Demokracia ničí Európu. Zabije Európa demokraciu ako prvá? Odíde Poľsko a Maďarsko z EÚ?

Demokracia ničí Európu. Zabije Európa demokraciu ako prvá? Odíde Poľsko a Maďarsko z EÚ?

Bratislava 21. novembra 2020 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo, Jean-Francois Badias)

 

Vo štvrtok sa konal ďalší online summit EÚ. Pôvodne sa mala prejednávať iba situácia s Covidom-19. Epidemická situácia prakticky vo všetkých európskych krajinách sa prudko zhoršuje, čo si vyžaduje od úradov prísnejšie opatrenia. Ale…

sídlo vlajky Európskej únie
Na snímke vlajky Európskej únie vejú pred sídlom Európskej únie v Bruseli

To ale naráža na odpor verejnosti – pričom občania vystupujú, nielen proti rozsiahlemu Lockdownu, ale aj proti miernejším obmedzeniam.

Reklama

Demonštrácia proti zavádzaným obmedzeniam, ktorá bola pred niekoľkými dňami, rozohnala v Berlíne pomocou vodných diel, je názornou ilustráciou nevýhody postupu, keď musia úrady európskych štátov voliť medzi nutnosťou zabrániť kolapsu systému zdravotníctva či zmierniť následky pre ekonomiku a znížiť nespokojnosť obyvateľstva.

Realita však plány summitu skorigovala a na program dňa zaradili ďalšiu mimoriadne naliehavú otázku, ktorá vyvstala v týchto dňoch: dva “enfants Terribles” Európskej únie – Poľsko a Maďarsko – implementovali Bruselu ďalšie svinstvo a zablokovali rozpočet únie na roky 2021 až 2027 (1,074 bilióna eur) a program obnovenia európskeho hospodárstva (750 miliárd eur).

Reklama

 

Európa chcela potrestať Varšavu a Budapešť

Európa chcela pomocou týchto rozpočtových plánov potrestať Varšavu a Budapešť za ustúpenie od “vysokých demokratických noriem”. V konečnom dôsledku ale sama spadla do vykopanej jamy.

Potrestať chcela úplne samozrejmým a najbolestivejším spôsobom – finančne. Poľsko a Maďarsko ako príjemca dotácií EÚ majú dosť privilegované postavenie, čo je podmienené okrem iného aj geopolitickými faktormi.

Problém je v tom, že nie je vôbec ľahké im odmietnuť peniaze.

Až donedávna podobné mechanizmy v jednotnej Európe vôbec neexistovali. Navyše najdôležitejšie rozhodnutia v EÚ sa prijímali na základe konsenzu, musela to byť spoločná pozícia všetkých členov únie. Situácia, v ktorej by dve krajiny hlasovali za to, aby pripravili samy seba o značné prostriedky z európskeho rozpočtu, sa zdá byť fantastickou.

Reklama

 

Brusel v posledných mesiacoch vykonal veľmi zložitú kombináciu

V dôsledku toho vykonal Brusel v posledných mesiacoch veľmi zložitú kombináciu. Na júlovom summite prijali rozhodnutie, ktoré spájalo budúce výplaty s dodržiavaním noriem právneho štátu a základných európskych hodnôt. A koncom septembra Európska komisia zverejnila patričnú správu, ktorej hlavnými hrdinami (alebo skôr zlosynov) sa stali zase Varšava a Budapešť.

A keď zostal už len posledný krok k uskutočneniu tohto zámeru, dve škandalózne metropoly proces zablokovali a dali najavo, že si veľmi dobre uvedomujú, čo sa vlastne deje, a nepripustia “politicky motivované” rozdelenie prostriedkov z európskych fondov.

Takže teraz musí Brusel znovu hľadať zámienku proti Poliakom a Maďarom, ktorí obrátili proti EÚ jej vlastné pravidlá.

Práve v tom spočíva to najdôležitejšie ponaučenie z týchto udalostí.

Reklama

Západ na oboch stranách Atlantiku bol nie náhodou po desaťročia príkladom a morálnou autoritou pre celú zemeguľu. Demokratické inštitúcie a procedúry, práva a slobody občanov tam skutočne boli a slúžili dôkazom jeho prevahy nad “neslobodným svetom”. A politický a správny mechanizmus Európskej únie sa stal skutočnou apoteózou západnej demokracie.

Na námietky skeptikov, že podobný systém nemôže byť efektívny a ani životaschopný v dlhodobej perspektíve, odpovedali jeho nadšenci pohŕdavo: ten systém, ale funguje už mnoho rokov, a nielen funguje, ale aj prosperuje, je príťažlivý pre desiatky krajín a milióny ľudí, pretože to je skutočná demokracia, práve taká, aká má byť!

europsky parlament, eu
Ilustračné foto

Oveľa menej lákavý rub európskeho systému sa ukazoval v posledných rokoch stále častejšie. Stávalo sa zrejmé, že známe politické inštitúcie, akou je Európsky parlament, nemajú reálne právomoci, a že sa reálna moc sústreďuje v rukách anonymných bruselských byrokratov. Vzniklo podozrenie, ktoré sa potom zmenilo v pevnú istotu, že pre pravidelné uplatnenie preslávenej zásady konsenzu sa uchyľujú tí najvplyvnejší členovia únie k metódam zákulisného donucovania, nátlaku a vydierania “mladších partnerov”. Stačí si spomenúť, ako tomu bolo s protiruskými sankciami: hneď niekoľko európskych krajín sa otvorene postavilo proti ich zavedeniu, ale keď došlo k prijatiu rozhodnutia, hlasovali poslušne “ako ostatné”.

A teraz dve krajiny, z množstva neveľkých, nebohatých a všetkými odsudzovaných odpadlíkov od vyrovnaných radov európskej demokracie, ľahko lámu tento systém len preto, že boli dosť tvrdohlavé, aby trvali na svojom a nebáli sa plávať proti prúdu.

Mimochodom, európska demokracia má ešte jeden rub, ktorý je teraz vidieť – veľký význam “ručného riadenia”. To ale tiež stále častejšie zlyháva.

 

Odborníci považujú za veľmi pravdepodobné vystúpenie z EÚ Poľska a Maďarska

Odborníci považujú za veľmi pravdepodobné vystúpenie z EÚ Poľska a Maďarska, ktoré už vyťažili maximum zo svojho pobytu v únii, a sú čím ďalej, tým menej zainteresované v zachovaní statusu quo. Pre Brusel a západoeurópske metropoly zase odchod týchto “nenapraviteľných” krajín z EÚ môže byť najvhodnejším riešením.

Lenže tá najťažšia rana bude pritom zasadená západnej demokracii, a to ako v skutočnosti, tak aj v ideálnych predstavách o jej obrovskom počte ľudí v celom svete. Zlyháva až príliš často.

 

Reklama
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:26

Spojené štáty vo štvrtok odsúdili ruské veto, ktorým Moskva na pôde Bezpečnostnej rady OSN zablokovala predĺženie dohľadu expertov OSN nad dodržiavaním sankcií zavedených voči Severnej Kórei.

20:20

Nemecký tenista Alexander Zverev postúpil do semifinále dvojhry na turnaji ATP 1000 v Miami. Vo štvrťfinále zdolal v pozícii nasadenej štvorky Maďara Fábiána Maroszána 6:3, 7:5.

20:07

Jozef Bíreš končí na pozícii ústredného riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR. Jeho presný dátum odchodu má byť dohodnutý dodatočne.

20:04

Medzinárodný súdny dvor (MSD) vo štvrtok nariadil Izraelu prijatie viacerých opatrení v súvislosti so zlou situáciou v Pásme Gazy. Prikázal otvoriť ďalšie pozemné hraničné priechody s cieľom umožniť prísun potravín, vody, pohonných hmôt a ďalších zásob do tejto vojnou zničenej palestínskej enklávy.

19:11

Ceny ropy vo štvrtok po dvoch dňoch poklesu ožili a vzrástli. Investori očakávajú totiž napätejšie dodávky. Vychádzajú pritom z predpokladu, že najväčší svetoví producenti z aliancie OPEC+ budú pokračovať v doterajšej politike obmedzovania ťažby.

19:04

Vo štvrtok skoro ráno sa na ulici v rímskej štvrti Quadraro vytvorila diera v zemi s priemerom a aj hĺbkou desať metrov, ktorá pohltila dve zaparkované autá, informovali talianske médiá s odvolaním na miestnu políciu.

19:04

Ruský prezident Vladimir Putin šíri propagandu, ak tvrdí, že Moskva zostrelí akúkoľvek stíhačku F-16 dodanú Ukrajine Západom, dokonca aj na letiskách NATO, vyhlásil vo štvrtok taliansky minister zahraničných vecí a vicepremiér Antonio Tajani.

18:59

Britské múzeum vo štvrtok oznámilo, že jeho novým riaditeľom sa stal historik umenia Nicholas Cullinan. Vo funkcii nahradil Hartwiga Fischera, ktorý odstúpil po tom, čo sa ukázalo, že v múzeu došlo k sérii krádeží.

18:38

Zakladateľ skrachovanej burzy kryptomien FTX Sam Bankman-Fried pôjde na 25 rokov do väzenia, rozhodol vo štvrtok americký súd. Očakáva sa, že sa Bankman-Fried proti rozsudku odvolá.

18:37

Pápež František vo štvrtok umyl a pobozkal nohy 12 väzenkyniam v rímskej väznici Rebibbia. Išlo o súčasť obradov Zeleného štvrtka.

18:36

Najdôležitejšie bilaterálne otázky a aktuálne medzinárodné politické záležitosti boli hlavnými témami štvrtkového telefonického rozhovoru maďarského prezidenta Tamása Sulyoka s izraelským prezidentom Jicchakom Hercogom,

18:33

Biely dom vo štvrtok označil tvrdenia ruských predstaviteľov o útoku islamistických teroristov na koncertnú sálu pri Moskve za rozširovanie “nezmyslov”. Reagoval na pokus spojiť útok s Ukrajinou.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Veľké vlny na pláži Nazare v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Viktor Pondělík

Miro Majerník

Pavel Jacz

Vanda Rybanská

Pavol Lemko

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali