Madrid 1. júla 2015 (HSP/Sputnik-Thanassis Stavrakis)
Téma Grécka a triky Európskej centrálnej banky skrývajú reálny problém eurozóny – dlhovú lavínu visiacu nad Európou kvôli Taliansku a Francúzsku, píše portál El Economista. Koncentrovanie sociálno-ekonomických problémov Európy na Grécko je veľkou chybou, píše španielsky ekonomický portál El Economista
V príspevku sa zdôrazňuje, že Grécko je pomerne malá krajina s 10 miliónmi obyvateľov. Taliansko a Francúzsko, ktoré majú spolu 126 miliónov obyvateľov, sú pre stabilitu eurozóny oveľa väčším nebezpečenstvom.
Prvýkrát vyslovil podobný predpoklad austrálsky ekonóm, komentátor denníka Financial Times Satyajit Das. Podotkol, že pre obe krajiny je charakteristická vysoká nezamestnanosť, zvyšovanie počtu chudobných a slabý hospodársky rast pri značnej výške nahromadených dlhov.
Ako píše El Economista, dlh Talianska, vrátane dlhov podnikateľov a obyvateľov voči veriteľom, okrem štátneho dlhu je 259 percent HDP, čo sa týka Francúzska je tento ukazovateľ na úrovni 280 percent HDP. Schodok rozpočtu Talianska je 3 percentný a Francúzska – 4,2 percent “Oveľa dôležitejšie je ale to, že sa od roku 1974 Francúzsku ani raz nepodarilo rozpočtové výdavky a príjmy aspoň vyrovnať”, zdôrazňuje sa v článku.
Zatiaľ čo vo väčšine krajín eurozóny môžeme pozorovať pokles úrovne nezamestnanosti, tieto dve krajiny neustále vykazujú zvyšovanie podielu nezamestnaného práceschopného obyvateľstva. A to podľa mienky expertov znamená, že starých pracovných miest mizne viac, ako sa objavuje nových, ktoré sa dajú len ťažko vytvárať v podmienkach amorfného alebo neexistujúceho hospodárskeho rastu. A pritom príliš vysoké platy a model blahobytného štátu, je problém a darí sa ho udržiavať len vďaka vonkajším úverom a prevažujúcemu podielu štátneho sektoru v ekonomike čo má štrukturálny ráz. Zavedenie jednotnej meny iba zhoršilo postavenie Talianska a Francúzska, ktorým sa len ťažko podarí vysporiadať sa s dlhovou krízou bez rastu HDP vo vzťahu k výške súkromného dlhu.
Grécko bezpochyby zaberá úplne spravodlivo prvé stránky finančných novín. Avšak pokles cien energetických surovín spolu s ultraexpanzívnou politikou Európskej centrálnej banky a ďalšími monetárnymi trikmi skrývajú hlavný a ešte nevyriešený problém menovej únie” píše ekonomický portál.