Dnešnej schôdzi parlamentu bude dominovať justícia a zmeny Ústavy SR

Dnešnej schôdzi parlamentu bude dominovať justícia a zmeny Ústavy SR

Bratislava 18. marca (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

Prvým bodom rokovania je návrh na prijatie vyhlásenia k Ukrajine

Predseda Národnej rady (NR) SR Pavol Paška (Smer-SD) dnes otvoril rokovanie 33. schôdze parlamentu. Programu budú dominovať návrhy na zmenu pravidiel v justícií a šesť návrhov na zmenu či doplnenie Ústavy SR.

Reklama
Ilustračné foto

Prvým bodom rokovania je návrh na prijatie vyhlásenia k Ukrajine. V ňom sa píše, že NR SR podporuje suverenitu a územnú celistvosť Ukrajiny, vyjadruje solidaritu s ľudom a tamojšou vládou a odsudzuje porušovanie medzinárodného práva zo strany Ruskej federácie. NR SR má tiež odporučiť v súlade so závermi Európskej rady, aby ukrajinské orgány prostredníctvom všeobecného procesu pokračovali vo svojom úsilí zabezpečiť slobodné a spravodlivé prezidentské a parlamentné voľby, oceniť zdržanlivý postoj a úsilie ukrajinskej vlády o stabilizáciu situácie a podporiť vyslanie medzinárodnej pozorovateľskej misie na Krym a východnú Ukrajinu. Parlament by sa mal zároveň vyjadriť, že neuznáva referendum o pričlenení Krymu k Ruskej federácii, pretože sa uskutočnilo v rozpore s Ústavou Ukrajiny.

Na zmenu najvyššieho zákona štátu je potrebných aspoň 90 hlasov, teda spojenie Smeru-SD a opozície. Takáto dohoda je predbežne len na jednom návrhu, ktorý predložili Paška a Pavol Hrušovský (KDH) s cieľom vykonať zmeny v justícii a zadefinovať manželstvo ako zväzok muža a ženy v ústave.

Reklama

Práve dohoda Smeru-SD a KDH vzbudila vlnu nevôle v radoch ostatných opozičných strán. Či však zmeny prejdú, je stále otázne. Smer-SD chce totiž do ústavy dostať aj nejakú formu preverenia všetkých 1400 sudcov. Pôvodne sa hovorilo o previerkach Národného bezpečnostného úradu, čo KDH odmietlo. V návrhu nateraz takáto zmena nie je, ak sa tam ale nedostane v druhom čítaní, Smer-SD novelu Ústavy SR ako celok nepodporí.

V rámci 87-bodového programu opäť dominujú poslanecké návrhy zákonov. Najviac z nich sa týka zmien v justícii. Šancu uspieť má najmä iniciatíva Borisa Suska, Anny Vittekovej, Otta Brixiho a Antona Martvoňa (všetci Smer-SD). Štvorica poslancov chce novelou zákona o sudcoch a prísediacich sprísniť pravidlá pre sudcov tak, aby bola ich práca efektívnejšia, aby sa zamedzilo súdnym prieťahom, a aby sudcovia, ktorí pochybili, neunikali spravodlivosti. Novela rieši okrem iného spôsob obsadzovania postov v Súdnej rade SR a postavenie jej šéfa v súvislosti s oddelením tejto funkcie od postu predsedu Najvyššieho súdu SR. Právna norma sa venuje aj disciplinárnej zodpovednosti, boju so súdnymi prieťahmi či kontrole práceneschopnosti. Novela by mala tiež zvýšiť počet podpredsedov súdov na väčších súdoch, predĺžiť funkčné obdobie predsedov súdov z troch na päť rokov či umožniť najmenej piatim členom rady dať návrh na odvolanie šéfa Súdnej rady.

Lucia Žitňanská (nezaradená) chce zase oddeliť funkcie predsedu Najvyššieho súdu SR a Súdnej rady SR. Túto zmenu už obsahuje dohoda Smeru-SD a KDH, Žitňanská ju však predložila skôr. Podobne je to aj s návrhom Daniela Lipšica (nezaradený), ktorý zavádza bezpečnostné previerky pre všetkých nových sudcov. S rovnakou iniciatívou prišiel už v roku 2007, vtedy to Smer-SD odmietol.

Na programe schôdze je aj voľba šiestich kandidátov na ústavných sudcov, z ktorých si prezident SR Ivan Gašparovič vyberie troch ústavných sudcov. O priazeň poslancov sa uchádza 13 kandidátov. Dôvodom voľby je skutočnosť, že trom sudcom – Jánovi Lubymu, Jurajovi Horváthovi a Jánovi Auxtovi – končí funkčné obdobie 14. júla tohto roku. Ich nasledovníci budú zvolení na 12-ročné funkčné obdobie.

ru

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali