Možno sa to zdá ako triviálna záležitosť, ale na tom stoja ďalšie dôležité súvislosti pre švajčiarskych farmárov. Kritici odsudzujú proces zbavovania rohov, pretože je to pre dobytok bolestivé a neprirodzené, zatiaľ čo zástancovia tvrdia, že je to niečo podobné ako kastrácia a rohy sú nebezpečné pre farmárov aj samotné zvieratá. Dobytok s rohmi navyše potrebuje viac priestoru na pasenie aj ustajnenie a je s ním náročnejšia práca, čo zvyšuje celkové náklady.
The Local vysvetľuje, že za iniciatívou ponechania rohov dobytku a zároveň za vyhlásením referenda je iniciatíva 67-ročného farmára Armina Capaula, pôvodom z kantónu Graubünden, ale teraz žije v Jure, ktorý sa o to snažil dobrých osem rokov.
Dlhotrvajúca kampaň začala v roku 2010 listom na Spolkový úrad pre poľnohospodárstvo. Keď z jeho strany nebol podniknutý žiaden krok na zmenu, v roku 2014 Capaul spustil verejnú kampaň a zozbieral 100-tisíc podpisov potrebných na spustenie referenda o tejto otázke. A podarilo sa.
“Nikdy som si nemyslel, že tu budem sedieť,” povedal počas nedávnej tlačovej konferencie v mediálnom centre švajčiarskeho parlamentu v Berne. “Len som chcel dať kravám a kozám hlas,” dodal.
Hoci niektoré plemená kráv sú geneticky bez rohov, tie rohaté plemená sú pre Švajčiarsko dokonca aj typickým symbolom, a v počte chovaného dobytka zaberajú do 25 %. Farmári ich však zvyknú zbavovať rohov, no zástancovia okolo Capaula namietajú, že tieto výrastky hrajú dôležitú úlohu v metabolizme, v regulácii vlastnej telesnej teploty, v hygiene a v komunikácii zvierat, prejavujúc sa “znakom dôstojnosti”.
Podľa štúdie univerzity v Berne mnohé teľatá majú dlhodobé negatívne dôsledky po zbavení ich rohov. Mláďatám sa totiž položí na miesto, kde vyrastajú rohy, horúce železo zohriate na približne 70°C.
Referendum je naplánované na najbližší víkend a zatiaľ podľa prieskumu inštitúcie GFS Bern sú hlasy takmer vyrovnané, keď 49 % je za ponechanie rohov za podmienky dotácie a 46% je proti zachovaniu rohov.
RT dodáva, že Capaul chce presvedčiť farmárov, aby to nerobili, aj vyplácaním dotácií, ktoré by z 3-miliardového poľnohospodárskeho rozpočtu vzali odhadovaných 15 miliónov švajčiarskych frankov (cca 13 miliónov eur) potrebných na pokrytie dodatočných nákladov pre zvýšenú starostlivosť o rožný statok. Vláda však s Capaulom nesúhlasí a hovorí až o dvojnásobku potrebnej sumy z rozpočtu.
Capaul však dúfa, že sa mu celá jeho snaha podarí, čomu má pomôcť práve spomínaná dotácia vo výške 190 švajčiarskych frankov (cca 170 eur) ročne za jedno zviera.