Česká krajina, s ktorou sme niekedy tvorili jeden štát, je malebná. Prejdete za hranice a cítite, nie úplne zreteľne ale predsa len jasne, rozdiel. Aj ho je ťažké pomenovať, aj cítite, že všetko je tu trochu iné. Čechy sú niečo medzi Rakúskom a nami. Všetko je trochu viac upravenejšie ako u nás, ale nie až tak ako v Rakúsku. Strechy sú poväčšine oranžové a obce vyzerajú o to malebnejšie. Na poliach momentálne balíky slamy, pekne poukladané do radov. Drevo v lese prikryté plachtou.
Blízko Bratislavy veľkomesto Brno a viacero malebných mestečiek v dosahu dvoch hodín z Bratislavy.
Okrem spomenutého Brna sa vám oplatí navštíviť Uherské Hradište, Kroměříž, Velehrad, obec Modrá, ktorá je hneď vedľa, Slavkov u Brna, blízko ktorého Napoleon vybojoval svoju slávnu víťaznú bitku, Lednice s ich krásnym zámkom, Baťov kanál a ďalšie zaujímavé miesta.
Ako však naznačuje názov, má to svoje úskalia. V prvom rade, čo je dosť čudné, lebo Česko je obklopené takmer úplne eurozónou, s kartou tam nepochodíte, aspoň teda nie všade.
Platiť kartou sa vám takmer iste nepodarí vstupné do rôznych múzeí ani na rôzne atrakcie. Tam budete takmer iste potrebovať keš. Takisto, hlavne v menších mestečkách, budete mať problém pri pokuse o platenie kartou najmä v cukrárňach a menších kaviarňach. Preto sa určite vopred opýtajte, či môžete platiť kartou. Vo väčšine malých prevádzok dostanete zamietavú odpoveď.
Reštaurácie a zariadenie v obchodných centrách sú spravidla vybavené lepšie a tak na výlete v Čechách, i keď s istými komplikáciami, nezomriete hladom.
Pri pokuse platiť priamo eurom dostanete takmer všade zamietavú odpoveď. Ak od vás niekde vezmú euro, je to iba osobná iniciatíva čašníka.
Je to samozrejme veľmi nepohodlné, ale pri krátkom výlete do Čiech vám odporúčame zmenárenskú tortúru podstúpiť. Osobne ani neviem, kde by som napríklad v Bratislave našiel zmenáreň. Ak totiž cestujete do niektorého z letovísk je lepšie si vziať eurá a zmeniť si ich priamo v krajine pobytu. Kurz je spravidla lepší a zmeníte si postupne toľko, koľko skutočne potrebujete. Po návrate tak nemusíte riešiť, čo so zvyšnými peniazmi. Vo vrecku vám zostane spravidla iba pár mincí.
Pri jedno – dvojdňovom výlete do Čiech si však peniaze zmeňte radšej doma. Hľadať na takom výlete v Čechách zmenáreň je ešte otravnejšie a ani sa vám to nemusí podariť. Ja som počas nášho výletu na Moravu nevidel ani jednu.
V Českej republike ako mena funguje česká koruna. Kurz je momentálne 25,54 českých korún za euro ale najľahšie si prepočítate cenu tak, že každých 100 českých korún beriete ako 4 eurá. Ak teda od vás pýtajú 500 českých korún, pýtajú od vás asi 20 eur.
A do 500 korún vás budú stáť aj dve hlavné jedlá a dve piva ak si niekde na Morave sadnete na obed a dáte si napríklad dvakrát tradičné vepřo-knedlo-zelo a dve dvanástky miestneho piva. Pivo stojí spravidla od 30 do 50 českých korún, teda od 1,20 do 2-voch eur.
Česi zarábajú štatisticky o trochu viac ako Slováci, ale služby, najmä gastronomické, ktoré na výlete využijete najviac, sú tam lacnejšie ako u nás. Preto sa posedenia v reštaurácii nemusíte vôbec obávať, naopak, je to veľmi príjemné.
Ďalší problém vás čaká, ak chcete v Čechách na diaľnicu, čomu sa asi nevyhnete. Musíte si kúpiť diaľničnú známku, ktorá vôbec nie je lacná a čo je najhoršie, je to otravné.
V ponuke sú tri: ročná, mesačná a 10-dňová. Tu sú ceny:
Ročná diaľničná známka: 1500 CZK = 58 eur (platí najviac do 31.1.2020)
30-dňová diaľničná známka: 440 CZK = 17 eur
10-dňová diaľničná známka: 310 CZK = 12 eur
V Českej republike vám hrozí za jazdenie bez diaľničnej známky i riadna pokuta. Priamo na ceste to je 5000 českých korún, čo je okolo 195 eur, čo sa iste neoplatí. Česko je dokonca rekordmanom vo výške pokuty v správnom konaní. V prepočte na euro by ste zaplatili 3 890 eur a to už je aj pre solventného Slováka horor.
Ak sa budete pozerať po českých dievčatách, ktoré Slováci familiárne volajú “české buchty”, asi vás prekvapí, že toto ľudové pomenovanie má do seba viac, ako by ste čakali.
Pri pohľade na mladé Češky vás takmer iste zaujme sila ich stehien a ramien. Aj keď tu nájdete aj veľa krehkých dievčat podobných slovenským, genetický vplyv asi nemeckých krajín je tu zreteľnejší. Pri pozorovaní miestnych mladých diev vás tiež asi prekvapí, koľko keriek sa vmestí na jednu ženskú kožu.
Napriek týmto nepríjemnostiam, ktoré vás v Českej republike čakajú, vám návštevu našej bývalej vlasti odporúčame. Tí čo spoločný štát nezažili si započítajú návštevu malebnej cudziny a tí, ktorí bývalé Československo zažili, si môžu nostalgicky zaspomínať, pozrieť sa, čo sa za ten čas zmenilo, čo k lepšiemu a čo k horšiemu a môžu si dať vyprážaný syr s hranolkami a tatárkou ako český gastronomický vynález, ktorý je po knedlíkoch hneď druhý najznámejší.
Prejeme vám pekné leto na cestách.
Jozef Poruban