Fakt, že Slovensko nedáva na vlastnú kultúru ani polovicu toho čo Maďarsko, sa podľa Chemlára podpisuje pod to, že z vyspelého kultúrneho národa sa stal v priebehu niekoľkých desaťročí národ kultúrne zbedačený.
“Počas najväčšej rabovačky v deväťdesiatych rokoch a na prelome tohto storočia tento nepomer ospravedlňovali výhovorkou, že najprv si musíme na kultúru zarobiť. Okrem toho, že je to lož (tie najväčšie diela slovenskej kultúry vznikali v dobách materiálneho nedostatku), k zmene priorít nedošlo ani po tom, čo začala ekonomika prudko rásť, ani po tom, čo vláda ohlásila vraj vyrovnaný rozpočet, ba v niektorých rokoch výdavky do rezortu naopak klesali,” tvrdí Chemlár.
Slovensko podľa jeho názoru potrebuje výraznú zmenu a každá takáto zmena sa začína kultúrou. Poukazuje na to, že v súčasnosti, keď politici diskutujú o tom, ktoré ministerstvo by si priali získať po voľbách, nikto nehovorí o tak dôležitom ministerstve kultúry.
“Socialisti.sk sú jediným politickým som subjektom, ktorý zdôrazňuje význam kultúry a chce výrazne zvýšiť objem prostriedkov do tohto rezortu. Malý národ môže vyniknúť len svojím umom. Naša veľkosť závisí od toho, či budeme dávať na kultúru viac ako na zbrojenie a či budeme mať viac učiteľov ako vojakov. Buďme kultúrou mieru a odmietnime kultúru vojny,” dodal na záver.