Čo budú vedieť vojaci budúcnosti?

Čo budú vedieť vojaci budúcnosti?

Svet 1. aprila 2017 (HSP/sputnik/Foto:TASR)

 

Keď sa hovorí o vojakoch budúcnosti, zvyčajne sa riešia ochranné obleky, pancierové chytré látky, vonkajšie kostry, umelé svaly, senzory, systémy komunikácie v prilbách, batohy, zbrane a ďalšie vybavenia

Ale okrem prác technického plánu prebieha aj mnoho štúdií o biologickom a psychickom zdokonaľovaní vojakov budúcnosti. Tieto štúdie nemajú veľkú publicitu, pretože automaticky vzniká otázka o etike umelej zmeny organizmu vojakov a právnych medze podobných rozhodnutí. Tiež to široká verejnosť považuje za ďalekú ilúziu, ale táto téma je stále aktuálnejšia a začína sa o nej hovoriť aj v médiách.

Reklama
Ilustračné foto

Práce prebiehajú v štyroch základných smeroch: vo fyzickom zdokonalení, kognitivite, psychológii a geneticke.

Vo fyzickom smere je jasná činnosť, je to zväčšovanie svalovej hmoty, zvyšovanie vytrvalosti, odolnosti voči krvácanie a zvýšenie prahu bolesti.
Existujú však aj trochu extravagantné projekty DARPA pre zmenu tráviaceho systému vojakov, aby baktérie vnútri ich organizmu mohli spracovávať glukózu a vojaci by sa stravovali trávou, a to v priamom zmysle tohto slova.

Reklama

Tiež DARPA pracuje na kyborgizácii vojakov, keď stratí končatinu alebo jej časť, tak sa môžu stať znovu bojaschopnými, a to vďaka vysoko technologickej protéze, ktorá môže byť ovládaná signálmi z mozgu. Takéto technológie umožnia do boja vrátiť skúsených vojakov s vojnovou minulosťou.

Aby sa zlepšila práca mozgu a zrýchlila sa rýchlosť efektívneho rozhodovania, ponúka sa používanie nootropík, čo sú farmaceutické preparáty, ktoré ovplyvňujú mozgový krvný obeh, myšlienkové procesy a pomáhajú v boji so stresom. Preparáty podobné modafinilu môžu byť využité na to, aby vojaci dlho vydržali bez spánku a boli v stave bojovej pohotovosti.

Práca s psychikou vojakov budúcnosti je však skôr rozporuplná. Na jednej strane je navrhované umelé (farmakologicky s pomocou implantátov v mozgu) pozitívne ovplyvňovanie morálneho rozhodovania vojakov na bojisku, na druhej strane sú vyvíjané preparáty, napr. Propranolol, ktoré majú vojakovi pomôcť zvládať stres, potlačiť negatívne emócie a zbaviť sa bolestných spomienok.

To znamená, že jeden preparát teoreticky zabráni spáchaniu vojnových zločinov, a z druhej strany potlačí pocit ľútosti alebo viny v prípade, že sa vojnové zločiny predsa len stanú, alebo znížia latku a vyprovokujú násilné správanie vojakov.

V polovici januára Námorná pechota USA spoločne s americkým analytickým centrom Atlantic Council vyhlásili výsledky súťaže vedeckej fantastiky medzi námornými vojakmi. Hodnotili sa scenáre možnej vojenskej a technologickej budúcnosti v rokoch 2030-2045. V jednom z variantov blízkej budúcnosti sa objavilo, že Čína vychováva geneticky modifikovaných bojovníkov pre svoje špeciálne jednotky. Malí, rýchli a svalovo geneticky modifikovaní vojaci sa v tomto scenári menia v ideálny vraždiaci stroj, pretože ich na vojnu pripravujú od samotného narodenia a fyzické schopnosti sú založené od začiatku.

Reklama

Fantastika? Zatiaľ áno. Ale nie pre DARPA. Svaly, rýchlosť, schopnosť dvíhať veľkú váhu, zachovanie bojovej schopnosti pri veľkej strate krvi, schopnosť liezť po stenách, odolnosť voči mrazu a horúčave, schopnosť regenerácie, to sú ideálne geneticky modifikovaní vojaci. Dokonca existuje nápad pri vytváraní vojakov použitím génov zvierat, ktoré sa pri nízkych teplotách ukladajú k spánku.

Dilemou sa stávajú aj otázky vzťahov k vylepšeným vojakom. Ak nepriateľ bude vedieť, že vojaci sú geneticky modifikovaní, že necítia bolesť, môžu prežiť aj s vážnym zranením, tak vzťahy na bojisku, v zajatí alebo jednoducho len medzi agresívne naladeným obyvateľstvom v zóne konfliktu budú ultra surové.

Misia z právneho pohľadu vojaci dobrovoľne súhlasiť s umelým zlepšením svojich organizmov, alebo majú právo odmietnuť alebo to za nich rieši armáda? Znamená odmietnutie automatické prepustenie z armády alebo neuposlúchnutie rozkazu? Je možné vrátiť späť zmeny organizmu alebo zostávajú na celý život? Vzťahuje sa poistenie aj na iné podmienky, či sa po vylepšení u vojakov začnú prejavovať vedľajšie efekty a následky v psychike alebo zdraví?

Aké súkromné ​​alebo štátne spoločnosti môžu dodávať medikamenty pre zlepšenie? Kto ich bude certifikovať?

Môže sa vojak modifikovať sám (napríklad používanie steroidov a amfetamínov je už teraz skutočným problémom)? Čo robiť s vylepšenými vojakmi po ich prepustení z armády? Môžu byť pustení do obyčajného sveta medzi normálnych ľudí?
Ktoré medzinárodné zákony sa budú vzťahovať na vojenské potreby umelo vytvorených bytosti (napríklad prízraky s génmi zvierat a človeka)? Budú sa na ne vzťahovať protokoly Ženevského dohovoru?

Reklama

Má vôbec verejnosť vedieť o programoch zdokonaľovania vojakov, alebo by to malo zostať vojenským tajomstvom? Ako regulovať program génovej modifikácie “ľudského inžinierstva”, či vždy existuje hrozba, že pravdepodobný protivník (napr. Čína) pracuje na podobných programoch bez akýchkoľvek etických obmedzení a vytvorí nadvojaka?

Otázok je veľa. Všetko to vyzerá ako ďaleká budúcnosť, ale je lepšie prediskutovať pravidlá a spôsoby skôr, ako sa objavia. Pre niekoho je vylepšený vojak super hrdina, pre niekoho je to monštrum Frankenstein.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:01

Zásoby ropy v USA minulý týždeň nečakane prudko klesli. A znížili sa aj zásoby benzínu. Ukázali to v stredu údaje amerického Úradu pre energetické informácie (EIA). Inforovala agentúra Reuters.

Zásoby ropy v USA tak v týždni do 19. apríla dosiahli 453,6 milióna barelov, čo je približne 3 % pod päťročným priemerom pre toto ročné obdobie, dodal EIA.

Včera 19:58

Na hokejových majstrovstvách Ázie a Oceánie hráčov do 18 rokov sa hneď v úvodnom zápase zrodil bizarný výsledok. Thajsko zdolalo Kuvajt 57:0 a na strely dokonca prekonali súpera pomerom 122:1.

Včera 19:34

Spojené arabské emiráty (SAE) v stredu oznámili, že na opravu domov, ktoré minulý týždeň poškodili prudké záplavy spôsobené rekordnými zrážkami, poskytnú 544 miliónov dolárov. Informovala o tom agentúra AFP.

Touto púštnou krajinou sa minulý týždeň prehnali silné búrky. Prudký lejak v priebehu niekoľkých hodín zaplavil úseky diaľnic, ulice a najrušnejšie letisko sveta v Dubaji.

Včera 19:31

Súd v Iráne odsúdil na smrť populárneho rappera uväzneného na vyše rok a pol za podporu celoštátnych protestov, vyvolaných smrťou Mahsy Amíníovej. Uviedli to v stredu miestne médiá. Informovala agentúra AFP.

V súvislosti s protestmi popravili deväť mužov, napríklad pre obvinenia zo zabitia a ďalšieho násilia proti bezpečnostným silám.

Včera 17:56

Štátna pomoc so zvýšenými splátkami hypoték sa od júna rozšíri aj na refinancované úvery, čo doteraz nebolo možné. Poslanci Národnej rady (NR) SR schválili túto zmenu v stredu v rámci zákona o správcoch úverov a nákupcoch úverov.

Včera 17:53

Nový zákon o ochrane spotrebiteľa, ktorý v stredu schválila Národná rada SR, prináša vyššiu ochranu spotrebiteľov aj v online prostredí. Spotrebiteľom tiež predlžuje lehotu na odstúpenie od zmluvy bez uvedenia dôvodu z doterajších 14 na 30 dní.

Legislatíva zároveň zvyšuje ochranu pred umelým navyšovaním cien pred rôznymi zľavami a výpredajmi a prináša taktiež lepšiu informovanosť pri uzatváraní zmlúv prostredníctvom online trhov.

Včera 17:52

Americký prezident Joe Biden v stredu podpísal zákon o pomoci vo výške 95 miliárd dolárov pre Ukrajinu, Izrael aj Taiwan. Zároveň oznámil, že Spojené štáty začnú Kyjevu posielať vojenskú pomoc v priebehu niekoľkých hodín. Správu priniesla agentúra AFP.

Včera 17:50

Izraelské sily uskutočňujú “ofenzívnu akciu” v celom južnom Libanone. V stredu to oznámil izraelský minister obrany Joav Galant bez toho, aby špecifikoval, či pozemné sily prekročili hranice. Informovala agentúra AFP.

Včera 17:49

Britské úrady zadržali troch ľudí podozrivých z porušeniach imigračných zákonov po tom, čo pri snahe preplaviť sa cez Lamanšský prieliv zahynulo v utorok päť ľudí vrátane dieťaťa. Informovali agentúry DPA a AFP.

Včera 17:46

Britský premiér Rishi Sunak a nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz sa v stredu zaviazali podporovať Ukrajinu tak dlho, ako to bude potrebné. Scholz však takisto potvrdil svoj odmietavý postoj k dodaniu nemeckých plochodrážnych striel Taurus dlhého doletu pre Kyjev. Informovali o tom agentúry AP, AFP a DPA.

Scholz povedal, že Európa musí naďalej zvyšovať svoju pomoc pre Ukrajinu aj po tom, ako USA v utorok schválili rozsiahly balík vojenskej pomoci. “Rozhodnutie USA nás tu v Európe neoslobodzuje od úlohy naďalej rozširovať našu pomoc pre Ukrajinu, aby sa táto krajina mohla brániť voči agresorovi,” povedal kancelár na spoločnej tlačovej konferencii so Sunakom.

Britský premiér Rishi Sunak na návšteve v Nemecku
Na snímke nemecký kancelár Olaf Scholz (vpravo) a britský premiér Rishi Sunak počas tlačovej konferencie v Berlíne
Včera 17:43

Traja ľudia utrpeli zranenia pri “vážnom incidente” v škole na juhu Walesu. Podozrivá osoba bola zadržaná, oznámila miestna polícia. Informovala agentúra AP.

Podľa britského denníka The Telegraph došlo v škole k útoku nožom. Medzi zranenými je údajne učiteľka.

Včera 17:39

Londýnsky súd rozhodol o vydaní stíhaného Daniela Bombica na Slovensko.

“Nie, ešte nikam nejdem, ešte si budete musieť počkať na kolaudačku na letisku, ale áno – ako som vravel minule – návrat na Slovensko sa začína,” vyjadril sa Bombic alias Danny Kollár.

Včera 16:56

Francúzsky najvyšší súd v stredu definitívne potvrdil odsúdenie bývalého premiéra Francoisa Fillona v kauze sprenevery, ktorej sa dopustil vytvorením fiktívneho pracovného miesta pre svoju manželku Penelope. Zároveň nariadil nový súdny proces o uložení trestu. Informovala agentúra AFP.

Včera 15:26

Taliansky parlament schválil opatrenie krajne pravicovej vlády premiérky Giorgie Meloniovej, umožňujúce protiinterrupčným aktivistom vstúpiť na konzultačné kliniky, čo vyvolalo hnev opozičných strán. Informovala agentúra AFP.

Opatrenie prijaté senátom v utorok večer umožňuje regiónom, aby povolili skupinám “s kvalifikovanými skúsenosťami na podporu materstva” ísť za ženami pomýšľajúcimi na interrupciu na klinikách riadených štátnym zdravotníckym systémom.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Múzeum STM Solivar v Prešove

Autor: FOTO TASR-Maroš Černý

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali