Čínska spoločnosť v centre vojny medzi USA a Čínou

Čínska spoločnosť v centre vojny medzi USA a Čínou

Peking 5. novembra 2022 (HSP/trtworld/Foto:Twitter)

 

Napriek prekážkam získal najväčší čínsky výrobca polovodičov technológie a zručnosti na výrobu najmodernejších čipov, informuje TRT World

Semiconductor Manufacturing International Corporation
Ilustračné foto

Začiatkom roku 2000 navštívil vedec zo Stanfordu Yoshio Nishi novopostavenú továreň spoločnosti Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC) v čínskom Šanghaji.

Reklama

Narazil na desiatky čínskych inžinierov, vrátane technikov čistých priestorov, ktorí sa po štúdiu a práci v západných krajinách vrátili domov, aby sa pripojili k SMIC, zlievarni integrovaných obvodov (IC), ktorú založil Richard Chang, taiwansko-americký priemyselný veterán.

“Bol som ohromený ich nadšením,” hovorí Nishi pre TRT World o svojom stretnutí. “Nijako zvlášť ma však neprekvapili. Jednoducho preto, že som videl podobný veľmi zhustený počet ľudí v Kórei v období ich rýchleho rastu priemyslu integrovaných obvodov.”

Reklama

Kľúčom k úspechu spoločnosti SMIC boli čínski robotníci z cudziny, ktorých hnalo Mao Zedongovo vlastenecké heslo zili gengsheng (samostatnosť), a zahraniční inžinieri, ktorých lákali lepšie ekonomické stimuly.

Najnovšie americké obmedzenia vývozu zamerané na obmedzenie pokroku Číny v oblasti polovodičov sa snažia odradiť prílev tých istých zahraničných inžinierov do čínskych technologických firiem.

Podľa nových pravidiel zverejnených v októbri Washington zakázal občanom USA, držiteľom zelených kariet alebo rezidentom spolupracovať s čínskymi firmami, ktoré sa zaoberajú vývojom alebo výrobou moderných čipov.

“Je to obrovská rana pre čínsky polovodičový priemysel,” hovorí Dr. Monique Chu, lektorka čínskej politiky na Southamptonskej univerzite.

Ohrozuje SMIC dominantné postavenie amerických čipov?

Reklama

SMIC je to, čo ľudia z odvetvia nazývajú “pure-play foundry” alebo “fab”, ktorá vyrába integrované obvody navrhnuté a vyvinuté inými spoločnosťami, ako sú AMD a NVIDIA.

Podobne ako Apple navrhuje svoje iPhony, ale výrobu zadáva čínskej spoločnosti Foxconn, výrobcovia integrovaných obvodov sa pri výrobe logických a pamäťových čipov spoliehajú na fabriky.

Tento proces však nie je len otázkou inštalácie strojov, na ktorých môžu pracovníci zatiahnuť za niektoré páky, časom získať zručnosti a vybojovať si podiel na trhu.

Náklady na zlievarne sa pohybujú od 10 do 15 miliárd dolárov. A môže trvať roky, kým spoločnosť skutočne zaznamená nejaký zisk.

Napriek vládnym dotáciám spoločnosť SMIC vždy zaostávala za konkurenciou, ako sú Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) a americká GlobalFoundries, o niekoľko generácií.

Reklama

Napríklad, ak TSMC vyrába pokročilé čipy pre modely iPhone 13, ktoré sa vyrábajú na 5 nm (nm je skratka pre nanometre) uzloch, potom sa väčšina podnikania spoločnosti SMIC sústreďuje na 28 nm alebo staršie čipy.

nm – menší ako baktérie – označuje vzdialenosť medzi tranzistormi na čipe. Menšia vzdialenosť znamená, že na kremíkový plátok možno umiestniť viac tranzistorov, čím sa zvyšuje výkon a zároveň znižujú náklady.

V auguste sa objavili správy, že spoločnosť SMIC začala vyrábať čipy na 7 nm uzloch a že ich istá spoločnosť používa vo svojich serveroch.

Analytici odvetvia neočakávali, že spoločnosť SMIC dosiahne túto schopnosť, najmä preto, že USA zablokovali Číne prístup k špičkovým litografickým strojom EUV (extrémne ultrafialové žiarenie), ktoré sú nevyhnutné na výrobu moderných čipov.

V rámci najnovších opatrení Bidenova administratíva obmedzila rozsah, v akom môžu čínske polovodičové spoločnosti modernizovať svoje kapacity. Zakázané bolo napríklad akékoľvek vybavenie alebo služby, ktoré by spoločnosti SMIC umožnili vyrábať čipy pokročilejšie ako 14 nm.

Ak však spoločnosť SMIC vždy zaostávala za ostatnými zlievárňami v technologickom dobiehaní najmenej o štyri roky, načo potom boli potrebné takéto tvrdé opatrenia?

“Spoločnosť SMIC môže vyrábať pokročilejšie čipy, než len tie, ktoré sa používajú v televíznych prijímačoch,” hovorí Clyde Prestowitz, prezident Inštitútu pre hospodársku stratégiu.

“Určite zaostáva za spoločnosťami TSMC a Intel, ale nie tak veľmi, ako si možno myslíte. Dostáva obrovské množstvo peňazí od čínskej vlády, ktoré jej pomáhajú dohnať stratu,” hovorí pre TRT World.

Pokročilé čipy, najmä tie, ktoré stoja za aplikáciami umelej inteligencie, môžu byť nasadené aj v sofistikovaných zbraniach, ako sú drony a rakety.

Tajná zbraň spoločnosti SMIC

Reklama

Spoločnosť SMIC nebola vždy na zlých stránkach americkej spoločnosti. Richard Chang, zakladateľ spoločnosti, pracoval 20 rokov v slávnom polovodičovom gigante Texas Instruments spolu s Jackom Kilbym, priekopníkom integrovaných obvodov a nositeľom Nobelovej ceny.

Pojmy polovodiče, integrované obvody a čipy sa v priemyselnom žargóne používajú zameniteľne.

V roku 2003 banka Goldman Sachs a ďalšie súkromné akciové spoločnosti investovali do spoločnosti SMIC, ktorá sa stala spoľahlivým výrobcom lacných čipov.

“Americká vláda jej dokonca nakoniec poskytla zrýchlený prístup ku kapitálovému vybaveniu v porovnaní s inými čínskymi firmami, pretože to bol dôveryhodný dodávateľ,” hovorí Douglas Fuller, profesor na Copenhagen Business School.

“Zahraniční predajcovia ochotne spolupracovali so spoločnosťou SMIC prinajmenšom do jej zaradenia na zoznam subjektov amerického ministerstva obchodu v roku 2020,” hovorí pre TRT World.

Reklama

V priebehu rokov spoločnosť SMIC naďalej zaznamenávala prelomové úspechy a získavala techniky na výrobu čipov na stále pokročilejších uzloch – 90 nm v roku 2006, 65 nm v roku 2009 a 40 nm v roku 2011.

Do roku 2014 spoločnosť SMIC počítala so spoločnosťou Qualcomm ako s jedným zo svojich klientov a vynakladala veľké prostriedky na výskum a vývoj, aby mohla konkurovať spoločnostiam TSMC, GlobalFoundries a Samsung.

V posledných rokoch je hlavnou hnacou silou snahy spoločnosti SMIC vyrábať moderné čipy Liang Mong Song, vysoko uznávaný veterán polovodičového priemyslu, ktorý je jedným z výkonných riaditeľov spoločnosti.

Song, držiteľ doktorátu z Kalifornskej univerzity v Berkeley, pracoval dlhé roky v spoločnostiach TSMC a Samsung, kde bol jedným z dvoch vedcov, ktorí sa zaslúžili o prelomový 14 nm proces v juhokórejskej spoločnosti.

Spoločnosť SMIC však zápasila s problémami pri zarábaní peňazí. Analytici tvrdia, že Peking, ktorý teraz vlastní väčšinový podiel v spoločnosti, to trápi najmenej.

Reklama

“Čínske spoločnosti definujú úspech ako súčasť (politiky) väčšej Číny,” hovorí Matt Bryson, výkonný riaditeľ pre akciový výskum v losangeleskej investičnej spoločnosti Wedbush Securities.

Zatiaľ čo spoločnosti TSMC a Intel kladú veľký dôraz na dosahovanie zisku pre akcionárov, SMIC sa sústredí na technologický pokrok, hovorí pre TRT World.

“Áno, spoločnosť SMIC sa niečoho finančne vzdala. Ale pokiaľ ide o to, čo vyrábali pre Čínu, je to kompromis, ktorý je Peking ochotný prijať.”

Hlavnou prekážkou pre SMIC bola neschopnosť získať EUV fotolitografické stroje, ktoré vyrába len holandská spoločnosť ASML.

Bez zariadenia EUV je pre zlieváreň čoraz ťažšie vyrábať moderné čipy za primeranú cenu.

“Spoločnosť SMIC je vo výrobe 7 nm čipov do istej miery jedinečná. V tejto chvíli máte na svete štyri spoločnosti, ktoré dokážu vyrábať čipy v týchto uzloch bez ohľadu na to, či je to ziskové alebo nie.

“A SMIC je jednou z týchto štyroch.”

Reklama

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

16:56

Francúzsky najvyšší súd v stredu definitívne potvrdil odsúdenie bývalého premiéra Francoisa Fillona v kauze sprenevery, ktorej sa dopustil vytvorením fiktívneho pracovného miesta pre svoju manželku Penelope. Zároveň nariadil nový súdny proces o uložení trestu. Informovala agentúra AFP.

15:26

Taliansky parlament schválil opatrenie krajne pravicovej vlády premiérky Giorgie Meloniovej, umožňujúce protiinterrupčným aktivistom vstúpiť na konzultačné kliniky, čo vyvolalo hnev opozičných strán. Informovala agentúra AFP.

Opatrenie prijaté senátom v utorok večer umožňuje regiónom, aby povolili skupinám “s kvalifikovanými skúsenosťami na podporu materstva” ísť za ženami pomýšľajúcimi na interrupciu na klinikách riadených štátnym zdravotníckym systémom.

14:56

Súd v Madride vo stredu informoval o prebiehajúcom prípravnom konaní voči manželke španielskeho premiéra Pedra Sáncheza. Podozrieva ju z obchodovania s vplyvom a korupcie v podnikateľskom sektore. Informovala o tom agentúra AFP.

Madridský súd v krátkom vyhlásení spresnil, že vyšetrovanie vedené proti Maríi Begone Gómezovej sa začalo už 16. apríla a “podlieha príkazu na utajenie“. Bližšie detaily v tejto veci neuviedol.

14:40

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v stredu schválili historicky prvé pravidlá EÚ týkajúce sa boja proti násiliu na ženách. Ich cieľom je predchádzať rodovo motivovanému násiliu a chrániť jeho obete, najmä ženy a obete domáceho násilia.

Smernica požaduje zavedenie prísnejších zákonov proti kybernetickému násiliu, lepšiu pomoc pre obete a opatrenia na prevenciu znásilnení.

14:29

Z korupcie obvinený námestník ruského ministra obrany Timur Ivanov zostane vo väzbe prinajmenšom nasledujúce dva mesiace, a teda do 23. júna. Rozhodol o tom v stredu moskovský súd. Informovala o tom agentúra AP a stanica Sky News.

Podľa ruského Vyšetrovacieho výboru (Sledkom) je podozrivý z prijatia úplatku v obzvlášť veľkom rozsahu. Za tento trestný čin mu v prípade usvedčenia hrozí až 15 rokov väzenia.

Námestník ministra obrany bol zadržaný pre podozrenie z korupcie
Na nedatovanej snímke vydanej 11. kanuára 2024 námestník ministra obrany Timur Ivanov v Moskv
14:20

Priame platby sa slovenským farmárom budú vyplácať aj po 30. júni. Uviedol to na tlačovej besede po stredajšom výjazdovom rokovaní vlády v Dolnej Krupej minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč (Smer-SD).

Informácie o nevyplácaní priamych platieb po júni označil Takáč za nepravdivé a zavádzajúce.

Výjazdové rokovanie vlády v Dolnej Krupej Takáč
Na snímke zľava riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) Marek Čepko a minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč (Smer-SD) počas tlačovej konferencie po výjazdovom rokovaní vlády v Dolnej Krupej
14:10

Strata amerického výrobcu lietadiel Boeing bola v 1. kvartáli nižšia, než sa očakávalo. Koncern uviedol, že jeho dodávateľský reťazec sa stabilizuje aj napriek kríze týkajúcej sa modelu 737 Max.

Strata v prvých troch mesiacoch 2024 klesla na 343 miliónov USD (321 miliónov eur), alebo 56 centov na akciu, zo 414 miliónov USD, alebo 69 USD na akciu.

14:02

Centrom Londýna sa v stredu preháňalo niekoľko splašených koní, utiekli britskej vojenskej jednotke Household Cavalry. Zranenia pri tom utrpelo päť ľudí, štyroch odviezli do nemocnice. Informoval denník The Telegraph.

Zvieratá zhodili svojich jazdcov počas ranného cvičenia. Pri incidente sa zranil najmenej jeden vojak.

splašené kone v Londýne
Na snímke dva splašené kone v uliciach Londýna
13:39

Vláda plánuje znižovať deficit verejných financií približne o 1 % hrubého domáceho produktu (HDP) ročne. Postupný pokles schodku pod 3 % HDP do konca volebného obdobia zabezpečí vystúpenie z očakávanej procedúry nadmerného deficitu. Zároveň sa tak stabilizuje vývoj dlhu, ktorý by mal inak naďalej rastúci trend až k 70 % HDP. Konštatuje to Ministerstvo financií (MF) SR v Programe stability SR na roky 2024 až 2027, ktorý v stredu schválila vláda.

13:38

Na preklenutie obdobia do vyplatenia priamej podpory bude môcť Ministerstvo financií (MF) SR poskytnúť poľnohospodárovi pomoc vo forme návratnej finančnej výpomoci za zvýhodnených podmienok. Výpomoc sa poskytne prostredníctvom Slovenskej záručnej a rozvojovej banky (SZRB). Vyplýva to z návrhu novely zákona o poskytovaní podpory a dotácie v pôdohospodárstve, ktorý v stredu schválila vláda.

13:37

Odborne spôsobilá osoba bude môcť vykonávať funkciu povereného zástupcu až pre troch držiteľov povolenia na podnikanie v energetike. Obchodníci so striebrom už nebudú mať povinnosť disponovať určeným meradlom a zosnulé osoby budú vyňaté z pôsobnosti zákona o ochrane osobných údajov. Vyplýva to zo zákona, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v súvislosti so zlepšovaním podnikateľského prostredia a znižovaním administratívnej záťaže, ktorý poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu definitívne schválili.

13:35

Pri pobreží Tuniska našli v utorok telá 19 ľudí, informovala tamojšia pobrežná stráž. Informovala agentúra AP.

Telá našla v blízkosti prístavných miest Mahdíja a Sfax, druhého najväčšieho prístavného mesta v krajine, kde sa migranti v posledných týždňoch dostali do konfliktu s políciou.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Múzeum STM Solivar v Prešove

Autor: FOTO TASR-Maroš Černý

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali