“Očakával som, že hlasovanie dopadne takto. Bola to otázka pomerov hlasov a kvôli tomu ma to zaujímalo, ako sú rozvrstvené,” vysvetlil Čimo, ktorého podporili traja z celkovo 15 hlasujúcich členov rady. Praženková získala zvyšných 12 hlasov.
“Ja som to skúsil preto, lebo som bol presvedčený, že viem ponúknuť alternatívu k tomu čo predstavuje dnes už zvolená predsedníčka Súdnej rady a považoval som za korektné, aby kolegovia dostali na výber. Voľby je nakoniec o tom – o výbere,” zdôvodnil sudca Najvyššieho súdu svoju kandidatúru.
Čimo sa chcel pokúsiť nadviazať na pôsobenie doterajšej predsedníčky Rady Jany Bajánkovej, ktorá sa funkcie ujala v roku 2014 po kontroverznom Štefanovi Harabinovi.
“Chcel som, aby po nastolení kultúry formy, nasledovalo aj nastolenie kultúry obsahu, aby sa Súdna rada v budúcnosti vyvarovala tých sporných rozhodnutí, ktoré jej nerobia dobré meno dnes,” povedal.
“Pevné verím, že aj novozvolená predsedníčka Súdnej rady si osvojí časť tejto vízie a my budeme každopádne tieto témy prinášať na stôl Súdnej rady,” doplnil sudca, ktorý je členom sudcovského združenia Sudcovia “Za otvorenú justíciu” kritizujúceho pomery v slovenskom súdnictve.
Jedným z 12 členov rady, ktorí dnes v tajnej voľbe podporili sudkyňu Najvyššieho súdu Lenku Praženkovú, bol aj prešovský sudca Miloš Kolek. Ten priznal, že takto hlasoval, urobil tak podľa neho z praktických dôvodov. “Som tu krátko a nemám až taký dobrý pozorovací talent, ale zdalo sa, že už v minulosti boli nejaké zákopové línie vykopané a cítiť to rozdelenie, aké existuje,” vysvetlil.
Kolek je však presvedčený, že napätie, ktoré doteraz vládlo medzi dvoma tábormi v Súdnej rade, sa dá odstrániť. “Ja verím a dúfam a všetko urobím, aby sa, keď teda nejaké napätie existuje, aby sa odstránilo, aby sme začali viac komunikovať ako tí, ktorí ideme na jednej lodi,” ozrejmil.
Členka Rady Elena Berthotyová, ktorá navrhovala Čima, výsledky voľby predsedu rešpektuje. “Aj keď si myslím, že sme navrhovali vhodnejšieho kandidáta, ktorý robil justícii dobré meno,” uviedla. “V minulosti sa dokázal zastať nespravodlivo disciplinárne stíhaných sudcov, podával odlišné stanoviská k zápisniciam zo zasadnutí Súdnej rady, ktoré sú akousi kronikou toho najtemnejšieho obdobia justície, podal svedectvo o svojom charaktere a boli sme presvedčení, že je to to najlepšie, čo justícia môže ponúknuť,” povedala o Čimovi Berthotyová.
“Pokiaľ justíciu nepovedú ľudia ako je Dušan Čimo, budeme ešte dlho zápasiť s nízkou dôveryhodnosťou,” domnieva sa sudkyňa Najvyššieho súdu.