Čínska menová kríza. Niečo o čom mnohí ani netušia. Dopad však bude mať na každého z nás

Bratislava 2. septembra 2020 (HSP/Foto:Screenshot YouTube)

 

Prezident Trump obvinil Čínu z manipulovania s menou, no väčšina ľudí nevie, čo to znamená. Je to veľmi vážna menová kríza, ktorá zasiahne všetkých naokolo, hovorí  Zach DeGregorio, finančný riaditeľ spoločnosti Spaceport America a autor viacerých odborných publikácií. Odpovedá na otázky, ktoré mnohých ľudí ani nenapadlo si položiť a pre mnohých to bude zároveň prekvapivý stret s realitou

Zach DeGregorio
Na snímke Zach DeGregorio, finančný riaditeľ spoločnosti Spaceport America

V súčasnosti prebieha veľká diskusia o problémoch v USA. Ľudia sa sťažujú, ako sa vláda vysporadúva s nepokojmi, pandémiou, s krokmi FEDu.. Sú to vážne problémy, ale ak sa pozriete na finančné trhy čo sa dialo z globálnej perspektívy, americké problémy nie sú najväčšia hrozba, ktorej čelí globálna ekonomika. Je to aj preto, že americká ekonomika je absolútne transparentná a vláda poskytuje všetky dáta. Takže o všetkom sa vie,  preberá sa to v debatách. Americké problémy sú riešiteľné. Máme všetky informácie o nich a vieme urobiť tvrdé rozhodnutia, ktoré problém vyriešia. Vo svete je však iný problém, ktorý podľa môjho názoru, bude oveľa ťažšie riešiteľný, ak vôbec. Hovorím o čínskej menovej kríze. Je to niečo, o čom málokto hovorí a mnohí o tom ani netušia.

Mena sa obchoduje na trhu. Ak máte normálnu menu ako dolár, libra, euro, ich hodnota sa konštantne mení podľa produktivity týchto krajín a dopytu po ich mene. V Číne hodnotu meny určuje vláda. To znamená, že hodnota sa nezakladá na tom, koľko chce trh za ňu zaplatiť, ale na tom, koľko čínska vláda chce, aby stála.

Čína umelo podhodnocuje svoju menu, čo jej dáva výhodu byť konkurencieschopnejšou, ako manufaktúrnym centrom. Ak je čínska mena lacnejšia ako euro, lacnejšie sa vyrobí niečo v Číne, ako v Európe. Ak teda Čína manipuluje so svojou menou, má to dopad na celý svet.

Čínska vláda míňa peniaze neefektívne, pretože robia rozhodnutia založené na rozhodnutí vlády miesto trhu. Možno ste už počuli o mestách duchov, ktoré vyrástli v Číne, v ktorých nikto nebýva, alebo čínskych bankách, plných zlých pôžičiek. Odpoveďou vlády na tieto problémy bolo, že uvoľnila účtovne štandardy, takže žiadna banka nehlási zlé pôžičky, no oni tu stále sú. Rovnako štátne developerské projekty, pre ktoré nie sú zákazníci. Hovoríme asi o päťdesiatke miest a celkovo 64 miliónoch nehnuteľností.

Ako dlho teda môže Čína robiť neefektívne rozhodnutia bez toho, aby sa to prejavilo na ekonomike? Toto beží už dlhší čas. Čína bola obvinená z manipulácie meny už v roku 1992 a takto to už ťahá 30 rokov. Trump obvinil Čínu z manipulovania meny v roku 2019. V januári 2020 obvinenie stiahol potom, čo Čína už nemala na výber a musela podpísať prvú fázu obchodnej dohody, v ktorej sa zaviazala ukončiť manipulovanie svojej meny. O pár mesiacov sa dohoda rozpadla, potom, čo sa z Číny rozšíril koronavírus do celého sveta.

Ak Čína manipulovala so svojou menou 30 rokov a nič sa nestalo, prečo by to mal byť problém teraz? Čína ignorovala zákony trhu silou, pretože čínska vláda má totálnu kontrolu nad ekonomikou, takže ak sa nejaké problémy vyskytnú, vedia cez ne prejsť. Otázka by skôr mala znieť, či môže  Čína vzdorovať trhovým silám 30 rokov bez akýchkoľvek ekonomických následkov? Moja odpoveď je, že ekonomika nakoniec vždy zvíťazí. Môžete ignorovať trhovú ekonomiku do istého bodu, no potom budete musieť zaplatiť. Pre Čínu ten čas práve prišiel.

Ako menová manipulácia funguje? Čínska ekonomika je založená na manufaktúre. USA kúpia tovar, ktorý je vyrobený v Číne. Do Číny pritečú doláre za tovar. Čínska centrálna banka dostane množstvo dolárov, kým v rovnakom čase vytlačí veľké množstvo čínskej meny. Čína zámerne spustí infláciu svojej meny, aby ostala lacná a atraktívna pre výrobu.

Čo by sa malo udiať je, že mena by mala byť ohodnotená dopytom ktorý je poháňaný produktivitou krajiny. No v prípade Číny, ak by nechala hodnotu svojej meny určiť trhom, manufaktúrny biznis by rýchlo vyschol a spôsobil masívnu nezamestnanosť v celej krajine.

Často sa spomína, že čínska centrálna banka vlastní americký dlh vo výške tri bilióny dolárov a vyjadrujú sa hypotézy, že Čína hodí všetky dlhopisy na trh naraz, čím spôsobí masívnu devalváciu doláru a poškodí americkú ekonomiku. Čína to však nemôže urobiť, pretože by to viac poškodilo ju, ako Ameriku. Ak by Čína zaplavila trh s americkými dolármi, odzrkadlilo by sa to na kurze jej meny, ktorej hodnota je umelo nízka po dekádach inflácie. Čína by následne čelila masívnej nezamestnanosti a sociálnym nepokojom.

Na rozdiel od Číny má Amerika v rukách všetky karty. Amerika ma množstvo ďalších krajín, kde môže presunúť svoju výrobu. Za posledný mesiac ohlásili stiahnutie výroby z Číny Samsung, Apple, Hasbro, Nintendo, Go pro. Import z Taiwanu, Vietnamu a Mexika rastie. Otázka teda znie, čo sa stane, ak sa tok dolárov z USA do Číny zastaví.

Aby sme to lepšie pochopili, existuje jedna účtovná podvodná metóda, nazývaná lapping. Všetky účtovné podvody vychádzajú zo zaznamenávania výnosov. To znamená, že niekto ukradne peniaze ktoré prišli a zakryje ich peniazmi, ktoré prídu od ďalšieho zákazníka nasledujúci mesiac. Ak spoločnosť rastie, môžete ukradnúť trochu viac každý mesiac, pretože vám príde ďalší mesiac o niečo viac, aby ste to zakryli. Ak manipulujete svoje finančné dáta, môžete to zakrývať do nekonečna, pokiaľ váš biznis neustále rastie a chýbajúce peniaze zakrývate budúcimi peniazmi. No ak vás zasiahne mesiac, keď sa výnos nedostaví, nebudete mať peniaze na zakrytie a podvod sa prevalí, pretože neviete zaplatiť.

To čo sa deje v Číne je esenciálny lapping až na to, že sa deje v rozsahu celej krajiny. Čína má za sebou masívny rast za 30 rokov, kde umelo manipulovala so svojou menou, čo sa mohlo diať, lebo všetky ekonomické diery, mohli byť zakryté budúcimi peniazmi, pretože ich ekonomika neustále rástla. No ak prestanú prichádzať peniaze, nebudete mať čím zakrývať chýbajúce fondy a všetky problémy sa prevalia. A keď sa podvod skončí, rezultuje do veľmi tvrdého pádu.

Čína nemala problém za posledných 30 rokov, tak prečo by to mal byť problém teraz? Pretože čínsky rast sa zastavil. V roku 2020 s dvojciferného čísla na nulu. Export do USA klesol a prílev dolárov sa zastavil. To je znak, že Čína je v problémoch a nebude schopná držať krok s ďalším manipulovaním svojej meny ako predtým, keď rast umožňoval Číne túto manipuláciu.

Vždy treba byť opatrný, ohľadom HDP dát z Číny. Finančná komunita neodporúča veriť finančným dátam z Číny. Čo sa týka obchodnej etiky, pre Čínu je základom udržanie moci, nie poskytovanie pravdivých dát. Avšak aj manipulované čínske dáta ukazujú, veľmi zlé vyhliadky pre Čínu. Veľa ľudí nerozumie a myslia si, že účtovníctvo je rovnaké všade na svete, ale nie je. Rozdiel je práve v tej etike. Americká komisia pre cenné papiere musela len v roku 2017 vyradiť viac ako 200 čínskych spoločností ako podvodné. Celkovo doteraz investorov okradli o 500 miliárd dolárov.

Pred pár mesiacmi, čínska spoločnosť – reťazec Luck and Coffee, bola vyradená z burzy, keď sa prevalilo, že sfalšovali 310 miliónoví obrat a to je len špička ľadovca. Mnoho investorov stratilo množstvo peňazí investovaním do čínskych spoločností u ktorých sa ukázalo, že ich účtovné dáta sú falošné. Tento spôsob podnikania čínskych spoločností neprekvapuje, keď samotná čínska vláda podvádza s menou. Takže z tohto pohľadu, čo je zlé na tom „trochu“ upraviť účtovné dáta? A to je čínsky prístup k etike. Pre čínsku vládu je najdôležitejšie udržanie moci a tomu podmieňuje aj zverejnené údaje o ekonomike. Čo je hlavný rozdiel medzi americkým voľným trhom a čínskou komunistickou riadenou ekonomikou.

Čo sa teda stane, ak čínska mena skolabuje? Niečo podobné sa už stalo v Rusku v roku 1998 a poškodilo to značne americkú ekonomiku. Ruská centrálna banka robila ten istý typ manipulácie s menou ako Čína. No čínsky kolaps bude mať nepomerne väčší dosah na ekonomiky celého sveta. Podľa denného obratu, je čínska mena ôsmou najobchodovanejšou.

Ak je pre čínsku vládu v poriadku manipulovať s finančnými dátami, potom pre udržanie sa pri moci a oddialeniu kolapsu urobia niečo ešte väčšie,- pokúsia sa zobrať peniaze inde. Čína uprostred menovej krízy má dve možnosti. Podniknúť inváziu do nejakej krajiny a zobrať jej imanie, alebo zbavovať majetku ľudí vo svojej krajine. Čína robí už obe. Prevzala kontrolu nad Hongkongom, hoci do roku 2047 platí zmluva jedna krajina dva systémy. Vyvoláva konflikt na indickej hranici, kde napadla a zabila 30 indických vojakov. Nárokuje si teritoriálne vody všetkých krajín Juhočínskeho mora, nárokuje si aj 45% územia Tadžikistanu, otvorene hovorí o anexii Taiwanu. Doma si našla minoritu Ujghurov, ktorých milión je internovaných v „prevýchovných táboroch“ a oznámila zámer zrušiť fyzické peniaze a nahradiť ich digitálnou menou.

Čínske kroky mi hovoria, že Čína prekročila bod, z ktorého už niet návratu. Budovali to 30 rokov a teraz sa snažia stabilizovať príjem a sú pripravení zabrať majetky v krajine aj mimo nej. Všetky rezultáty z toho plynúce sú katastrofálne. Zasiahne to celý svet a málo kto o tom tuší.

 

 

Ivan Blaho

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Korupcia, klientelizmu a polícia v rukách mafie

0 icon

Bratislava 23. októbra 2020 (HSP/Foto:Ikar)   Tri desaťročia bol policajtom, bol aj pri vzniku NAKA, Národnej kriminálnej agentúry a všetky jeho skúsenosti cítiť v jeho knihách Po prvej Mafiánska poprava? prichádza novinka s jednoznačným názvom Polícia v rukách mafie. „Chcete sa dozvedieť, či sa napokon podarí odhaliť pravdu, alebo sa len…

Čo môžete a nemôžete od soboty 24. októbra robiť? Prehľad epidemických opatrení

0 icon

Bratislava 23. októbra 2020 (HSP/Foto:Facebook)   Ministerstvo vnútra SR vo štvrtok večer zverejnilo kompletné znenie opatrení prijatých vládou a ústredným krízovým štábom, ktorých súčasťou je aj čiastočný lockdown. Rezort vnútra uvádza, že situácia s pandémiou koronavírusu sa na Slovensku naďalej zhoršuje a je dramatická. "Zvyšuje sa počet hospitalizovaných aj úmrtí.…

Chceli si len nájsť prácu: Polícia obvinila mužov z Plaveckého Štvrtku, ktorí útočili mačetou

0 icon

Bratislava/Piešťany 23. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:Facebook-Polícia SR-Trnavský kraj)   Po utorkovom vyčíňaní v obci Sokolovce obvinila polícia skupinku mužov z Plaveckého Štvrtku. Súrodenci a ďalší dvaja muži si údajne prišli do dediny hľadať prácu Po roztržke s domácimi na jedného zaútočili a spôsobili mu ťažšie zranenia. Ako informovala trnavská krajská polícia,…

Danko: „Amatérske video ozbrojených síl odradí ešte aj tých posledných, ktorí rozmýšľajú o testovaní“. Každý testovaný si má v miestnosti zakašľať a vysmrkať sa. Kto tam bude chcieť vstúpiť?

0 icon

Bratislava 23. októbra 2020 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Včera sme dali do pozornosti novú vládnu internetovú stránku a inštruktážne metodické video Ministerstva obrany SR, na ktorom ilustruje, ako bude vyzerať celý priebeh testu na koronavírus. Toto video však podľa bývalého predsedu Národnej rady Andreja Danka (SNS) nebolo spracované profesionálne a v…

Biden viní Trumpa zo zodpovednosti za obete COVID-19, Trump Bidena z korupcie

0 icon

Nashville 23. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Patrick Semansky)   Kandidát Demokratickej strany na prezidenta USA Joe Biden vo štvrtok tamojšieho času povedal, že súčasný prezident Donald Trump by nemal naďalej zotrvať vo funkcii, pretože je "zodpovedný" za viac ako 200.000 úmrtí v dôsledku pandémie koronavírusu Vyjadril sa tak počas druhej a poslednej…

Trump odovzdá svoj hlas v prezidentských voľbách v sobotu na Floride

0 icon

Washington 23. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Alex Brandon)   Americký prezident Donald Trump odovzdá svoj hlas v prezidentských voľbách v predstihu v sobotu na Floride v meste West Palm Beach, kde vlastní rezort Mar-a-Lago Oznámil to vo štvrtok Biely dom, píše agentúra AFP. "Prezident Trump plánuje voliť v predstihu v sobotu vo…

Draxler do konca roka spustí nátlakové akcie na zvrhnutie premiéra a k tomu platformu na facebooku. Vyzýva ľudí, aby sa pridali. „Nebojte sa, budete so mnou v bezpečí“

0 icon

Bratislava 23. októbra 2020 (HSP/Foto:SITA-Marko Erd)   Exminister Juraj Draxler upozorňuje na to, že vláda včerajším rozhodnutím ponechala otvorené mnohé prevádzky, no tie pravdepodobne nebudú mať komu poskytovať svoje tovary a služby, keďže pre mnohé skupiny obyvateľstva bude platiť zákaz vychádzania. "Ako nazvete vládu, ktorá oznámi, že obyvatelia nesmú chodiť…

MZV podporí slovenskú firmu, ktorá vstupuje do poslednej fázy testovania vakcíny proti COVID-19

0 icon

Bratislava 23. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Hans Pennink)   Slovenská biotechnologická spoločnosť Axon Neuroscience vstupuje do poslednej fázy testovania vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Len nedávno potvrdila účinnosť experimentálnej vakcíny ACvac1 na živom víruse SARS-CoV-2 v predklinickej štúdii. Ešte tento rok pristúpi ku klinickému testovaniu. Informoval o tom Tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí…

USA uvalilo sankcie na iránske skupiny pre údajné ovplyvňovanie volieb

0 icon

Washington 23. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ross D. Franklin)   Spojené štáty vo štvrtok uvalili sankcie na päť iránskych skupín pre údajné zasahovanie do nadchádzajúcich prezidentských volieb v USA, ktoré budú 3. novembra Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na americké ministerstvo financií. Medzi skupinami sa nachádza aj Zväz islamských…

Štátny tajomník Majer na videokonferencii ministrov obrany členských krajín NATO zdôraznil nevyhnutnosť vzájomnej jednoty a podpory

0 icon

Bratislava 23. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Úlohy NATO a ozbrojených síl členských krajín Aliancie pri zvládaní pandémie COVID-19, plnenie medzinárodných záväzkov vrátane obranných výdavkov, ako aj aktuálne výzvy bezpečnosti a obrany v rámci medzinárodného prostredia. Aj to boli témy, o ktorých dnes počas prvého dňa videokonferencie ministrov obrany členských…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Lipták

Prečo nezachránime aj týchto?

0icon

[caption id="attachment_1662" align="alignleft" width="630"] Na chrípku zomieralo každoročne v období 2007-2017 v priemere 1503 ľudí. Prečo sme tento rok nezabezpečili ani očkovanie proti chrípke? Potrebuje totálne neschopná vláda odlákať pozor

Boris Mesár

Nemecko - Nemecký kalifát naberá výrazné obrysy . Ako mohol nemecký národ padnúť tak hlboko ?

0icon

Veľké orientálne svadby: vláda, že sa pozerá opačným smerom ! Sú známe ako rozbuška pre korona  vírus: turecké a arabské veľké svadby a rodinné oslavy. Či už v Berlíne, Šlezvicku-Holštajnsku (Flensburg), Severnom Porýní-Vestfálsku (Hamm), Brémach, Hesensku (Kassel) alebo Bádensku-Württembersku (Lahr): Kedykoľvek sa v posledných mesiacoch konali  veľké rodinné oslavy hlavne…

Andrej Biras

Boh netrestá, On ľudstvo varoval včas, dnes prebieha žatva sejby celých generácii..

0icon

Keďže naša  globálna spoločnosť stojí pred obrovskými zmenami, chcem sa touto cestou podeliť o svoje poznanie. Uvedomujem si, že to vyvolá rôzne reakcie, ale napriek tomu to chcem uverejniť. Boh hovoril po celé tisícročia k ľudstvu a ani v dnešnej dobe nás nenechal  a nenecháva bez pomoci. Náš milujúci Otec…

Peter Švec

Za veľa peňazí môže byť málo muziky. Technologická prevaha. Pôsobenie proti prevahe. 4. časť.

0icon

Pokračujem v sérii blogov, ktorá tým osvietenejším z nás má dodať sebadôveru a odhodlanie. Aj v tomto čase krízy, v skutočnosti vojny so zákerným a nevyspytateľným vírusom a ešte zákernejším a nevyspytateľnejším vládcom. Na konci tejto teoretickej úvahy poskytnem zopár praktických aplikácií. Technologickú prevahu môžeme považovať za druhú najnižšiu v poradí a vo svojej podstate je buď lineárna…

Ivan Holek

Koronavírus! Problém oveľa zásadnejší, než sme predpokladali!

0icon

Tento článok by nevznikol, keby som náhodou nezachytil názor na súčasnú koronavírusou krízu, ktorý sa začína čoraz viacej rozširovať medzi obyčajnými ľuďmi. A prostí ľudia hovoria, že je to trest Boží. Že nás to Boh trestá.

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Čo sa stane, ak sa z tvojho života vytratí spodná bielizeň?

0 icon

Pre mnohých z nás je nosenie spodnej bielizne rutinou, ktorá je takmer ako dýchanie, a predstava, že by ju nenosil a chodil si po svete "na ostro", by sa mohla zdať zvláštna. V skutočnosti by si mohol skutočne vyťažiť výhody, keď sa rozhodneš prestať nosiť túto časť oblečenia. O aké výhody ide a…

Neznámy lietajúci objekt v Rendleshamskom lese (1. časť)

0 icon

Na Štefana v roku 1980 sa v Rendleshamskom lese v grófstve Suffolk v ranných hodinách stala zvláštna vec. V blízkosti borovicového lesa sa nachádzala základňa amerického letectva, ktorá znenazdajky zachytila na svojom radare neznáme lietadlo. Celá základňa okamžite prešla do stavu pohotovosti, ale po tom, čo sa došlo k záveru,…

Tajná uzavretá skupina Bilderberg (1. časť)

0 icon

Muži a ženy, ale predovšetkým muži naprieč históriou zakladali rôzne spoločenstvá, aby mohli spoločne prosperovať, aby mohli zdieľať svoje záujmy alebo sa jednoducho stretnúť s podobne zmýšľajúcimi ľuďmi. To, že niektoré z týchto spoločenstiev boli tajné, sa poprieť nedá. Ale ako veľmi podozrievaví by sme o týchto záhadných skupinách mali…

Ilumináti – základný kameň konšpiračných teórií (2. časť)

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku o azda najväčšej možnej konšpiračnej teórii zástancov – o Iluminátoch. Nebudeme však zdržiavať, a vráťme sa rovno do deja. Tam, kde sme v rámci prvej časti skončili. Počas niekoľko málo rokov sa im podarilo založiť svoje odnože vo väčšine európskych štátov. Mnoho vplyvných a pokrokových mysliteľov…

Čo ti chce povedať telo, keď zažiješ deja vu?

0 icon

Povedzme, že ideš lyžovať prvýkrát v živote, ale zrazu, keď stúpiš na sneh, máš pocit, že si to už predtým robil. No, práve si zažil deja vu. Aj keď sa to javí ako zriedkavý jav, 60 - 80%  ľudí malo niekedy deja vu. Môže to však znamenať, že tvoje telo vysiela signál, aby ťa…

Vo svete IT

3D tlačiareň TWO TREES BLUER PLUS – veľkosť tlače až 300 x 300 x 400 mm za cenu bežnej skladačky

0 icon

3D tlačiarne sú už zopár rokov skvelou zábavkou pre milovníkov stavebníc, skladačiek, či moderných technológií. Táto „zábavka“ bola dlhé roky naozaj drahou záležitosťou, no príchod veľkej konkurencie na trh zrazil cenovku aj kvalitných výrobcov na historické minimá. Podobná situácia momentálne nastala u overeného kvalitného výrobcu TWO TREES, ktorý svoj aktuálne…

Prečo sa Sovietsky zväz nedostal na povrch Mesiaca?

0 icon

Vesmírny závod je pravdepodobne najznámejší mierový konflikt medzi Spojenými štátmi a bývalým Sovietskym zväzom. Spojené štáty nakoniec tento závod vyhrali tým, že sa ako prví dostali na povrch Mesiaca, v roku 1969. Veľa ľudí, ktorí sledovali priebeh od polovice 50. do 60. rokov verilo, že Sovietsky zväz má pomerne veľkú…

Zabudnite na Hviezdne vojny: Takto by mohol vyzerať vesmírny konflikt v najbližších 50 rokoch

0 icon

Ak ste videli Hviezdne vojny, určite si pamätáte množstvo bitiek, kedy sa vesmírne lode premávali vesmírom, ako stíhačky u nás na Zemi. Ide o tróp, ktorý sa nachádza v množstve sci-fi filmov a ukazuje nám o dosť zjednodušenú predstavu vesmírnych konfliktov. Ako by vyzerali naozaj? Rovnakú otázku si položila aj…

Nová internetová „zoznamka“ Facebook Dating je oficiálne dostupnou aj v Európe

0 icon

Facebook ešte pred viac ako rokom predstavil novú funkciu / službu Facebook Dating, ktorá bola pôvodne spustená vo viacerých štátoch USA, ako aj v iných krajinách v Severnej a Južnej Amerike. Do Európy sa mala nová funkcia dostať ešte začiatkom tohto roka, no vývojári spoločnosti Facebook zrejme narazili na problémy,…

NASA zverejnila video, ktoré zachytáva pristátie sondy OSIRIS-REx na vzdialenom asteroide Bennu

0 icon

Včera, 21.10., sa podarilo vedcom z americkej vesmírnej agentúry, NASA, úspešne navigovať sondu OSIRIS-REx na povrch asteroidu Bennu. Pristátie zvládli úspešne a to zo vzdialenosti viac ako 320-miliónov km. Úlohou sondy bolo hladko dosadnúť na povrch asteroidu a zozbierať vzorky, ktoré následne prinesie späť na Zem. OSIRIS-REx mala pristáť na…

Armádny Magazín

Irán odpovedal na obvinenia zo zasahovania do prezidentských volieb v USA

0 icon

Irán, 23. október 2020 (AM) - Irán nemá záujem o zásah do prezidentských volieb USA a neuprednostňuje žiadneho z kandidátov, oznámil pre ABC News tlačový hovorca stáleho zastupiteľstva Iránu pri OSN Alireza Mirusefi. \"Na rozdiel od USA Irán nezasahuje do volieb v iných štát

Francúzska pýcha : Jadrová ponorka Suffren odpálila svoju prvú riadenú strelu

0 icon

Francúzsko, 22. október 2020 (AM) - Koncom júla začala Suffren, prvá zo šiestich útočných jadrových ponoriek triedy Barracuda, začala testovať svoje bojové systémy a výzbroj v Stredozemnom mori. Bola to ďalšia fáza testovania tejto novej perly francúzského námorníctva po tom, ako úspešne preb

Samovražedný dron izraelskej výroby spadol na území Iránu. Video

0 icon

Irán, 22. október 2020 (AM) – Na severozápade Iránu sa 20. októbra zrútilo cudzie bezpilotné lietadlo (dron). Ako sa uvádza v správe portálu Al Masdar News, do vzdušného priestoru Iránu vstúpil dron z územia susedného Azerbajdžanu.  

Pentagon nepoľavuje v tlaku, chce vytvoriť stálu mechanizovanú brigádu pri hraniciach Ruska

0 icon

USA,  22. októbra (AM) - Washington skúma možnosť prítomnosti mechanizovanej brigády pri hraniciach Ruska nie na rotačnom, ale na stálom základe, vyhlásil minister obrany USA Mark Esper. Východiskovým bodom sa stalo podpísanie dohody o obrannej spolupráci s Poľskom a tiež nedávne stretnutia s

Ministerstvo obrany v boji proti dezinformáciám chce založiť skupinu pre podporu zahraničných vojakov na území SR

0 icon

Slovensko, 22. októbra (AM) - Dve muchy jednou ranou, alebo dve zdanlivo nesúvisiace otázky sa pokúša skĺbiť v najnovšom návrhu minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). Rezort obrany navrhuje vytvoriť riadiacu skupinu pre poskytovanie podpory zahraničným ozbrojeným silám, ktorá bu

Svetlo sveta

Život s ovdoveným otcom sa pre Jána Pavla II. stal “prvým seminárom.”

0 icon

Ján Pavol II vo svojich spomienkach častokrát hovoril, že obdobie po smrti jeho matky a život s otcom bol “prvým jeho seminárom”, ktorý ho nasmeroval na neskoršiu kňazskú dráhu. Práve konfrontovaný so smrťou a bolesťou spôsobenou smrťou matky a jeho súrodencov sa stalo tým, čo dopomohlo vzniku silného citového puta…

Arcibiskup Sheen: Matka Božia je Bohorodička

0 icon

Dnes Vám budem rozprávať o našej svätej Matke. A začnem Lurdami. Lurdy sú mestečkom na juhu Francúzska, kde sa v minulom storočí zjavila Panna Mária. Bol som tam 30 krát. Nikdy nezabudnem na prvú moju návštevu tohto pútnického mesta. V tom čase som študoval v Belgicku na univerzite, ako mladý…

19.10. Svätý Pavol z Kríža naučil veriacich hľadať Boha ukrytého v utrpeníc

0 icon

Svätý Pavol z Kríža (1694-1775) bol veľkým mystikom, ktorý dopomohol rozvíjať úctu k umúčenému Kristovi, ako zdroju zmierenia a odpustenia. V živote prežíval veľké trápenia a duchovné skúšky, zároveň aj dary a milosti. Mal milosť zjavení Ježiša a Panny Márie, ako aj duší z Očistca, ktoré mu opísali muky, ktorými prechádzajú.…

Najväčší nárast počtu katolíkov zaznamenali vďaka misiám v Afrike

0 icon

Štatistická ročenka Cirkvi za rok 2018, ktorú vydal Centrálny štatistický úrad Cirkvi, ukazuje rast počtu katolíkov vo svete. Analýzy tohto úradu sú spracované od začiatku pontifikátu pápeža Františka, čiže od roku 2013, až do roku 2018. Prinášame niektoré údaje zo sprievodnej správy spomínanej ročenky. Ako informuje Centrálny štatistický úrad Cirkvi,…

18 milostí, ktoré získavaš každým prežehnaním sa

0 icon

Znak kríža je základným gestom kresťana. Katolíci sa prežehnajú najčastejšie pred začiatkom a na konci modlitby, pri vstupe do kostola, na začiatku a konci Svätej omše, pri prijímaní Eucharistie a pri jedle. Čo však je obsiahnuté v moci kríža, keď je neodmysliteľnou súčasťou duchovného života? Pri každom prežehnaní sa získavame…

icon FOTO DŇA