Erdogan svojou tvrdohlavosťou riskuje celé turecké hosporádstvo. Líra naďalej klesá

Erdogan svojou tvrdohlavosťou riskuje celé turecké hosporádstvo. Líra naďalej klesá

Ankara 27. novembra 2017 (HSP/DWN/Foto:TASR/AP/Presidential Press Service)

 

Pád tureckej líry masívne ohrozuje hospodárstvo krajiny

Na snímke turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

Turecká líra je pod silným tlakom na devízovom trhu. Zdá sa, že centrálna banka v Ankare doteraz nevypracovala žiadne opatrenia proti tomuto vývoju. Jednou z možností by bolo zvýšiť úrokové sadzby, aby investori boli ochotní investovať do tureckej meny. Mohlo by sa to však stať len proti želaniam prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, ktorý už nejaký čas vyzýva na nižšie kľúčové úrokové sadzby. S poklesom líry je v stávke aj ďalší rozvoj tureckej ekonomiky.

Reklama

Za jedno euro je v súčasnosti potrebné vyplatiť 4,67 líry. Pred rokom bola cena na úrovni 3,50 líry za euro. Voči euru líra devalvovala takmer o 30 percent a voči doláru približne o 14 percent z približne 3,40 líry na súčasných 3,94 líry.

Podľa pozorovateľov existuje mnoho príčin slabosti líry. Avšak centrom turbulencie okolo meny je jej vlastná centrálna banka, ktorá pravdepodobne nie je ochotná ani schopná ani len premýšľať o zvyšovaní úrokových sadzieb. Napriek trendu devalvácie sa šéf centrálnej banky Murat Cetinkaya drží svojho pokojného očakávania. Okrem všetkých nových problémov domácej ekonomiky poukazuje len na predpokladaný očakávaný pokles inflácie v nadchádzajúcich mesiacoch.

Reklama

Takto predstavitelia národnej banky demonštrujú lojalitu voči svojmu prezidentovi a podporujú jeho názor na menovú politiku, ale ich manévrovací priestor je veľmi obmedzený – s možnými smrteľnými dôsledkami pre tureckú ekonomiku. Erdogan sa už nejaký čas vníma ako odporca zvyšovania úrokových sadzieb v boji proti inflácii. Chce posilniť ekonomiku krajiny. Preto trvá na nižších úrokových sadzbách na podporu investícií a súkromnej spotreby prostredníctvom lacných úverov. V súčasnosti v Turecku prebieha obrovské rozširovanie infraštruktúry: ulice, letiská a iné verejné budovy rastú ako huby po daždi.

Existujú však náznaky, že plán neústupného prezidenta neuspeje. Medzinárodní investori dlhopisov sa sťahujú z Turecka. Zatiaľ čo inflačný cieľ tureckej centrálnej banky je päť percent, miera inflácie krajiny sa v nedávnej minulosti zvýšila na 11,9 percenta. Takže o turecké štátne dlhopisy (s aktuálnou úrokovou sadzbou približne dvanásť percent), berúc do úvahy stratu kúpnej sily, nie je takmer žiadny záujem – reálna úroková sadzba je prakticky nulová. A Turecko zaostáva, keďže výnosy dlhopisov na medzinárodnej úrovni vzrastajú.

Výsledkom je, že investori presunú svoj kapitál z Turecka do dlhopisov iných krajín. Napríklad desaťročné štátne dlhopisy v USA teraz dosahujú 2,4 % podiel. Úroveň výnosu je vyššia ako miera inflácie. A to znamená, že aj po odpočítaní inflácie dosahujú investori do amerických dlhopisov zisk. Naopak, nemôžu očakávať, že budú ziskoví aj pri tureckých dlhopisoch – najmä preto, že miera inflácie v krajine v súčasnosti rastie. A vzhľadom na očakávané zvýšenie úrokových sadzieb amerického Federálneho rezervného systému v nasledujúcom roku sa tento vplyv bude naďalej zintenzívňovať.

V dôsledku toho Turecku hrozia značné ťažkosti. Pri odchode čoraz väčšieho počtu medzinárodných investorov je pre ambiciózne vládne programy k dispozícii menej kapitálu. Nehovoriac o investíciách súkromného sektora. Či už Siemens, BASF, Daimler alebo E.ON: Turecko je dôležitým ekonomickým partnerom a krajinou pre nemecké spoločnosti. Približne 6 800 nemeckých spoločností je zastúpených v štáte s investíciami vo výške 9 miliárd eur.

Avšak krach tureckej líry môže byť len špičkou ľadovca. Existujú oprávnené pochybnosti o ekonomických údajoch uverejnených tureckou vládou. Keďže ekonomický rast Turecka v prvej polovici roka, zverejnený tureckým štatistickým úradom, je viac ako päť percent, čo vyvoláva pochybnosti ekonómov.

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

09:02

Izrael v súvislosti s vyhrotenou situáciou na Blízkom východe žiada USA o viac tankovej munície a vojenských vozidiel, píše agentúra Bloomberg.

Podľa zdrojov agentúry bola žiadosť predložená nedávno a Bidenova administratíva ju ešte nezačala posudzovať.

Denník The Wall Street Journal predtým s odvolaním sa na amerických predstaviteľov napísal, že Biely dom zvažuje možnosť transferu zbraní do Izraela za viac ako 1 miliardu dolárov. Išlo by o najdrahšiu dodávku od začiatku operácie v pásme Gazy.

08:52
USA uvalili sankcie na Minsk Wheeled Tractor Plant a tri čínske podniky za údajný transfer výrobkov potrebných pre raketový program do Pakistanu, uvádza ministerstvo zahraničných vecí.
08:50

Americká armáda umiestnená na leteckej základni neďaleko čadského hlavného mesta N’Djamena nemohla predložiť dokumenty, ktoré by odôvodňovali jej prítomnosť, píše agentúra Reuters.

Hlavný veliteľ čadských vzdušných síl v tejto súvislosti požiadal o prerušenie pobytu Američanov.

08:41

Pre vojnu v palestínskom Pásme Gazy sa tradičná púť židov na tuniský ostrov Džerba uskutoční v oklieštenom formáte. Púť do synagógy Ghriba – najstaršej v Afrike – zvyčajne zahŕňa niekoľkodňové podujatia za prítomnosti tisícov pútnikov.

08:40

Najmenej 32 ľudí zahynulo v posledných týždňoch v Keni v dôsledku silných lejakov a záplav. Oznámili to viaceré humanitárne organizácie, ktoré tam pôsobia.

08:30

Spojené štáty súhlasili so stiahnutím svojich viac ako 1000 vojakov z Nigeru a ukončením svojej prítomnosti v tejto západoafrickej krajine, kde mali vybudovanú veľkú základňu bezpilotných lietadiel.

07:48

Dvaja ľudia zahynuli pri ukrajinskom útoku dronom v ruskej Belgorodskej oblasti, uviedol nadránom tamojší gubernátor Viačeslav Gladkov.

07:24

Vojenská základňa v strednom Iraku, kde sídlia oddiely irackej armády a proiránske polovojenské jednotky, sa stala terčom bombardovania.

07:23

Severná Kórea uskutočnila test “superveľkej hlavice” určenej pre strategickú riadenú strelu, uviedli v sobotu tamojšie štátne médiá a dodali, že odpálila aj nový typ protilietadlovej strely. 

07:22

 Vysokí predstavitelia OSN varovali Bezpečnostnú radu pred rizikami vzniku nového frontu v Sudáne v okolí mesta al-Fašír v provincii Severný Darfúr na severozápade krajiny, ktorého obyvateľstvo je už teraz na pokraji hladomoru.

07:21

Spojené arabské emiráty začali rozsiahlu humanitárnu operáciu v zbombardovanom meste Chán Júnis na juhu Pásma Gazy, pričom plánujú obnoviť prevádzku tamojšej Násirovej nemocnice.

07:18

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas cesty po východoukrajinskom regióne Donbas nachádzajúcom sa na frontovej línii navštívil veliteľské stanovište v bojmi zmietanom meste Časiv Jar. Zelenskyj to uviedol na platforme Telegram s tým, že na mieste bol oboznámený so situáciou v teréne.

Zelenskyj
Na snímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
07:16

Ukrajina má v rámci sebaobrany právo útočiť na legitímne vojenské ciele aj mimo svojho územia, vyhlásil po zasadnutí Rady NATO-Ukrajina v Bruseli generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg.

Generálnemu tajomníkovi NATO Stoltenbergovi predlžili mandát o jeden rok
Na snímke generálny tajomník Jens Stoltenberg
07:14

V Ekvádore zastrelili ďalšieho starostu. Ide už o druhý takýto prípad zavraždeného starostu v priebehu niekoľkých dní a piaty od začiatku roka. Túto latinskoamerickú krajinu pritom v nedeľu čaká celoštátne referendum o sprísnení opatrení proti organizovanému zločinu.

06:51

Na celom svete sa používa okolo 7000 jazykov. Čínština má viac ako 3000 rokov. Prvý text s čínskymi znakmi sa objavil v roku 1250 pred Kristom. Podľa najnovších údajov je dnes čínština najrozšírenejším jazykom, ktorý je prvým jazykom pre asi 1,24 miliárd ľudí v 37 krajinách.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke matka Xena v ZOO v Košiciach

Autor: FOTO TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali