Americkí odborníci skúmal celkovo 176 detí vo veku od 5 do 12 rokov. Pozorovali deti v najhlbšom spánku, počas ktorého im spúšťali rôzne druhy alarmu. Od tých klasických, hlasno pípajúcich, až po netypické hlasové. Okrem toho pre každé dieťa bol nahraný hlas jeho matky, ktorým vedci takisto skúšali prebudiť dieťa z hlbokého spánku.
“Deti sú pozoruhodne odolné voči prebudeniu zvukom,” vyhlásil jeden zo spoluautorov výskumu Mark Splaingard, riaditeľ nemocnice venujúci sa spánkovým poruchám. Podľa neho majú oveľa vyššiu úroveň hlbokého spánku ako dospelí, a aj preto ich hlasný zvuk alarmu nemusí zaručene prebudiť, čo ukázali aj výsledky.
Výsledky ukázali, že iba polovica z detí sa zobudila po aktivovaní klasického hlasno pípajúceho alarmu. Naproti tomu na hlasový záznam svojej matky reagovalo až 91 percent detí. Splaingard uviedol, že vďaka hlasu matky dokázali deti opustiť nebezpečnú miestnosť počas 18 až 28 sekúnd. Pri klasickom alarme im to trvalo skoro päť minút.
“Táto štúdia potvrdzuje, že materský hlas je pre prebúdzanie detí a ich prípadný následný úteku z nebezpečenstva účinnejší ako tradičný vysokofrekvenčný zvuk alarmu,” uviedol hlavný autor výskumu doktor Gary Smith.
Testovanie ukázalo, že deťom stačí čisto matkin hlas. Matka ich pritom nemusí ani oslovovať menom. “To znamená, že jeden alarm by mohol fungovať na všetky deti, ktoré spia blízko seba,” doplnil Smith.
Celý tím chce na výskume ešte ďalej pracovať. Konkrétne chce testovať, či to musí byť výhradne hlas matky, ktorý je tak efektívny, alebo či stačí akýkoľvek hlas niekoho, koho deti poznajú.