“Obidva štáty vyvíjajú rušivé a kybernetické vybavenie, riadené energetické zbrane, svoje vybavenie na obežnej dráhe a pozemné protidružicové strely, ktoré dokážu dosiahnuť množstvo reverzibilných až nevratných účinkov,” uviedla správa podľa Defence One.
K správe sú pripojené aj ukážky rôznych protidružicových zariadení, ktoré môžu potenciálne existovať, ako napríklad lasery, rádiofrekvenčné rušičky, robotické mechanizmy a pod.
Čína “pravdepodobne” vytvára protidružicové laserové zbrane a môže už mať “obmedzenú schopnosť používať laserové systémy proti satelitným senzorom”, píše sa ďalej v správe.
DIA odhaduje, že Čína nasadí pozemný laser, ktorý dokáže do roku 2020 ochromiť satelity na nízkej obežnej dráhe na Zemi a do polovice roka 2020 by mohla zasiahnuť geostacionárne ciele.
Čína tiež vyvíja satelity, ktoré môžu vykonávať kontrolu na obežnej dráhe, v podstate satelity, ktoré dokážu opraviť iné satelity, čo je lacnejšie, než ich nahradiť. To je prípustné, pretože aj USA vyvíjajú možnosti na opravu zariadení na obežnej dráhe.
Ale podľa správy, “aspoň niektoré čínske [opravárenské družice] by mohli fungovať aj ako zbraň, pretože Čína spustila niekoľko satelitov na vykonávanie vedeckých experimentov v oblasti údržby technológií vo vesmíre a uskutočňuje výskum vyčistenia vesmíru”.
Okrem Číny údajne aj Rusko vyvíja laserové zbrane na zacielenie nepriateľských satelitov.
“Rusko začalo dodávať laserové zbraňové systémy leteckým silám, ktoré sú pravdepodobne určené na misiu [proti družiciam],” hovorí správa s tým, že “už v roku 2017 Rusko umiestnilo na obežnej dráhe akýsi inšpekčný satelit schopný diagnostikovať technický stav ruskej družice z najbližšej možnej vzdialenosti”.
Proti tvrdeniam v správe sa podľa spravodajstva RT výrazne kriticky ohradila Čína.
“Chcem objasniť, že vesmír patrí celému ľudstvu. Nie je výlučne vo vlastníctve žiadnej krajiny, a najmä nie súkromného vlastníctva USA,” uviedla hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Hua Chunyingová.
Podľa nej sú v správe DIA predstavené “nezaručené a úplne neopodstatnené pripomienky” a zdôraznila, že Čína zastáva mierové využitie vesmíru a stavia sa proti jeho militarizácii.
“Už mnoho rokov Čína, Rusko a ďalšie krajiny pracovali tvrdo a pokúšali sa dosiahnuť medzinárodný právny nástroj, ktorý by zásadne zabránil zbrojeniu alebo pretekom v zbrojení vo vesmíre,” pokračovala.
Správa DIA sa teda skôr obáva, že dominancia USA nachádza všade konkurenciu, vrátane vesmíru, a Rusko a Čína “považujú vesmír ako dôležitý pre modernú vojnu a ako prostriedok na zníženie vojenskej efektívnosti USA a ich spojencov”. Pritom ale množstvo vedúcich amerických vojenských veliteľov otvorene diskutovalo o možnosti uvoľnenia ofenzívnych zbraní na obežnú dráhu Zeme.
Moskva na začiatku januára varovala, že je to Washington, ktorý chce využiť vesmír ako potenciálny bojový priestor. Pritom USA, Čína, Rusko a desiatky ďalších krajín sú súčasťou Zmluvy o vesmíre z roku 1967, ktorá bráni umiestňovať zbrane hromadného ničenia do vesmíru a inštalovať ich na Mesiaci alebo akomkoľvek inom nebeskom telese.