Čínska agentúra Xinhua informovala, že prvé mäkké pristátie na odvrátenej strane Mesiaca prináša čínska misia Chang’e-4 so sebou aj prvý minibiosférový experiment.
Sonda Chang’e-4 niesla semená bavlníka, repky, zemiakov a rastliny nazvanej arábkovka, tiež vajíčka mušky drozofily a niektoré druhy droždia, čo pripravil vedecký tím z univerzity v meste Čchung-čching na juhozápade Číny, aby sa na Mesiaci pokúsili vytvoriť jednoduchú minibiosféru.
Obrázky poslané späť na Zem ukázali, že na bavlníkovom semienku sa už objavili klíčky a pri ostatných rastlinách nič, možno neskôr.
Vesmírny portál Space píše, že astronauti sa zatiaľ pokúšali pravidelne pestovať rastliny na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice ISS, aby študovali zmeny v mikrogravitácii. No priamo na Mesiaci ešte nikto nič nevysadil.
Najbližšie k tomu mala pozemská vegetácia v roku 1971, kedy misia Apollo 14 a astronaut Stuart Roosa priniesli počas obehu okolo Mesiaca so sebou stovky semien stromov, ktoré boli neskôr vysadené na Zemi ako “mesačné stromy”.
Jedine bavlníková rastlinka, ktorá vzišla z čínskych semien na Mesiaci, vyzerá dosť podobne ako sadenice v kontrolnom zariadení vytvorenom vedcami na Zemi.
Kapsula Chang’e 4 a jej semená boli uložené do vnútra mesačného krátera Von Kármán. V rámci misie bol spustený aj rover Yutu 2 na preskúmanie okolia, ktoré pokrýva dlhá studená noc, keďže na Mesiaci trvá každý deň a každá noc približne pozemské dva týždne.