“Mal by obsahovať výrazne viac opatrení, ako ten nedávno schválený. Pôjde o množstvo drobných, ale mimoriadne užitočných opatrení, ktoré odstránia rôzne nezmyselné povinnosti a výrazne zjednodušia život podnikateľom,” uviedla. Minister hospodárstva Richard Sulík v súčasnosti zbiera podnety a nápady priamo od zamestnávateľov.
Podľa riaditeľa Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) Petra Goliaša je pre zlepšenie podnikateľského prostredia kľúčová daňovo-odvodová reforma, ktorá by znížila priamu záťaž a zjednodušila platenie daní. “Ďalej fungovanie efektívneho právneho štátu s nulovou korupciou, silnými nezávislými inštitúciami a dobrou vymožiteľnosťou práva. Dlhodobo je najdôležitejšia reforma vzdelávania, aby z našich škôl vychádzali dobre pripravení absolventi a aby najproduktívnejší ľudia neodchádzali do zahraničia,” myslí si analytik. Potrebné sú ale podľa neho aj čiastkové zmeny. “Podľa medzinárodných rebríčkov je u nás najväčší problém zdĺhavé územné a stavebné konanie ale aj vysoké ceny elektriny, ochrana minoritných vlastníkov či byrokracia,” dodal.
Kvalita podnikateľského prostredia podľa Goliaša dlho nepatrila medzi politické priority, a preto sa v nej nahromadilo množstvo problémov, ktoré treba systematicky riešiť. “Niekedy sa to dá z úrovne jednotlivých rezortov, najmä veľké zmeny si ale vyžadujúcu spoluprácu viacerých ministrov aj šéfov koaličných strán,” skonštatoval.
Poslanci minulý týždeň definitívne schválili prvý balíček opatrení na pomoc podnikateľskému prostrediu. O “lex korone” parlament rokoval v skrátenom legislatívnom konaní, zmeny ešte musí odobriť prezidentka Zuzana Čaputová. Podľa Ministerstva hospodárstva SR je hlavným cieľom opatrení podpora podnikateľského sektora v čase útlmu spôsobeného pandémiou COVID-19 a zároveň rýchle naštartovanie hospodárstva po uvoľnení prijatých opatrení. Materiál obsahuje opatrenia administratívnej povahy, odstraňujú sa ním zbytočné byrokratické ustanovenia v jednotlivých zákonoch, zrušujú sa viaceré povinnosti, odstraňujú prekážky v podnikaní a znižujú náklady pre malých a stredných podnikateľov a živnostníkov. Celkovo ide o 114 opatrení, ktoré síce podľa ministra Richarda Sulíka predstavujú čiastkové zmeny, ale v sume spravia významný krok vpred v kvalite podnikateľského prostredia.