Čína predbehla USA v spracovaní ropy. Zarobí na tom Rusko?

Čína predbehla USA v spracovaní ropy. Zarobí na tom Rusko?

Peking 3. decembra 2020 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP-Eric Gay)

 

Peking vsadil na benzín a dieselové palivo a zvyšuje kapacity na spracovanie ropy. Už v budúcom roku Čína v tomto ukazovateli predstihne USA. Je veľmi pravdepodobné, že Američania budú horší aj v HDP. Ako však podotýkajú analytici, Číňanom v tom môže zabrániť druhá vlna pandémie

ropa, usa, rusko
Ilustračné foto

Zmena lídra

Podľa informácií Čínskeho štatistického úradu sa v októbri zvýšilo spracovanie ropy o dva a pol percenta a stanovilo historický rekord – 14,09 milióna barelov denne. V USA sa v septembri spracovalo “iba” 13,5 milióna.

Reklama

A Číňania sa s týmto nechcú uspokojiť. Koncom budúceho roka začnú fungovať dve nové rafinérie, uvádza sa v novembrovej správe Medzinárodnej energetickej agentúry. Očakávali, že k tomu dôjde najskôr v roku 2023.

Stavajú ďalšie štyri závody s celkovou kapacitou 1,2 milióna barelov denne. Toľko ropy spracováva napríklad Veľká Británia.

Reklama

Už po niekoľko desaťročí sa Čína snaží uspokojiť rastúci dopyt po benzíne a dieselovom palive. Jej úsilie nebolo márne.

“Od roku 2000 táto krajina zvýšila produkciu ropných výrobkov trojnásobne. Do roku 2025 dosiahne objem spracovania ropy 20 miliónov barelov denne,” podotýka Mark Gojchman, hlavný ekonóm informačnej a analytickej agentúry Teletrade.

USA stratí vedenie, ktoré držali od 19. storočia, už v roku 2021, odhaduje zdroj z agentúry.

Američania znižujú spracovanie ropy kvôli nízkej marginalite, ktorá klesla s poklesom cien ropy. V končiacom roku ropa neraz obnovila minimá. Napríklad 18. marca značka Brent zlacnela o 15 percent a po prvýkrát od roku 2003 sa predávala za 24,52 dolárov za barel.

Znížil sa tiež svetový dopyt po palive. Preto pokleslo spracovanie ropy na rekordných 1,7 milióna barelov. Pričom leví podiel pripadá práve na americké rafinérie. “Jedny závody sa zatvárajú a iné vyžadujú investície do modernizácie a obnovenie po uragánoch, ktoré sa ročne preháňajú po pobreží Mexického zálivu, kde sa nachádza veľká časť amerických rafinérií,” upresňuje Mark Gojchman.

Reklama

 

Zelená energetika: kto vyhrá a kto prehrá

Ďalšou príčinou úspechov Číny je efektívny boj s koronavírusom, myslí si hlavný analytik Alor Broker Alexej Antonov. Ekonomika ČĽR sa obnovuje a preukazuje stabilitu, v Európe a USA pokračuje pokles.

Nie náhodou sú Číňania lídrami nielen v spracovaní ropy, ale aj v hutníctve. “Čína, ktorá je faktickým centrom spotreby primárnych zdrojov, rozvíja teraz spracujúci priemysel vyšších stupňov spracovania,” hovorí Mark Gojchman.

Rovnaké tendencie zaznamenali aj v Indii a na Blízkom východe, podotýka ekonóm. Preto dochádza k zatváraniu niekoľkých zastaraných závodov západných spoločností dokonca aj v ázijskom regióne, napríklad v Singapure.

Okrem toho sa USA a Starý kontinent postupne vzdávajú uhľovodíkových surovín v prospech alternatívnych zdrojov energie. A Čína nie je obmedzená tvrdými ekologickými záväzkami.

Reklama

“USA stavili na zelenú energetiku a udeľujú ČĽR úlohu špinavého pracoviska. Ekonomicky vyspelé krajiny budú financovať prechod k obnoviteľným zdrojom na úkor ostatných, a navyše ich donútia k plateniu environmentálnych daní. V administratíve Bieleho domu sa tým bude zaoberať autoritatívny politik John Kerry, ktorý sa stane osobitným zástupcom pre otázky klímy pri novom prezidentovi,” podotkol Anton Grinstein, expert investičnej spoločnosti Hamilton.

Pre Rusko, ktoré je závislé na rope, hrozí “zelený scenár” rastúcimi útratami spoločností a znížením rozpočtových príjmov. “Pre zachovanie surovinovej štruktúry domácej ekonomiky bude výhodnejšie, aby si USA zachovávali vedúcu pozíciu v spracovaní ropy,” usudzuje spolubesedník agentúry.

Rusko by sa malo vážne zamyslieť nad inými zdrojmi rozpočtových príjmov, aby za 15 alebo 20 rokov nahradilo klesajúce ropné príjmy, dodáva Mark Gojchman.

V najbližšej perspektíve na pozadí zvýšenia spotreby ropných výrobkov v Číne bude potrebné sa preorientovať na export surovín týmto smerom.

 

Pandémia: ázijský scenár

Všetko ale niekedy končí. Je veľmi pravdepodobné, že už v roku 2025 prírastok výrobných kapacít v Číne prekoná dopyt. Podľa údajov čínskej ropnej a plynovej korporácie CNPC za päť rokov bude v krajine prebytok ropných výrobkov o 1,4 milióna barelov denne.

“Teraz však v podmienkach napätých vzťahov so Spojenými štátmi si chcú čínski naftári vynahradiť obmedzenia zahraničného obchodu. A zvýšiť tým prestíž svojho štátu,” usudzuje Alexej Antonov.

A preto, keď extrapoluje terajšie tendencie na tri až päť rokov do budúcnosti, môžeme očakávať výmenu lídra nielen v spracovaní ropy, ale aj v hlavnom ekonomickom ukazovateli – HDP.

“Pred pandémiou chýbalo Číne iba päť rokov, aby predbehla americkú ekonomiku. A teraz vďaka efektívnejšiemu boju proti koronavírusu môžu Číňania vyraziť dopredu skôr,” usudzuje Anton Grinstein.

Iná otázka je, či sú USA pripravené ustúpiť. Americký establishment sa pokúšal vyriešiť tento problém ekonomicky a diplomaticky, podotýka analytik. Nevyšlo mu to. A teraz prezidenta biznismena vystrieda prezident politik.

Reklama

Okrem toho prudký rast dopytu po ropných produktoch v ČĽR je spojený so zlepšením epidemiologickej situácie. Druhá vlna však nie je vylúčená ani v Ázii. Rast chorobnosti už bol zaznamenaný v Indonézii, Japonsku a Južnej Kórei. Môže to kardinálne zmeniť pomer síl medzi USA a Čínou.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

18:30

Stretnutie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s americkým prezidentom Joeom Bidenom v Bielom dome, plánovné na 9. mája, odložili. Povedal to v piatok turecký predstaviteľ pre agentúru AFP.

18:23

Osemnásťročná žena bola v piatok zranená pri útoku nožom v meste Ramla v strednom Izraeli juhovýchodne od Tel Avivu, uviedla polícia.

18:20

Rumunský súd v piatok schválil začatie pojednávania s kontroverzným influencerom Andrewom Tateom a jeho bratom Tristanom v kauze obchodovania s ľuďmi. Dátum však zatiaľ nestanovil.

18:04

Poľskí colníci zablokovali výjazd Ukrajincov, ktorí na Ukrajinu privážajú približne 20 áut, vrátane áut pre potreby ukrajinských ozbrojených síl.

Podľa internetových správ škandál vypukol na hraničnom priechode Zosin-Ustilug.

18:03

Poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski vyjadril nádej, že ruský prezident Vladimir Putin nebude taký šialený a nezaútočí na Severoatlantickú alianciu (NATO). Povedal to v piatok počas živého streamovania na sociálnych sieťach.

17:56

Pápež František sa zúčastní na pracovnom zasadnutí o umelej inteligencii, ktoré sa uskutoční v júni na summite G7 v Taliansku. Informovala o tom v piatok talianska premiérka Giorgia Meloniová a dodala, že vôbec prvýkrát v histórií sa pápež zúčastní na takýchto stretnutiach v rámci G7.

17:49

Spojené štáty odložili plány na sankcie voči jednotkám izraelskej armády pre porušovanie ľudských práv v Predjordánsku. Vyplýva to z piatkových informácií televízie ABC News.

17:43

Európska únia poskytne Beninu takmer 50 miliónov eur na podporu bezpečnosti a boj proti terorizmu, uviedol v piatok predseda Európskej rady Charles Michel.

17:26

Bábätko zachránené z maternice svojej umierajúcej matky v Pásme Gazy zomrelo, informoval v piatok jeho strýko.

17:06

Novinári talianskej verejnoprávnej spoločnosti RAI plánujú 6. mája vstúpiť do 24-hodinového štrajku na protest proti snahám vlády zasahovať im do práce a nevyhovujúcim pracovným podmienkam. Oznámilo to v piatok odborové hnutie USIGrai.

16:43

Rumunská prokuratúra v piatok podala novú obžalobu proti bývalému prezidentovi Ionovi Iliescovi zo zločinov proti ľudskosti pri smrtiacom zásahu proti demonštrantom v roku 1990. Ide o najnovšie z viacerých konaní voči nemu.

16:42

Ministri obrany Číny a Iránu sa dohodli na užšej vojenskej spolupráci počas zasadnutia Šanghajskej organizácie pre spoluprácu (ŠOS), ktoré sa koná v Kazachstane.

16:41

Propalestínski študenti v piatok zablokovali vchody do renomovanej parížskej univerzity Sciences Po na protest proti jej postoju voči vojne v Pásme Gazy.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali