De-dolarizácia: Veľmi dôležitá otázka

Washington 5. mája 2023 (HSP/responsiblestatecraft/Foto:Pixabay)

 

Nie je otázkou či, ale kedy. Hegemónia USA stráca svoju moc, pretože ich priatelia a nepriatelia hľadajú menové alternatívy v podmienkach globálnych sankcií a nových aliancií globálneho Juhu, píše Frank Giustra pre Responsible Statecraft

dolár
Ilustračné foto

Spojené štáty majú síce silnú armádu, ale ich skutočná sila spočíva v hodnote a postavení ich meny.

Keďže americký dolár je považovaný a akceptovaný za svetovú rezervnú menu, Amerika má výsadu kontrolovať globálny finančný systém, vytvárať federálne deficity bez toho, aby sa musela obávať následkov, a doslova tlačiť bilióny dolárov zo vzduchu.

Táto jedinečná výhoda zároveň umožňuje USA udržiavať nízke úroky z nahromadeného dlhu a poskytovať svojim občanom životnú úroveň, ktorá by inak nebola možná. Ako dlho to však vydrží?

Od konca druhej svetovej vojny majú USA nad svetovou ekonomikou to, čo sa často označuje ako “nadmerné privilégium”. Z vojnovej skazy vzišiel americký vzostup a s ním aj získanie väčšiny svetových zlatých rezerv a polovice svetového HDP. Jej bohatstvo dalo USA moc diktovať podmienky Brettonwoodskej dohody medzi 44 krajinami.

Táto dohoda stanovila, že dolár bude naviazaný na zlato, zatiaľ čo meny všetkých ostatných krajín budú naviazané na dolár. Jej podstatou bolo, že dolár je rovnako dobrý ako zlato a je krytý jeho rezervami. Krajiny si mohli byť isté, že svoje doláre môžu kedykoľvek vymeniť za fyzické zlato.

Niekoľko desaťročí táto dohoda fungovala dobre. Ale počas politiky Lyndona Johnsona “Guns or Butter” (Zbrane alebo maslo) koncom 60. rokov minulého storočia začali Spojené štáty vykazovať veľké deficity, čo viedlo niektoré európske krajiny, najmä Francúzsko, k tomu, že začali vymieňať svoje doláre za zlato. V roku 1971 Nixonova administratíva v obave, že sa jej zlaté rezervy vyčerpávajú, prijala jednostranné rozhodnutie dočasne uzavrieť zlaté okno, čím sa dolár zmenil na fiat menu.

To znamenalo koniec Bretton Woods a začalo éru plávajúcich výmenných kurzov, ktorá trvá dodnes.

Spojené štáty sa vyhli hospodárskym ťažkostiam, ktoré by v podstate znamenala devalvácia ich meny, realizáciou dômyselného plánu vytvorenia petrodolára. Táto jednoduchá, ale ďalekosiahla myšlienka mala významné finančné a geopolitické dôsledky. USA a Saudská Arábia v podstate uzavreli dohodu, na základe ktorej Saudi súhlasili, že budú predávať svoju ropu výlučne v dolároch a tieto doláre investovať do amerických pokladničných poukážok. Na oplátku Amerika poskytla Saudom bezpečnostnú záruku.

Ropa je najrozšírenejšou komoditou na svete a jej oceňovaním v dolároch sa zabezpečil celosvetový dopyt po americkej mene.

Netreba pripomínať, že Európania neboli s nesplneným americkým sľubom spokojní. Niektoré európske krajiny začali diskutovať o možnosti návratu k zlatému štandardu, ktorý by vylúčil americký dolár.

Americká administratíva sa o tomto európskom pláne dozvedela a podľa zápisnice zo stretnutia Henryho Kissingera a asistenta ministra Thomasa Endersa v roku 1974 bolo jasne povedané, že tento plán sa nebude realizovať. Hlavné body tohto stretnutia boli prinajmenšom jednoznačné. Európske krajiny mali spoločne viac zlata ako USA. Ak by spojili svoje sily, mohli by stanoviť cenu zlata na vyššej úrovni, čím by sa vytvorili dodatočné rezervy a úvery. Kissingerovými slovami by boli schopné vytvoriť “stroj na tlačenie peňazí”.

V zápisnici sa tiež jasne uvádzalo, že takýto krok by poškodil americké záujmy a že ak by sa o to Európa pokúsila, Amerika by ju “rozdrvila”. Aby bol plán úspešný, muselo by nakoniec Nemecko spolupracovať. No keďže sa na prahu jeho územia črtal Sovietsky zväz, nebolo v pozícii, aby prekročilo hranice USA.

Americká politika silného dolára bola v nasledujúcich desaťročiach úspešná. Koncom 90. rokov však začali rásť dve dôležité semienka: Čínska ekonomika a americká rozhadzovačnosť. Začiatkom roka 2000 sa Amerika zmenila z niekdajšieho najväčšieho veriteľa sveta na jeho najväčšieho dlžníka a Federálny rezervný systém začal s bezohľadnou menovou politikou, ktorá trvala posledné dve desaťročia.

Po finančnej kríze v roku 2008 sa Čína sťažovala na to, ako USA znehodnocujú dolár svojou veľkou akumuláciou dlhu a nadmerným tlačením peňazí, a začala vyjadrovať želanie zaviesť nový globálny finančný systém. S významnou výnimkou krajín, na ktoré sa vzťahujú sankcie USA (napr. Rusko, Venezuela, Irán a Severná Kórea), sa myšlienka nového menového systému stretla s nezáujmom. Koncepciu čohokoľvek, čo by nahradilo dolár, považovala väčšina vyspelých krajín za nemysliteľnú a Amerika za hraničiacu s kacírstvom.

Teda až donedávna.

Keď Rusko napadlo Ukrajinu, všetko sa zmenilo. USA a krajiny NATO (Západ) nielenže uvalili na Rusko sankcie, ale zmrazili mu aj dolárové rezervy a zablokovali ho v systéme SWIFT na prevod dolárov.

Čína si všimla príležitosť a vyzvala väčšinu sveta, aby ju nasledovala. Začali sa preteky v hľadaní alternatív. Západ podcenil globálnu reakciu na sankcie.

Krajiny BRICS a veľká časť krajín globálneho Juhu sa zdráhali prerušiť vzťahy s Ruskom z rôznych dôvodov – od potreby ich ropy, potravín, hnojív a vojenského vybavenia až po využitie Wagnerovej skupiny na boj proti domácim protipovstaleckým snahám.

Okrem toho mnohí obyvatelia krajín globálneho juhu dlhodobo prechovávajú odpor voči rétorickému “svetovému poriadku založenému na pravidlách” Západu, ktorý považujú za pokrytecký a samoúčelný. Zmrazenie ruských dolárových rezerv a vylúčenie zo systému SWIFT tiež upozornilo krajiny, že môžu byť ďalšie na rade.

Finančné systémy sú postavené na dôvere, a ak sú ozbrojené, strácajú dôveru potrebnú na udržanie svojej dominancie.

Krajiny na celom svete preto v priebehu 12 mesiacov nabrali odvahu a začali otvorene diskutovať o vytvorení alternatívnych metód obchodovania a zúčtovania, ako aj o znížení svojich dolárových rezerv. Obchodná a zúčtovacia úloha dolára je oblasť, v ktorej dôjde k najväčšiemu exitu a kde dopyt po dolári prudšie klesne.

Okrem toho krajiny BRICS v uplynulom roku prilákali množstvo nových žiadostí o členstvo, pričom Egypt, Turecko, Alžírsko a najnovšie aj Saudská Arábia prejavili záujem a vydali vyhlásenia o vytvorení meny BRICS, ktorá by konkurovala doláru.

Mnohé z týchto krajín za posledných 13 rokov agresívne zvyšovali svoje zlaté rezervy a objem ich nákupov sa zrýchľuje, čo naznačuje, že možno každá nová mena by mohla byť krytá zlatom. Brazília (ktorá čoraz hlasnejšie vyjadruje svoju nespokojnosť s americkým dolárovým systémom) a Argentína začali presadzovať myšlienku vytvorenia juhoamerického obchodného bloku a meny sur, podobnej Európskej únii a euru.

Zoznam alternatív dolára je dlhý a každým dňom sa rozširuje. Medzi príklady patrí Čína, ktorá testuje cezhraničné zúčtovanie v digitálnej mene s Thajskom a Spojenými arabskými emirátmi a trvá na tom, aby sankcionované krajiny ako Rusko, Irán a Venezuela akceptovali jüan ako platidlo za ropu. Saudská Arábia zvažuje, že urobí to isté (povráva sa, že Saudi už predávajú ropu za juany a tieto juany menia za zlato na šanghajskej burze). India tiež nakupuje časť ruskej ropy v dirhamoch SAE. Najjednoduchšou metódou, ktorá sa stáva čoraz populárnejšou, sú bilaterálne dohody s použitím miestnych mien.

Rozhodujúcou nezodpovedanou otázkou je, ako budú Spojené štáty reagovať na kroky smerujúce k de-dolarizácii. Akékoľvek náhle zníženie dopytu po americkom dolári by mohlo mať pre Američanov katastrofálne dôsledky. Mohlo by potenciálne vyvolať krízu amerického dolára, ktorá by viedla k veľmi vysokej inflácii alebo dokonca hyperinflácii, a spustiť cyklus zadlžovania a tlače peňazí, ktorý by mohol rozvrátiť sociálnu štruktúru spoločnosti.

Stručne povedané, akákoľvek americká administratíva by v konečnom dôsledku považovala všetky takéto kroky na odstránenie dolára za otázky národnej bezpečnosti.

Veľká časť svetového spoločenstva však jasá. Veľká časť štátneho dlhu krajín globálneho Juhu je denominovaná v zelených bankovkách a predražený dolár dnes takmer znemožňuje obsluhu dlhu. Okrem toho, keďže väčšina komodít sa oceňuje v dolároch, mnohé menej rozvinuté krajiny dovážajú infláciu, ktorá by inak pripadla na USA.

Vzhľadom na to by krajiny BRICS mali zvážiť, aká by mohla byť reakcia Ameriky na náhly odklon od dolára. História ukázala, že je mimoriadne zriedkavé, aby sa presun globálnej ekonomickej moci uskutočnil bez veľkých vojnových konfliktov.

Napriek pravdepodobnému odporu Ameriky bude de-dolarizácia pokračovať, pretože väčšina nezápadného sveta chce obchodný systém, ktorý ich neurobí zraniteľnými voči dolárovej výzbroji alebo hegemónii. Už to nie je otázka či, ale kedy.

 

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

16:25

Energie z jadra máme podľa Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) dostatok, bolo by však potrebné investície orientovať na obnoviteľné zdroje energií (OZE). Uviedol to riaditeľ SAPI Ján Karaba v súvislosti so spustením tretieho bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach. Investíciou do OZE by podľa neho Slovensko získalo násobne vyšší výkon a zároveň nižšie ceny energií.

16:21

Poľsko zostáva otvorené ukrajinskému návrhu, podľa ktorého by vznikol systém udeľovania licencií na dovoz obilnín. V stredu to vyhlásil poľský minister poľnohospodárstva Robert Telus.

16:19

Česká vláda v stredu schválila nákup 24 amerických nadzvukových lietadiel F-35. Prvé stroje pre Česko budú hotové v roku 2029. Oznámil to český premiér Petr Fiala, podľa ktorého v tomto období neexistuje lepšie riešenie na plnenie úloh taktického letectva českej armády v nasledujúcich desiatkach rokov.

16:19

Kremeľ v stredu uviedol, že ukrajinský veterán ocenený v kanadskom parlamente minulý týždeň by mal byť postavený pred súd. Počas druhej svetovej vojny totiž bojoval na strane nemeckých nacistov.

16:12

Slovensko v budúcnosti, ak nedôjde k aktívnemu riešeniu problematiky, čaká nedostatok pracovných síl vo všetkých odvetviach hospodárstva. Vyplýva to z informácie Ministerstva hospodárstva (MH) SR o návrhu opatrení na podporu zvýšenia zamestnanosti znevýhodnených osôb s dôrazom na osoby z prostredia marginalizovaných rómskych komunít (MRK), ktorý vzala v stredu na vedomie vláda.

16:03

Ruskí žoldnieri z Vagnerovej skupiny sú znovu aktívni na východe Ukrajiny, uviedol v stredu v oznámení pre médiá hovorca východného krídla ukrajinských síl Iľľa Jevlaš.

15:56

Maďarská vláda na jeseň predloží do parlamentu návrh zákona, ktorý má chrániť Maďarsko pred ohrozením jeho suverenity. Pripomenul to v stredu server media1.hu, podľa ktorého do ústavy a trestného zákona zakomponujú nové pravidlá na obmedzenie činnosti “novinárov, pseudocivilov a dolárových politikov financovaných zo zahraničia”.

15:42

Česká národná banka (ČNB) v súlade s očakávaniami finančných trhov nezmenila nastavenie menovej politiky. Banková rada ČNB v stredu ponechala svoju 2-týždňovú repo sadzbu na úrovni 7 %. Na tejto úrovni zostáva jej hlavná úroková sadza od júna minulého roka.

15:27

Ukrajinské úrady v stredu oznámili, že evakuovali všetky deti z niekoľkých miest a obcí v blízkosti frontovej línie v Záporožskej oblasti na juhu Ukrajiny.

15:18

V nemeckom Postupime otvorila ministerka kultúry spolkovej krajiny Brandenbursko Manja Schüleová (SPD) slnečné observatórium Einsteinova veža (Einsteinturm).

15:01

Slovinská polícia v utorok nasadila ďalšie sily na hraniciach s Chorvátskom, konkrétne v oblastiach hlavných koridorov, ktorými migranti vstupujú do Slovinska.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Polárna žiara osvetľuje rannú oblohu nad mestom Anchorage na Aljaške

Autor: AP/Mark Thiessen

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vášeň v Tebe

84-ročná žena odhaľuje tajomstvá svojej dlhovekosti. "Žila som dosť dlho na to, aby som vedela, čo pomáha"

0 icon

27.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Zaujíma vás, aké sú tajomstvá dlhého a zdravého života plného mladistvej energie? Rada 84-ročnej Sandy Hart stojí za vypočutie. Staršia žena sa podelí o to, čo sa naučila za posledných niekoľko desaťročí, a niektoré princípy môžu byť prekvapením.

Kľúčový krok pri pestovaní levandule. Nevynechávajte ho na jeseň, aby ju počas sezóny zaplavilo more kvetov

0 icon

27.09.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Ľudia, ktorí robia prvé kroky v starostlivosti o záhradu a rastliny v nej vysadené, sa často obmedzujú len na vykonávanie niekoľkých základných činností. Milovníci levandule, ktorí snívajú o veľkom priestore pokrytom hustým kobercom bujne kvitnúcich rastlín, sa tejto vízie často vzdávajú kvôli nákladom na…

Škrípe to u Harryho a Meghan Markle. Išlo o návštevy Veľkej Británie

0 icon

28.09.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Odborníci vo vzťahu Meghan Markle a princa Harryho vidia čoraz viac znakov, ktoré poukazujú na ich údajné vzťahové problémy. Teraz prišla prekvapivá informácia od anonymného informátora.

Nezvestné je 2-ročné dievčatko. Je ťažké uveriť, kto sa o ňu postaral

0 icon

27.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - O zmiznutí dvojročného dievčatka v štáte Migichan v USA informujú médiá po celom svete. Všetko je to kvôli šťastnému koncu príbehu – dieťa sa našlo a polícia a rodičia len ťažko uverili, kto sa o dvojročné dieťa v tomto ťažkom období staral.

Tu je tajomstvo štíhlej postavy japonských žien. 5 pravidiel, ktoré vám pomôžu rýchlo schudnúť

0 icon

27.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Japonky udivujú svet svojou dlhovekosťou a zdravím, pretože sa dožívajú v priemere 88 rokov. Okrem toho je obdivuhodná ich štíhla postava, ktorá je charakteristická pre ženy z tejto krajiny. Vďaka tomu sa japonské ženy tešia nielen dobrému zdraviu, ale aj veľkej energii. Zistite, ako…

Armádny Magazín

Nemeckí vyšetrovatelia už takmer všetko vysvetlili

0 icon

USA, 27.september 2023 - Máme výročie teroristických útokov na Nord Stream: verzie médií sa líšia, páchatelia sa stále nenašli. V noci 26. septembra 2022 došlo k teroristickým útokom na dva plynovody na vývoz plynu - Nord Stream a Nord Stream 2. Rusko nebolo prizvané k účasti na vyšetrovaní. Médiá sa vo…

Horúca správa z Pentagonu: protiútok Ukrajiny nedokáže vrátiť stratené územia

0 icon

USA, 27.september 2023 - Konkrétne to pre televíziu CNN uviedol generál Mark Milley: "Útok, aj keď značný, má obmedzené operačné a taktické ciele. (...) Dokonca aj v prípade, že by boli dosiahnuté, neumožní to úplne vyradiť Rusov, čo je omnoho širš

