Dochádza k rozkolu v kapitalistickej triede. Kapitalisti, štát a globalizácia

Dochádza k rozkolu v kapitalistickej triede. Kapitalisti, štát a globalizácia

Kyjev 27. februára 2023 (HSP/braveneweurope/Foto:Pixabay)

 

Dochádza k rozkolu v kapitalistickej triede. Popri “kozmopolitných kapitalistoch”, ktorí bohato profitujú z globalizácie prostredníctvom outsourcingu výroby, môže existovať niečo, čo by sme mohli nazvať “vojenskí kapitalisti”, píše ekonóm

zem, planéta, geopolitika, globalizácia
Ilustračné foto

“Tendencia vytvárať svetový trh je priamo daná v samotnej koncepcii kapitálu. Každá hranica sa javí ako prekážka, ktorú treba prekonať… V súlade s touto tendenciou sa kapitál ženie za národné bariéry a predsudky rovnako ako za kult prírody, ako aj za všetky tradičné, obmedzené, samoľúbe… reprodukcie starých spôsobov života. Voči tomuto všetkému je deštruktívny a neustále ho revolucionizuje, búra všetky prekážky, ktoré bránia rozvoju výrobných síl, rozširovaniu potrieb…” (Grundrisse) atď.

Reklama

Takto videl Karol Marx globalizáciu ako neoddeliteľnú súčasť záujmov a pohnútok kapitalistov.  Za 180 rokov od napísania tohto úryvku sa nezmenilo nič, čo by nás presvedčilo, že správanie a pohnútky kapitalistov sú dnes iné. Je teda pokračovanie “vysokej globalizácie”, ktorá sa začala otvorením Číny a pádom komunizmu v Sovietskom zväze a východnej Európe, jednoducho prirodzeným a nezastaviteľným procesom kapitalizmu, ktorý v snahe dosiahnuť zisk prekonáva bariéry priestoru, technológií a zvykov? V našich časoch sa kapitalizmus rozšíril nielen geograficky, ale aj vytváraním nových činností a nových trhov od prenajímania našich bytov až po platenie za ovplyvňovanie nákupných rozhodnutí iných ľudí alebo predaj svojho mena ako ochrannej známky. Ako potom môžeme pochopiť, že kvintesencia kapitalistickej krajiny, akou sú Spojené štáty, sa môže rozhodnúť, že sa z globalizácie vylúči alebo aspoň obmedzí jej ďalší postup?

Myslím si, že to môžeme vysvetliť len tak, že okrem Marxom vyzdvihovaného “hráča” uvedieme ešte dvoch ďalších. Po prvé, môžeme zapojiť štát za predpokladu, že štát je do istej miery autonómnym aktérom a že to, čo robí, nie je úplne determinované záujmami kapitalistov. Je to téma, o ktorej sa diskutuje už viac ako storočie a v ktorej sa nedosiahol konsenzus. Ak však štát má dostatočnú autonómiu konania, potom môže v niektorých prípadoch prevážiť nad záujmami kapitalistov.

Reklama

Druhou možnosťou je pripustiť rozkol v rámci kapitalistickej triedy. Popri tom, čo môžeme nazvať “kozmopolitnými kapitalistami”, ktorí vďaka outsourcingu výroby bohato profitovali z globalizácie, môže existovať aj to, čo by sme mohli nazvať “vojenskými kapitalistami”, t. j. tou časťou kapitalistickej triedy, ktorá je priamo spojená s “bezpečnostným” sektorom, obstarávaním zbraní a nahrádzaním technologicky podozrivého dovozu z nepriateľských krajín. Z odstránenia každého antivírusového ochranného softvéru Kaspersky a každej priemyselnej kamery čínskej výroby profituje niekto, kto by vyrobil náhradu. Majú však motiváciu podporovať bojovnejšiu politiku, a tak spochybňovať globalizáciu.

Ale vojenskí kapitalisti pracujú s dvoma dôležitými hendikepmi. Sú to veľmi nezvyčajní kapitalisti v tom zmysle, že ich zisky závisia od štátnych výdavkov, ktoré si zasa vyžadujú vysoké dane.  V zásade teda musia byť za vysoké dane, aby mohli financovať štátne výdavky na obranu. Vcelku by z toho mohli mať prospech, ale preferencia vysokých výdavkov a daní ich stavia do rozporu s ostatnými kapitalistami. Druhým problémom je, že obmedzovaním globalizácie pôsobia proti sile, ktorá je zodpovedná za nižší rast nominálnych miezd, a to lacnejším mzdovým tovarom dovážaným z Ázie. Lebo možno, že najväčší prínos Číny a zvyšku Ázie nebol priamy (vyššie zisky z investícií), ale nepriamy: umožnil západným reálnym mzdám rásť, aj keď mierne, ale posunul rozdelenie v prospech kapitálu. To je to, čo sa stalo za posledných tridsať rokov v USA a iných vyspelých ekonomikách a ide pod hlavičkou oddelenia rastu produktivity a reálnych miezd: je to len iný spôsob, ako povedať, že podiel práce sa znížil. Podiel práce sa znížil bez toho, aby sa znížila reálna mzda, a to vďaka tomu, že samotné mzdové tovary sa stali lacnejšími. To bolo obrovským prínosom pre kozmopolitných aj vojenských kapitalistov. Ak sa globalizácia zruší, táto výhoda sa vyparí: nominálna mzda by musela vzrásť, aj keby reálna mzda zostala konštantná, a podiel zisku na HDP sa zníži.

Vojenskí kapitalisti tak čelia dvom problémom: musia argumentovať v prospech vyššieho zdanenia a implicitne v prospech zníženia kapitálových príjmov. Ani jedno nie je populárne. Úspech však nemožno vylúčiť. Môže sa vytvoriť aliancia medzi vojenskými kapitalistami a jastrabou časťou poloautonómneho štátu. Tí môžu byť ochotní akceptovať takéto “náklady”, ak umožnia USA obmedziť vzostup Číny. Čistá geopolitika by dominovala nad ekonomickými záujmami. Takémuto spojenectvu pomáhajú aj historické skúsenosti: USA vyhrali všetky veľké vojny (prvú, druhú aj studenú) a zakaždým ich víťazstvo priviedlo na vrchol geopolitickej a hospodárskej moci. Prečo by sa to nemalo zopakovať?

Takto by sme mali vnímať budúcnosť globalizácie, aspoň z hľadiska západnej kalkulácie: ako kompromis medzi neobmedzenou geopolitickou mocou a vyššími reálnymi domácimi príjmami. Ekonomické argumenty, ako aj zvyčajný (a niekedy možno ľahkovážny) predpoklad, že štát robí to, čo chcú kapitalisti, v drvivej väčšine hovoria v prospech pokračovania globalizácie. Napriek tomu môže byť “bojová aliancia” práve dostatočne silná na to, aby udržala druhú stranu v šachu, ak nie na to, aby úplne zvrátila globalizáciu a posunula krajinu smerom k autarkii.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

09:37

Saudskoarabský kráľ Salmán bin Abd al-Azíz sa v nedeľu podrobí lekárskym testom v dôsledku “vysokej horúčky a pridruženej bolesti”, uviedla tamojšia tlačová agentúra SPA.

09:20

Ukrajinským ozbrojeným silám sa podarilo zostreliť všetkých 37 dronov, ktorými Rusko v noci na nedeľu útočilo na územie Ukrajiny, uviedlo tamojšie letectvo.

08:52

Saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán a poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan diskutovali o bilaterálnej dohode a vojne medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas v Pásme Gazy, uviedli v nedeľu saudskoarabské médiá.

Na stretnutí v saudskoarabskom meste Dahrán hovorili o takmer finálnej verzii návrhu strategických dohôd medzi oboma krajinami.

08:39

Aljašskí štátni policajti v sobotu informovali, že z lietadla, ktoré sa našlo na dne jazera, boli vytiahnuté telá dvoch mužov.

Polícia v piatok neskoro večer dostala informáciu o prevrátenom lietadle v jazere Six Mile Lake.

Telo 58-ročného Davea Hedgersa a 45-ročného Aarona Fryera našiel potápačský tím vnútri lietadla, uviedli policajti vo vyhlásení.

08:23

Najmenej 68 ľudí zahynulo v dôsledku prudkého dažďa a následných záplav v provincii Ghór v strednej časti Afganistanu, uviedli tamojší predstavitelia.

Prudké dažde zasiahli provinciu ešte v piatok a voda zaplavila množstvo významných prístupových ciest do oblasti.

08:16

Ukrajina tvrdí, že Rusko v sobotu zámerne cielilo na civilistov pri ostreľovaní dvoch miest v Charkovskej oblasti na severovýchode krajiny.

Ukrajinská prokuratúra uviedla, že ruský nálet na obytnú časť v oblastnej metropole Charkov vyšetruje ako vojnový zločin.

07:55

Prudké boje v palestínskom meste Rafah na juhu Pásma Gazy z domovov vyhnali už 800.000 ľudí, informoval v sobotu Úrad OSN pre palestínskych utečencov na Blízkom východe (UNRWA) počas pokračujúcej ofenzívy izraelskej armády (IDF). Informovala  agentúra AFP.

07:45

Izraelský minister a člen vojnového kabinetu Benny Gantz v sobotu pohrozil demisiou v prípade, že do 8. júna nebude prijatý nový plán vojny v Pásme Gazy.

Gantz vypracoval šesťbodový plán, ktorého súčasťou je návrat rukojemníkov, ukončenie vlády Hamasu, demilitarizácia Pásma Gazy a vytvorenie medzinárodného úradu na správu civilných záležitostí. Plán počíta aj s krokmi na normalizáciu vzťahov so Saudskou Arábiou.

07:35

Tunisko v sobotu našlo pri svojom pobreží telá štyroch migrantov, informovala Tuniská národná garda v súvislosti s nárastom počtu lodí s migrantmi, ktoré v posledných týždňoch smerujú z Tuniska do Talianska.

Pobrežnej stráži sa podarilo zachrániť 52 migrantov, národná garda zatkla deväť pašerákov a zhabala lode.

07:15

Rusko v noci na nedeľu opäť vystavilo Ukrajinu masívnym dronovým útokom.

Podľa ukrajinského letectva útoky zasiahli Kyjev, Vinnyckú oblasť juhozápadne od hlavného mesta, pohraničnú Sumskú oblasť na severovýchode krajiny, centrálnu Čerkaskú oblasť, a mestá na juhu Mykolajiv a Odesu.

Včera 17:06

Arbitrážny súd v Petrohrade zmrazil ruské aktíva niekoľkých európskych bánk vrátane Deutsche Bank. Informovala agentúra DPA.

Súd prijal opatrenie na žiadosť RusChimAllianz, čo je dcérska spoločnosť Gazpromu, ktorá prevádzkuje terminál na skvapalnený zemný plyn (LNG) v Baltskom mori, uviedla v sobotu ruská štátna tlačová agentúra Tass.

Súd zablokoval aktíva vo forme cenných papierov patriacich Deutsche Bank a ďalším spoločnostiam, v ktorých má podiel, ako aj vo forme nehnuteľností a peňazí na bankových účtoch.

Včera 17:05

Gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová v sobotu vetovala zákon o zahraničnom vplyve, informovali agentúry AFP a Reuters.

Prezidentka Zurabišviliová v minulosti viackrát avizovala, že zákon bude v prípade schválenia vetovať. Vládna strana Gruzínsky sen má však v parlamente dostatok hlasov na prelomenie jej veta.

Včera 17:02

Pápež František vstal v sobotu počas ceremónie v starovekej aréne vo Verone, aby objal dvoch mužov, ktorých príbuzných zabili Hamas a izraelské sily. Informovala agentúra Reuters.

Pápežova návšteva Verony po troch týždňov od návštevy Benátok minulý mesiac je testom jeho výdrže po sérii ochorení v poslednom roku.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Mravec sa živí kvetom púpavy počas slnečného dňa v mestskom parku v estónskom Talinne

Autor: AP/Sergei Grits

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Haršáni

Marek Brna

Erik Majercak

Pavel Jacz

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali