“Tillerson by mal aj porozmýšľať o stratégii využitia atómových síl, ak chce prinútiť veľkú atómovú veľmoc Čínu opustiť vlastné čínske územia. Možno sa len pokúšal získať nejaké body pred senátormi a zvýšiť svoje šance na svoje menovanie do funkcie,” píšu čínski novinári.
Medzinárodný súd v Haagu ustanovil, že Čína nemá historické práva na uvedené ostrovy, ktoré patria Filipínam. Odpoveď Pekingu bola tvrdá a jednoznačná, aby ju pochopili aj Američania a aj Európania. Číňania za žiadnych okolností nepríjmu riešenie teritolárnych sporov vo forme delimitácie morských hraníc cudzími účastníkmi a názory medzinárodného súdu, ktorého jurisdikciu Čína rovnako ako Rusko a USA neuznáva. Vojenské sily Čínskej ľudovej republiky budú brániť suverenitu a námorné práva i záujmy Číny.
Kedysi mali USA silnú flotilu a dominovali oceánom vďaka svojim lodiam, letectvu a informačným sieťam. No situácia sa zmenila a mýty o neporaziteľnosti americkej armády sú už dávno vyvrátené. Svojimi balistickými raketami by Čína dokázala potopiť polovicu americkej flotily ešte skôr, ako by táto flotila prenikla k Taiwanu. Takisto americké letectvo už nie je to, čo bývalo. V minulosti bolo každé vojenské víťazstvo USA v Studenej vojne dosiahnuté absolútnou dominanciou vo vzduchu. “Momentálne sa USA spoliehajú na technológie Stealth, no protivníci USA už rozpracovali nové technológie, rôzne typy radarov, disponujú mohutnými prostriedkami protilietadlovej obrany, ktoré dokážu bez problémov eliminovať americkú nadvládu vo vzduchu,” tvrdia čínski vojenskí experti.
Číňania v denníku Global Times uviedli, že sa Donald Trump musí pripraviť na čínsku pomstu, v prípade ak bude pokračovať v podpore Taiwanu. “Každý prezident USA musí ctiť princíp jednotnej Číny, ak chce udržať vzájomné čínsko-americké vzťahy v Ázijsko-Tichooceánskom priestore na priateľskej úrovni. Ak bude Donald Trump útočiť na podstatu jednotnej )Cíny, musí sa pripraviť na rozhodnú odpoveď čínskeho národa”.
Podobné tvrdé vyhlásenia voči USA nezazneli v Číne po prvýkrát. V roku 2016 vyzval minister obrany Číny Chang Wanquan, ktorý mobilizoval Číňanov, aby sa pripravili k vlasteneckej vojne na mori, vo vzduchu i na pevnine s cieľom chrániť Čínu pred nepriateľmi.
“Armáda, polícia a národ sú pripravené k mobilizácii na ochranu suverenity a teritorálnej celistvosti krajiny a zničia každého nepriateľa,” tvrdil Chang Wanquan. Pod jeho vedením Čína publikovala svoju novú vojenskú doktrínu, nazvanú ako “Biela Kniha”. V tomto dokumente sa jednoznačne tvrdí, že Čína bude účastníkom III. svetovej vojny. Nie je ešte zrejmý ani dátum a ani dôvody, prečo vojna vznikne, s určitosťou však vznikne a Čína musí byť pripravená zlikvidovať svojich nepriateľov.
Ak budú USA pokračovať v provokáciách, môže sa im podariť vyvolať incident, ktorý bude znamenať vojnu medzi Čínou a USA. Rusko a Čínu spája spoločný problém a tým sú USA. Peking a Moskva sa stali spojencami už v OSN, kde už viackrát zablokovali iniciatívu Washingtona a prinútili USA a ich spojencov v Európe vzdať sa svojich arogantných plánov. Rusko a Čína budú aj naďalej oslabovať postavenie USA, využívajú k tomu aj Euroázijský ekonomický zväz.
Americkí odborníci takisto poukazujú na dôležitosť Juhočínskeho mora, ktoré predstavuje dôležitú tepnu svetového obchodu. Vojna sa v tomto regióne môže začať z dôvodov teritorálnych sporov, ktoré pretrvávajú medzí Čínou, Filipínami, Vietnamom, Tajvanom, Brunejom a Indonéziou.
Jedno je však isté, Čína sa nebude kvôli USA vzdávať svojich pozícií.