Čo je to vlastne 5G sieť a aké nebezpečenstvo prináša

❚❚

Bratislava 2. júna 2020 (HSP/Foto:HSP)

 

O 5G sieti počúvame v poslednej dobe veľa. Je vraj taká nevyhnutná, že si jej zavedenia dala Matovičova vláda do vládneho programu. Na internete sa o nej väčšinou vedie debata  len ohľadom škodlivosti žiarenia, pred ktorým varuje aj lekárska komunita vo svete

Ilustračné foto

5G technológia oproti 4G ponúka až 100-krát väčšiu prenosovú rýchlosť (100Mbps : 10Gbps). Ďalším kľúčovým parametrom je latencia. Tento pojem predstavuje rozdiel medzi časom kedy zadáme požiadavku a časom kedy zareaguje server na Vašu požiadavku. Odhliadnuc od toho, že sa nám zvýši komfort sledovania online videí, sťahovania hudby a podobne, tak táto technológia bude využiteľná hlavne pre IoT zariadenia. Napríklad vďaka 5G budú môcť byť riadené autonómne autá bez zásahu vodičov, AI bude môcť vyhodnocovať dopravnú situáciu a riadiť premávku naprieč celými krajinami, a nie len v jej určitých častiach a podobne.

.

Rozdiel medzi súčasnou 4G a budúcou 5G sieťou je v tom, že 5G sieť vie urobiť tzv. virtuálne spájanie. To umožní mať viacero mobilných operátorov v jednej sieti. Čiže bude stačiť postaviť jednú napríklad štátnu 5G sieť a cez ňu budú môcť fungovať všetci operátori. Pri súčasných sieťach je to možné len v obmedzenej miere a každá spoločnosť musí mať vlastnú sieť vysielačov, lebo jedna sieť, by všetkých operátorov neutiahla. Pri plnohodnotnom 5G vznikne jedna sieť, ktorú využívajú všetci operátori, čo samozrejme nebráni tomu, aby paralelne vznikli viaceré 5G siete. Jej vybudovanie je však finančne tak náročné, že poväčšine bude nad možnosti jednotlivých spoločností. Na špecifické vlastnosti budúcej 5G siete zatiaľ nie sú ani reálni zákazníci, ani reálne požiadavky na službu.

Do vybudovania jednotnej infraštruktúry 5G siete sa tak súčasní mobilný operátori veľmi nehrnú. Pripravujú si síce priestor a zakupujú licencie, ale realizácia je celosvetovo nevýrazná. Dôvody sú jasné. Investujú miliardy do siete, pritom výnosy z poskytovaných služieb im ostanú rovnaké aké majú aj teraz. V blízkej budúcnosti zatiaľ nevidia produkty, ktoré by ich navýšili. Telekomunikačným spoločnostiam sa to teda neoplatí, okrem prípadu, že vám výstavbu tejto siete zadotuje cez Huawei Čína. Američania čínsky pokus o prevzatie trhu dotovanou technológiou zastavili a Huawei vykázali.

.

Liknavý postoj amerických telekomunikačných spoločnosti k budovaniu 5G siete výstižne opísal kongresman Newt Gingrich:

„Naše spoločnosti sú úplne nekoordinované. Pozrime sa na AT&T . Miesto investovania do 5G, radšej za 85 miliárd  kúpili Time Warner (hollywoodska produkčná spoločnosť). A teraz povedia, že si nemôžu dovoliť ísť do výstavby 5G, ani oni ani ďalší.  My sme v prvom rade  zablokovali Huawei, aby tu nemohol pôsobiť. No oni vôbec nepochopili pointu. Huawei je dnes v 60 krajinách sveta, ako chcú operovať celosvetovo, ak by každá krajina mala čínsky internetový systém? Nemali by sa už zobudiť? Nerozumejú kde je problém? Nerozumejú aká škála odpovede má nasledovať?“

Ak európske krajiny dovolia vybudovať Číňanom 5G sieť, do 10 rokov sa v nej nebude dať použiť žiadne iné zariadenie ako Huawei. Odpília si celé odvetvie vlastného priemyslu a ich kybernetická bezpečnosť sa dostane pod kontrolu Čínskej komunistickej strany.

Podľa Dave Goldmana z Macrostrategies, kampaň Huaweiu je smutnou epizódou v histórii americkej diplomacie. „Ako viete, USA povedali svojim spojencom, aby nepoužili technológiu od Huawei pre 5G siete, pretože tým odovzdajú vlastnú kybernetickú bezpečnosť pod kontrolu Čínskej komunistickej strany. Výsledkom je, že dokonca Británia, Nemecko, Malajzia, Južná Kórea, Poliaci, Česi, Maďari chcú využiť Huawei. Prečo to tak je? Pretože sme nevytvorili konkurenčný systém.“

Konkurenčný systém však môžete ponúknuť len vo fungujúcom trhovom prostredí. O takom sa nedá hovoriť v súvislosti s Huawei, ktorého expanziu dotuje Čínska ľudová republika. Ciele tohto projektu sú totiž čisto politické a to ovládnuť a prevziať kybernetický priestor sveta pod vlastnú kontrolu. Ekonomické ukazovatele v ňom nehrajú rolu.

.

Vybudovanie jednotnej 5G siete v USA by telekomunikačných operátorov stálo 300 miliárd dolárov. Ak by mal každý operátor budovať vlastnú 5G sieť, náklady by sa blížili k triliónu dolárov. USA čínsky pokus o prevzatie trhu dotovanou technológiou zastavili a Huawei vykázali. V Európe sa však vybudovanie 5G siete stalo „nevyhnutnosťou“ a politici buď z nevedomosti, alebo sledujúc iné záujmy môžu spôsobiť, že ak výstavbu 5G sieti zrealizuje Huawei, tak sa celý kyberneticky priestor dostane pod kontrolu Číny.

„Lobing ktorý vykonáva Peking u súčasných prevádzkovateľov mobilných sieti vo svete je, že im ponúka výhodne podmienky a masívnu dotáciu na spustenie 5G sietí, marža medzi nákladmi a výnosmi totiž v tejto schéme nemôže existovať bez čínskej dotácie“, hovorí  Declan Ganley CEO Rivada Networks a na otázku  prečo ide Čína  dotovať 5G siete na celom svete, odpovedá: „Kvôli tomu, aby sa všetci stali  na Číne závislí. Ak by bol Huawei so svojou dotovanou technológiou úspešný v Európe a ďalších krajinách, do desiatich rokov by nebolo na výber žiadne iné zariadenie ako Huawei.“

Podľa neho súčasní mobilní operátori v USA  budú naďalej prevádzkovať každý vlastnú 4G sieť, prípadne vytvoria nejakú alternatívu ku 5G v ktorej by každá spoločnosť zdieľala svoje spektrum. Jednotlivý operátori ako T-mobile skúšajú vlastnú sieť ktorá sa spolieha na slabšiu, 600Mhz formu. Využíva vzdušné vlny podobné 4G sieti LTE a  spojí ich dokopy, aby priniesli vyššiu rýchlosť. Na jej výstavbe sa podieľa Ericsson.

Robert Spalding z Trumpovej admistratívy stratégie národnej bezpečnosti hovorí, že Čína dotuje Huawei. „Robia to cielene. Nemôžete uspieť proti firme ktorá svoj produkt dotuje. To nie je voľný trh a nemali  by sme to akceptovať, inak tu do 10 rokov  nebude žiadna iná vstupná výroba ako Huawei.  Ak chceme mat priemysel, ktorý vyrába tieto zariadenia, musíme predísť dotovaniu tohto vybavenia.“

Predpokladalo sa, že Svetová obchodná organizácia WTO, si vynúti dodržiavanie podmienok. Spalding k tomu hovorí: „Čína ignoruje WTO, takže musíte prísť s nejakým mechanizmom, aby ste si udržali priemysel a mali hardvérove vybavenie pre svoju sieť. Potrebujeme voľný obchod, férový vzájomný obchod, ktorý teraz nemáme. Lucent, Nortel, Ericcson, Nokia, Samsung, nikto z nich neprežije dotovaný Huawei, pokiaľ ich neochránime. Musíme poskytnúť mechanizmus, ako ochrániť celé odvetvie priemyslu ako také. Ak budeme na to reagovať až o desať rokov, keď už tu bude iba Huawei, bude naša pozícia oveľa horšia.“

.

Národná strategická bezpečnosť hovorí, že dáta sú strategicky zdroj pre 21. storočie, pretože môžu byť použité pre umelú inteligenciu, strojové učenie, dátové analýzy, sociálne média na cielenie obsahu, ale aj masový dohľad a ďalšie veci, ktoré sú nepriateľské pre slobodnú spoločnosť.

„Takže sa musíte na to pozrieť iným spôsobom a to vás núti rozmýšľať o priemyselnej politike v dotknutých oblastiach. O tom, že máme bezpečný a slobodný internet. O tom, ako sa dívame na veci, ako je individuálna sloboda, vláda zákona, súkromné vlastníctvo. Všetko to sa zhorší, ak dovolíme prevziať vybavenie a infraštruktúru totalitnému režimu, ktorý nás má za nepriateľov.“

Podľa Spaldinga je správne, že o Huawei rozhodla vláda a nie voľný trh, ktorý už Čína zdeformovala.  „Je to absolútne vládne rozhodnutie, lebo hovoríme o našej slobode a o tom, čo bude nasledovať, a v akom type krajiny chceme žiť. AT&T nesedí a nerozmýšľa po večeroch ako chrániť demokraciu a spoločnosť, rozmýšľajú o tom, ako zarobiť peniaze, to iste Verizon, to isté T-mobile. Ich práca nie je ochraňovať občanov, to je práca vlády.“

„V posledných dekádach bola politika USA voči Číne poháňaná profitom biznis sektoru a výsledky sú veľmi zlé. Čo robiť, aby sa to znova nestalo? Pomôžme si prirovnaním: USA si nikdy nenajali čínskeho generála, bez ohľadu na to, aký je lacný. S kyberpriestorom to musí byť rovnaké.“

 

https://www.youtube.com/watch?v=7VV0guR4bgg

Ivan Blaho

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.

Odporúčame

.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:29

Turecká polícia sa v hlavnom meste Ankara v piatok dostala do potýčok s demonštrantmi počas protestu proti plánom na odchyt a prípadné utratenie miliónov túlavých psov.

Včera 20:29

Taliansko chce po 13 rokoch aj napriek pokračujúcej občianskej vojne v Sýrii opäť vyslať svojho veľvyslanca do Damasku. Uviedol to v piatok taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani.

Včera 20:18

V Belgicku obvinili z plánovania teroristického útoku troch čečenských občanov, ktorých podozrievajú z členstva v afganskej odnoži Islamského štátu – Chórasán.

Včera 20:05

Podľa nedávno zverejneného prieskumu verejnej mienky, ktorý si objednala Európska komisia, sa takmer dve tretiny občanov členských krajín Európskej únie obávajú o bezpečnosť eurobloku.

Včera 20:05

Mladík podozrivý z minulotýždňovej vraždy bývalej ukrajinskej nacionalisticky orientovanej poslankyne a jazykovedkyne Iryny Farionovej zostane vo väzbe prinajmenšom 60 dní. Rozhodol o tom v piatok súd v Ľvove.

Včera 19:33

Talianska vláda v piatok schválila vytvorenie osobitnej hospodárskej zóny na juhu krajiny. Strategický plán v nasledujúcich troch rokoch podporí rozvoj hospodársky znevýhodnených regiónov južného Talianska, vyhlásila talianska premiérka Giorgia Meloniová.

Včera 19:24

Troch Bulharov zadržali pre podozrenie z toho, že v máji poškodili pamätník holokaustu v Paríži. Oznámila to v piatok bulharská Štátna agentúra pre národnú bezpečnosť (SANS).

Včera 19:24

Európska agentúra pre lieky (EMA) v piatok zamietla žiadosť o uvedenie nového lieku na Alzheimerovu chorobu na trh. Riziká vedľajších účinkov lieku vrátane možného krvácania do mozgu vraj prevažujú nad jeho prínosmi.

Biogen
Na archívnej snímke z 11. marca 2020 sídlo spoločnosti Biogen v americkom Cambridge
Včera 19:22

Opozičná mimoparlamentná strana Demokrati žiada o zvolanie ekonomickej krízovej rady za účasti odborníkov. Informovala o tom Martina Kakaščíková, hovorkyňa strany, v reakcii na informácie, že Rada EÚ dala zelenú na začatie konania pre nadmerný deficit proti siedmim krajinám EÚ vrátane Slovenska. Nasledovala tak odporúčania Európskej komisie (EK).

Včera 19:00

Sudca vedúci predbežné vyšetrovanie obvinení z korupcie voči manželke španielskeho premiéra Pedra Sáncheza v piatok zamietol jeho žiadosť, aby mohol svedčiť písomne. Vypočutie Sáncheza sa tak uskutoční v plánovanom termíne, teda 30. júla v jeho oficiálnom sídle.

Včera 18:29

Rozsah prehriatia ruskej ekonomiky bol v prvom polroku 2024 najväčší za posledných 16 rokov, vyhlásila v piatok guvernérka ruskej centrálnej banky Elvira Nabiullina.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










.
.

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke dym vo farbách francúzskej vlajky počas otváracieho ceremoniálu XXXIII. letných olympijských hier v Paríži 26. júla 2024

Autor: TARS/AP-Matthias Schrader

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.
.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Miroslav Iliaš

Viktor Pondělík

Artem Klymenko

Erik Majercak

Gustáv Murín

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali