Dolná Krupá 3. júna (TASR) – Dni plné ruží sa po roku opäť zopakujú v Dolnej Krupej pri Trnave. V niekdajšom sídle Ružovej grófky Márie Henriety Chotekovej pripravili Dolnokrupčania na víkend 8. a 9. júna Slávnosť ruží venovanú 150. výročiu jej narodenia. Súčasťou podujatia bude uvedenie novovyšľachtenej ruže pomenovanej po Márii Henriete a otvorenie výstavy Známa neznáma Ružová grófka.
Prvý deň podujatia otvorí pásmo hudby a slova, inšpirované osobnosťou M. H. Chotekovej, slávnostné otvorenie podujatia bude o 13.30 hodine. Na koncerte Ružičky v piesňach sa predstaví člen Opery SND Daniel Čapkovič, potom vysadia v areáli kaštieľa a na medzinárodný trh uvedú ružu M. H. Choteková, ktorá je výsledkom šľachtiteľského úsilia nemeckej firmy Kordes. Pripravená je aj pietna spomienka na členov rodu Chotek pri pamätnej tabuli a v mauzóleu rodiny.
V nedeľu sa okrem hudobných podujatí uskutoční aj vyhodnotenie súťaže o najkrajšiu ružu 2013, o ktorej rozhodnú z vystavovaných exponátov v kaštieli návštevníci. Svoje ruže predstavia okrem iných Ružiarska spoločnosť M. H. Chotekovej, Slovenská národná ružiarska spoločnosť, Rosa Klub Zvolen, Botanická záhrada Bratislava, Arborétum Borová Hora, Zámok Veltrusy pri Prahe či viaceré záhradnícke školy. Pripravená je prehliadka kaštieľskeho parku na historickom koči, kulinárske ponuky, prehliadka kaštieľa s výstavami Eva Kostolányiová v čase, Dva roky Accentus musicalis, otvorený bude aj Pamätník L. van Beethovena. Na organizovaní podujatia sa podieľa Hudobné múzeum Slovenského národného múzea, ktorého je kaštieľ súčasťou, občianske združenie Ružiarska spoločnosť Márie Henriety Chotekovej a Trnavský samosprávny kraj.
M. H. Choteková bola majiteľka najväčšieho rozária svojej doby, šľachtiteľka ruží, priekopníčka ružiarstva na území Slovenska a európsky uznávaná pestovateľka. Narodila sa v roku 1863 v Dolnej Krupej. Výstava k tomuto výročiu je koncipovaná ako prierez jej životom a ružiarskym dielom. Tvorí ju 14 panelov s množstvom fotografií, doplnených textami a citátmi viažucimi sa ku grófke a jej ružovej záhrade. Viaceré z nich sú novinkami a neboli doteraz publikované. "Myšlienka a samotná realizácia výstavy bola výzvou, pred ktorou stálo Občianske združenie Korompa popularizujúce dejiny obce. Ich neoddeliteľnou súčasťou bol aj životný príbeh ružovej grófky," uviedol pre TASR člen združenia Stanislav Petráš. "Jej život sa odvíjal na pozadí "veľkých dejín", zažila rozpad monarchie, vznik republiky, prvú i druhú svetovú vojnu. Ružiam obetovala nielen polovicu svojho života, ale i všetky finančné prostriedky nadobudnuté z dedičstva. Pre ruže sa zriekla hmotných statkov a výhod vyplývajúcich z príslušnosti k šľachtickému stavu. Avšak bola aj praktická a všestranná, organizovala chod ružovej záhrady. Bola majiteľkou ružovej škôlky, ozajstného obchodu s ružami. Celý život podriadila charitatívnej činnosti a napĺňaniu jej ideálov. Hovorila miestnym nárečím, chodievala oblečená v dedinskom kroji, domáci ju volali Dušenka," dodal Petráš. Zomrela v roku 1946, pochovaná je v Dolnej Krupej.