Dokončenie Webbovho vesmírneho teleskopu sa znova oneskorí

Dokončenie Webbovho vesmírneho teleskopu sa znova oneskorí

Svet 5. marca 2018 (HSP/Foto: wikipedia)

 

Konštruovanie medzinárodného vesmírneho teleskopu Jamesa Webba (JWST), budúci nástupca po Hubbleovom teleskope, sa výrazne oneskorí, informuje magazín The Atlantic

Na snímke konštruovaný nový vesmírny Webbov teleskop, ktorý by mal nahradiť Hubbleho

Projekt Webbovho teleskopu za približne 8,8 miliárd dolárov trvá už dve desaťročia. Vlani v septembri NASA oznámila, že odďaľuje spustenie ďalekohľadu najmenej o päť mesiacov, z októbra 2018 na obdobie medzi marcom až júnom 2019, pretože montáž mnohých zložitých častí teleskopu “trvá dlhšie, než sa očakávalo”.

Reklama

Toto oneskorenie nemusí byť posledné, podľa vládneho úradu dohliadajúceho na priebeh projektu. “Na základe objemu práce, ktorú musí NASA dokončiť predtým, než bude JWST pripravený na uvedenie do prevádzky, zistili sme, že je pravdepodobné, že dátum spustenia bude opäť oneskorený,” uviedla kancelária vo vyhlásení priloženom k ​​svojej 31-stranovej správe.

Na základe oneskorenia oznámeného ešte v septembri 2017 má projekt v súčasnosti “plánované rezervy” na iba jeden a pol mesiaca, takže ak sa stavba Webbovho teleskopu ešte viac oneskorí, bude nebezpečne blízko k prekročeniu nákladového limitu Kongresu, ktorý ho stanovil v roku 2011. S tým nie je spokojní Northrop Grumman, hlavný dodávateľ teleskopu, ani európske a kanadské kozmické agentúry prispievajúce k dizajnu a konštrukcii teleskopu.

Reklama

NASA už premýšľala o Webbovom teleskope vtedy, keď Hubbleho sotva len vypustila do vesmíru v roku 1990. Nový teleskop ďalšej generácie by totiž mal v infračervených vlnových dĺžkach snímať slabé svetlo z najodľahlejších hviezd a galaxií. Zloženie šesťuholníkov pripomínajúcich včelí plást s 18 zrkadlami vyrobenými z ľahkého berýlia pokrytých zlatom je aj krásnym umeleckým stvárnením.

V januári 2016 vedci a inžinieri dali jeho citlivé prístroje do valcovej komory, ktorá simuluje extrémne podmienky vo vesmíre. Do novembra 2017 skúšali aj krehké zrkadlá a ďalšie časti, aby sa uistili, či môžu prežiť vibrácie a zvuky silného raketového štartu. Posadili teleskop na kovové dosky a prudko ich otriasli, potom ho posunuli do akustickej komory a cez obrovské reproduktory pôsobili naňho silné zvukové vibrácie.

Na konci každého testovacieho cyklu sa skontrolovali akékoľvek vzniknuté anomálie. Jedna sa ukázala vo februári 2017 a zaoberanie sa ňou trvalo viac ako mesiac, čo odkladalo ďalšie testy o niekoľko týždňov. V apríli sa ukázala technická chyba. “Dodávateľský technik použil vyššie napätie a nenapraviteľne poškodil snímače tlaku, ktoré sú súčasťou pohonného systému a pomáhajú monitorovať hladiny paliva v kozmických lodiach,” vysvetľuje správa. “Prevodníky museli byť vymenené a opätovne pripojené v zložitom procese zvárania.”

V máji bol Webbov teleskop daný do masívnej kryogénnej skúšobnej komory v Johnson Space Center na Texase, ktorá ho vystavila vysokým chladným teplotám ako vo vesmíre. Teleskop prežil test, rovnako aj ničivé zúrenie hurikánu Harvey, ktorý sa v ten čas preháňal Houstonom a niektorí z personálu museli spávať v kanceláriách alebo konferenčných miestnostiach strediska, aby dávali pozor na teleskop, až kým neskončila búrka.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

07:44

Dva malajzijské vojenské vrtuľníky sa pri výcviku zrazili. Zahynulo všetkých desať členov posádok, oznámili tamojší záchranári.

07:06

Kyjev a Washington začali rozhovory o bilaterálnej bezpečnostnej dohode, vyhlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Obe krajiny podľa neho tiež doriešili plány na zaslanie ďalších rakiet dlhého doletu ukrajinským ozbrojeným silám.

Summit Iniciatívy troch morí
Na snímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
07:05

Rusko vyhlásilo, že vojenská podpora Ukrajiny zo strany USA, Británie a Francúzska posunula svet na pokraj priameho konfliktu medzi najväčšími jadrovými veľmocami sveta, ktorý by sa mohol skončiť katastrofou.

07:04

Okres Chua-lien na východe Taiwanu zasiahlo silné zemetrasenie s magnitúdou 6,3, oznámila miestna meteorologická služba. Bezprostredne neboli hlásené nijaké škody.

07:02

Čínske veľvyslanectvo v Berlíne “dôrazne” odmietlo obvinenia zo špionáže v Nemecku, uviedli čínske štátne médiá.

07:01

Z masového hrobu neďaleko Násirovej nemocnice v meste Chán Júnis na juhu Pásma Gazy exhumovali ďalších 73 tiel, čím sa ich celkový počet zvýšil na 283, informoval Hamasom kontrolovaný úrad civilnej ochrany v Pásme Gazy.

07:00

Americké jednotky v Iraku a Sýrii boli za menej ako 24 hodín vystavené dvom samostatným útokom, uviedli iracké bezpečnostné zdroje a predstavitelia USA. Išlo o prvé takéto incidenty po takmer troch mesiacoch.

06:59

Severná Kórea bude vystavená koncu svojho režimu, ak sa pokúsi použiť jadrové zbrane, vyhlásilo juhokórejské ministerstvo obrany. Išlo o reakciu na raketové cvičenia KĽDR simulujúce jadrový protiútok.

06:51

Britský premiér Rishi Sunak oznámi na návšteve Poľska zvýšenie vojenskej podpory pre Ukrajinu o 500 miliónov libier (579 miliónov eur). Informoval o tom vo vyhlásení.

Rishi Sunak
Na snímke britský premiér Rishi Sunak
06:49

Britský minister zahraničných vecí David Cameron upozornil, že Rusko využíva Strednú Áziu na obchádzanie sankcií. Londýn chce podľa jeho slov spolupracovať s krajinami tohto regiónu, aby s tým skoncoval. Informovali o tom agentúry DPA a PA Media.

David Cameron
Na snímke David Cameron
06:47

Ruské dronové útoky zranili v čiernomorskom prístave Odesa najmenej sedem ľudí vrátane dvoch detí, informovali ukrajinskí predstavitelia. Útoky zasiahli aj hlavné mesto Kyjev a ďalšie oblasti.

06:46

Protesty proti vojne v Pásme Gazy sa z Kolumbijskej univerzity a Yaleovej univerzity rozšírili do iných vysokých škôl v USA. Tamojší predstavitelia sa snažia rastúce protestné hnutie zastaviť, informovala televízia BBC,

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke vyvierajúci minerálny prameň na Sivej Brade neďaleko Spišského Podhradia

Autor: TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali