Kreditné skóre sa pohybuje nahor, alebo dole podľa osobného správania a uvedomelosti. Správanie, za ktoré vám odpočítajú body, je napríklad, ak prebehnete cez cestu na červenú, fajčenie na nepovolenom mieste, ak nakupujete veľa alkoholu, ak telefonujete niekomu, kto má nízke kreditné skóre, ak kritizujete vládu, alebo navštevujete nepovolené stránky.
Na vlastnej koži to už zažíva 7 miliónov Číňanov. Tresty pre občanov sú limitované len predstavivosťou tvorcov tohto systému. Prenajať si byt, získať pôžičku, kúpiť nehnuteľnosť, rezervovať hotel, natankovať, to všetko vám môže byť znemožnené.
Na celý systém bude dozerať 400 miliónov kamier so softvérom na rozlišovanie tvárí, k tomu lokalizácia na základe pohybu mobilných telefónov.
„Smart cities je riešenie od spoločnosti Huawei, ktoré reaguje na zmeny v prostredí a môže vnímať spracovávať a doručovať informované rozhodnutia, ktoré zlepšia prostredie pre ich obyvateľov,“ uvádza tvorca systému.
Podľa správy z čínskeho informačného centra, Smart cities pomôžu pri vedení iniciatívy hodvábnej cesty. Správa aplauduje Huaweiu a ďalšej čínskej firme ZTE, že sa podujali na dôležitú úlohu pri budovaní Smart cities v iných krajinách. Najpodstatnejšou vlastnosťou týchto Smart cities vybudovaných spoločnosťami pod kontrolou Čínskej komunistickej strany má byť lepšia správa a lepšia existencia.
Čínska komunistická strana už vo vybraných regiónoch používa túto technológiu na monitorovanie vlastnej populácie. Iniciatíva hodvábnej cesty využívajúca technológiu od Huawei však už vyváža tento model aj do zahraničia.
Podľa Jamestown foundation, by Smart cities budúcnosti mohli byť lepšie a efektívnejšie, avšak autoritatívnym režimom by mohli poskytnúť nástroj kontroly a dohľadu o akom sa im doteraz ani nesnívalo.
Prvé čínske Smart city v zahraničí sa buduje v hlavnom meste Kazachstanu Astane. Transformáciu na Smart city, Huawei započal nainštalovaním 10 tisíc priemyselných kamier. Zoznam krajín kde riešenia pre bezpečné mestá od Huaweiu boli nasadené ako prvé, zahŕňa množstvo autoritatívnych režimov s blízkymi väzbami na Čínu ako Pakistan, Angola, Laos. No zaujímať sa o to začalo aj Nemecko.
Ak nám v blízkej budúcnosti budú experti na informatizáciu a digitalizáciu spoločnosti hovoriť o potrebe 5G a Smart cities, tak s najväčšou pravdepodobnosťou budú hovoriť presne o tomto orwelovskom systéme.
Pavol Novak