“Je to opozičný politik, chodiaci morálny imperatív,” priblížila Tománková Miková s tým, že vo veci prebieha trestné konanie. Politik mal kontaktovať vtedy 15-ročné dievča, dnes už dospelú ženu, po tom, čo zavesilo fotografie “nezrelej ženskosti” na sociálnu sieť. Tománková Miková poslancovi vyčíta tiež to, že dievčaťu nepomohol, keď ušlo z resocializačného centra, “bolo obmedzované na slobode a bola na ňom páchaná trestná činnosť”. “Hoci mal informácie, kde sa nachádza, nekontaktoval ani nás, ani políciu, nikoho z tých, ktorí po ňom pátrali,” uviedla Tománková Miková.
Spoluzakladateľka Čistého dňa deklarovala, že polícia začala vyšetrovať prípad pred štyrmi mesiacmi, ona sama o tom vie o niečo dlhšie, priamo od poškodenej. To, že prípad oznamuje až teraz, vysvetlila neustálym politicky motivovaným obviňovaním praktík Čistého dňa, obvineniami z amorálnosti i zo strany tých, ktorí sa morálne nesprávajú.
Tománková Miková na tlačovej konferencii vyzvala poslanca, aby do dvoch týždňov dal súhlas so zverejnením komunikácie s dievčaťom na sociálnej sieti, prípadne vyvodil voči sebe konzekvencie a vzdal sa pôsobenia v politike. “Ak tak neurobí, budem hľadať konformné právne cesty, aby som jeho meno zverejnila,” povedala.
Zároveň vyzvala policajného riaditeľa, aby vyšetrovatelia v prípade zintenzívnili tempo, prípad sa dostal pod verejnú kontrolu.
Resocializačné zariadenie Čistý deň v Galante sa dostalo do povedomia verejnosti obvinením zo sexuálneho zneužívania klientok centra a opakovaného zlyhávania v ochrane práv detí. Na tieto údajné pochybenia poukázali opoziční politici. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR začalo voči centru správne konanie, akreditačná komisia rezortu navrhovala zariadeniu zrušiť akreditáciu. Ministerstvo akreditáciu napokon centru ponechalo.
Minister práce Ján Richter (Smer-SD) rozhodnutie odôvodnil tým, že neexistujú “žiadne skutočnosti ani podmienky, ktoré by odôvodňovali zákonným spôsobom odňatie akreditácie”. Rozhodnutie vyplynulo z vnútorných šetrení aj z ukončených záverov prokuratúry aj polície, uviedol Richter. V týchto prípadoch nebolo vznesené trestné oznámenie. “Niektoré šetrenia však ešte prebiehajú, ak poukážu na závažné pochybenia, budeme operatívne konať,” povedal Richter.
Boris Kollár: Je to spiknutie Smerákov
Na tlačovej konferencii Boris Kollár uviedol, že obvinenia poukazujú naňho a priniesol so sebou prepis strohej komunikácie medzi ním a klientkou. Prisľúbil, že prepis poskytne aj prítomným novinárom. Ako uviedol, v čase, kedy si s ňou vymenil zopár správ na sociálnej sieti, nevedel, že je neplnoletá ani to, že je klientkou resocializačného centra.
Kollár všetky obvinenia odmieta, na tom, že sa mu páčia ženy a koketuje s nimi, nevidí nič zlé. “Ja mám ženy rád. Píšem si s tisíc ľuďmi, väčšinou sú to ženy, priznávam. A sa ma pýtajú na politiku, píšeme si o politike, keď koketujú, tak s nimi koketujem. Ja sa tým netajím. Presne z takejto komunikácie mám päť detí. A táto slečna so mnou koketovala, tak som s ňou koketoval, ja v tom nevidím žiadny trestný čin,” povedal Kollár. Spomínané dievča podľa vlastných slov nekontaktoval prvý, vždy ho kontaktovala ona sama. Ako prvý sa jej, ako tvrdí, ozval len vtedy, keď na sociálnej sieti videl pátranie. Pýtal sa jej, či je v poriadku, na čo mu ona odpísala, že áno. Tvrdí, že sa s dievčaťom nikdy nestretol, nevedel, koľko má rokov, ani že je klientka resocializačného zariadenia.
Dodal, že ak Zuzana Tománková Miková myslela pri obvineniach na neho a jeho komunikáciu s dievčaťom, potom o tejto komunikácii klamala. Komunikáciu poskytol médiám. “Nemám čo skrývať,” zdôraznil s tým, že na prípravu diskreditačnej kampane ho upozorňovali už pred tromi týždňami.
Kollár tiež uviedol, že dievča na neho vyvíjalo nátlak, aby vystupoval v prospech Čistého dňa, ktorý čelil kauze sexuálneho zneužívania svojich klientov a z porušovania práv detí. “Chcela, aby som vystúpil v prospech Čistého dňa, hoci tam boli podozrenia zo sexuálneho zneužívania. To som odmietol, čo ju nahnevalo,” opísal.
Na obvinenia, že polícii neudal, že komunikuje s dievčaťom počas jej úteku z resocializačného centra, uviedol, že netušil, že je na úteku, ani že je nezvestná. Na sociálnej sieti len postrehol, že sa hľadá nejaké dievča, ktoré on rozpoznal podľa fotografie a napísal jej, či je v poriadku, na čo mu ona odpísala, že áno. “Tým to pre mňa skončilo. Ak by som vedel, že ju hľadá polícia, určite by som to ohlásil.” Ako uviedol ďalej, sám ani nevedel o mieste, kde sa dievča má nachádzať, len to, že je na Slovensku.
Kollár tiež predniesol prepis, v ktorom ho o pár mesiacov neskôr, po prevalení kauzy, dievča na facebooku žiadalo, aby navštívil centrum a pomohol Čistému dňu očistiť meno.
V závere tlačovej konferencie Boris Kollár ukázal novinárom fotografiu, ktorá vznikla podľa jeho slov dnes v bratislavskom hoteli Crown Plaza, kde išiel Kollárov kamarát na kávu. “Aby ste vedeli, kto je strojca tejto dymovej clony, na dnešnej fotografii je pani Tománková spred tlačovky, ktorú mala o desiatej. O 9.15 h konzultovala túto diskreditačnú kampaň voči mne s Marošom Kočnerom a Petrom Tóthom. Toto je presne hra Roberta Fica, Erika Tomáša, Maroša Kočnera a Petra Tótha cez pani Tománkovú
Úrad vlády: Vťahovanie premiéra do kauzy Borisa Kollára je snaha o odpútanie pozornosti
Úrad vlády SR sa ostro ohradzuje voči vťahovaniu predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD) a jeho poradcu Erika Tomáša (Smer-SD) do aktuálnej kauzy predsedu strany Sme rodina Borisa Kollára. Ten dnes vysvetľoval obvinenia z amorálneho správania k drogovo závislej 15-ročnej klientke resocializačného zariadenia Čistý deň.
“Vníma (ÚV SR, pozn. TASR) to ako zúfalú snahu o odpútanie pozornosti od podstaty problému, ktorou je podozrenie z nemorálneho konania voči mladistvej,” uviedol v reakcii Úrad vlády s tým, že Kollár by sa mal viac sústrediť na vysvetlenie nevhodnej komunikácie s dievčaťom, ktoré sa liečilo z drogovej závislosti.