Čínska menová kríza. Niečo o čom mnohí ani netušia. Dopad však bude mať na každého z nás

Bratislava 2. septembra 2020 (HSP/Foto:Screenshot YouTube)

 

Prezident Trump obvinil Čínu z manipulovania s menou, no väčšina ľudí nevie, čo to znamená. Je to veľmi vážna menová kríza, ktorá zasiahne všetkých naokolo, hovorí  Zach DeGregorio, finančný riaditeľ spoločnosti Spaceport America a autor viacerých odborných publikácií. Odpovedá na otázky, ktoré mnohých ľudí ani nenapadlo si položiť a pre mnohých to bude zároveň prekvapivý stret s realitou

Zach DeGregorio
Na snímke Zach DeGregorio, finančný riaditeľ spoločnosti Spaceport America

V súčasnosti prebieha veľká diskusia o problémoch v USA. Ľudia sa sťažujú, ako sa vláda vysporadúva s nepokojmi, pandémiou, s krokmi FEDu.. Sú to vážne problémy, ale ak sa pozriete na finančné trhy čo sa dialo z globálnej perspektívy, americké problémy nie sú najväčšia hrozba, ktorej čelí globálna ekonomika. Je to aj preto, že americká ekonomika je absolútne transparentná a vláda poskytuje všetky dáta. Takže o všetkom sa vie,  preberá sa to v debatách. Americké problémy sú riešiteľné. Máme všetky informácie o nich a vieme urobiť tvrdé rozhodnutia, ktoré problém vyriešia. Vo svete je však iný problém, ktorý podľa môjho názoru, bude oveľa ťažšie riešiteľný, ak vôbec. Hovorím o čínskej menovej kríze. Je to niečo, o čom málokto hovorí a mnohí o tom ani netušia.

Mena sa obchoduje na trhu. Ak máte normálnu menu ako dolár, libra, euro, ich hodnota sa konštantne mení podľa produktivity týchto krajín a dopytu po ich mene. V Číne hodnotu meny určuje vláda. To znamená, že hodnota sa nezakladá na tom, koľko chce trh za ňu zaplatiť, ale na tom, koľko čínska vláda chce, aby stála.

Čína umelo podhodnocuje svoju menu, čo jej dáva výhodu byť konkurencieschopnejšou, ako manufaktúrnym centrom. Ak je čínska mena lacnejšia ako euro, lacnejšie sa vyrobí niečo v Číne, ako v Európe. Ak teda Čína manipuluje so svojou menou, má to dopad na celý svet.

Čínska vláda míňa peniaze neefektívne, pretože robia rozhodnutia založené na rozhodnutí vlády miesto trhu. Možno ste už počuli o mestách duchov, ktoré vyrástli v Číne, v ktorých nikto nebýva, alebo čínskych bankách, plných zlých pôžičiek. Odpoveďou vlády na tieto problémy bolo, že uvoľnila účtovne štandardy, takže žiadna banka nehlási zlé pôžičky, no oni tu stále sú. Rovnako štátne developerské projekty, pre ktoré nie sú zákazníci. Hovoríme asi o päťdesiatke miest a celkovo 64 miliónoch nehnuteľností.

Ako dlho teda môže Čína robiť neefektívne rozhodnutia bez toho, aby sa to prejavilo na ekonomike? Toto beží už dlhší čas. Čína bola obvinená z manipulácie meny už v roku 1992 a takto to už ťahá 30 rokov. Trump obvinil Čínu z manipulovania meny v roku 2019. V januári 2020 obvinenie stiahol potom, čo Čína už nemala na výber a musela podpísať prvú fázu obchodnej dohody, v ktorej sa zaviazala ukončiť manipulovanie svojej meny. O pár mesiacov sa dohoda rozpadla, potom, čo sa z Číny rozšíril koronavírus do celého sveta.

Ak Čína manipulovala so svojou menou 30 rokov a nič sa nestalo, prečo by to mal byť problém teraz? Čína ignorovala zákony trhu silou, pretože čínska vláda má totálnu kontrolu nad ekonomikou, takže ak sa nejaké problémy vyskytnú, vedia cez ne prejsť. Otázka by skôr mala znieť, či môže  Čína vzdorovať trhovým silám 30 rokov bez akýchkoľvek ekonomických následkov? Moja odpoveď je, že ekonomika nakoniec vždy zvíťazí. Môžete ignorovať trhovú ekonomiku do istého bodu, no potom budete musieť zaplatiť. Pre Čínu ten čas práve prišiel.

Ako menová manipulácia funguje? Čínska ekonomika je založená na manufaktúre. USA kúpia tovar, ktorý je vyrobený v Číne. Do Číny pritečú doláre za tova r. Čínska centrálna banka dostane množstvo dolárov, kým v rovnakom čase vytlačí veľké množstvo čínskej meny. Čína zámerne spustí infláciu svojej meny, aby ostala lacná a atraktívna pre výrobu.

Čo by sa malo udiať je, že mena by mala byť ohodnotená dopytom ktorý je poháňaný produktivitou krajiny. No v prípade Číny, ak by nechala hodnotu svojej meny určiť trhom, manufaktúrny biznis by rýchlo vyschol a spôsobil masívnu nezamestnanosť v celej krajine.

Často sa spomína, že čínska centrálna banka vlastní americký dlh vo výške tri bilióny dolárov a vyjadrujú sa hypotézy, že Čína hodí všetky dlhopisy na trh naraz, čím spôsobí masívnu devalváciu doláru a poškodí americkú ekonomiku. Čína to však nemôže urobiť, pretože by to viac poškodilo ju, ako Ameriku. Ak by Čína zaplavila trh s americkými dolármi, odzrkadlilo by sa to na kurze jej meny, ktorej hodnota je umelo nízka po dekádach inflácie. Čína by následne čelila masívnej nezamestnanosti a sociálnym nepokojom.

Na rozdiel od Číny má Amerika v rukách všetky karty. Amerika ma množstvo ďalších krajín, kde môže presunúť svoju výrobu. Za posledný mesiac ohlásili stiahnutie výroby z Číny Samsung, Apple, Hasbro, Nintendo, Go pro. Import z Taiwanu, Vietnamu a Mexika rastie. Otázka teda znie, čo sa stane, ak sa tok dolárov z USA do Číny zastaví.

Aby sme to lepšie pochopili, existuje jedna účtovná podvodná metóda, nazývaná lapping. Všetky účtovné podvody vychádzajú zo zaznamenávania výnosov. To znamená, že niekto ukradne peniaze ktoré prišli a zakryje ich peniazmi, ktoré prídu od ďalšieho zákazníka nasledujúci mesiac. Ak spoločnosť rastie, môžete ukradnúť trochu viac každý mesiac, pretože vám príde ďalší mesiac o niečo viac, aby ste to zakryli. Ak manipulujete svoje finančné dáta, môžete to zakrývať do nekonečna, pokiaľ váš biznis neustále rastie a chýbajúce peniaze zakrývate budúcimi peniazmi. No ak vás zasiahne mesiac, keď sa výnos nedostaví, nebudete mať peniaze na zakrytie a podvod sa prevalí, pretože neviete zaplatiť.

To čo sa deje v Číne je esenciálny lapping až na to, že sa deje v rozsahu celej krajiny. Čína má za sebou masívny rast za 30 rokov, kde umelo manipulovala so svojou menou, čo sa mohlo diať, lebo všetky ekonomické diery, mohli byť zakryté budúcimi peniazmi, pretože ich ekonomika neustále rástla. No ak prestanú prichádzať peniaze, nebudete mať čím zakrývať chýbajúce fondy a všetky problémy sa prevalia. A keď sa podvod skončí, rezultuje do veľmi tvrdého pádu.

Čína nemala problém za posledných 30 rokov, tak prečo by to mal byť problém teraz? Pretože čínsky rast sa zastavil. V roku 2020 s dvojciferného čísla na nulu. Export do USA klesol a prílev dolárov sa zastavil. To je znak, že Čína je v problémoch a nebude schopná držať krok s ďalším manipulovaním svojej meny ako predtým, keď rast umožňoval Číne túto manipuláciu.

Vždy treba byť opatrný, ohľadom HDP dát z Číny. Finančná komunita neodporúča veriť finančným dátam z Číny. Čo sa týka obchodnej etiky, pre Čínu je základom udržanie moci, nie poskytovanie pravdivých dát. Avšak aj manipulované čínske dáta ukazujú, veľmi zlé vyhliadky pre Čínu. Veľa ľudí nerozumie a myslia si, že účtovníctvo je rovnaké všade na svete, ale nie je. Rozdiel je práve v tej etike. Americká komisia pre cenné papiere musela len v roku 2017 vyradiť viac ako 200 čínskych spoločností ako podvodné. Celkovo doteraz investorov okradli o 500 miliárd dolárov.

Pred pár mesiacmi, čínska spoločnosť – reťazec Luck and Coffee, bola vyradená z burzy, keď sa prevalilo, že sfalšovali 310 miliónoví obrat a to je len špička ľadovca. Mnoho investorov stratilo množstvo peňazí investovaním do čínskych spoločností u ktorých sa ukázalo, že ich ú tovné dáta sú falošné. Tento spôsob podnikania čínskych spoločností neprekvapuje, keď samotná čínska vláda podvádza s menou. Takže z tohto pohľadu, čo je zlé na tom „trochu“ upraviť účtovné dáta? A to je čínsky prístup k etike. Pre čínsku vládu je najdôležitejšie udržanie moci a tomu podmieňuje aj zverejnené údaje o ekonomike. Čo je hlavný rozdiel medzi americkým voľným trhom a čínskou komunistickou riadenou ekonomikou.

Čo sa teda stane, ak čínska mena skolabuje? Niečo podobné sa už stalo v Rusku v roku 1998 a poškodilo to značne americkú ekonomiku. Ruská centrálna banka robila ten istý typ manipulácie s menou ako Čína. No čínsky kolaps bude mať nepomerne väčší dosah na ekonomiky celého sveta. Podľa denného obratu, je čínska mena ôsmou najobchodovanejšou.

Ak je pre čínsku vládu v poriadku manipulovať s finančnými dátami, potom pre udržanie sa pri moci a oddialeniu kolapsu urobia niečo ešte väčšie,- pokúsia sa zobrať peniaze inde. Čína uprostred menovej krízy má dve možnosti. Podniknúť inváziu do nejakej krajiny a zobrať jej imanie, alebo zbavovať majetku ľudí vo svojej krajine. Čína robí už obe. Prevzala kontrolu nad Hongkongom, hoci do roku 2047 platí zmluva jedna krajina dva systémy. Vyvoláva konflikt na indickej hranici, kde napadla a zabila 30 indických vojakov. Nárokuje si teritoriálne vody všetkých krajín Juhočínskeho mora, nárokuje si aj 45% územia Tadžikistanu, otvorene hovorí o anexii Taiwanu. Doma si našla minoritu Ujghurov, ktorých milión je internovaných v „prevýchovných táboroch“ a oznámila zámer zrušiť fyzické peniaze a nahradiť ich digitálnou menou.

Čínske kroky mi hovoria, že Čína prekročila bod, z ktorého už niet návratu. Budovali to 30 rokov a teraz sa snažia stabilizovať príjem a sú pripravení zabrať majetky v krajine aj mimo nej. Všetky rezultáty z toho plynúce sú katastrofálne. Zasiahne to celý svet a málo kto o tom tuší.

 

 

Ivan Blaho

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Putin sa vyslovil za „obmedzenie nelegitímnych sankcií“ vo svetovom obchode

0 icon

Moskva 22. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/UNTV)   Ruský prezident Vladimir Putin považuje za prioritu predĺženie platnosti zmluvy o obmedzení strategických útočných zbraní medzi Ruskom a USA, ktorej platnosť sa končí vo februári 2021. Vo svojom utorňajšom vystúpení na 75. zasadnutí Valného zhromaždenia OSN Putin tiež vyhlásil, že Rusko počíta so vzájomnou…

Výbor pre nezlučiteľnosť funkcií povedie Boris Susko

0 icon

Bratislava 22. septembra 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková)   Výbor Národnej rady SR pre nezlučiteľnosť funkcií má nového predsedu. Stal sa ním Boris Susko (Smer-SD). Rozhodol o tom dnes parlament 121 hlasmi Susko na poste predsedu nahradil Richarda Rašiho (nezaradený). Na voľbe bolo prítomných 130 poslancov, dva hlasovacie lístky neboli platné. Parlament…

Premiér Johnson predstavil nové opatrenia proti koronavírusu, obmedzenia môžu trvať šesť mesiacov

0 icon

Londýn 22. septembra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Stefan Rousseau)   Britský premiér Boris Johnson v utorok upozornil obyvateľov Spojeného kráľovstva, že by nemali očakávať návrat k normálnemu spoločenskému alebo pracovnému životu minimálne počas najbližších šiestich mesiacov Uviedol to v súvislosti s nariadením nových obmedzení, ktoré by mali pomôcť k potlačeniu dramaticky sa šíriaceho…

Časť poslancov za OĽaNO nepodporí interrupčný zákon zavádzajúci pomoc matkám

0 icon

Bratislava 22. septembra 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková)   Časť poslaneckého klubu hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) nepodporí novelu zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorá upravuje podmienky, za akých je možné vykonať interrupcie. V tlačovej správe o tom informovala Dáša Macaríková z mediálneho tímu OĽaNO Za novelu nezahlasujú Juraj Krúpa, Kristián…

Spor medzi dvoma silnými. Matovič vidí cielený útok Fica, Pellegriniho a Penty na svoju osobu. Penta vníma jeho výroky, ako nehodné funkcie predsedu vlády

0 icon

Bratislava 22. septembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský, Jakub Kotian)   Jaroslav Haščák ani Penta Investments nebudú žalovať premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) za jeho výroky namierené voči nim. Agentúru SITA o tom informoval manažér Penty pre vonkajšie vzťahy Martin Danko Premiér v posledných dňoch na spolumajiteľa Penty viackrát reagoval, a to aj…

Predseda Európskej rady je v karanténe, samit únie sa odkladá o týždeň

0 icon

Brusel  22. septembra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Yiannis Kourtoglou)   Samit lídrov Európskej únie, ktorý sa mal uskutočniť vo štvrtok a piatok, sa odkladá o týždeň, pretože predseda Európskej rady Charles Michel išiel do karantény po tom, ako sa u jeho blízkeho spolupracovníka zistilo ochorenie COVID-19 Michelov hovorca Barend Leyts v utorok informoval,…

Šéf OSN varoval pred vypuknutím novej studenej vojny. Dáva ultimátum 100 dní. O ktoré veľmoci ide?

0 icon

New York 22. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/UNTV)   Medzinárodné spoločenstvo musí urobiť všetko preto, aby zabránilo vypuknutiu novej novej studenej vojny medzi hlavnými svetovými mocnosťami = Čínou a USA. Vyhlásil to v utorok generálny tajomník OSN António Guterres pri príležitosti otvorenia všeobecnej rozpravy 75. Valného zhromaždenia OSN. Zároveň zopakoval svoju výzvu…

Rusko má záujem vojenskú spoluprácu s Iránom

0 icon

Moskva 22. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:Window Of World Twitter)   Rusko má záujem o vojenskú spoluprácu s Iránom po 18. októbri, keď vyprší platnosť zbrojného embarga OSN. Povedal to v utorok námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov, informuje agentúra AFP Správa prichádza týždeň po tom, čo minister zahraničných vecí Spojených…

Majerský: KDH sa pred voľbami nemalo spájať s liberálmi. A ešte to aj podľa neho zle odkomunikovalo

0 icon

Bratislava 22. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto: Screenshot video)   Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) bolo po európskych voľbách v roku 2019 na najlepšej ceste vrátiť sa späť aj do Národnej rady (NR) SR, podľa jeho novozvoleného predsedu Milana Majerského však spravilo chybu, keď uzatvorilo predvolebnú dohodu s liberálnymi stranami „Som presvedčený, že sme…

Poslanecký klub strany Hlas-SD v parlamente nevznikne

0 icon

Bratislava 22. septembra 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Poslanecký klub strany Hlas - sociálna demokracia (Hlas-SD) v parlamente nevznikne. Za vznik klubu hlasovalo len 21 zo 140 prítomných poslancov Národnej rady SR Za predsedu poslaneckého klubu strany bol navrhovaný líder Hlasu-SD Peter Pellegrini, podpredsedom sa mal stať Richard Raši. Členmi poslaneckého…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Slavěna Vorobelová

Matovičova schizofrénia?

0icon

Trošku si zaspomínajme, čo Matovič vyvádzal, keď sa prevalil škandál s Dankovou plagiátorskou rigoróznou prácou. V skratke, bol v takom pre neho špecifickom tranze, kde mohol dokonale uspokojovať svoje vyšetrovateľské, prokurátorské a sudcovské dopamínové receptory. Matovič svojim svojským populistickým štýlom neustále prilieval olej do ohňa tejto spravodajskej hry rozohranej na diskreditáciu…

Štefan Harabin

Nezákonne zavretí do karantény nemusia za ňu platiť, ale majú nesporný nárok na náhradu škody okrem iného i za izoláciu 3333 EUR za 4, resp. 1666 za 2 týždne.

0icon

Viete si predstaviť situáciu, že vrah znásilni a zavraždí rodičom dcéru a potom ich vyzve, aby mu za jeho láskavosť zaplatili? Detailne o tom hovorím vo videu, link ktorého pripájam: https://www.youtube.com/watch?v=X3HKxv9S5VU&feature=youtu.be

Andrej Sablič

Makroekonómia jednou vetou.

0icon

Makroekonómia je špinavá hra nastavená tak, aby v nej vždy vyhrával kapitál nad človekom a virtuálny svet peňazí nad svetom reality, vrátane prírody. Vysvetlenie: Problém nie je v neschopnosti ľudí, ale pravidlách hry. A to je všetko. V Michalovciach 21.9.2020 Andrej Sablič

Peter Švec

Kam kráčaš Slovensko, riadené „obyčajnou“ ľudskou malosťou?

0icon

Psychicky nestabilný a nekompetentný premiér, protištátny nekompetentný prezident, vydierateľný a nedovzdelaný predseda parlamentu, nedozretí a neraz kolaborantskí ministri, neprimerane „obyčajný“ parlament. Do toho nemalá časť voličov, ktorých ľudskú úbohosť, ich závistlivý, zákerný, zlostný, podliacky osobnostný charakter vyjadrujú niektoré z komentárov pod mojimi blogmi typu „bezočivec má vysoký zárobok..., opovažuje sa poberať…

Boris Mesár

Aké sú skryté ciele ilúzie pandémie COVID-19, ktorých splnenie očakávajú jej tvorcovia a majitelia -globalisti a fašistické korporácie ?

0icon

V pozadí tejto ilúzie sa v rýchlom tempe mení spoločnosť ,bez toho aby  to ľudia zameraní na ,,pandémiu“ vôbec registrovali a uvedomovali si ich hrozný dopad na každého z nás , od novorodencov až po dôchodcov . Tu sú niektoré s tých cieľov (veľa cieľov sa prekrýva , to si…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Vrak nacistickej vojnovej lode objavili po 80 rokoch

0 icon

Potopené pozostatky nemeckej vojnovej lode, stále vysvätenej hrdzavými symbolmi nacistického režimu, boli objavené pri pobreží Nórska. Vrak lode nedávno objavil štátny prevádzkovateľ nórskej energetickej siete Statnett, ktorý sa nachádza asi 24 kilometrov od pobrežného mesta Kristiansand v južnom Nórsku, v 490 metroch pod hladinou mora. Pozoruhodné je, že sa nachádza len pár metrov…

Disponujú vašim telefónnym číslom: Donald Trump (2. časť)

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku s názvom Disponujú vašim telefónnym číslom: Donald Trump. Aby sme zbytočne nestrácali čas, poďme rovno tam, kde sme skončili v rámci prvej časti. Bezpečnostná firma Crowstrike, ktorá už predtým vyšetrovala hackerské útoky na Biely dom, Pentagon a na ministerstvo zahraničia, tiež usúdila, že útoky na DNC prišli z Ruska. Zistila,…

WikiLeaks: Julian Assange a Fightback (2. časť)

0 icon

Prinášame viac než zaujímavý článok o zakladateľovi a šéfredaktorovi serveru WikiLeaks, ktorý bol obvinený zo sexuálneho násilia údajne spáchaného vo Švédsku a na ktorého bol následne vydaný európsky zatykač. Poďme však tam, kde sme v rámci prvej časti článku skončili. V marci roku 2010 server WikiLeaks publikoval materiály dodané Chelsea Manningovou (spomíname ju aj v článku…

TOP10+ dôkazov toho, že aj pri čakaní na lietadlo sa môžete pozabávať

0 icon

Každý deň nasadnú do lietadla milióny cestujúcich, ktorí si vybrali túto formu dopravy. Lietadlo už ale nie je taká spoľahlivá vec ako kedysi, pretože lety meškajú, letecké spoločnosti predávajú viac leteniek ako by mali a dlhé medzipristátia či zmeny vstupných hál nám zbytočne komplikujú život. To všetko je len stotina…

Viete presne, ako funguje spojka?

0 icon

Spojka patrí medzi základné konštrukčné časti pohonného reťazca. Mnohí z vás určite poznajú princíp jej práce a to, na čo slúži. Pre mnohých fanúšikov áut je pohľad na tretí pedál pohladenie na duši, keďže v súčasnej dobe expanzie automatických prevodoviek je na ústupe. Raz bude manuál pôsobiť ako vyhynutý dinosaurus.…

Vo svete IT

Sondy Voyager sú najdlhšie fungujúcou vesmírnou misiou. Koľko času im ešte ostáva?

0 icon

Už viac ako 40 rokov cestuje dvojica sond Voyager cestovala vesmírom, prinášajúc nám niekoľko fascinujúcich objavov a fotografií z našej Slnečnej sústavy. V roku 2018 sa však dostali za jej hranice a stali sa najďalej letiacimi sondami v dejinách ľudstva. Teraz je ich úlohou cestovať naprieč medzihviezdnym vesmírom a aj…

Xiaomi prezrádza, kedy uvedie na trh zariadenia z produktovej rady Mi 10T

0 icon

Posledné týždne sú plátky viacerých médií zapĺňané informáciami hovoriacimi o pripravovaných smartfónoch z produktovej rady Mi 10T. Len pár dní dozadu sme mohli čítať napríklad o cene modelu  Pro verzie zariadenia, ktorá by mala byť 699€. S informáciami prišiel známy leaker informácií, ktorému sa podarilo priniesť fotografiu priamo z pultov…

Poskytovanie služby Facebook je v Európe ohrozené

0 icon

Írska Komisia pre ochranu údajov (DPC) poslala v priebehu minulého mesiaca spoločnosti Facebook predbežný príkaz na zastavenie transferu dát európskych používateľov smerom do USA. Zároveň Európsky súdny dvor rozhodol, že americká legislatívne týkajúca sa ochrany osobných údajov, nie je dostatočnou. Otázkou je, blíži sa koniec sociálnej sieti Facebook v Európe? …

Nádherné zábery na mesiac Saturnu, Enceladus, ukazujú, že je pokrytý čerstvým ľadom

0 icon

Jeden z mesiacov Saturnu, Enceladus, nevyzerá na prvý pohľad nijak zaujímavo. Pozrite sa naňho ale v inej vlnovej dĺžke a zistíte, aký je fascinujúci. Svedčia o tom aj nasledujúce zábery, ktoré ukazujú, mesiac Enceladus, ktorý je pokrytý čerstvým ľadom. Znamená to, že v interiéry tohto kozmického telesa môže prebiehať aktivita, ktorá…

Zaspomínajme si na prvý Xiaomi telefón, Mi 1. Dokázal v tom čase konkurovať súčasným vlajkovým lodiam?

0 icon

Spoločnosť Xiaomi vznikla v roku 2010, avšak svoj prvý smartfón predstavila až 1 rok na to, konkrétne 16. augusta 2011. Išlo o model smartfónu Mi 1. Medzi hlavných konkurentov spoločnosti Xiaomi, približne 10 rokov dozadu, patrili výrobcovia smartfónov ako Sony, Apple, Nokia, Samsung, Motorola, HTC a ďalšie. Mnohé z nich…

Armádny Magazín

Minister obrany prvý polrok vo funkcii: Naďalej budem presadzovať princípy zodpovednosti a transparentnosti

0 icon

Slovensko, 22. september 2020 (AM) - Verím, že zmeny na ktorých makáme už šesť mesiacov, vidia jednak občania, a to tak, že im je práca vojakov bližšia, sú viac informovaní a s vojakmi prichádzajú častejšie do kontaktu či už cez médiá alebo aj osobne. Na druh

Ruský tvorca hypersonických zbraní uzemnil Donalda Trumpa za slová o krádeži vývoja

0 icon

Rusko, 22. september 2020 (AM) - Ruský konštruktér raketovej a vesmírnej technológie, tvorca raketového systému s navádzanou hypersonickou hlavicou „Avangard“ - Herbert Jefremov reagoval na slová amerického prezidenta Donalda Trumpa o krádeži ruského vývoja. Informovala o tom Rossijskaja gazeta.  

Podarilo sa Turecku odhaliť totálne zlyhanie obranyschopnosti Európskej únie?

0 icon

Turecko, 22. september 2020 (AM) - Európska obrana bola jednou z hlavných tém kampane kandidáta Emmanuela Macrona počas prezidentských volieb v roku 2017. Bol ledva zvolený, a už sa pustil do niekoľkých veľmi komplexných partnerských programov s Nemeckom. Odvtedy sa naďalej snaží presvedčiť svojich európskych

Politológ Kedmi: Pentagon keby mohol už dávno by fyzicky eliminoval Putina

0 icon

Izrael, 22. september 2020 (AM) - Keby mali americké spravodajské služby príležitosť, boli by už fyzicky eliminovali ruského prezidenta Vladimira Putina. Uviedol to politológ, bývalý šéf izraelskej špeciálnej služby „Nativ“ Jakov Kedmi v éteri spoločenskej a politickej diskusnej šou „Právo

Puška Perun 15 - český klon populárnej platformy AR15

0 icon

Česko, 22. september 2020 (AM) - Puška od známej českej firmy Perun, už v nízkej cenovej hladine ponúka množstvo prvkov, ktoré zväčša majú konkurenčné zbrane za dvojnásobnú cenu - nitridovaná za studena kovaná hlaveň s chróm molybdénom zaručuje dlhovekosť a vynikajúcu presnosť. Zatiaľ je možné si vybrať z 2 variant -…

Svetlo sveta

Na sviatok Sedembolestnej sa u nás začína 40-dňová pôstna reťaz za kňazov

0 icon

Na Slovensku sa v utorok – od sviatku Sedembolestnej Panny Márie – začína opäť 40-dňová pôstna reťaz za kňazov. “Bude to výnimočný ročník, lebo súčasne sme sa podujali zorganizovať aj putovanie relikvie neporušeného srdca veľkého svätca Jána Vianneya. Vyprosovať milosti pre kňazov s ich najväčším patrónom, arským farárom, bude iste mimoriadna…

14.9. Sviatok Povýšenia sv. Kríža

0 icon

Sviatok povýšenia sv. Kríža je sviatkom úcty ku krížu, na ktorom bol ukrižovaný Ježiš Kristus. Bol zavedený po tom, ako sv. Helena, manželka cisára Konštantína, začala hľadať a aj našla ostatky sv. Kríža na Kalvárii v Jeruzaleme. Pod kalváriou, ktorá bola miestom ukrižovávania sa nachádzalo veľa driev, ktoré rímski vojaci…

Arcibiskup Fulton Sheen: Pád a návrat Šimona Petra

0 icon

Šimon Peter je najmilovanejšou postavou Nového zákona. V charaktere svätého Petra sa stretajú dve podstaty. Jedná je tá svätá, ktorú dostal od Boha a druhá je tá ľudská, ktorú dostal od svojich rodičov. Poznáme príbeh, ako Ježiš Kristus pri stretnutí so Šimonom mení jeho identitu tým, že mu zmení meno…

Prečo mal Páter Pio stigmy?

0 icon

Jeden z najväčších svätcov modernej doby, páter Pio, je známy nielen ako muž modlitby, zázrakov a hlbokej nábožnosti, ale vonkajší znak jeho svätosti sa prejavil viditeľnými stigmami na tých častiach tela, ktoré človek spôsobil pri ukrižovaní Ježišovi. Vo víziach svätej Kataríny Emmerichovej sme našli opis, že okrem známych piatich rán…

Po kázni Kuffu bude musieť vystúpiť vždy Havran

0 icon

Licenčná rady udelila televízii TV Lux sankciu za to, že na Trnavskej novéne pri kázni otca Mariána Kuffu „nezabezpečila informačnú všestrannosť a názorovú pluralitu v primeranom rozsahu a v relevantnej časovej nadväznosti.“ Toto rozhodnutie je najväčším útokom na náboženské slobody na Slovensku od roku 1989 a som presvedčený, že pošliapava ústavné…

icon FOTO DŇA