Pre všetkých zákazy neplatia

Peking 31. januára 2023 (HSP/wsj/Foto:Pixabay)

 

Najvyšší čínsky výskumný ústav pre jadrové zbrane kúpil za posledných dva a pol roka najmenej desaťkrát sofistikované americké počítačové čipy, čím obišiel desaťročia platné americké vývozné obmedzenia, ktoré mali takýto predaj obmedziť

čipy, CPU, kremík
Ilustračné foto

Preskúmaním dokumentov o obstarávaní denník Wall Street Journal zistil, že štátnej Čínskej akadémii technickej fyziky sa od roku 2020 darí získavať polovodiče vyrábané americkými spoločnosťami, ako sú Intel Corp. a Nvidia Corp., napriek tomu, že sa v roku 1997 dostala na čiernu listinu vývozu USA.

Čipy, ktoré sa široko používajú v dátových centrách a osobných počítačoch, boli získané od predajcov v Číne. Niektoré boli obstarané ako komponenty pre počítačové systémy, pričom mnohé z nich nakúpilo laboratórium inštitútu, ktoré skúma výpočtovú dynamiku tekutín, čo je široká vedecká oblasť, ktorá zahŕňa aj modelovanie jadrových výbuchov.

Takéto nákupy sú v rozpore s dlhodobými obmedzeniami, ktoré zaviedli USA a ktorých cieľom je zabrániť používaniu akýchkoľvek amerických výrobkov na výskum atómových zbraní cudzími mocnosťami. Akadémia, známa ako CAEP, bola jednou z prvých čínskych inštitúcií, ktoré sa dostali na čiernu listinu USA, známu ako zoznam subjektov, kvôli svojej práci v jadrovej oblasti.

Pri preskúmaní výskumných prác, ktoré CAEP uverejnila, sa v časopise Journal zistilo, že najmenej 34 prác za posledné desaťročie sa odvoláva na použitie amerických polovodičov vo výskume. Používali sa rôznymi spôsobmi vrátane analýzy údajov a vytvárania algoritmov. Jadroví experti uviedli, že najmenej v siedmich z nich môže mať výskum využitie pri udržiavaní jadrových zásob. CAEP nereagoval na žiadosti o komentár.

Zistenia zdôrazňujú výzvu, ktorej čelí Bidenova administratíva, keď sa snaží agresívnejšie čeliť využívaniu amerických technológií čínskou armádou. V októbri USA rozšírili rozsah vývozných predpisov s cieľom zabrániť Číne v získavaní najmodernejších amerických čipov a nástrojov na výrobu čipov, ktoré poháňajú umelú inteligenciu a superpočítače, ktoré sú čoraz dôležitejšie pre moderné vojny.

Väčšina čipov, ktoré akadémia obstarala, mala veľkosť od 7 nanometrov do 14 nanometrov, pričom mnohé z nich je pre Čínu ťažké masovo vyrábať. Sú bežne dostupné na voľnom trhu: Verzie čipov Intel Xeon Gold a Nvidia GeForce RTX zakúpené CAEP sa dajú kúpiť na Taobao, jednom z najväčších čínskych trhovísk elektronického obchodu. Nákupy nezahŕňali najnovšiu generáciu čipov uvedenú na trh v priebehu posledných dvoch rokov.

Spoločnosť Nvidia uviedla, že polovodiče použité vo výskume CAEP boli grafické čipy na všeobecné použitie, ktoré sa nachádzajú v spotrebiteľských produktoch, ako sú osobné počítače. Vzhľadom na milióny osobných počítačov predaných po celom svete americký výrobca čipov uviedol, že žiadna spoločnosť nemôže monitorovať alebo kontrolovať, kde každý počítač skončí. Spoločnosť Intel uviedla, že dodržiava vývozné predpisy a sankcie a rovnako musia postupovať aj jej distribútori a zákazníci.

“Je šialene ťažké presadzovať” obmedzenia USA, pokiaľ ide o transakcie v zahraničí, povedal Kevin Wolf, bývalý vysoký úradník ministerstva obchodu, ktorý je teraz právnikom v oblasti medzinárodného obchodu. Podľa Asociácie polovodičového priemyslu (Semiconductor Industry Association) predstavovali nákupy v Číne v roku 2021 viac ako tretinu svetového predaja čipov v hodnote 556 miliárd USD.

Spoločnosť CAEP, ktorá bola založená koncom 50. rokov minulého storočia, sídli v západnej čínskej provincii S’-čchuan a zamestnáva niektorých z najlepších výskumníkov v oblasti jadrových zbraní v krajine. Fyzici tam pomáhali vyvinúť prvú vodíkovú bombu v krajine. Vykonáva výskum v oblasti informatiky, elektrotechniky a ďalších oblastiach.

Úradníci ministerstva obchodu v júni 2020 rozšírili obmedzenia týkajúce sa CAEP pridaním 10 subjektov, ktoré akadémia vlastní alebo prevádzkuje, ako aj 17 prezývok, ktoré používa, na zoznam subjektov, ktoré obstarávajú tovar pochádzajúci z USA na podporu čínskych aktivít v oblasti jadrových zbraní.

Ministerstvo obrany vo výročnej správe pre Kongres, ktorá bola zverejnená v novembri, uviedlo, že Čína v posledných rokoch zrýchľuje rozširovanie svojich jadrových síl a nosičov. Podľa odhadov ministerstva by Ľudová oslobodzovacia armáda mohla do roku 2035 disponovať približne 1 500 jadrovými hlavicami, ak bude pokračovať v súčasnom tempe, pričom v súčasnosti ich má viac ako 400.

Americký úrad pre priemysel a bezpečnosť, ktorý reguluje predaj citlivých technológií a technológií s dvojakým použitím, uviedol, že americké a zahraničné strany sú zodpovedné za vykonanie náležitej starostlivosti, aby sa zabránilo tomu, že sa komodity, softvér a technológie dostanú k subjektom uvedeným na zozname.

“Keďže výrobky určené pre masový trh prechádzajú cez viaceré strany v globálnych dodávateľských reťazcoch, úplný prehľad o konečných užívateľoch je veľkým záväzkom,” uviedla agentúra ministerstva obchodu a dodala, že bude dôrazne presadzovať nové pravidlá zavedené v októbri.

Čínska armáda a jej dodávatelia môžu obchádzať obmedzenia týkajúce sa konečných používateľov pomocou fiktívnych spoločností a iných taktík vyhýbania sa kontrole vývozu, uviedol Gregory Allen, bývalý úradník ministerstva obrany USA, ktorý je teraz vedúcim pracovníkom Centra pre strategické a medzinárodné štúdie.

Veľký počet čipov navrhnutých v USA sa vyrába v zahraničí, čo ich môže dostať mimo pravidiel Washingtonu o kontrole vývozu. V novembri začala spoločnosť Nvidia predávať náhradu svojho čipu A100 s užšou šírkou pásma na odosielanie a prijímanie údajov, aby sa mohol predávať v Číne v rámci vývozných obmedzení USA.

Medzi verejné obstarávania CAEP patrí aj jedno z novembra 2020, v ktorom sa hľadali počítačové systémy so 60 procesormi Intel a 49 čipmi Nvidia vrátane štyroch špičkových grafických procesorov V100 od spoločnosti Nvidia, ktoré urýchľujú analýzu veľkých objemov údajov.

Okrem čipov štátna akadémia v septembri vyzvala uchádzačov na servis svojich dosiek s plošnými spojmi, ktoré držia čipy a iné elektronické komponenty pohromade a ktoré navrhla americká spoločnosť Cadence Design Systems, Inc. CAEP sa tiež snažila nakúpiť integrované obvody od iných amerických výrobcov čipov.

Cadence uviedla, že dodržiava všetky predpisy USA o kontrole vývozu vrátane predpisov týkajúcich sa spoločností uvedených na zozname subjektov.

Oficiálne dokumenty ukazujú, že ponuky CAEP boli väčšinou realizované malými čínskymi spoločnosťami na použitie vrátane superpočítačov.

Šesť zo siedmich výskumných prác CAEP, ktoré denník preskúmal a ktoré sa týkali udržiavania jadrových zásob, vrátane jednej, ktorá bola uverejnená nedávno v auguste, sa týkalo inerciálnej termojadrovej fúzie (ICF), pri ktorej sa používajú výkonné lasery na generovanie termojadrových reakcií podobných tým, ktoré sa vo veľkom rozsahu vyskytujú v termonukleárnych zbraniach.

V šiestich dokumentoch vedci z CAEP opísali použitie grafických procesorov a iných čipov na zlepšenie fungovania zariadení ICF. V jednom z dokumentov, na ktorom sa podieľali autori z CAEP a ktorý bol uverejnený v marci, sa opisuje použitie procesora Intel Core i7-7800X a grafickej karty Nvidia GeForce GTX 1080 Ti.

Siedmy opisoval použitie podobných čipov vo výskume s aplikáciami v oblasti dynamiky tekutín a mechaniky výbuchu.

ICF používajú USA a iné štáty na zdokonaľovanie počítačových kódov používaných na udržiavanie jadrových zásob v prípade, že krajiny vrátane Číny nevykonávajú jadrové skúšky na základe dlhodobých dohôd, uviedol Frank von Hippel, jadrový fyzik z Princetonskej univerzity, ktorý dokumenty preskúmal.

Ian Stewart, výkonný riaditeľ Centra Jamesa Martina pre štúdie o nešírení jadrových zbraní vo Washingtone, D.C., ktorý tiež preskúmal dokumenty, uviedol, že hlavnou hnacou silou práce ICF sú poznatky, ktoré poskytuje v oblasti jadrových zbraní.

Aby boli vývozné politiky USA účinné, je “potrebné kontrolovať túto technológiu tým, že sa nedovolí, aby ju distribútori predávali, ak je konečný používateľ neznámy,” povedal pán Stewart.

V decembri ministerstvo energetiky oznámilo prelom vo výskume energie jadrovej syntézy pomocou technológie ICF v Národnom laboratóriu Lawrencea Livermora v Livermore v Kalifornii.

Samostatne v roku 2017 výskumníci z pobočky CAEP, Ústavu aplikovanej fyziky a výpočtovej matematiky so sídlom v Pekingu, písali o kľúčovej úlohe, ktorú čipy Intel zohrali v čínskom superpočítači Tianhe-2 a pri analýze jadrových reaktorov.

Podľa Úradu pre priemysel a bezpečnosť výskumníci v Číne používali počítač Tianhe-2 na výpočty v oblasti jadrových výbušnín. Podľa neziskového think tanku Federation of American Scientists čínsky inštitút vykonáva výskum výpočtov v oblasti konštrukcie jadrových hlavíc.

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 19:54

Americký Federálny rezervný systém zvýšil svoju sadzbu o 25 bázických bodov na 4,75-5,0 %.

Uvádza sa to vo vyhlásení Fedu.

Nová sadzba je údajne najvyššia od roku 2006.

Včera 19:51

Francúzsko už mesiac a pol cvičí ukrajinských pilotov na lietadlách Mirage 2000.

Informoval o tom denník Le Figaro.

Včera 19:44

Budúcnosť životodarnej tekutiny ľudstva – vody – je na celej planéte v ohrození, upozornil v stredu na otvorení Konferencie OSN o vode generálny tajomník Organizácie Spojených národov António Guterres.

Včera 19:33

Poslanecká snemovňa Parlamentu (PSP) ČR zakázala zamestnancom používať čínsku aplikáciu TikTok na všetkých svojich zariadeniach. Dôvodom je kybernetická bezpečnosť.

Včera 19:31

Tel Aviv a Varšava sa dohodli na návrate poľského veľvyslanca do Izraela, oznámil izraelský šéf diplomacie Eli Cohen. Ako píše agentúra AFP, tento krok bol oznámený dva roky po tom, čo medzi oboma krajinami došlo k sporu ohľadom majetkových nárokov z obdobia druhej svetovej vojny.

Včera 19:27

Medzinárodný trestný súd (ICC) v Haagu v stredu vyjadril poľutovanie nad “vyhrážkami” adresovanými tomuto súdnemu orgánu po vydaní zatykača na ruského prezidenta Vladimira Putina za vojnové zločiny na Ukrajine.

Včera 19:17

Česko nebude udeľovať víza Rusom a Bielorusom, ktorí majú aj iné štátne občianstvo. Rozšíri sa tým nariadenie, ktoré vláda vydala po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. V stredu to schválil český kabinet.

Včera 18:50

Maďarská vláda nemá v úmysle vzdať sa ruských zdrojov energie. Cieľom kabinetu je síce diverzifikácia, no v budúcnosti Maďarsko ráta aj s ruskými energetickými nosičmi. Podľa agentúry MTI to v stredu vyhlásil v Bosne a Hercegovine šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó.

Včera 18:45

55 percent Nemcov sa obáva zatiahnutia svojej krajiny do vojny.

Také sú výsledky sociologického prieskumu nemeckej poisťovne R+V, informovala televízia n-tv.

Včera 18:40

Ukrajina, ktorá sa už viac než rok bráni invázii ruskej armády, bude na obnovu a rekonštrukciu potrebovať najmenej 411 miliárd dolárov (približne 381 miliárd eur). V stredu to oznámila Svetová banka, ktorá tento odhad vypracovala v spolupráci s vládou v Kyjeve, Európskou komisiou a OSN.

Včera 18:38

Talianska ministerka turizmu Daniela Santanchéová a ministerka pre rodinu a spravodlivé príležitosti Eugenia Roccella v stredu podpísali zmluvu s hotelierskymi združeniami, ktorá umožní ženám a deťom – obetiam domáceho násilia – bývať v hoteloch najviac sedem dní po tom, čo odídu z azylového ubytovania.

Včera 18:36

Juhoafrická vláda bude konzultovať s Moskvou rozhodnutie Medzinárodného trestného súdu vydať zatykač na Vladimira Putina.

Oznámil to juhoafrický minister zahraničných vecí Naledi Pandor. Uviedla, že takéto konzultácie sa uskutočnia po prvýkrát.

Včera 18:33

Cieľom zvoleného generálneho riaditeľa Českej tlačovej kancelárie (ČTK) Jaroslava Kábeleho je zachovať spoľahlivosť agentúry pri tvorbe nezávislých správ. Zároveň chce držať krok s dobou v oblasti nových technológií. Rozvíjať by chcel aj spoluprácu s Tlačovou agentúrou Slovenskej republiky (TASR).

Včera 18:25

Krajiny OPEC+, medzi ktoré patrí aj Rusko, plánujú zachovať rozhodnutie o znížení ťažby ropy o 2 milióny barelov denne do konca roka 2023. Informovala o tom agentúra Reuters.

Včera 18:07

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v stredu v Senáte USA uviedol, že Čína napriek posilňovaniu diplomatickej podpory Ruska dosiaľ neposkytla Moskve vojenskú pomoc do bojov na Ukrajine.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Naď: SR podporuje iniciatívu na dodanie a obstarávanie munície pre Ukrajinu

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Slovensko plne podporuje európsku iniciatívu na urýchlené dodanie a spoločné obstarávanie munície pre Ukrajinu, ktorej nevyhnutnou súčasťou sú aj opatrenia na zvýšenie výrobných kapacít európskeho obranného priemyslu. Vyhlásil to dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď po stredajšom stretnutí s eurokomisárom pre vnútorný trh…

MS: Minulý rok kontaktovalo Centrum právnej pomoci 119.622 ľudí

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Minulý rok kontaktovalo Centrum právnej pomoci 119.622 ľudí, z toho 98.773 vo veci osobného bankrotu a 20.849 ľudí vo všeobecnej agende. TASR o tom informovali z tlačového oddelenia Ministerstva spravodlivosti (MS) SR Centrum zároveň poskytlo pomoc 3886 ľuďom z Ukrajiny, z toho 3576 ľuďom…

Hnutie Republika má novú posilu

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Do mimoparlamentného hnutia Republika vstupuje bývalý viceguvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Viliam Ostrožlík. TASR o tom informoval predseda hnutia Milan Uhrík "Ostrožlík je predsedom nášho odborného tímu pre financie a rozpočet a je garanciou toho, že prostredníctvom nášho ekonomického a hospodárskeho programu dokážeme zlepšiť…

Dobrá správa pre milovníkov umenia: Pri razii našli nečakaný poklad

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (HSP/Foto:Twitter)   Polícia vyšetrujúca medzinárodných pašerákov umenia objavila v Bulharsku doteraz neznámy obraz amerického umelca Jacksona Pollocka Dielo by mohlo mať hodnotu až 50 miliónov eur (54 miliónov dolárov), informoval bulharský národný rozhlas s odvolaním sa na odborníkov. Pri operácii bolo zatknutých niekoľko osôb vrátane bulharských…

Pomoc USA Ukrajine je pod kontrolou

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Kevin Lamarque)   Americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken to povedal v odpovedi na otázky senátneho výboru "Predstavitelia Pentagónu a ministerstva zahraničných vecí na Ukrajine kontrolujú cielené využívanie pomoci USA pre Kyjev," povedal Blinken. Televízia CNN medzitým informovala, že predseda zahraničného výboru Snemovne reprezentantov Mike McCaul…

O obvineniach voči Trumpovi sa dnes nerozhodne

0 icon

O obvineniach voči Trumpovi sa dnes nerozhodne. Informuje o tom denník New York Times s odvolaním sa na svoje zdroje.

IIHF nepustí Rusko a Bielorusko ani na budúcoročné MS

0 icon

Zürich 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer) Aktualizované 22. marca 2023 18:05 Rusko a Bielorusko sa nemôžu zúčastniť na turnajoch Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) ani v sezóne 2023/24. Na stredajšom zasadnutí o tom rozhodla Rada federácie IIHF tak predĺžila zákaz štartu ruských a bieloruských národných tímov aj ich klubových zástupcov vo…

Zmeny v oblasti dočasnej pracovnej neschopnosti neprešli do 2. čítania

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Inštitút dočasnej pracovnej neschopnosti (PN) sa nateraz neupraví. Poslanci Národnej rady (NR) SR neposunuli do druhého čítania novelu zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorá to predpokladala. Návrh predložili poslanci za OĽANO Novela hovorila o tom, aby lekár mohol vystaviť dočasnú pracovnú neschopnosť spätne. Upraviť sa…

SKZZ kritizuje presun peňazí z plánu obnovy,určených pre záchranky, do nemocníc

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Slovenská komora zdravotníckych záchranárov (SKZZ) kritizuje rozhodnutie o presune 22 miliónov eur z plánu obnovy, vyčlenených na nákup nových záchraniek, do nemocničného sektora. "Toto je veľmi zlá správa pre našich pacientov aj záchranárov. Vozový park v štátnych záchrankách tieto vozidlá potreboval ako soľ," skonštatoval…

Forró: Programové vyhlásenie schválili dvakrát, menšinám nesplnili nič

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Hoci bolo programové vyhlásenie vlády v tomto volebnom období v prakticky tej istej podobe v parlamente schválené dvakrát, z dôležitých menšinových cieľov sa z neho nepodarilo naplniť nič. V TASR TV to povedal predseda mimoparlamentnej strany Aliancia Krisztián Forró Napriek tomu, že v…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marián Tkáč

Hlavné jedlo na poslednej večeri u Havrana: strach z Orbána

0icon

Na obrazovkách quasi-verejnoprávnej RTVS naposledy večerali s Havranom traja muži a jedna žena „rovnakej chute“, pričom počas večerania odznela aj kritika maďarskej verejnoprávnej televízie, že neumožňuje žiaden dialóg. Aj hľa, Havran ako pravzor dialógu: akoby zakaždým všetkých jeho diskutérov jedna mater mala! Ba predsa len. Podľa kníh, ktoré mu na

Miroslav Urban

Zabudnuté zločiny USA a Veľkej Británie v Iraku sa vracajú späť ...na Ukrajinu

0icon

Briti i američania plánujú dodať na Ukrajinu strely s ochudobneným uránom. Uvedené strely s ochudobneným uránom vo veľkom použili "naši spojenci" (🇺🇲, 🇬🇧) vo vojne v Iraku 🇮🇶. Od vojny v Iraku evidujú v mieste konfliktov extrémny nárast výskytu rakoviny (hlavne rakoviny pľúc, leukémie...) ako i závažných malformácii (poškodenia) novoro

Gustáv Murín

Slovensko – raj kajúcnikov

0icon

Žijeme šialenú dobu. Šialenec ovládol túto krajinu. Mal šialený plán. A prvou obeťou tohto plánu sa stal nevinný generál Milan Lučanský. Nemohlo by sa to stať, keby šialenec nemal bezcharakterných pomocníkov – v prvom rade brutálneho vyšetrovateľa Čurillu a jeho Apačov, sudkyňu Záleskú, doposiaľ neznámych vykonávateľov vo väzobnej v&au

Peter Poláček

Živá Voda, Princíp Voľby

0icon

Ak do zakázanej komnaty nahliadneme tretí krát, tak v nej n&aa

Armádny Magazín

Putin a Šojgu ihneď zareagovali na plány Londýna presunúť „jadrové zbrane“ do Kyjeva. Aké sú ruské možnosti?

0 icon

Rusko, 22. marec 2023 (AM) – V blízkej budúcnosti Londýn v rámci vojenskej pomoci Ukrajine prevezie muníciu s ochudobneným uránom do Kyjeva. Oznámila to 21. marca námestníčka ministra obrany Veľkej Británie Annabelle Goldie. Treba si uvedomiť, že z pohľadu „mierumilovného“ Západu a ich sťažovateľských „ukrajinských vlastencov“ je avizované rozhodnutie pl

Zatykač na ruskú hlavu štátu - podvod nevídaných rozmerov

0 icon

Rusko, 22. marec 2023 (AM) – 17. júl je Svetovým dňom medzinárodnej spravodlivosti. V tento deň bol v roku 1998 podpísaný Rímsky štatút Medzinárodného trestného súdu (ICC). Dnes je medzinárodné trestné súdnictvo skutočne monštrum, ktoré n

Ruská banka ako sabotér? Colná služba odkryla štatistické tajomstvá ministerstva financií USA

0 icon

USA, 22. marec 2023(AM) – Ruské médiá práve priniesli najnovšie štatistiky amerického ministerstva financií týkajúce sa amerických štátnych cenných papierov v zahraničí. Dozvedeli sme sa, že ruské štátne dlhopisy v držbe USA predstavovali ku koncu januára 67 miliónov USD, z toho 54 miliónov USD v dlhodobých dlhopisoch a 13 miliónov USD…

Vrchný veliteľ Surovikin zakryl Rusko „Kupolou“ pred raketami NATO

0 icon

Rusko, 22. marec 2023 (AM) – Západ sa snažil udusiť ruský protiraketový program sankciami no nepodarilo sa. Pokusy NATO paralyzovať ruský raketový a vesmírny program úplne zlyhali. K tomuto záveru dospela špecializovaná publikácia Defense News po analýze najnovších štartov ruských satelitov.   V n

V nevyhlásenej tretej svetovej vojne Rusko profituje z politiky Turecka

0 icon

USA, 22. marec 2023(AM) –Na rozdiel od obáv odporcov tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana sa "otrasy zeme" - séria zemetrasení, ktoré zabili viac ako 48 tisíc ľudí a zničili 6217 budov s celkovou škodou približne 100 miliárd dolárov - nestali zámienkou na odloženie parlamentných a prezidentských volieb. V Turecku

TopDesať

9 každodenných vecí, ktoré nám môžu uškodiť

0 icon

Týchto 9 každodenných vecí nám môže poriadne uškodiť. Na tieto veci by si si mal dať pozor. Škodlivé látky v našej domácnosti - každý z nás sa zameria na domáce chemikálie a pesticídy. Prekvapením však môže byť, že niektoré každodenné veci, ktoré používame, ako špongia do kúpeľa a voda z…

10+ zvláštnych faktov o Číne, o ktorých si pravdepodobne nevedel

0 icon

 Čína je naozaj fascinujúca krajina. Niektoré veci či zvyky sú v Číne naozaj veľmi zaujímavé a veci, ktoré sa v tejto krajine považujú za normálne, sú pre nás naozaj dosť netradičné. Prečítaj si niečo o tom, určite ťa to prekvapí. P.S.: Nezabudni, že článok pokračuje aj na druhej strane! [the_ad…

5 znakov, pri ktorých ti hrozí nebezpečenstvo

0 icon

Zlodeji a zločinci sú poriadne prefíkaní! Majú niekoľko trikov, pri ktorých ti hrozí nebezpečenstvo. Ako však tieto triky včas zaregistrovať a ochrániť tak seba, prípadne svoj majetok? Neexistuje žiadna všeobecná rada, pretože zlodeji a zločinci využívajú nespočetné množstvo trikov, pri ktorých ti hrozí reálne nebezpečenstvo. Mal by si byť obozretný…

10 detských hádaniek, ktoré potrápia aj dospelú myseľ

0 icon

Každá zvedavá myseľ si rada pochutná na hádankách. Čím ťažšie, tým lepšie. No mnohokrát je odpoveď úplne jednoduchá. Dokážeš vyriešiť týchto 10 detských hádaniek bez zdĺhavého zamýšľania sa? :) 1. hádanka Ktorá pneumatika

Potraviny, ktoré do chladničky nikdy nedávaj

0 icon

Chladnička je jedným z najlepších vynálezov všetkých čias. Udržiava potraviny v čerstvom stave, no vieš čo do nej nepatrí? Ušetril si pri poslednom nákupe v hypermakete desiatky eur a teraz sa tešíš z preplnenej chladničky? Neteš sa predčasne! Ak sa do chladničky dostane niečo, čo tam nepatrí, ani najmodernejšie technológie neuchránia tieto potraviny pred skazením…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali