Ďalšie obmedzenia slobody. WHO a EÚ spúšťajú novú iniciatívu na vydávanie globálnych očkovacích pasov

New York/Brusel 9. júna 2023 (HSP/Defender/Foto:TASR/AP-Salvatore Di Nolfi/Keystone via AP)

 

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a Európska komisia 5. júna spustili “prelomové partnerstvo v oblasti digitálneho zdravia,” ktoré predstavuje začiatok Globálnej certifikačnej siete WHO pre digitálne zdravie (GDHCN) s cieľom podporiť globálny interaktívny digitálny pas pre vakcíny, informuje stránka The Defender

Ghebreyesus
Na snímke generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus

Od júna WHO prevezme systém digitálnej certifikácie COVID-19 EÚ “s cieľom vytvoriť globálny systém, ktorý pomôže uľahčiť globálnu mobilitu a chrániť občanov na celom svete pred prebiehajúcimi a budúcimi zdravotnými hrozbami vrátane pandémií,” uvádza sa v pondelkových oznámeniach WHO a Európskej komisie.

WHO a Európska komisia tvrdia, že iniciatíva GDHCN, na ktorej sa pracuje od roku 2021, “vytvorí širokú škálu digitálnych produktov na zabezpečenie lepšieho zdravia pre všetkých.”

Organizácie uviedli, že WHO nebude prostredníctvom týchto digitálnych pasov zhromažďovať osobné údaje jednotlivcov. Tvrdia, že takéto zhromažďovanie údajov “bude aj naďalej výhradnou doménou vlád.”

Generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus novú dohodu pochválil: “Vychádzajúc z veľmi úspešnej digitálnej certifikačnej siete EÚ chce WHO ponúknuť všetkým svojim členským štátom prístup k digitálnemu zdravotníckemu nástroju s otvoreným zdrojovým kódom, ktorý je založený na zásadách spravodlivosti, inovácie, transparentnosti a ochrany údajov a súkromia.”

“Cieľom nových digitálnych zdravotníckych produktov, ktoré sú vo vývoji, je pomôcť ľuďom na celom svete rýchlo a účinnejšie získať kvalitné zdravotnícke služby,” dodal.

Obmedzenie slobody a pohybu

Odborníci však uviedli, že následky takéhoto systému pre ľudskú slobodu a slobodu pohybu vyvolávajú obavy.

Nezávislý novinár James Roguski vyhlásil, že WHO nečaká na úspešné ukončenie týchto rokovaní, aby mohla realizovať iniciatívy, ako je napríklad globálny digitálny očkovací pas. “Oznámenie WHO a Európskej komisie o začatí ich partnerstva v oblasti digitálneho zdravia nebolo prekvapením. Pred viac ako mesiacom WHO v tichosti zverejnila, že pracuje na spustení práve tých vecí, o ktorých sa rokuje.”

“Toto je len jeden príklad, ktorý jasne ukazuje, že supertajné – rokovania – týkajúce sa medzinárodných zdravotných predpisov (IHR) sú divadlom,” upozornil.

Michael Rectenwald, autor knihy “Súostrovie Google: Digitálny gulag a simulácia slobody,” povedal, že pod zámienkou zachovania slobody systém digitálnych pasov “znamená obmedzenie pohybu a života pre nezaočkovaných ľudí a nútenú vakcináciu, aby sa mohli fungovať v rámci bežného života.”

Oznámenie o spolupráci WHO a Európskej komisie prišlo len niekoľko dní po skončení výročného Svetového zdravotníckeho zhromaždenia (WHA).

Hoci pandemická zmluva a zmeny a doplnenia IHR neboli na tohtoročnom zasadnutí dokončené, vysokí predstavitelia WHO varovali pred rizikom budúcej pandémie a šírenia smrteľnej “choroby X” a vyjadrili potrebu “obmedziť osobné slobody” v prípade ďalšej epidémie.

