V prvom kole vládnutia nastanú podľa jeho názoru typické problémy a noví “páni” budú zavalení bežnou agendou vládnutia.
“Zrazu namiesto organizovania tlačoviek budú musieť riešiť verejné obstarávanie na prevádzku jedálne na ministerstve, komplikované pracovnoprávne spory, dokumenty, ktoré si žiada Brusel, atď. Už toto sú kamene, kde sa naivné nadšenie začne rozbíjať o realitu, už tu je potenciál pre kopu lapsusov a malých škandálov, ale to ešte asi budú pod určitou ochranou médií. V druhom slede sa potom rozhoria kultúrne vojny: matovičovci sú zväčša dosť prísni katolíci, to isté KDH, a nebudú si sedieť s PS/Spolu. Niekde tie boje o potraty, o práva gayov, o konštrukcii genderu proste budú vybuchovať, napríklad v školskej politike,” píše Draxler.
Prvé 2-3 mesiace budú podľa neho ale ešte relatívne nekonfliktné, no postupom času sa to začne zhoršovať. “Vypuknú rozpočtové vojny, zvlášť pri dnešnom napätí vo verejných financiách. Do toho by som si trúfol tipnúť pomalý koniec sociálneho zmieru. To je vec, kde Smer vďaka spolupráci s odbormi tlmil mnoho napätia, ale to sa postupne začne preklápať,” myslí si Draxler.
Postupom času navyše skončí podľa exministra aj priateľskosť médií, minimálne voči niektorým subjektom koalície, pretože média potrebujú predávať články a televízne príspevky a to sa najľahšie robí škandálmi. “Nejaké proste budú musieť vyrábať. Navyše, Smer sa pravdepodobne po voľbách postupne začne rozpadať, alebo minimálne pôjde do útlmu, to už vidno teraz. Čiže nebude mať kto robiť silné koalično-opozičné divadlo, budú si ho musieť robiť v koalícii sami.”
Draxler si tiež myslí, že sa skôr či neskôr vynorí aj problém s eurofondmi, ktoré sú už teraz vo veľmi zlom stave. Aby k tomu nedošlo, na uvoľnené posty by museli prísť veľmi kompetentní ľudia, aby to zvládli, ale to sa takmer isto nestane a už o pár mesiacov budú musieť “noví” politici vysvetľovať, ako to, že Slovensku hrozí prepadnutie pár sto miliónov eur, čím sa vlastne stanú zajatcami vlastnej doterajšej rétoriky.
“Ten nedostatok peňazí sa zároveň bude prejavovať v teréne (infraštruktúra, rôzne druhy podpory zamestnanosti, rómski asistenti…). Ešte horšie to bude s nábehom do nového programového obdobia. To sme videli už u Radičovej vlády, ktorá robila nehorázne nezmysly, typu programu za plánovanú miliardu eur (!) na budovanie malých hrádzi po celej krajine. Od totálnej blamáže ich zachránilo len to, že sa vláda rozpadla,” pripomenul.
Pri súčasných rozpočtových podmienkach, pravidlách verejného obstarávania a fungovaní UVO a štýle práce budúcich vládnych pánov, ktorí naozaj veľmi často neovládajú základné veci o rezortoch, Draxler garantuje, že situácia sa napríklad v zdravotníctve alebo aj v doprave zhorší. “A sľuby o rozbehnutí výstavby nájomných bytov, zabezpečení armády školských psychológov a asistentov, škôlky pre všetkých… o rok sa na tomto dobre zasmejeme, nebudú mať ani len žiaden reálny plán, ako k tomu dospieť. Opäť: garantujem.”
Situácia sa môže zhoršiť potom, ako vypukne hospodárska kríza, ktorá vzhľadom na celkový vývoj situácie vo svete asi v dohľadnej dobe príde. Ak sa k tomu navyše pridá zosilnený prílev Slovákov vytláčaných po Brexite z Británie, bude to podľa Draxlera veľmi napäté.
Nová vláda sa podľa neho bude samozrejme vyhovárať na rôzne sekery a míny, ktoré im zanechala dnešná koalícia, aj keď v mnohom budú mať pravdu, ale to už ľudí zaujímať nebude.
Draxler si nemyslí, že by nová koalícia mala manažérske kompetencie, aby takéto prípadne situácie zvládala. “Ich „odborníci“ sú plní naivity, a ich lídri nemajú nejakú jednotiacu víziu, s ktorou by sa ľudia stotožnili. K moci sa dostávajú čisto preto, že doterajšia koalícia sa, diplomaticky povedané, už úplne vyčerpala. Ale na vládnutie je to veľmi málo. Nedopadne to vôbec dobre,” konštatuje v závere s tým, že si tieto jeho tvrdenia po voľbách môžme postupne porovnávať.
Tatiana Stará