Vo vyhlásení šéfky európskej diplomacie Federiky Mogheriniovej sa uvádza, že Sencovov zdravotný stav sa rýchlo zhoršuje. Uviedla, že v súvislosti s tým od Ruska očakáva, že mu poskytne “primeranú starostlivosť v inštitucionalizovanom lekárskom zariadení v súlade s predbežným opatrením prijatým Európskym súdom pre ľudské práva 25. júla”.
Ako sa uvádza vo vyhlásení, “Európska únia dúfa, že medzinárodné normy ľudských práv na (Krymskom) polostrove budú rešpektované a že všetci ukrajinskí občania nezákonne zadržiavaní v Rusku a na Krymskom polostrove budú bezodkladne prepustení”.
Ukrajinský režisér Oleh Sencov je odporcom anexie polostrova Krym Ruskom, ku ktorej došlo v roku 2014. V tom istom roku ho na Kryme aj zadržali a o rok neskôr ho v Rusku odsúdili na 20 rokov väzenia za sprisahanie s cieľom vykonať teroristický útok. Sencov obvinenia popiera a odmietol požiadať Putina o milosť. Koncom júna tak urobila jeho matka.
Sencov si trest stanovený ruským súdom odpykáva vo väzenskom tábore v západosibírskom meste Labytnangi na území Jamalskoneneckého autonómneho okruhu, kde aj 14. mája začal držať protestnú hladovku za prepustenie 65 Ukrajincov väznených v Rusku – vrátane seba -, ktorých nazýva politickými väzňami.
Sencovova sesternica Nataľja Kaplanová tento týždeň informovala, že filmár už prakticky ani nevstáva z postele a žije v úplnej informačnej blokáde V liste, ktorý jej z väzenia doručil Sencovov advokát, režisér píše, že “všetko nie je len zlé, ale katastroficky zlé”. V mikroblogu na Facebooku Kaplanová dodala, že Oleh napísal, že “koniec je blízko a nemyslí tým svoje oslobodenie”.
Macron telefonoval Putinovi
Na humanitárne riešenie v kauze uväzneného ukrajinského filmára Oleha Sencova vyzval v piatok francúzsky prezident Emmanuel Macron najvyššieho ruského predstaviteľa Vladimira Putina v telefonáte, o ktorom informovali svetové tlačové agentúry s odvolaním sa na oficiálne miesta v Paríži i v Moskve.
Podľa Elyzejského paláca Macron vyjadril znepokojenie nad nebezpečne sa zhoršujúcim zdravotným stavom Sencova, ktorý vstúpil pred takmer troma mesiacmi – 14. mája – v ruskom väzení do hladovky za prepustenie ukrajinských politických väzňov v Ruskej federácii na slobodu.
Francúzsky prezident považuje za naliehavo potrebné, aby Rusko našlo humanitárne riešenie tohto prípadu. Macron predložil Putinovi v tejto súvislosti viacero návrhov. Ruský prezident sa zaviazal, že Moskva na ne poskytne odpoveď a rýchlo zverejní informácie o Sencovovom aktuálnom zdravotnom stave.
Putin v telefonáte s Macronom zdôraznil význam obnovenia sociálnej a hospodárskej infraštruktúry v Sýrii, ako aj pokračovania spolupráce v oblasti návratu utečencov a všetkých osôb, ktoré boli nútené dočasne opustiť svoje príbytky, informovala o rozhovore tlačová služba Kremľa.
Obe strany ocenili júlovú spoločnú humanitárnu operáciu, pri ktorej na základe dohody prezidentov ruské armádne lietadlá prepravili do Sýrie 40 ton francúzskej humanitárnej pomoci.