EÚ je silným zástancom digitálnych očkovacích pasov, ktoré prvýkrát zaviedla pre svoje členské štáty koncom roka 2020, súčasne so zavedením očkovacích látok COVID-19, pod názvom Green Pass (Zelený pas). Skúsenosti EÚ s digitálnymi pasmi sa spomenuli v pondelkovom oznámení, v ktorom sa uvádza: “Jedným z kľúčových prvkov práce Európskej únie v boji proti pandémii boli digitálne certifikáty COVID-19. S cieľom uľahčiť voľný pohyb v rámci svojich hraníc EÚ urýchlene zaviedla interaktívne certifikáty COVID-19. Na základe technológií a štandardov s otvoreným zdrojovým kódom umožnil aj pripojenie krajín mimo EÚ, ktoré vydávajú certifikáty. Stal sa tak najrozšírenejším riešením na celom svete.”

Roguski uviedol, že EÚ patrí medzi najsilnejších zástancov pasov vakcín aj počas prebiehajúcich rokovaní o “pandemickej zmluve” WHO a zmenách a doplneniach IHR.

“Naozaj chcú globálny digitálny zdravotný certifikát,” zdôraznil Roguski už marci. “Predovšetkým zo strany Európskej únie.”

 

Pandemické pasy sú rozsudkom pre milióny ľudí

Podľa Roguského EÚ počas rokovaní o zmenách a doplneniach IHR predložila návrhy, ktorých cieľom je “normalizovať” zavedenie globálneho digitálneho zdravotného certifikátu.

Česká republika vyzvala na vytvorenie systému na vyhľadávanie cestujúcich, “ktoré by obsahovali informácie týkajúce sa miesta určenia cestujúceho,” najlepšie v digitálnej forme, na účely vyhľadávania kontaktov.

Zástupcovia ČR tiež navrhli, aby Svetové zdravotnícke zhromaždenie WHO “mohlo v spolupráci s Medzinárodnou organizáciou civilného letectva (ICAO) a ďalšími príslušnými organizáciami prijať požiadavky, ktoré musia spĺňať dokumenty v digitálnej alebo papierovej forme. Tie sa týkajú využitia platforiem informačných technológií, technických požiadaviek na zdravotné dokumenty, ako aj ochranných opatrení na zníženie rizika zneužitia a falšovania.”

WHO uvádza ICAO ako oficiálne uznanú “zainteresovanú stranu.”

Česká republika a EÚ navrhli dokumentáciu nielen pre očkovanie, ale aj “osvedčenia o testovaní a osvedčenia o uzdravení” v prípadoch, “keď ešte nebola k dispozícii vakcína alebo profylaxia proti chorobe, v súvislosti s ktorou bolo vyhlásené mimoriadne ohrozenie verejného zdravia medzinárodného významu.”

 

Plány a byrokracia masových rozmerov

Plány WHO sa pripravujú prinajmenšom od augusta 2021, keď WHO vydala dokument s názvom “Digitálna dokumentácia certifikátov COVID-19: stav očkovania: technické špecifikácie a pokyny na implementáciu, 27. august 2021.”

Rámec GDHCN sa dostal do programu tohtoročného zasadnutia Svetovej zdravotníckej organizácie, v ktorom sa uvádza: “Sekretariát vypracoval usmernenia SMART (Založené na štandardoch, Strojovo čitateľné, Adaptívne, Založené na požiadavkách a Testovateľné) o digitálnej dokumentácii certifikátov COVID-19. Tie obsahujú odporúčania týkajúce sa údajov, digitálnych funkcií, etiky a dôveryhodnej architektúry potrebnej na zabezpečenie interakcie očkovacích a zdravotných záznamov na celom svete.”

WHO tiež oznámila úspešné dokončenie “štúdie technickej uskutočniteľnosti vytvorenia federatívnej globálnej siete dôvery, v rámci ktorej sa testovala schopnosť funkčnosti zdravotníckeho obsahu a sietí dôvery v rámci existujúcich regionálnych úsilí.”

Predstavitelia EÚ sa často chválili spustením “Zeleného preukazu,” pričom vyzdvihovali, ako bude v aplikácii chránené súkromie jednotlivcov. Zavedenie “Green Pass” sprevádzali vyhlásenia predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej, ktorá vyzvala na “diskusiu” o povinnom očkovaní v EÚ.

 

Digitálna identita a hrozba WHO

Jednou z vyhlásených priorít EÚ v rámci jej päťročného plánu na roky 2019 – 2024 je vytvorenie “digitálnej identity” pre všetkých Európanov.” Konkrétne by každý občan a obyvateľ EÚ mal prístup k “osobnej digitálnej peňaženke,” ktorá by zahŕňala národné preukazy totožnosti, rodné a lekárske potvrdenia a vodičské preukazy.

Zdá sa, že tieto návrhy a iniciatívy sú v úzkom súlade s cieľmi trvalo udržateľného rozvoja (SDG) Organizácie Spojených národov, a najmä so zámerom 16.9, ktorý vyzýva na zabezpečenie digitálnej právnej identity pre všetkých vrátane novorodencov do roku 2030.

Tedros počas prejavu na tohtoročnom zasadnutí WHA povedal, že ciele trvalo udržateľného rozvoja sú ich cieľom, “našou severnou hviezdou.”

Rectenwald označil “pandemické pasy” za “rozsudok smrti pre milióny ľudí” a vyhlásil, že “napriek štúdiám, ktoré dokazujú, že vakcíny na obmedzenie pandémií boli smrteľné a zbytočné, WHO zdvojnásobuje mandát na vakcíny. Pandemické pasy sa rovnajú rozsudku smrti pre milióny ľudí a zrušeniu práv pre tých, ktorí ich nedodržiavajú. WHO by mala byť zastavená skôr, ako dokončí budovanie globálneho totalitného systému.”

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

16:54

Poslanci parlamentných frakcií vládnych strán Fidesz-KDNP, ktorí rokujú druhý deň v severomaďarskom Ostrihome, v zákonodarnom zbore nepodporia vstup Švédska do Severoatlantickej aliancie. Podľa servera atv.hu to vo štvrtok povedal predseda frakcie Fideszu Máté Kocsis.

16:53

Zelensky, ktorého prejav pred Kongresom zrušil predseda Snemovne reprezentantov McCarthy, pravdepodobne vystúpi pred členmi Senátu v uzavretom formáte, uvádza The New York Times.

Podľa novín takéto stretnutie mieni zorganizovať líder demokratickej väčšiny v hornej komore Kongresu Chuck Schumer.

Viacerí zákonodarcovia už účasť na stretnutí odmietli.

16:53

92-ročný mediálny magnát Rupert Murdoch oznámil, že odstupuje z funkcie predsedu predstavenstva spoločností Fox a News Corp, informovala CNN.

Jeho syn Lachlan Murdoch sa stane jediným predsedom oboch spoločností. Murdoch starší ho označil za “vášnivého a zásadového vodcu”.

Spoločnosť Fox News oznámila odchod Ruperta Murdocha už vo svojom štvrtkovom rannom vysielaní.

16:51

Predseda Snemovne reprezentantov USA McCarthy uviedol, že odmietol povoliť Zelenskému vystúpenie v Kongrese z dôvodu zaneprázdnenosti zákonodarcov.

Samotný Zelenskyj už pricestoval do Kongresu, kde bude mať stretnutia s viacerými kongresmanmi.

16:44

Zelenského tlačový tajomník Nikiforov poprel jeho stretnutie s poľským prezidentom Dudom a litovským prezidentom Nausedom, o ktorom predtým informovali litovské médiá.

Litovské vydanie LRT už text svojej správy opravilo.

Nauseda sa s oboma prezidentmi stretol oddelene. Hoci ani s Zelenským nemal formálne bilaterálne stretnutie.

16:30

Zelenskyj sa s Dudom predsa len stretol – v New Yorku za sprostredkovania litovského prezidenta Gitanasa Nausedy, informoval miestny portál LRT.

Nauseda uviedol, že nezhody medzi Varšavou a Kyjevom “by sa mali vyriešiť čo najskôr”.

16:14

Francúzska krajne pravicová politička a líderka strany Národné združenie (RN) Marine Le Penová súhlasila s tým, že vráti Európskemu parlamentu (EP) 330.000 eur vyplatených za fiktívne zamestnanie dvoch asistentov počas jej pôsobenia vo funkcii europoslankyne.

16:07

Rast slovenskej ekonomiky bude v tomto aj budúcom roku veľmi mierny, tesne nad 1 %. Vyplýva to z aktuálnej septembrovej makroekonomickej prognózy Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ). Predpokladá v nej hospodársky rast v tomto roku na úrovni 1,2 % a v budúcom roku 1,4 %. V obidvoch prípadoch ide o mierne zhoršenie oproti predchádzajúcej prognóze.

16:01

Arménska vláda vo štvrtok informovala, že sa nepripravuje na masovú evakuáciu civilistov z Náhorného Karabachu. Pre prípad potreby sa však s predstaviteľmi arménskej diaspóry pripravuje aj na tento scenár. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie arménskeho premiéra Nikolu Pašinjana citované miestnymi médiami.

16:00

Prvé rozhovory medzi arménskymi separatistami a Azerbajdžanom o integrácii odštiepeneckého regiónu Náhorný Karabach, ktoré sa konali v azerbajdžanskom meste Jevlach, sa skončili po dvoch hodinách. Azerbajdžan toto rokovanie označil za konštruktívne a informoval, že obe strany sa dohodli na ďalších rokovaniach “v blízkej budúcnosti”. Baku okrem toho súhlasilo s poskytnutím potravinovej a humanitárnej pomoci pre daný región.

15:58

Ruská vláda vo štvrtok oznámila, že dočasne obmedzuje vývoz benzínu a motorovej nafty, aby sa vyhla ich nedostatku na domácom trhu.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Celkovo 995 ľudí sa zúčastnilo pokusu o zápis do Guinnessovej knihy rekordov, keď čo najviac účastníkov hádzalo svoje gumáky počas národných majstrovstiev orby v írskom Rathenisku

Autor: TASR/AP-Niall Carson

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vášeň v Tebe

Prečo sa okná zvonku zahmlievajú? Postupujte podľa týchto rád a vaše okná budú suché ako v pekle

0 icon

21.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Prečo sa okná zvonku zahmlievajú? Bohužiaľ, problém zaparených okien je nočnou morou mnohých z nás. Ako tomu zabrániť? Odporúčame osvedčený domáci liek na mokré okná na jeseň a v zime.

Myši sa balia do domov ako šialené. Vezmite si jednu vec z kuchyne a tú vašu vynechajú

0 icon

21.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Myši sú pre mnohých ľudí vážnym problémom. Najmä na jeseň vyhľadávajú teplý kútik, a preto sa radi zakrádajú do našich domácností. Pasce nie sú príliš humánnym riešením, no rozhodneme sa ich používať pomerne často. Je to škoda, pretože nám stačí niečo, čo máme v…

Chlpy vášho miláčika zmiznú z gauča behom chvíľky. Vyčistite ho týmto a bude ako nový

0 icon

21.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Majitelia domácich zvierat vždy zápasili so špinou, ktorú za sebou ich miláčikovia zanechávajú. Týka sa to nielen nečistôt prenesených zvonku, ale aj chlpov psov či mačiek. Našťastie existuje jeden trik, ktorý pomáha v boji proti otravnej srsti domácich zvierat.

Objímte psa k srdcu, vezmite si mačku do lona. Váš miláčik vám pomôže viac, ako si myslíte

0 icon

21.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Medzi najčastejšie spôsoby, ako udržať mozog v dobrej kondícii dlhé roky, patrí strava, zdravé spánkové návyky, učenie sa nových činností a dokonca aj riešenie hlavolamov. Ukazuje sa, že starostlivosť o zvieratá má významný vplyv na zdravie mozgu. Možnosť túliť sa k nadýchanej srsti mačky…

Lopatkovec už nebude strácať listy. Vďaka tejto zmesi bude ako nový

0 icon

21.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Lopatkovec je jednou z tých rastlín, ktoré sa v interiéroch našich bytov a domov objavujú zďaleka najčastejšie. Poteší oko svojimi veľkými a lesklými listami a poteší aj svojimi bielymi kvetmi. Často sa však stáva, že vädne a jeho listy žltnú a hnednú. V dôsledku…

Armádny Magazín

Jevstafajev: Rozdiel medzi Alijevom a Pašinjanom

0 icon

Rusko, 21. september 2023 - "Pri návrate z pozorovacieho stanovišťa ruského mierového kontingentu pri dedine Džanjatag sa 20. septembra vozidlo s ruskými vojakmi dostalo pod paľbu z ručných zbraní. V dôsledku ostreľovania boli ruskí vojaci vo vozidle usmrtení

Wall Street Journal: "globálny Juh" stále nepodporuje svojich kyjevských klientov

0 icon

USA, 21.september 2023 - Denník Wall Street Journal \"sa rozčuľuje\", 18 mesiacov po začiatku konfliktu na Ukrajine sa západu stále nepodarilo presvedčiť \"globálny Juh\", aby podporil svojich kyjevských klientov. Hlavné rozvojové krajiny vrátane Indie, Brazílie a Južnej Afriky zostávajú neutrálne a obchodujú s Moskvou. A na nadchádzajúcom Valnom zhromaždení OSN…

Putin varoval pred vývojom silných zbraní

0 icon

Rusko, 21. september 2023 - Putin na stretnutí s Wang Yi povedal, že prijal pozvanie Si Ťin-pchinga na októbrovú návštevu Číny. Vladimir Putin má v úmysle informovať čínskeho ministra zahraničných vecí Wang Yi o situácii na Ukrajine a v Náhornom Karabachu.   \"Cvičenia NATO majú čoraz provokatívnejší a agresívnejší charakter a…

Od začiatku dňa prebieha druhá vlna kombinovaných útokov na ukrajinské objekty

0 icon

Rusko, 21. september 2023 - Už druhá vlna kombinovaného útoku na objekty kyjevského režimu nasleduje od začiatku dňa. Zároveň sa na Ukrajine objavujú aktualizované informácie o výsledkoch útokov prvej vlny. Osobitne sa konštatovalo, že vo Ľvove a meste Drohobyč v Ľvovskej oblasti boli zasiahnuté priemyselné podniky a sklady. Podľa najnovších údajov…

Tretia karabašská vojna je už realitou: Prečo sa konflikt obnovil práve teraz

0 icon

Arménsko, 21. september 2023 - Politológ Dmitrij Rodionov o tom, ako sa vyvíja situácia v Náhornom Karabachu, kde Azerbajdžan začal vykonávať "protiteroristické opatrenia" a v podstate čistiť región od arménskych síl.   V utorok 19. septembra sa začalo nové vyostrovanie situácie v Náhornom Ka

TopDesať

Najobľúbenejšie luxusné značky na svete

0 icon

Luxusné značky: V neustále sa vyvíjajúcom svete luxusu je najdôležitejšie udržať si náskok v digitálnej oblasti. Vzhľadom na to, že čoraz viac bohatých spotrebiteľov sa pri svojich nákupoch obracia na internet, luxusné značky a ich prítomnosť online nebola nikdy taká dôležitá ako teraz. Tu je každoročný rebríček najlepších luxusných značiek na…

Brat sa podelil o spôsob, ako si uctiť pamiatku Paula Walkera

0 icon

Od straty Paula Walkera uplynulo desať rokov. Paul by v roku 2023 oslávil svoje 50. narodeniny. Na každé narodeniny, ktoré by Paul oslávil, však jeho rodina pripravuje špeciálnu slávnosť. Jeho brat sa podelil o to, ako si ho každoročne uctievajú. Dňa 30. novembra 2013 sme stratili Paula Walkera. Bola to…

Rodičovstvo môže byť ťažké. Tieto tipy vám pomôžu

0 icon

Rodičovstvo môže byť naozaj ťažké. Vďaka týmto tipom môžete zvíťaziť nad svojimi drobcami. Deti sú prirodzene zvedavé, každé z nich má odlišnú osobnosť a výchova môže byť často náročná, zatiaľ čo drobné spôsoby, ako si uľahčiť život, sú vrelo prijímané. Priamočiare stratégie a techniky navyše dokážu zmeniť náročné okolnosti na…

Ľudská história a jej emotívne okamihy zachytené na fotografiách!

0 icon

Ľudská história je plná fotografických záznamov vyobrazujúcich surové a dojímavé okamihy, ktoré hlboko rezonujú s našimi spoločnými ľudskými skúsenosťami. Od zúfalého pohľadu matky počas Veľkej hospodárskej krízy zachyteného na fotografii "Matka migrantka" až po radostného námorníka bozkávajúceho zdravotnú sestru na Times Square na konci druhej svetovej vojny. Tieto emotívne snímky ponúkajú nefiltrovaný…

Špehuje vás vaše vlastné auto? Odborník vám to vysvetlí

0 icon

Vaše auto vás určite počúva a zaznamenáva vaše pohyby - ale čo s týmito informáciami robí? Ste v bezpečí? Moderné auto potrebuje 1 000 až 3 000 čipov, ktoré sa dostali do našej pozornosti v dôsledku celosvetového nedostatku čipov. Vďaka týmto čipom sa vaše auto podobá skôr na počítač. Ak…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali