V liste vyjadrila svoje znepokojenie Frederica Morregriniová a člen europarlamentu David O’Sullivan, ten sa sťažuje že ho nepustili na viaceré aktivity organizované Bielym Domom vo Washingtone, čo David O’Sullivan odmieta ako spôsob komunikácie s partnermi.
V minulosti sa Trump veľmi negatívne vyjadroval na adresu európskych členov NATO, ktorí nechcú financovať svoju bezpečnosť a takisto sa na adresu Európskej únie vyjadril v tom zmysle, že ako americký prezident sleduje v prvom rade záujmy USA, ktoré sú pre neho dôležitejšie ako záujmy Európskej únie. Američania chcú dostať Európsku úniu pod svoju priamu politickú a ekonomickú kontrolu, čo vyvoláva odpor časti ekonomického spektra krajín EÚ.
Europoslanci počas návštevy amerického kongresu vyjadrili nádej, že členovia nového amerického Kongresu si nájdu čas aby si premysleli postup v konfrontácii s Trumpovou administratívou a dokázali reagovať na meniace sa postavenie USA vo svete. Členovia amerického Kongresu privítali kolegov s Europarlamentov a žiadajú Ministerstvo zahraničných vecí odpovedať na štyri otázky ohľadne ponížení štatútu vyslanca EÚ v USA.
Amerických kongresmenov zaujíma, prečo prišlo k ponižovaniu vyslanca EÚ a prečo nebol Kongres o aktivitách Bieleho domu informovaný.
Či bude Trump odpovedať na otázky poslancov Kongresu tak, ako by si oni predstavovali je otázne.
Trump momentálne považuje za prioritu, aby členovia Kongresu odsúhlasili príspevok na stavbu múru na mexicko-americkej hranici a vôbec nepôsobí že by sa Kongresu obával. Práve naopak, americký shutdown neskončí, pokiaľ sa pred Trumpom členovia Kongresu nesklonia a požadované financie Trumpovi nedajú k dispozícii, riešiť problém musia členovia protitrumpovskej opozície. Shutdown trvá už takmer mesiac, čím dlhšie bude trvať, tým viac bude situácia v USA napätejšia.