“Musia to prepočítať, koľko je to kilometrov navyše, s akými vlakmi to vedia zabezpečiť a od toho sa musíme odraziť,” avizoval šéf rezortu dopravy. Vlakovú dopravu si totiž od dopravcov objednáva a financuje štát prostredníctvom ministerstva dopravy.
Predstavitelia ZSSK a Železníc Slovenskej republiky si pritom v priebehu minulého týždňa prezreli 50 kilometrov železničných tratí v hlavnom meste. Zároveň uviedli, že vlaková doprava by mohla pomôcť doprave v Bratislave a jej okolí, a to predovšetkým pri riešení situácie v meste počas výstavby obchvatu na diaľnici D4 a rýchlostnej cesty R7.
Cestnú dopravu do a z Bratislavy by tak mohli odľahčiť dve nové trate i nové železničné zastávky. V spolupráci s ministerstvom dopravy analyzujú možnosť realizovať prepojenie Senca s Petržalkou s možnosťou novej stanice na Bosákovej ulici alebo pri Digital Parku/Auparku v Bratislave. Ďalšou možnosťou je podľa ZSSK zvýšenie intenzity využitia stanice Bratislava-Nové Mesto a posilnenie spojov, ktoré sem smerujú od Trnavy a z Malaciek.
“Určite to bude obnášať nejaké finančné prostriedky, ale myslím si, že to nie sú také veľké investície, ktoré by sa nedali v krátkej dobe realizovať,” dodal minister. ZSSK by pritom podľa riaditeľa úseku obchodu Karola Martinčeka vedela spustiť akýsi prvý režim takýchto spojov už od decembrovej zmeny cestovného poriadku. “Ak nastane zhoda, že takéto riešenie je prospešné pre Bratislavu,” uviedol.
Takéto posilnenie vlakovej dopravy v hlavnom meste si však podľa železničiarov vyžaduje aj užšiu spoluprácu s Dopravným podnikom Bratislavy (DPB). “Tak, ako bude formulovaná objednávka mesta, sme v rámci štandardnej volatility pripravení vyhovieť týmto požiadavkám,” povedal generálny riaditeľ DPB Milan Urban. Ako však podotkol, podnik nie je schopný zo dňa na deň navyšovať výkony o desiatky percent a zvýšovanie kapacity bude mať odraz aj v nákladoch. Z Hlavnej stanice je podľa jeho slov ale technicky možné posielať viac trolejbusov i električiek.
NAŽIVO
Zrážku s osobným autom v piatok popoludní v Prievidzi neprežila 82-ročná chodkyňa. Polícia okolnosti nehody vyšetruje, začala trestné stíhanie vo veci prečinu usmrtenia.
Čítať viac | 20:02Kadyrov oznámil, že budovu v meste Groznyj zasiahol ukrajinský dron. Pri útoku podľa neho vznikli škody, nevyžiadal si však civilné obete.
20:01Rubio kritizoval EÚ za uloženie pokuty 120 miliónov eur pre spoločnosť X. „Pokuta vo výške 140 miliónov dolárov od Európskej komisie nie je len útokom na X, je to útok na všetky americké technologické platformy a amerických občanov zo strany zahraničných vlád,“ napísal Rubio na X.
19:56Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice odštartovala už dvanásty ročník adventnej výzvy na darovanie krvi. V spolupráci s Národnou transfúznou službou pripravila Mikulášsku kvapku krvi, do ktorej sa len počas dopoludnia zapojilo 120 darcov, z toho deväť darovalo krv po prvýkrát. Cieľom výzvy je doplniť zásoby krvi v predvianočnom období a upozorniť na význam dobrovoľného darcovstva.
Čítať viac | 19:45Barel ľahkej ropy WTI s dodávkou v januári sa v piatok o 18.48 h SEČ predával po 60,28 USD. To bolo o 61 centov alebo 1,02 % viac ako v predchádzajúci deň na konci obchodovania. Cena februárového kontraktu na ropnú zmes Brent vzrástla o 68 centov alebo 1,06 % na 63,94 USD za barel.
19:43Americká poradná komisia hlasovala za zrušenie odporúčania, aby všetci novorodenci boli zaočkovaní proti hepatitíde B. Po odložení hlasovania o jeden deň ACIP schválil svoje nové odporúčanie v pomere osem hlasov k trom.
19:42Hlavné mesto upozorňuje na podvodný list, ktorý vedie podľa magistrátu k zneváženiu práce mestského terénneho tímu, mimovládnych organizácií a k ostrakizácii ľudí bez domova. Hoci je list na hlavičkovom papieri mesta, magistrát odmieta, že by s ním mali niečo spoločné. Na neznámeho odosielateľa, ktorý list adresuje rôznym adresátom na Slovensku a nesie názov Preži zimu v Bratislave, podá trestné oznámenie.
Čítať viac | 19:31Meloniová a lídri Poľska, Česka, Slovenska, Bulharska a Maďarska napísali lídrom EÚ list, v ktorom uviedli, že blok sa musí otvoriť hybridným automobilom a biopalivám.
19:30Dvaja prokurátori Medzinárodného trestného súdu uviedli, že medzinárodné zatykače vydané na Putina a piatich ďalších ruských predstaviteľov zostanú v platnosti aj v prípade, ak by im bola udelená amnestia počas mierových rokovaní vedených USA.
19:29Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR v spolupráci so Štátnou veterinárnou a potravinovou správou SR predstavilo výsledky pilotného projektu zameraného na riešenie problému túlavých psov v rómskych osadách a ďalšie kroky na sprísnenie kontrol chovných zariadení a tzv. množiarní. Cieľom je zvýšiť bezpečnosť ľudí, zlepšiť ochranu zvierat a udržať priaznivú zdravotnú situáciu, najmä pokiaľ ide o besnotu.
Čítať viac | 19:17Na posilnenie obrany svojich hraníc s Ruskom plánuje Nórsko kúpiť ďalšie dve nemecké ponorky spolu s raketami dlhého doletu, oznámila v piatok nórska vláda.
Čítať viac | 19:01Havária osobného auta vo štvrtok (4. 12.) večer v katastri mesta Trebišov si vyžiadala troch zranených, medzi ktorými bol vodič a jeho dvaja spolujazdci. Nehoda sa stala krátko pred 19.00 h, keď vodič viedol auto po štátnej ceste III/3710 v smere na mestskú časť Nový Majer. Informovala o tom košická krajská polícia na sociálnej sieti.
Čítať viac | 18:43Premiérka Litvy Inga Ruginien oznámila, že jej vláda kvôli opakovaným incidentom s bieloruskými pašeráckymi balónmi plánuje vyhlásiť celoštátnu núdzovú situáciu.
18:36Nové hasičské striekačky vyjdú rezort vnútra na 38,4 miliónov eur aj s DPH. Ako ministerstvo v tejto súvislosti informovalo, obstarané cisternové striekačky CAS 30 postupne nahradia v súčasnosti používané pätnásťročné striekačky Iveko Trakker, ktoré sú na hranici životnosti. Potrebu obnoviť zastaralú hasičskú techniku potvrdil podľa rezortu vnútra aj Úrad hodnoty za peniaze Ministerstva financií SR a projekt obnovy bol zaradený do investičné plánu ministerstva vnútra medzi prioritné projekty.
Čítať viac | 18:25Z údajov Organizácie Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo vyplýva, že Svetové ceny potravín v novembri 2025 opäť klesli, už tretí mesiac po sebe a na najnižšiu úroveň od januára.
18:24Zástupkyňa vedúceho sekretariátu OBSE Kate Fearonová uviedla, že OBSE sa v súčasnosti zaoberá nielen možným dohľadom nad budúcim prímerím na Ukrajine. OBSE podporuje túto krajinu už teraz v mnohých oblastiach a pripravuje sa na povojnový scenár.
18:21Prezident SR Peter Pellegrini v piatok podvečer rozsvietil pred svojim sídlom vianočný stromček. Urobil tak aj s viacerými deťmi. Hlavu štátu teší, že sa pokračuje v tradícii rozsvecovania symbolu Vianoc v Prezidentskom paláci práve na sviatok svätého Mikuláša. Doplnil, že tento rok má preňho udalosť aj osobitný symbolický rozmer, keďže sa len nedávno vrátil z Vatikánu.
Čítať viac | 18:06Írska polícia vyšetruje incident s niekoľkými neznámymi dronmi počas príletu Zelenského do Dublinu.
18:05Ukrajinskí vyjednávači a predstavitelia USA budú v piatok v Miami na Floride pokračovať v rokovaniach o americkom pláne na ukončenie vojny na Ukrajine.
18:03V Prešove dnes minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár spoločne s ministrom zahraničných vecí Ukrajiny Andrijom Sibigom slávnostne otvorili Generálny konzulát Ukrajiny. Obaja ministri za prítomnosti predstaviteľov mestskej aj krajskej samosprávy, ako aj príslušníkov miestnej ukrajinskej komunity odhalili oficiálnu tabuľu konzulárneho úradu so sídlom na Šarišskej ulici. Obnovenie konzulátu v Prešove po 11 rokoch má za cieľ posilniť bilaterálne vzťahy Slovenska a Ukrajiny, zlepšiť konzulárne služby pre ukrajinských občanov v regióne a podporiť prehĺbenie vzájomnej spolupráce.
Čítať viac | 17:58Sejm schválil zákon o štátnom rozpočte na rok 2026. Rozpočet počíta s reálnym rastom HDP o 3,5 %, priemernou infláciou na úrovni 3 % a nezamestnanosťou 5 % na konci budúceho roka.
17:47Mestské zastupiteľstvo rozhodlo, že schránky na kľúče pri dverách rekreačných apartmánov budú v Miláne zakázané od budúceho roka.
17:45Rezort kultúry realizuje v kaštieli v Budmericiach a jeho areáli nutné rekonštrukčné a revitalizačné práce. Cieľom je odstrániť havarijné stavy a pripraviť pamiatku na sprístupnenie verejnosti v budúcom roku. Ako informovala riaditeľka Odboru komunikácie Kancelárie ministerky kultúry Petra Demková, dané zásahy nie je možné odkladať, keďže sa týkajú bezpečnosti návštevníkov, statiky objektu aj ochrany národnej kultúrnej pamiatky.
Čítať viac | 17:34Na horskom priechode Šturec v úseku od šiesteho do trinásteho kilometra padajú skaly na vozovku. Vodičov pred rizikom varuje Slovenská správa ciest (SSC).
Čítať viac | 17:11Švédska pravicová vláda v piatok oznámila, že ukončí rozvojovú pomoc štyrom africkým krajinám a uzavrie tri ambasády, aby uvoľnila prostriedky na podporu Ukrajiny.
Čítať viac | 17:08



















