečnostnú hrozbu​, nestabilita v Afrike a na Blízkom východe, vrátane pôsobenia ruských žoldnierov, posilnila vnímanie Moskvy ako globálnej hrozby.

Prečo by sa EÚ nemohla inšpirovať Spojenými štátmi a rovnako normalizovať vzťah s Ruskom? Nebolo by to lacnejšie. Neprinieslo by to mier tak pre EÚ, Ukrajinu ako aj pre Rusko?

.

3. Nedostatky v európskej obrane – parlament uznáva, že Strategický kompas EÚ (2022) neposkytol dostatočne rýchlu a účinnú odpoveď na zhoršujúcu sa bezpečnostnú situáciu​, konštatuje, že európske štáty majú nízke zásoby munície, meškajúce dodávky zbraní a slabú priemyselnú kapacitu na rýchle zvýšenie obranných spôsobilostí​.

4. Posun v strategickom uvažovaní EÚ – uznesenie vyzýva na urýchlené vytvorenie európskeho vojenského priemyslu schopného dlhodobo zásobovať Ukrajinu a zároveň pripraviť EÚ na možnú vojenskú konfrontáciu​, EP navrhuje, aby členské štáty EÚ prešli od jednomyseľného rozhodovania ku kvalifikovanej väčšine v oblasti obrany, čím by sa eliminovalo blokovanie spoločných opatrení​, navrhuje vytvoriť pevnú obrannú líniu v Pobaltí a východnej Európe ako ochranu pred potenciálnou ruskou agresiou​.

Z uvedeného jednoznačne vyplýva, že EÚ nie je pripravené na ukončenie vojny, nastolenie mieru, tak ako na ňom spoločne pracujú USA, Rusko a Ukrajina.

 

Európska obrana bude na Ukrajine

Uznesenie EP fakticky potvrdzuje, že EÚ de facto posúva ťažisko svojej obrany na Ukrajinu.

.

1. Ukrajina ako kľúč k bezpečnosti Európy – uznesenie uvádza, že „o budúcnosti Európy sa rozhodne na ukrajinských bojiskách“ a že Ukrajina „odvážne bojuje za európske hodnoty“​​. To naznačuje, že boj Ukrajiny proti Rusku je vnímaný ako obrana samotnej Európy. Z Ukrajiny poslanci spravili neoddeliteľnú súčasť európskeho bezpečnostného systému.

2. Naliehavá potreba vojenskej podpory pre Ukrajinu – parlament vyzýva členské štáty, aby poskytli Ukrajine „viac zbraní a munície ešte pred uzavretím rokovaní“, pričom varuje, že ak by Ukrajina padla, Rusko by mohlo zaútočiť na ďalšie krajiny vrátane členských štátov EÚ​​.

3. Zrušenie obmedzení na použitie západných zbraní na ruské územie – europoslanci požadujú, aby členské štáty, NATO a medzinárodní partneri odstránili všetky obmedzenia na použitie západných zbraní proti vojenským cieľom na území Ruska​​. Tento krok signalizuje, že obranná stratégia EÚ zahŕňa aktívne bojové operácie Ukrajiny na ruských územiach.

Tento krok by mohol eskalovať vojenský konflikt na Ukrajine až na úroveň jadrovej apokalypsy.

4. Priamy vstup európskeho obranného priemyslu na Ukrajinu – uznesenie podporuje model financovania obranného priemyslu Ukrajiny priamo na jej území („dánsky model“), pričom zdôrazňuje výhody výroby vojenského vybavenia priamo na Ukrajine​​.

5. Začlenenie ukrajinského obranného priemyslu do európskeho systému – EP požaduje, aby bola ukrajinská obranná technologická a priemyselná základňa (EDTIB) plne integrovaná do európskeho obranného systému, čo znamená strategickú priemyselnú a technologickú spoluprácu​​.

6. Vyčlenenie miliárd eur na ukrajinskú obranu – uznesenie navrhuje vytvorenie osobitného fondu v rámci Programu pre európsky obranný priemysel (EDIP) určeného výhradne na podporu ukrajinskej obrany​​.

7. Výcvik a adaptácia európskych ozbrojených síl podľa ukrajinského modelu – EÚ chce rozšíriť výcvikové operácie pre ukrajinské ozbrojené sily a zároveň umožniť, aby si európske ozbrojené sily osvojili skúsenosti a bojové taktiky Ukrajiny​​.

Ukrajina sa stáva hlavným bojiskom, kde sa podľa uznesenia rozhoduje o budúcnosti európskej bezpečnosti. EÚ podporuje výcvik, financovanie, výrobu zbraní a vojenské operácie Ukrajiny, čím Ukrajina v podstate funguje ako „predná línia“ obrany Európy proti Rusku.

Europoslanci uznesením podporili víziu Von der Layenovej vytvoriť z Ukrajiny oceľového dikobraza, na ktorom si ruský medveď vyláme zuby. Zároveň z Ukrajiny plánujú vytvoriť predpolie na útok na Rusko.

.

Z uznesenia vyplýva, že bezpečnostné záujmy Ruska neboli brané do úvahy ako legitímny aspekt európskej obrannej politiky. Naopak, Rusko je vnímané výlučne ako agresor, ktorému je potrebné čeliť posilňovaním vojenských kapacít EÚ a Ukrajiny. To naznačuje, že europoslanci sa rozhodli vylúčiť akékoľvek ústupky alebo kompromisy vo vzťahu k Moskve a sústrediť sa výlučne na konfrontačný prístup. Čím môže EÚ pri takomto nastavení prispieť za rokovacím stolom o mieri na Ukrajine?

 

Právo veta v otázkach obrany

Prečo by sa mali vzdať členské štáty práva veta v ďalšej oblasti?

Šéfka EK pri predstavovaní iniciatívy „ReArm Európe“ poznamenala, že takáto príležitosť prichádza raz za generáciu. Mala na mysli príležitosť pripraviť členské štáty o jednomyseľné rozhodovanie v ďalšej životne dôležitej oblasti. Mali by sa vzdať práva veta v otázkach bezpečnosti a obrany.

Europoslanci v uznesení zdôvodňujú potrebu vzdať sa práva veta v otázkach obrany viacerými argumentmi, ktoré sa týkajú efektivity rozhodovania, geopolitickej situácie a potreby jednotnej reakcie EÚ na hrozby. Kľúčové dôvody sú nasledovné:

1. Rýchlejšie a rozhodnejšie konanie EÚ v oblasti obrany – europoslanci poukazujú na to, že požiadavka jednomyseľného rozhodovania často vedie k paralýze alebo výraznému zdržaniu v rozhodovacom procese, čo oslabuje schopnosť EÚ reagovať na bezpečnostné hrozby​, zároveň v uznesení kritizujú niektoré krajiny, ktoré „blokujú alebo odďaľujú rozhodujúcu vojenskú pomoc Ukrajine“ a tým oslabujú európsku bezpečnosť​.

.

2. Potreba silnejšej obrany EÚ v reakcii na vojnu na Ukrajine – parlament tvrdí, že „o budúcnosti Európy sa rozhoduje na ukrajinských bojiskách“, a preto musí byť EÚ schopná efektívne sa rozhodovať o vojenskej podpore​, v uznesení sa zdôrazňuje, že východná hranica EÚ je pod rastúcim tlakom a že pomalé rozhodovanie v obrane môže mať fatálne dôsledky​.

3. Potreba väčšej strategickej autonómie EÚ – uznesenie upozorňuje na riziko, že USA môžu v budúcnosti znížiť svoju vojenskú prítomnosť v Európe, čo znamená, že EÚ musí byť schopná brániť sa sama​ a hoci NATO zostáva kľúčovým pilierom európskej bezpečnosti, europoslanci tvrdia, že EÚ musí byť schopná konať aj nezávisle​.

4. Vytvorenie skutočnej Európskej obrannej únie – europoslanci kritizujú, že členské štáty majú rozdielne vojenské politiky a obranné priemysly, čo spôsobuje neefektívnosť a roztrieštenosť​ a, že ak má EÚ spoločne obstarávať zbrane, cvičiť vojakov a nasadzovať vojenské jednotky, musí mať efektívny rozhodovací mechanizmus bez práva veta​.

5. Návrh na Radu ministrov obrany a hlasovanie kvalifikovanou väčšinou – parlament navrhuje vytvorenie osobitného orgánu, ktorý by riadil obrannú politiku EÚ a zabezpečil rýchlejšie rozhodovanie​, a zároveň žiada, aby sa v otázkach obrany (okrem vojenských operácií s výkonným mandátom) rozhodovalo kvalifikovanou väčšinou, nie jednomyseľne​.

Stojí za to si pripomenúť: Prijatím Lisabonskej zmluvy v roku 2009 rozhodovanie v otázkach migrácie a azylovej politiky presunulo z jednomyseľného schvaľovania na hlasovanie kvalifikovanou väčšinou v Rade ministrov vnútra (časť Rady pre spravodlivosť a vnútorné veci). Spolurozhodovaciu právomoc v oblasti migrácie získal aj EP. Vtedy žiadna mohutná migrácia do EÚ neprebiehala, len tí, čo toto do zmluvy zakomponovali pravdepodobne tušili prečo to robia, čo sa chystá.

.

V reakcii na migračnú krízu v roku 2015 Rada ministrov vnútra prekročila odpor niektorých členských štátov a kvalifikovanou väčšinou schválila mechanizmus relokácie žiadateľov o azyl. Proti tomuto rozhodnutiu sa postavili krajiny V4 (Slovensko, Maďarsko, Česko, Poľsko), pričom Slovensko a Maďarsko podali žalobu na Súdny dvor EÚ (ktorý ich žalobu zamietol). Dôsledky tohoto rozhodnutia pociťuje EÚ dodnes.

Rada ministrov vnútra v júni 2023 kvalifikovanou väčšinou schválila reformu azylovej a migračnej politiky EÚ. Reforma zaviedla mechanizmus „povinnej solidarity“, kde členské štáty môžu buď prijímať migrantov, alebo prispievať finančne. Tento pakt bol definitívne schválený v roku 2024. Jeho dôsledky na aj na nás dopadnú už na budúci rok, keď za každého neprijatého migranta budeme pokutovaní sumou 20 000 € ročne.

 

Len tak ľahko o právo veta neprídeme

Vytvorenie Rady ministrov obrany EÚ a hlasovanie v nej kvalifikovanou väčšinou nie je možné bez zmeny základných zmlúv EÚ.

Právne prekážky: Prečo to nejde bez zmeny zmlúv?

1. Obrana spadá pod jednomyseľné rozhodovanie – podľa článku 42 ods. 2 Zmluvy o EÚ (ZEÚ) si členské štáty ponechávajú plnú kontrolu nad svojou obrannou politikou, rozhodovanie o otázkach obrany a vojenských operáciách je výslovne vymedzené ako oblasť, kde sa vyžaduje jednomyseľnosť.

2. Článok 48 ZEÚ – nevyhnutná zmena zmlúv – na prechod od jednomyseľného hlasovania ku kvalifikovanej väčšine je potrebná úprava základných zmlúv EÚ, to znamená súhlas všetkých členských štátov a následnú ratifikáciu v národných parlamentoch (v niektorých krajinách aj referendom).

.

3. „Passerelle“ klauzula (čl. 31 ods. 3 ZEÚ) tu nefunguje – v niektorých oblastiach zahraničnej politiky možno kvalifikovanú väčšinu zaviesť „passerelle“ klauzulou, ale táto výnimka neplatí pre otázky obrany.

 

Politické a praktické prekážky

1. Odpor niektorých členských štátov – krajiny ako Maďarsko alebo Poľsko, dúfajme, že kým bude vládnuť Smer, tak aj Slovensko, by pravdepodobne vetovali akúkoľvek zmenu zmlúv, ktorá by im odobrala právo veta v oblasti obrany. Proti centralizovaniu obrany na úrovni EÚ môžu byť aj neutrálne krajiny ako Rakúsko, Írsko či Malta.

2. Vojenská suverenita členských štátov – každý štát si chce sám rozhodovať o tom, či sa zapojí do vojenskej operácie – vzdanie sa práva veta by znamenalo, že by mohol byť viazaný rozhodnutím väčšiny.

Dá sa k tomu dodať len toľko, že EP a niektorí slovenskí europoslanci v ňom aj týmto uznesením potvrdil, že väčšina zástupcov občanov EÚ nevníma realitu. Europoslanci, ktorí uznesenie schválili, potvrdili, že chcú zneužiť rokmi vytváranú ruskú hrozbu na pripravenie členských štátov o ďalšiu časť suverenity, ktorá im ešte po schválení Lisabonskej zmluvy zostala, vojenskú suverenitu. S Ukrajinou počítajú ako s po zuby vyzbrojeným vojnovým štátom EÚ namiereným na Rusko. Zároveň potvrdili, že s mierom, v ktorom by sa bezpečne cítili členské štáty EÚ, Ukrajina a Rusko, na ktorom pracujú Trump s Putinom, nepočítajú. Že takýto mier akceptovať nebudú.

Z pohľadu Slovákov netušíme, či Róbert Fico v čase, keď sa o európskej obrane bude čo nevidieť rozhodovať v Európskej rade, neotočí. Momentálne je Smer nastavený žiadne ďalšie právo veta Bruselu neodovzdať. Slováci majú jasno v tom, že s Progresívnym Slovenskom pri moci a s KDH po boku o veto v oblasti vojenskej suverenity prídeme určite.

 

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

René Pavlík

Matej Michalička

Štefan Konya

Marek Brna

Gustáv Murín

Ivan Štubňa

.
.
.

Bombastická správa. „Ideme odvolávať Leyenovú“ a progresívci sú z toho v panike

Vďaka spolupráci našej frakcie Európy suverénnych národov a frakcii Patriotov v Európskom parlamente, sme „dokázali iniciovať historické odvolávanie“ Ursuly von…

03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Trump hovoril s Putinom. Obsah rozhovoru

Podľa slov Putinovho poradcu Ušakova bola hlavnou témou rozhovoru Donalda Trumpa a Vladimira Putina situácia na Ukrajine

03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

„Hlúpi, hlúpi sa dostali k moci“. Blaha reaguje na urážky Maroša Kramára

Slovenský herec Maroš Kramár sa hanlivo vyjadril nielen na vládu a politikov strany SMER-SSD, ale urazil aj slovenských voličov. Europoslanec Ľuboš…

03. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Iskandery zabili celé velenie 110. útočnej brigády Ukrajiny

Zahynul nielen veliteľ 110. brigády, ale aj jeho zástupca Dmitrij Romanjuk a náčelník štábu brigády Valerij Mirzaev

03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Naď prišiel konečne vypovedať na políciu

Exminister obrany Jaroslav Naď dnes prišiel na bratislavské Prezídium Policajného zboru vypovedať v súvislosti s darovaním vojenskej munície Ukrajine. Ako…

03. 07. 2025 | Aktualizované 03. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Aktualizované 03. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Slovensko a skupina ďalších členských štátov je proti reforme rozpočtu EÚ

Podľa dokumentu, ktorý má k dispozícii Euronews, skupina členských štátov Európskej únie vyzýva na „samostatnú kohéznu politiku“, ktorá by zabezpečila,…

03. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Čo signalizuje zastavenie dodávok amerických zbraní na Ukrajinu?

Signál Zelenskému a Jermakovi: splnenie Putinových podmienok alebo zmena priorít. Čo znamená zastavenie dodávok amerických zbraní na Ukrajinu?

03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Oheň na streche: Tendenčnej novinárke museli ukázať, kde je jej miesto

Robert Fico s ministrom Richardom Takáčom poskytli po výročnej tlačovke pri žatve aj priestor pre novinárske otázky. Jedna osoba sa…

03. 07. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov

Dôjde na psa mráz? Von der Leyenová bude čeliť hlasovaniu o nedôvere

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová bude 10. júla čeliť hlasovaniu o nedôvere, ktoré iniciovali krajne pravicoví poslanci Európskeho…

03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

V záporožskom TCK za rok a pol vybrali úplatky vo výške 2 milióny dolárov

GBR informuje o likvidácii schémy v mestskom TCK. Podľa vyšetrovania len za roky 2024-2025 tam prijali úplatky za vyhýbanie sa…

03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Prieskum: Výrazne rastie Republika a hnutie Igora Matoviča, Hlas-SD klesá a ostatní stagnujú

Výrazne rastie Republika a hnutie Igora Matoviča, Hlas-SD klesá a ostatní stagnujú. To vyplýva z prieskumu Agentúry SCIO na reprezentatívnej vzorke…

03. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Z krvavého masakru v Gaze najviac profitujú nadnárodné spoločnosti

Ak niekto očakáva, že budeme očierňovať veľké svetové korporácie na základe pochybných zdrojov, bude sklamaný. Najnovšie údaje zverejnila Francesca Albanese,…

03. 07. 2025 | 0 komentárov

Zakladateľ organizácie Pride odsúdený za znásilnenie 12-ročného chlapca

Muža odsúdili na 24 rokov za znásilnenie „mimoriadne zraniteľného“ 12-ročného chlapca po tom, ako sa spoznali cez zoznamovaciu aplikáciu, uvádza…

03. 07. 2025 | Zaujímavosti | 4 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Zaujímavosti | 4 min. čítania | 0 komentárov
.

Policajta, ktorý za Matovičových vlád chcel riešiť nepohodlných prokurátorov prepustili na slobodu. Jeho známy advokát prehovoril

Policajta obvineného zo sabotáže M. V. prepustili na slobodu. Informoval o tom jeho právny zástupca Peter Kubina na sociálnej sieti.…

03. 07. 2025 | Aktualizované 03. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Aktualizované 03. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Zelenského diktát? Ruský vyslanec pri OSN nikoho nešetril

Mandát ukrajinského prezidenta Vladimíra Zelenského skončil – a predsa pokračuje ďalej v úrade. Argument, že kvôli vojne nemožno vyhlásiť voľby,…

03. 07. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

„Ako vyzerá boj slovenských progresívcov proti imigrácii“

Europoslanec Milan Uhrík informuje aké pozmeňujúce návrhy predkladajú v Bruseli progresívci menovite Lucia Yar, Veronika Cifrová Ostrihoňová spolu s kolegyňou…

03. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Viete, ktorý politik zarobil na štáte najviac?

HLAS-SD navrhuje krátenie štátnych príspevkov pre politické strany. Tento „jasný a férový“ návrh by mal ušetriť desiatky miliónov eur.  Strana…

03. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

Rusku sa neodpúšťa? Znepokojivé postoje politikov strany HLAS

Šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár rozvíril verejnú debatu vyjadrením, že možno je načase v záujme mieru odpustiť Ruskej federácii. Je…

03. 07. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Európu čakajú „dánske časy“. Europoslankyňa priblížila plán dánskeho predsedníctva v Rade EÚ a snahy o obmedzenie práva veta

Ďalšie rozširovanie Európskej únie, plnenie záväzkov v oblasti obranných výdavkov, bezpečnosť členských štátov ako „najvyššia priorita“, obmedzenie práva veta… Europoslankyňa Katarína…

03. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

USA zmrazili dodávky zbraní nielen na Ukrajinu

USA zmrazili dodávky zbraní nielen na Ukrajinu, povedal predstaviteľ Bieleho domu pre CBS News

03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Zomrela hviezda Liverpoolu. Tragická autonehoda zobrala život 28-ročného futbalistu, ktorý mal len nedávno svadbu

Dvadsaťosemročný portugalský útočník Diogo Jota zomrel vo štvrtok skoro ráno pri dopravnej nehode v španielskej provincii Zamora, píše web marca.com.…

03. 07. 2025 | Aktualizované 03. 07. 2025 | Šport | 4 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Aktualizované 03. 07. 2025 | Šport | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

Nezamestnanosť klesá, problémy rastú: Ilúzia stability na trhu práce

Stav Slovenska podľa najnovšej správy Európskej komisie zo začiatku júna o stave veľa pozitívneho neukazuje. Síce vykazuje rast HDP a…

03. 07. 2025 | Komentáre | 13 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Komentáre | 13 min. čítania | 0 komentárov

USA pozastavili dodávky zbraní Ukrajine

USA pozastavili dodávky Ukrajine aj tých zbraní, ktoré už boli v Poľsku, informuje Wall Street Journal

03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

03. 07. 2025 | Aktualizované 03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Aktualizované 03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Suja o tom ako demokrati často hovoria, ako „rozviazali ruky polícii“ a „nezasahovali do rozhodovania súdov“

Miroslav Suja z hnutia Republika vo svojom príspevku informuje ako Juraj Šeliga v relácii v televízii TA3 „rozprával o tom,…

03. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Schengen si prechádza „krízou stredného veku“. Pôvodne mal priniesť slobodu, mier a prosperitu, priniesol však len chaos

Európska únia považuje Schengenskú dohodu za jeden z najväčších úspechov bloku. Po štyridsiatich rokoch sa schnegenský priestor, európsky experiment s…

03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

Nárast vojenských výdavkov „nemusí podporiť hospodársky rast“ krajín EÚ

Európa vynakladá na obranu najviac prostriedkov za posledné desaťročia, napriek tomu však väčšina týchto peňazí pravdepodobne opustí kontinent. To je…

03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Škandál multiverza: Ako akademická obec redefiniuje vedu, aby spochybnila existenciu Boha

Akademici alebo „Inteligencia“ – spoločenská vrstva, tvorená skupinou vysoko vzdelaných ľudí, ktorí sa zaoberajú intelektuálnou prácou a majú vplyv na…

03. 07. 2025 | Svetonázor | 6 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Svetonázor | 6 min. čítania | 0 komentárov

Krádež dokladov v zahraničí? Poisťovňa radí, ako postupovať krok za krokom

Strata alebo krádež dokladov na dovolenke môže byť stresujúcou skúsenosťou, najmä vo veľkých európskych metropolách ako Taliansko či Španielsko

03. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Obchodný deficit USA sa v máji prehĺbil viac, ako sa očakávalo, a to na 71,5 miliardy dolárov z aprílových 60,3 miliardy dolárov. Informovalo o tom vo štvrtok americké ministerstvo obchodu.

Tento vývoj nastal po tom, ako prezident USA Donald Trump uvalil 10-percentné clá na väčšinu obchodných partnerov. Americký dovoz aj vývoz sa v máji zmenšil. Dovoz klesol o 0,1 percenta na 350,5 miliardy dolárov, pričom import spotrebných tovarov sa znížil o 4 miliardy dolárov. Vývoz z USA sa oslabil o 4 percentá na 279 miliárd dolárov.

Včera 20:12

Ruský vodca Vladimir Putin povedal americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi, že Moskva sa „nevzdá“ svojich cieľov na Ukrajine. Zároveň však sľúbil, že bude pokračovať v rokovaní o konflikte. Uviedol to vo štvrtok Kremeľ po telefonáte oboch mužov.

Včera 19:38

Slovenské atómové elektrárne Jaslovské Bohunice a Mochovce s tropickými horúčavami problémy nemajú. Problémy nie sú ani s prenosom elektrickej energie. Slovenské elektrárne (SE) o tom informovali na svojej internetovej stránke.

Včera 19:29

.

Nový nástroj umelej inteligencie je v diagnostike zdravotných problémov lepší ako lekári, tvrdí Microsoft

Spoločnosť Microsoft uvádza, že je o krok bližšie k „lekárskej superinteligencii“ po tom, ako v rámci výskumu otestovala nový nástroj…

03. 07. 2025 | Zaujímavosti | 3 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Zaujímavosti | 3 min. čítania | 0 komentárov

Svätec dňa: apoštol Tomáš

Apoštol viery a odvahy

03. 07. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ukrajina vystrieľala vojenské zásoby USA

USA, 3. júla 2025 - Pentagón pozastavil dodávky niektorých typov protilietadlových rakiet a inej presnej munície na Ukrajinu. Spravodajský a…

03. 07. 2025 | 0 komentárov

V dôsledku lesného požiaru na gréckom ostrove Kréta došlo k evakuácii hotelov a domov

Lesný požiar na gréckom ostrove Kréta spôsobil, že skoro ráno došlo k evakuácii viac ako 1 500 ľudí z hotelov…

03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Tipy a triky, ktoré by sa raz mohli hodiť

Ako človek, ktorý vždy hľadá spôsoby, čo by sa mi mohli hodiť pri plnení každodenných úloh, som vždy v strehu,…

03. 07. 2025 | 0 komentárov

Trump hrozí Japonsku clom až do výšky 35 %

Americký prezident Donald Trump pohrozil, že ak sa do budúceho týždňa obe krajiny nedohodnú, uvalí na Japonsko „30 % alebo…

03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

René Pavlík

Matej Michalička

Štefan Konya

Marek Brna

Gustáv Murín

Ivan Štubňa

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov