Čínska menová kríza. Niečo o čom mnohí ani netušia. Dopad však bude mať na každého z nás

Čínska menová kríza. Niečo o čom mnohí ani netušia. Dopad však bude mať na každého z nás

Bratislava 2. septembra 2020 (HSP/Foto:Screenshot YouTube)

 

Prezident Trump obvinil Čínu z manipulovania s menou, no väčšina ľudí nevie, čo to znamená. Je to veľmi vážna menová kríza, ktorá zasiahne všetkých naokolo, hovorí  Zach DeGregorio, finančný riaditeľ spoločnosti Spaceport America a autor viacerých odborných publikácií. Odpovedá na otázky, ktoré mnohých ľudí ani nenapadlo si položiť a pre mnohých to bude zároveň prekvapivý stret s realitou

Zach DeGregorio
Na snímke Zach DeGregorio, finančný riaditeľ spoločnosti Spaceport America

V súčasnosti prebieha veľká diskusia o problémoch v USA. Ľudia sa sťažujú, ako sa vláda vysporadúva s nepokojmi, pandémiou, s krokmi FEDu.. Sú to vážne problémy, ale ak sa pozriete na finančné trhy čo sa dialo z globálnej perspektívy, americké problémy nie sú najväčšia hrozba, ktorej čelí globálna ekonomika. Je to aj preto, že americká ekonomika je absolútne transparentná a vláda poskytuje všetky dáta. Takže o všetkom sa vie,  preberá sa to v debatách. Americké problémy sú riešiteľné. Máme všetky informácie o nich a vieme urobiť tvrdé rozhodnutia, ktoré problém vyriešia. Vo svete je však iný problém, ktorý podľa môjho názoru, bude oveľa ťažšie riešiteľný, ak vôbec. Hovorím o čínskej menovej kríze. Je to niečo, o čom málokto hovorí a mnohí o tom ani netušia.

Reklama

Mena sa obchoduje na trhu. Ak máte normálnu menu ako dolár, libra, euro, ich hodnota sa konštantne mení podľa produktivity týchto krajín a dopytu po ich mene. V Číne hodnotu meny určuje vláda. To znamená, že hodnota sa nezakladá na tom, koľko chce trh za ňu zaplatiť, ale na tom, koľko čínska vláda chce, aby stála.

Čína umelo podhodnocuje svoju menu, čo jej dáva výhodu byť konkurencieschopnejšou, ako manufaktúrnym centrom. Ak je čínska mena lacnejšia ako euro, lacnejšie sa vyrobí niečo v Číne, ako v Európe. Ak teda Čína manipuluje so svojou menou, má to dopad na celý svet.

Reklama

Čínska vláda míňa peniaze neefektívne, pretože robia rozhodnutia založené na rozhodnutí vlády miesto trhu. Možno ste už počuli o mestách duchov, ktoré vyrástli v Číne, v ktorých nikto nebýva, alebo čínskych bankách, plných zlých pôžičiek. Odpoveďou vlády na tieto problémy bolo, že uvoľnila účtovne štandardy, takže žiadna banka nehlási zlé pôžičky, no oni tu stále sú. Rovnako štátne developerské projekty, pre ktoré nie sú zákazníci. Hovoríme asi o päťdesiatke miest a celkovo 64 miliónoch nehnuteľností.

Ako dlho teda môže Čína robiť neefektívne rozhodnutia bez toho, aby sa to prejavilo na ekonomike? Toto beží už dlhší čas. Čína bola obvinená z manipulácie meny už v roku 1992 a takto to už ťahá 30 rokov. Trump obvinil Čínu z manipulovania meny v roku 2019. V januári 2020 obvinenie stiahol potom, čo Čína už nemala na výber a musela podpísať prvú fázu obchodnej dohody, v ktorej sa zaviazala ukončiť manipulovanie svojej meny. O pár mesiacov sa dohoda rozpadla, potom, čo sa z Číny rozšíril koronavírus do celého sveta.

Ak Čína manipulovala so svojou menou 30 rokov a nič sa nestalo, prečo by to mal byť problém teraz? Čína ignorovala zákony trhu silou, pretože čínska vláda má totálnu kontrolu nad ekonomikou, takže ak sa nejaké problémy vyskytnú, vedia cez ne prejsť. Otázka by skôr mala znieť, či môže  Čína vzdorovať trhovým silám 30 rokov bez akýchkoľvek ekonomických následkov? Moja odpoveď je, že ekonomika nakoniec vždy zvíťazí. Môžete ignorovať trhovú ekonomiku do istého bodu, no potom budete musieť zaplatiť. Pre Čínu ten čas práve prišiel.

Ako menová manipulácia funguje? Čínska ekonomika je založená na manufaktúre. USA kúpia tovar, ktorý je vyrobený v Číne. Do Číny pritečú doláre za tovar. Čínska centrálna banka dostane množstvo dolárov, kým v rovnakom čase vytlačí veľké množstvo čínskej meny. Čína zámerne spustí infláciu svojej meny, aby ostala lacná a atraktívna pre výrobu.

Čo by sa malo udiať je, že mena by mala byť ohodnotená dopytom ktorý je poháňaný produktivitou krajiny. No v prípade Číny, ak by nechala hodnotu svojej meny určiť trhom, manufaktúrny biznis by rýchlo vyschol a spôsobil masívnu nezamestnanosť v celej krajine.

Reklama

Často sa spomína, že čínska centrálna banka vlastní americký dlh vo výške tri bilióny dolárov a vyjadrujú sa hypotézy, že Čína hodí všetky dlhopisy na trh naraz, čím spôsobí masívnu devalváciu doláru a poškodí americkú ekonomiku. Čína to však nemôže urobiť, pretože by to viac poškodilo ju, ako Ameriku. Ak by Čína zaplavila trh s americkými dolármi, odzrkadlilo by sa to na kurze jej meny, ktorej hodnota je umelo nízka po dekádach inflácie. Čína by následne čelila masívnej nezamestnanosti a sociálnym nepokojom.

Na rozdiel od Číny má Amerika v rukách všetky karty. Amerika ma množstvo ďalších krajín, kde môže presunúť svoju výrobu. Za posledný mesiac ohlásili stiahnutie výroby z Číny Samsung, Apple, Hasbro, Nintendo, Go pro. Import z Taiwanu, Vietnamu a Mexika rastie. Otázka teda znie, čo sa stane, ak sa tok dolárov z USA do Číny zastaví.

Aby sme to lepšie pochopili, existuje jedna účtovná podvodná metóda, nazývaná lapping. Všetky účtovné podvody vychádzajú zo zaznamenávania výnosov. To znamená, že niekto ukradne peniaze ktoré prišli a zakryje ich peniazmi, ktoré prídu od ďalšieho zákazníka nasledujúci mesiac. Ak spoločnosť rastie, môžete ukradnúť trochu viac každý mesiac, pretože vám príde ďalší mesiac o niečo viac, aby ste to zakryli. Ak manipulujete svoje finančné dáta, môžete to zakrývať do nekonečna, pokiaľ váš biznis neustále rastie a chýbajúce peniaze zakrývate budúcimi peniazmi. No ak vás zasiahne mesiac, keď sa výnos nedostaví, nebudete mať peniaze na zakrytie a podvod sa prevalí, pretože neviete zaplatiť.

To čo sa deje v Číne je esenciálny lapping až na to, že sa deje v rozsahu celej krajiny. Čína má za sebou masívny rast za 30 rokov, kde umelo manipulovala so svojou menou, čo sa mohlo diať, lebo všetky ekonomické diery, mohli byť zakryté budúcimi peniazmi, pretože ich ekonomika neustále rástla. No ak prestanú prichádzať peniaze, nebudete mať čím zakrývať chýbajúce fondy a všetky problémy sa prevalia. A keď sa podvod skončí, rezultuje do veľmi tvrdého pádu.

Čína nemala problém za posledných 30 rokov, tak prečo by to mal byť problém teraz? Pretože čínsky rast sa zastavil. V roku 2020 s dvojciferného čísla na nulu. Export do USA klesol a prílev dolárov sa zastavil. To je znak, že Čína je v problémoch a nebude schopná držať krok s ďalším manipulovaním svojej meny ako predtým, keď rast umožňoval Číne túto manipuláciu.

Reklama

Vždy treba byť opatrný, ohľadom HDP dát z Číny. Finančná komunita neodporúča veriť finančným dátam z Číny. Čo sa týka obchodnej etiky, pre Čínu je základom udržanie moci, nie poskytovanie pravdivých dát. Avšak aj manipulované čínske dáta ukazujú, veľmi zlé vyhliadky pre Čínu. Veľa ľudí nerozumie a myslia si, že účtovníctvo je rovnaké všade na svete, ale nie je. Rozdiel je práve v tej etike. Americká komisia pre cenné papiere musela len v roku 2017 vyradiť viac ako 200 čínskych spoločností ako podvodné. Celkovo doteraz investorov okradli o 500 miliárd dolárov.

Pred pár mesiacmi, čínska spoločnosť – reťazec Luck and Coffee, bola vyradená z burzy, keď sa prevalilo, že sfalšovali 310 miliónoví obrat a to je len špička ľadovca. Mnoho investorov stratilo množstvo peňazí investovaním do čínskych spoločností u ktorých sa ukázalo, že ich účtovné dáta sú falošné. Tento spôsob podnikania čínskych spoločností neprekvapuje, keď samotná čínska vláda podvádza s menou. Takže z tohto pohľadu, čo je zlé na tom „trochu“ upraviť účtovné dáta? A to je čínsky prístup k etike. Pre čínsku vládu je najdôležitejšie udržanie moci a tomu podmieňuje aj zverejnené údaje o ekonomike. Čo je hlavný rozdiel medzi americkým voľným trhom a čínskou komunistickou riadenou ekonomikou.

Čo sa teda stane, ak čínska mena skolabuje? Niečo podobné sa už stalo v Rusku v roku 1998 a poškodilo to značne americkú ekonomiku. Ruská centrálna banka robila ten istý typ manipulácie s menou ako Čína. No čínsky kolaps bude mať nepomerne väčší dosah na ekonomiky celého sveta. Podľa denného obratu, je čínska mena ôsmou najobchodovanejšou.

Ak je pre čínsku vládu v poriadku manipulovať s finančnými dátami, potom pre udržanie sa pri moci a oddialeniu kolapsu urobia niečo ešte väčšie,- pokúsia sa zobrať peniaze inde. Čína uprostred menovej krízy má dve možnosti. Podniknúť inváziu do nejakej krajiny a zobrať jej imanie, alebo zbavovať majetku ľudí vo svojej krajine. Čína robí už obe. Prevzala kontrolu nad Hongkongom, hoci do roku 2047 platí zmluva jedna krajina dva systémy. Vyvoláva konflikt na indickej hranici, kde napadla a zabila 30 indických vojakov. Nárokuje si teritoriálne vody všetkých krajín Juhočínskeho mora, nárokuje si aj 45% územia Tadžikistanu, otvorene hovorí o anexii Taiwanu. Doma si našla minoritu Ujghurov, ktorých milión je internovaných v „prevýchovných táboroch“ a oznámila zámer zrušiť fyzické peniaze a nahradiť ich digitálnou menou.

Čínske kroky mi hovoria, že Čína prekročila bod, z ktorého už niet návratu. Budovali to 30 rokov a teraz sa snažia stabilizovať príjem a sú pripravení zabrať majetky v krajine aj mimo nej. Všetky rezultáty z toho plynúce sú katastrofálne. Zasiahne to celý svet a málo kto o tom tuší.

 

 

Ivan Blaho

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

09:48

So sporením na vysokú školu treba začať najideálnejšie už pri narodení dieťaťa, inak sa možnosti zužujú. Lepšou alternatívou oproti sporeniu na bežnom účte, ktorý je často mesačne spoplatnený, sú ETF podielové fondy. Informovala o tom spoločnosť Universal maklérsky dom.

09:10

Vrtuľa červeného veterného mlyna na streche rovnomenného kabaretu Moulin Rouge, ktorý je jednou z najznámejších parížskych atrakcii, sa v noci na štvrtok zrútila, nespôsobila však nijaké zranenia. Oznámili to ráno miestni hasiči.

08:51

Ceny ropy sa vo štvrtok ráno mierne posilnili. Trh reagoval najmä na údaje o klesajúcom dopyte po pohonných látkach v USA, ktoré sú najväčším svetovým spotrebiteľom ropy.

08:41

Právnici zosnulého ruského opozičného politika Alexeja Navaľného zostanú vo vyšetrovacej väzbe ďalšie dva mesiace. V stredu o tom rozhodol mestský súd v Moskve.

08:32

Rusko v stredu vetovalo návrh rezolúcie OSN predloženej Spojenými štátmi a Japonskom, ktorá vyzýva všetky štáty sveta, aby zabránili pretekom v jadrovom zbrojení vo vesmíre.

V 15-člennej Bezpečnostnej rade OSN návrh podporilo jej 13 členov. Rusko rezolúciu vetovalo a Čína sa hlasovania zdržala.

08:26

Veľká porota v americkom štáte Arizona v stredu obvinila 18 osôb podozrivých z pokusu o falšovanie výsledku prezidentských volieb z roku 2020 v tomto štáte americkej Únie.

Medzi obvinenými zo sprisahania, podvodu a falšovania sú siedmi právnici a spolupracovníci volebného štábu Donalda Trumpa, ako aj 11 republikánskych voliteľov. Všetkým sa im pripisuje snaha spochybniť víťazstvo demokrata Joea Bidena v prezidentských voľbách v roku 2020 v tomto štáte.

08:14

Orgány činné v trestnom konaní v Austrálii vo štvrtok vzniesli obvinenia voči piatich tínedžerom, ktorí boli zadržaní počas policajného záťahu proti sieti predstavujúcej pre verejnosť “neprijateľné riziko”.

08:04

Organizácia Spojených národov v stredu oznámila, že spúšťa nový fond, ktorého cieľom je posilniť ochranu utečencov a vysídlených komunít ohrozených zmenou klímy.

07:57

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken vo štvrtok vyzval, aby Spojené štáty a Čína riešili svoje nezhody zodpovedným spôsobom.

Blinken to vyhlásil v Šanghaji deň pred tým, ako sa v piatok v Pekingu stretne s poprednými predstaviteľmi Číny, s ktorými chce rokovať o chúlostivých záležitostiach vrátane Ruska, Taiwanu a obchodnej výmeny.

07:50

Stredajšie prvé kolo prezidentských volieb v Severnom Macedónsku vyhrala Gordana Siljanovská-Davkovová, ktorá kandidovala za nacionalistickú stranu Vnútorná macedónska revolučná organizácia – Demokratická strana macedónskej národnej jednoty (VMRO-DPMNE).

Z výsledkov sčítania 80 percent odovzdaných hlasovacích lístkov vyplýva, že táto 70-ročná profesorka práva získala 39,8 percenta hlasov.

voľby
Muž vhadzuje hlasovací lístok do volebnej schránky počas prvého kola prezidentských volieb v Severnom Macedónsku
07:44

Troch ľudí hospitalizovali so zraneniami po tom, ako na podujatie švédskej Ľavicovej strany (V) vtrhli maskovaní útočníci. Uviedla to v stredu švédska polícia.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali