Podľa neho turecké vojská od začiatku operácie Prameň mieru neutralizovali 765 teroristov.
Turecký prezident tiež zdôraznil, že Ankara o prímerí na území Sýrie rokovala konkrétne s Washingtonom, nie s teroristickou skupinou.
Dočasné prímerie
Na štvrtkovom rokovaní s tureckým prezidentom Recep Tayyip Erdoğanom oznámil Mike Pence, americký viceprezident, že medzi oboma krajinami došlo k dohode o dočasnom prímerí v Sýrii.
“Turecko zastaví paľbu, aby umožnilo silám YPG (Ľudovej obrannej jednotky – red.) vstúpiť do bezpečnostnej zóny počas 120 hodín. Všetky vojenské operácie pod záštitou Prameňa mieru zastavia okamžite po stiahnutí síl YPG,” povedal Pence pre Fox News.
Prameň mieru
Dňa 9. októbra oznámil turecký prezident Erdogan, že sa začala operácia Prameň mieru proti Strane kurdských pracujúcich, ktorá je zakázaná v Turecku a Islamskému štátu na severe Sýrie. V rovnaký deň zaútočilo turecké letectvo aj na mesto Ras al–Ayn (Sari Kani) v sýrskej provincii Hasaka. Náletom muselo čeliť i mesto Tell Abiad na hranici s Tureckom. Neskôr médiá oznámili začatie pozemnej časti operácie.
Mnohí západní partneri Turecka vrátane USA odsúdili toto Erdoganovo rozhodnutie. Pritom Washington, ktorý predtým podporoval Kurdov, stiahol svojich vojakov. V Pentagone zdôraznili, že “nesľúbili“, že budú bojovať s Ankarou.
Presun teroristov Islamského štátu
Ruský minister obrany Sergej Šojgu v nedeľu v Pekingu oznámil, že teroristi Islamského štátu sa po porážke v Sýrii presúvajú do juhovýchodnej Ázie.
“Skupina IS porážkou v Sýrii značne rozšírila svoju prítomnosť v juhovýchodnej Ázii. Lídri kvazištátu deklarujú, že do chalifátu zahrnú územia Indonézie, Malajzie, Singapuru, Filipín a čiastočne Thajska. Ako popredná jednotka sú využívaní teroristi, ktorí bojovali v Sýrii a vracajú sa domov,” uviedol Šojgu.
Dodal tiež, že postupne prebieha budovanie pevných väzieb s teroristickými skupinami v ostatných regiónoch.