“Dnešné podpísanie novej nemecko-francúzskej zmluvy v Aachene vnímam ako jednoznačne pozitívny signál na prehĺbenie spolupráce v Európskej únii a potrebný krok, ktorý by mal byť vzorom pre ostatných. Je dobré, keď v časoch chaotického odchodu Veľkej Británie si najväčšie krajiny na európskom kontinente uvedomujú dôležitosť vyslania tohto významného signálu aj voči ostatným štátom,” uviedla Cséfalvayová.
Dnešným podpisom krajiny nadviazali na Elyzejskú zmluvu, ktorú 22. januára 1963 podpísali generál Charles de Gaulle a kancelár Konrad Adenauer.
“Mierové spolužitie a úspešná integrácia Európy za posledných 70. rokov stáli najmä na zmierení a spolupráci medzi Francúzskou republikou a Spolkovou republikou Nemecko, čo bol v konečnom dôsledku historický zázrak. Táto spolupráca dala základ znovuzjednoteniu Európy a bez ich spolupráce by sme ani my v štátoch strednej Európy dnes neboli súčasťou vyspelého a mierového sveta,” uviedla ďalej predsedníčka parlamentného zahraničného výboru.
Berlín a Paríž podľa nej ukazujú, ako má vyzerať budúcnosť Európy. “Nie v nacionalizme, kultúrnych vojnách a kreslení deliacich čiar medzi ľuďmi, ale na spolupráci a hľadaní všetkého prospešného, čo nás v Európe spája. Nie náhodou sa táto zmluva stala terčom nacionalistov a šíriteľov konšpiračných teórií,” dodala Cséfalvayová s tým, že nacionalistom a šíriteľom konšpirácií na budúcnosti Európy v skutočnosti vôbec nezáleží.
Cséfalvayová si myslí, že pred Európou stoja momentálne len dve cesty, pri ktorých sa na dlhé obdobie rozhodne, ako bude vyzerať budúcnosť. Buď väčšia integrácia a spolupráca, moderná spoločnosť a výhľad do budúcnosti alebo utápanie sa v minulosti, obnovovanie nezmyselných sporov a v konečnom dôsledku dezintegrácia kontinentu, ktorá môže nahrávať len rastúcim mocnostiach na východ od nás, najmä Rusku a Číne.
“Slovensko by preto malo jednoznačne privítať krok, ktorý symbolicky urobili kancelárka Angela Merkelová a prezident Emmanuel Macron. Je to aj v našom záujme a v záujme našej budúcnosti,” dodala na záver Cséfalvayová.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron a nemecká kancelárka Angela Merkel dnes v Aachene, ktorý sa po francúzsky volá Aix-la-Chapelle, za prítomnosti predstaviteľov Európskej komisie, predsedu Európskej rady Donalda Tuska a rumunského prezidenta Klausa Iohannisa podpísali zmluvu o priateľstve medzi týmito krajinami. Zástancovia zmluvy prezentujú informácie o “superštáte” medzi Parížom a Berlínom ako dezinformácie.