Prečo sa NATO opäť chystá bombardovať Belehrad

0 icon

USA, 27.september 2023 - Prečo predstavitelia NATO hrozia Belehradu novým bombardovaním a prečo ho severoatlantický blok môže zopakovať.   Čo sa deje v Srbsku Predseda Európskeho výboru pre rozšírenie NATO Günther Fehlinger vystúpil s rezonujúcim vyhlásením, v ktorom na pozadí útoku neznámych ozbrojencov na kosovských policajtov vyzval alianc

Koľko ukrajinských vojakov od leta už využilo otvorenú ruskú frekvenciu a vzdalo sa

0 icon

Ukrajina, 27. september 2023 - Počet vojakov Ozbrojených síl Ukrajiny, ktorí sa dobrovoľne vzdali, neustále rastie, čo sa stalo obzvlášť viditeľným po spustení otvorenej frekvencie 149, 200 "Volga". Okrem toho mnohí Ukrajinci, ktorí sa chystajú vzdať, si so sebou berú zbrane a strelivo. Naposledy v smere Svatove-Kreminna skupina bojovníkov Ozbrojených…

Poľsko - 1981: skúška odolnosti socialistického tábora

0 icon

Rusko, 27.september 2023 - Pred niečo vyše 41 rokmi, v decembri 1981, na pozadí hospodárskych otrasov a ideologickej expanzie zo strany Západu a Vatikánu viedla akútna vnútropolitická kríza v Poľskej ľudovej republike k zavedeniu stanného práva v tejto krajine. V historickej literatúre je rozšírený názor, že rozhodujúci krok predsedu vl

TopDesať

Ako ohrozuje špáranie v nose tvoje zdravie?

0 icon

Špárame sa v nose, pretože sa nudíme, sme nervózni, alebo máme alergie, alebo to pre niektorých býva zlozvykom. Či už si to chceš pripustiť alebo nie, väčšina z nás si aspoň raz špárala prstom v nose. Väčšina z nás, našťastie, vie, že tento zvyk je na verejnosti neprípustný, takže sa nemusíme pozerať…

Tieto geniálne dizajnové nápady premenili na realitu!

0 icon

Dnes vám s neskrývaným nadšením predstavíme niektoré dizajnové nápady, ktoré nám tentoraz skrížili cestu. Možno vás napadne, aké návrhy máme na mysli... ale dobre, kde je zábava, keď všetko hneď pokazíme, čo? Napriek tomu by sme vám však možno mohli trochu priblížiť, čo vás čaká, keď budete rolovať dole. Keď…

Fotografie dokazujúce, že deti vždy vedia, ako vás rozosmiať!

0 icon

Deti vždy vyvádzajú rôzne neplechy alebo robia veci, ktoré vás rozosmejú. Málokedy sa aspoň na sekundu zamyslia nad dôsledkami toho, čo robia, alebo si uvedomia, ako smiešne vyzerajú. Niekedy neviete, či sa máte smiať alebo plakať. Ich nevinná spontaneita nás však často prinúti pousmiať sa a pripomenúť si, že život…

Ženy sú pri vyberaní partnera ovplyvňované ich otcami

0 icon

Psychologička Linda Nielsen vysvetľuje, prečo sú ženy pri vyberaní partnera ovplyvňované ich otcami. Vzťah medzi každým otcom a dcérou je jedinečný. Dobré alebo zlé, odkaz tam bude vždy. To, čo upútava pozornosť psychológov, je to, ako všetci otcovia, prítomní aj neprítomní, majú vplyv na výchovu svojich dcér. Rodičovstvo zahŕňa správanie, mechanizmy…

Toto je dôvod, prečo má vaše vajíčko natvrdo zelený žĺtok

0 icon

Ak sa čudujete, prečo má vaše vajíčko natvrdo niekedy zelený žĺtok, tu je návod, ako ho vyšperkovať. Či už pripravujete diabolské vajíčka na letný piknik alebo šľaháte vaječný šalát na sendviče, je mimoriadne znepokojujúce, keď rozkrojíte prvé vajce a objavíte obávaný zelený vaječný žĺtok uvarený natvrdo. Čo sa deje? Mnohí z…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali