Podľa informácií Mediwebu Lekárska fakulta UK v Bratislave prijala v akademickom roku 2018/2019 na všeobecné lekárstvo 360 študentov v slovenskom jazyku a 166 v anglickom jazyku. Na akademický rok 2019/2020 je plánovaný počet študentov všeobecného lekárstva v anglickom jazyku 200.
Jesseniova LF v Martine vlani prijala 183 slovenských a 141 zahraničných prvákov, tento rok plánuje 150 študentov v slovenskom a 150 zahraničných študentov.
Hlavným dôvodom navýšenia počtu zahraničných študentov majú byť financie. “Dotácie zo štátneho rozpočtu po odrátaní nákladov na energie, tovary a služby pokrývajú len 42 percent mzdových nárokov fakulty. Aby sme mohli vôbec fungovať a mohli vôbec učiť v slovenskom jazyku, potrebujeme vzdelávať aj študentov v anglickom jazyku. Snažíme sa udržiavať istú hranicu. Sú fakulty, kde je viac ako polovica zahraničných študentov, my ich máme necelú tretinu. Zahraniční študenti sú samoplatcovia a vďaka tomu môžeme dofinancovať činnosť fakulty,” uviedol dekan LF UK prof. MUDr. Juraj Šteňo, DrSc.
Zdôraznil zároveň, že si uvedomuje nedostatok slovenských lekárov.
Netreba zabúdať na slovenských študentov
Cigániková si samozrejme uvedomuje, že zahraniční študenti si platia školu sami a pre školy to znamená, že dostanú viac peňazí. “Čo samozrejme nie je zlé, ale je veľmi dôležité, aby sa v dostatočných počtoch vyučovali aj naši slovenskí študenti.”
Poslankyňa ale upozorňuje, že zároveň “treba dbať aj na dodržiavanie určitých podmienok (priestorové, technické možnosti fakúlt,…), aby nedošlo k znižovaniu kvality štúdia”.
Nedostatok lekárov
Slovensko už dlhšiu dobu bojuje s nedostatok zdravotníckeho personálu. Jedným z riešení tohto problému malo byť aj navýšenie počtu študentov medicíny, fakúlt ošetrovateľstva a stredných zdravotníckych škôl. Ale momentálne sa uvažuje viac o otvorení hraníc pre zahraničných pracovníkov z národov, ktoré sú Slovensku blízke mentálne a eticky. Uviedol to prezident Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) Marián Petko.
“Na Ukrajine aj Zakarpatskej oblasti je pomerne významný potenciál ľudí, ktorí by mohli prísť k nám. Na Slovensku je lekárov z Ukrajiny asi 400, v našej nemocnici ich pracuje šesť a sme s nimi veľmi spokojní,” povedal Petko, ktorý je riaditeľom Nemocnice s poliklinikou svätého Jakuba v Bardejove. ANS chce, aby sa stav vrátil pred rok 2016, v ktorom Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVŠ) SR a Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR prijali vyhlášky, ktoré týmto lekárom znemožnili prichádzať na Slovensko.
Ministerstvo zdravotníctva začiatkom roka uviedlo, že po rokovaniach rezortu zdravotníctva s ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny znovu majú zdravotníci, vrátane sestier a lekárov zo zahraničia, zjednodušený vstup na slovenský pracovný trh.
“Ďalším krokom na zvýšenie počtu lekárov je napríklad zvýšenie počtu novoprijatých študentov na lekárske fakulty. Prijmú aj študentov, ktorí úspešne absolvovali prijímacie skúšky, no skončili pod čiarou,” priblížila hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.