Zdôrazňuje sa, že ošípané sú brána ako dôležití hostitelia alebo takzvané “nádoby pre zmiešavanie” v procese generácie vírusov pandemickej chrípky.Podľa dostupných informácií systematické sledovanie vírusov prasacej chrípky má veľký význam pre včasné varovanie a prípravu k nasledujúcej potenciálnej pandémii.
Vedci oznámili, že vykonali aktívny výskum vírusov prasacej chrípky v Číne v období od roku 2011 do 2018, za túto dobu v 10 provinciách vedci u ošípaných odobrali asi 30 tisíc nosných výterov, čo im umožnilo získať 179 vírusov, ktoré vyvolávajú prasaciu chrípku.
Počas prieskumu vedci odhalili nedávno vzniknutý kmeň vírusu chrípky, ktorý obsahuje aj gény vírusu (H1N1) pdm09, ktorý vyvolal pandémiu v roku 2009. Kmeň nazvaný G4 EA H1N1 sa značne rozšíril medzi ošípanými od roku 2016.
Okrem toho sa vďaka sérologickému výskumu podarilo stanoviť, že 10,4 percent (35 z 338) pracovníkov prasacích fariem malo protilátky vírusu G4 EA H1N1, najčastejšie protilátky odhalili u ľudí vo veku od 18 do 35 rokov.
“Takáto infekčnosť značne zvyšuje možnosť adaptácie daného vírusu v organizme človeka a vyvoláva obavy týkajúce sa možnej generácie pandemických vírusov,” uvádza sa v prieskume.
WHO porovnala nebezpečenstvo Covidu-19 a prasacej chrípky
Generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus v apríli porovnal nebezpečenstvo Covidu-19 a prasacej chrípky. Prehovoril aj o tom, ako sa dá zastaviť rýchle šírenie infekcie.
Podľa jeho slov sa v čase pandémie prasacej chrípky od januára 2009 až do augusta 2010 nakazilo približne 1,6 milióna ľudí. Pritom iba 18 449 prípadov skončilo smrťou. Ghebreyesus zdôraznil, že počet obetí koronavírusu už toto číslo desaťnásobne presiahol.
Generálny riaditeľ WHO pripomenul, že zastaviť veľmi rýchle šírenie koronavírusovej infekcie je možné vďaka skorému zisteniu prípadov ochorenia, testovaniu, izolácii a monitorovaniu kontaktov.